یکشنبه 31 تیر 1397
سه شنبه 26 دی 1396 - 12:50:26 چاپ

توضیح ربیعی درباره ادعای اصابت موشک آمریکایی به سانچی

بارنامه کشتی برای کره جنوبی بوده است |دریانوردان نفت کش جزو شهدای خدمت محسوب شوند

اقتصاد > انرژی - مسوول کمیته رسیدگی به حادثه نفت‌کش سانچی گفت: ادعای اصابت موشک آمریکایی به نفتکش سانچی و حرکت به مقصد کره شمالی، داستان سرایی ژول ورنی است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، علی ربیعی در نشست خبری کمیته ویژه رسیدگی به حادثه نفت‌کش سانچی اظهار داشت: ما همه تلاش‌هایی را که متصور بود، در ارتباط با این فاجعه انجام دادیم.

وی افزود: ابهاماتی تاکنون در رابطه با این حادثه مطرح شده، اما برخی از این ابهامات به انگیزه‌های غیرروشنگرانه مربوط می‌شود که باعث می‌شود اطلاع‌رسانی در مسیرهای درستی قرار نگیرد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: این موضوع در ابعاد سیاسی، فنی، انسانی و عملیاتی قابل تشریح و پاسخ دادن برای روشنگری است.

ربیعی عنوان کرد: یکی از سوالات متداول، زمان وقوع حادثه بود. وقوع حادثه، 15 و 30 دقیقه به وقت تهران بود و ساعت 19 از ماجرا ما مطلع شدیم. بلافاصله گروهی را به سفارت چین فرستادیم. 19:30 با کمک همکاران سازمان بنادر و شرکت ملی نفت‌کش ستادی تشکیل شد برای کمک‌خواهی از کشورهای همجوار و کمک خواستن از مجامع بین‌المللی.

وی متذکر شد: یک‌شنبه با حضور نمایندگان وزارت امور خارجه، وزارت راه و شهرسازی و وزارت نفت کمیته‌ای تشکیل شد. تقریبا روز یک‌شنبه بعدازظهر که جلسه دولت ساعت 16 بود، ساعاتی از جلسه دولت را با وزرای ذیربط جلسه‌ای را تشکیل دادیم و کار را پیگیری کردیم. اولین گروه روز یک‌شنبه عازم چین شدند و ستاد عملیات فرماندهی از روز یک‌شنبه در چین تشکیل جلسه داد. سه‌شنبه رییس‌جمهور جلسه‌ای تشکیل داد و علاوه بر پیگیری‌هایی که داشتند، موضوع را بررسی کردند. برای این‌که تمام وقت وزرا پای کار باشند، من از روز چهارشنبه به عنوان مسوول کمیته ویژه رسیدگی به حادثه نفت‌کش سانچی انتخاب شدم. در همین مدت، سفیر چین، کره و ژاپن خواسته شد و تصمیم گرفتیم به سمت شانگهای عازم شویم. یک گروه هم به ژاپن اعزام شد، چون جهت باد پیش‌بینی می‌شد که به سمت آب‌های ژاپن باشد. ژاپنی‌ها برای استقرار تیم در ژاپن هم اعلام آمادگی کردند. دستور رییس‌جمهور و نظر دولت برای انتقال کمیته به شانگهای بود و به همین دلیل عازم چین شدیم.

مسوول کمیته رسیدگی به حادثه نفت‌کش سانچی گفت: تقریبا پس از اطلاع از حادثه، کار از سطوح بالای سیاسی کشور شروع شد و موضوع دنبال می‌شد.

 

آیا سیستم موقعیت یاب خاموش بوده است؟

ربیعی در پاسخ به پرسشی در رابطه با خبر این‌که موقعیت‌یاب کشتی آیا خاموش بوده است؟ عنوان کرد: این مساله‌ای که مطرح شده که محمومه برای کره شمالی بوده و موشک آمریکایی با آن برخورد کرده، داستان‌سرایی است. من سوال می‌کنم که اگر موشک آمریکایی به این کشتی برخورد کرده بود، هیچ راداری این موشک را نمی‌گرفت؟ متاسفانه گاها شبهاتی با چرخش‌های سیاسی مطرح می‌شود.

وی بیان کرد: کشتی‌ای که تصادف کرده، این کشتی را از دولت رفتند دیدند و از آن عکس و تصویر گرفتیم و درخواست کردیم مصاحبه کنیم. این کشتی کاملا مشخص است. این یک دروغ بسیار واضح است که با موشک نفت‌کش را زده باشند. اگر کسی با مسایل سیاسی و رادار آشنا باشند، متوجه می‌شود این موضوع صحت ندارد.

مسوول کمیته رسیدگی به حادثه نفت‌کش سانچی عنوان کرد: اما این‌که چرا رادارها کار نکردند، فاصله‌ای که کشتی بوده تا بندر، فاصله‌ای نبوده که رادارها بتوانند بگیرند. بارنامه به مقصد کره جنوبی بوده و دولت این کشور هم رسما تأیید کرد و اصولا چنین چیزی در سطح بین المال قابل پنهان کردن نیست.

 

چرا کار به چینی ها سپرده شد؟

ربیعی در پاسخ به این پرسش که آیا درست است که چینی‌ها اهمال کردند و بهتر نبود به آنها اعتماد نکند و از کره‌ای‌ها و ژاپنی‌ها خرید خدمت می‌کرد؟ اظهار داشت: ما در روزهای اول از شرکت‌های بین‌المللی خرید خدمت کردیم. ماجرا در آب‌های کشور چین قرار داشت، بنابراین دولت چین باید به موضوع می‌پرداخت.

وی افزود: ما در روزهایی که در این‌جا بودیم، به طور طبیعی مباحثی صورت می‌گرفت. مباحثی را گاهی افرادی می‌گفتند که ممکن است چینی‌ها جان نیروی انسانی ما برایشان مهم نباشد و محیط‌زیست برایشان مهم نباشد، اما ما هیچ شواهدی را پیدا نکردیم که چینی‌ها برایشان جان انسان‌ها مهم نباشد.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: قرار شده دریانوردان نفت‌کش سانچی جزو شهدای خدمت محسوب شوند و در قطعه شهدای خدمت نیز به خاک سپرده شوند.

 

زمان بازگشایی جعبه سیاه

ربیعی درباره بازگشایی نفت‌کش سانچی، عنوان کرد: بازگشایی در چین انجام می‌شود، اما الان پلمپ است.

وی درباره تدابیر لازم برای جبران خسارت متذکر شد: اولا جبران خسارت جبران‌ناپذیر است. خسارت معنوی زیادی ما دیدیم. در رابطه با مسایل حقوقی البته باید مسایل پیگیری شود. خوشبختانه از جهت کشتی، بیمه‌های معتبر بین‌المللی داشته است. کره‌جنوبی که خریدار بوده، محموله را بیمه کرده و شرکت‌هایی که بیمه‌گر بودند، نام این‌ها در این زمینه اعلام خواهد شد.

مسوول کمیته رسیدگی به حادثه نفت‌کش سانچی گفت: کمیته مشترک حقوقی درباره حادثه، کار را دنبال می‌کنند که با رمزگشایی جعبه سیاه، پیگیری حقوقی جدی‌تر خواهد شد.

وی بیان کرد: ما باید درک واقعی خود را بیان کنیم. این‌که روز اول چه ادراکی داشتیم و چرا، ما باید امروز اعلام کنیم.

مسوول کمیته رسیدگی به حادثه نفت‌کش سانچی عنوان کرد: ما از روز اول دلمان می‌خواست هر آنچه که از دست هر کسی در جهان برمی‌آید، برای ما انجام دهد. مدام دلم می‌خواست حجم بیشتری از عملیات در آنجا صورت گیرد.

ربیعی اظهار داشت: ما نگران بودیم و می‌گفتیم چرا آب می‌پاشید و فوم نمی‌پاشیدید. وقتی بررسی کردیم، گفتند که ما آن زمان باید آب می‌پاشیدیم تا بدنه را سرد کنیم. در آن زمان نمی‌توانستیم فوم بپاشیم.

وی افزود: ادراک و بررسی‌های ما از مساله نشان می‌دهد که تصورات ما از این‌که چینی‌ها اهمال می‌کردند، درست نبوده است.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: حدود 20 کشتی در منطقه بود که 3 کشتی ایرانی بود. کشتی‌های ژاپنی، کره‌ای و چینی بودند. عملیات اصلی با کشتی‌های چینی بود.

ربیعی در پاسخ به این پرسش که آیا کشتی‌ها همچون هواپیماها مسیر از پیش تعیین شده ندارند؟ آیا موقع تصادم، سرنشینان کشتی استراحت می‌کردند و نمی‌دانستند تصادف اتفاق خواهد افتاد؟ عنوان کرد: این اولین حادثه نبوده است و در همین منطقه 40 درصد تصادف‌ها اتفاق افتاده است. آسمان هم بی‌تصادف نبوده است.

 

35225

مطالب مرتبط
10 دیدگاه
 • بی نام
  سه شنبه 26 دی 1396 - 14:00:13
  پاسخ
  32 3

  "اما این‌که چرا رادارها کار نکردند، فاصله‌ای که کشتی بوده تا بندر، فاصله‌ای نبوده که رادارها بتوانند بگیرند " كسي فهميد يعني چي ؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

  • نادر
   سه شنبه 26 دی 1396 - 17:13:34
   3 1

   تمام کشتی های بزرگ دارای دوربین هستند که تمام لحظه حرکت کشتی را ضبط میکنند دولت باید از چین درخواست فیلم دوربین مدار بسته کشتی چینی را بکنه همه چیز مشخص خواهد شد و شایعات تمام

 • بی نام
  سه شنبه 26 دی 1396 - 14:30:58
  پاسخ
  17 6

  موشک چین بوده نه آمریکا.فقط به یک سوال با شهامت جواب بدید چرا نفتکش ایرانی که در اجاره کره بوده باپرچم پاناما حرکت میکرده

  • بی نام
   سه شنبه 26 دی 1396 - 15:07:59
   2 3

   وقتی رادار ترانسپوندر هر دو کشتی خاموش باشد " می شود که دو غول در دریا به هم بخورند البته غول چینی مانورش بهتر بوده و دقایق آخر که برخورد اجتناب ناپذیر بوده از بهترین مکان یعنی نوک حمله خودش که محکمترین نقطه کشتی است برخورد را کنترل کرد تا کمتر صدمه ببیند و این مثل تیری در قلب برای سانچی بود http://gcaptain.com/iraniantankerfleethidetransponders

  • رامین
   سه شنبه 26 دی 1396 - 16:41:18
   2 4

   حالا لابد باید بگیم مرگ بر چین ؟ ها؟ چرا شایعه پراکنی میکنی؟ چرا باید چین تو آبهای خودش دست به همچین اقدامی بزنه؟ اگر مقصود اینه که نمیخواست نفت به کره جنوبی برسه که اولا خیلی مسخرست , ثانیا راهای دیگه وجود داره تا موشک

  • بی نام
   سه شنبه 26 دی 1396 - 17:42:36
   2 2

   در جواب آقا رامین، چرا تا الان رئیس پلیس چین یا رئیس پلیس گارد ساحلی چین جزییات این تصادف را بیان نکرده؟ چرا هیچ یک از افرادی که در کشتی چینی بودند در مقابل خبرنگاران حاضر نشدند تا از مشاهدات خود چیزی بیان کنند؟ مگر می شود دو کشتی به این بزرگی بدون مشاهده ی همدیگر تصادف کنند حتی بدون رادار هم از فاصله یک کیلومتری قابل مشاهده هستند چطور کاپیتان دو کشتی همدیگر را ندیدند؟ برادر عزیز، قضیه بشدت مشکوک است و احتمال زدن سانچی توسط چینی ها بسیار محتمل است.

 • بی نام
  سه شنبه 26 دی 1396 - 16:28:19
  پاسخ
  4 1

  آقا زدن دیگه بگو زدن چون هیچی با هیچی نمی خونه خوش تیب اره بااااااااااا

 • بی نام
  سه شنبه 26 دی 1396 - 16:55:38
  پاسخ
  7 1

  عجب رادار کشتی های دیگه رونگرفته بعد تعجب می کنن که اگه موشک بود چه جوری رادار نگرفتش ؟؟؟؟؟

 • کامران هاشم نیا
  سه شنبه 26 دی 1396 - 17:40:51
  پاسخ
  2 0

  خوب شما راست میگید ترتیبی اتخاذ کنید که موقعی که جعبه سیاه کشتی را می خوانن به طور زنده بخش شود ....

 • علی
  سه شنبه 26 دی 1396 - 17:54:31
  پاسخ
  3 0

  بابا مدیریت بحران لازمه اش داشتن مدیر لایق ، نیروی انسانی ماهر و آموزش دیده ، ابزار و تجهیزات استاندارد و دانش روز دنیاس ....شما که توانایی بیرون کشیدن یه گربه رو از تو چاه ندارید چطور میشه از شما انتظار داشت حوادثی مثل سیل و زلزله ، انفجار تونل ، حادثه پلاسکو ، تصادف قطار ، تصادف کشتی و ... رو مدیریت کنید.هان؟

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700