دوشنبه 25 تیر 1397
پنجشنبه 28 دی 1396 - 16:00:20 چاپ

هشدار مقام سازمان تامین اجتماعی: به مرز بحران نزدیک می‌شویم

اقتصاد > بازارکار - ایرنا به نقل از یک مقام سازمان تامین اجتماعی گزارش داد: "شرایط صندوق تامین اجتماعی در آستانه رسیدن به مرز بحران است."

«رضا معینی» مدیر کل فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان تامین اجتماعی در کارگاه آموزشی تامین اجتماعی ویژه کارفرمایان و پیمانکاران در اتاق تعاون ایران گفت: آخرین بررسی‌ها نشان می دهد تا 20 سال آینده جمعیت سالمند در ایران بیش از 10 درصد جمعیت کل کشور می رسد و این روند چالش‌ های جدی برای صندوق‌ ها و سازمان ‌های تأمین اجتماعی ایجاد می کند.

وی گفت: افزایش زاد و ولد، افزایش امید به زندگی از جمله چالش های صندوق تامین اجتماعی است.

این مقام سازمان تامین اجتماعی با اشاره به برنامه های برخی کشورها در کاهش آثار منفی سالمندی گفت: در روزهای اخیر در انگلیس وزیر تنهایی منصوب شد زیرا هشت تا ٩ میلیون سالخورده تنها در این جامعه زندگی می کنند. این میزان سالخوردگی هزینه بالایی به لحاظ اجتماعی دارند.

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان تامین اجتماعی توضیح داد: وقتی جامعه ای رو به سالخوردگی می رود، دولت ها باید خود را با این شرایط هماهنگ کنند تا بتوانند خدمات بهتری به جامعه ارائه کنند.

معینی با اشاره به بدهی دولت به صندوق تامین اجتماعی گفت: این موضوع یکی از چالش های مهم در صندوق است.

وی سرمایه گذاری های نامناسب را یکی از دلایل مهم وضعیت نامطلوب صندوق تامین اجتماعی دانست و افزود: اشتغال غیر رسمی هم یکی دیگر از چالش های مهم صندوق های تامین اجتماعی است.

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان سازمان تامین اجتماعی تورم و قوانین مصوب را از چالش های دیگر صندوق تامین اجتماعی دانست و گفت: قوانین مصوب اخیر بر اساس مقررات بیمه ای نیست.

وی افزود: در اصلاحات پارامتریک که در سال های آتی با شیب بسیار ملایم باید صورت گیرد، ضروری است روی چند موضوع تاکید کنیم. با افزایش سن بازنشستگی و یا افزایش حق بیمه می توان اصلاحات پارامتریک را انجام داد.

به گفت وی، ضرورت اصلاحات پارامتریک در همه کشورهای جهان اجتناب ناپذیر است. اما این مهم در ایران باید با شیب ملایمی انجام خواهد شد.

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان سازمان تامین اجتماعی گفت: در همه جای دنیا نظام بیمه پایه وجود دارد، اما در ایران فقط نظام بیمه پایه تامین اجتماعی وجود دارد.

معینی اظهار داشت: تامین اجتماعی صندوق بین النسلی است و هرگونه آسیبی که به صندوق وارد شود نخستین آسیب آن به همه ما می رسد.

وی تعداد صندوق های بازنشستگی در ایران را حدود ٢٠ صندوق عنوان کرد و گفت: به طور تقریب ١٨ صندوق دچار مشکل هستند ومهمترین مشکلات در صندوق های لشگری و کشوری مشاهده می شود.

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان سازمان تامین اجتماعی وضعیت صندوق تامین آینده ساز را هم مطلوب ندانست و گفت: ما صندوقی که روی پای خود بایستد نداریم.

معینی گفت: اگر صندوق تامین اجتماعی آسیب ببیند همه بیمه گذاران آسیب خواهند دید.

وی اظهار داشت: بیش از ٥٠ درصد جمعیت کشور عضو صندوق تامین اجتماعی هستند بنابراین نباید با اتخاذ تصمیم غیر کارشناسانه وضعیت صندوق را بدتر کرد.

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان سازمان تامین اجتماعی ادامه داد: صندوق تامین اجتاعی در مسیر بحران قرار دارد و حتی برخی معتقدند که به بحران رسیده است و باید ساز و کارهایی اندیشیده شود تا بتواند به حیات خود ادامه دهد.

وی گفت اگر امروز صندوق با مشکل مواجه شود دولت در آینده باید مسئولیت صندوق را به عهده بگیرد. دولت هم اکنون با مشکلات متعددی مواجه است زیرا تنها منبع درآمدی دولت مالیات و فروش نفت است.

مدیر کل فرهنگی و اجتماعی کارفرمایان تأمین اجتماعی از پرداخت ماهانه بیش از 6 هزار میلیارد تومان مستمری توسط صندوق تأمین اجتماعی خبر داد و گفت: مجموع درآمدهای صندوق به حدی است که طبق آمارها به مرز هشدار نزدیک شد.

وی تصریح کرد: وظایف و اختیاراتی که سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی و قوانین بالادستی بخش تعاون به عهده اتاق تعاون ایران گذاشته است موجب شده تا در جریان بهبود فضای کسب ‌و کار رایزنی‌ هایی را با سازمان ‌هایی چون امور مالیاتی و تأمین اجتماعی آغاز کنیم.

معینی با اشاره به اینکه نرخ پرداخت حق بیمه در کشور ما بالا بوده و نمی ‌توان آن را افزایش داد، گفت: نرخ حق بیمه پرداختی به ‌طور متوسط به 24 سال می ‌رسد و این موضوع در مواردی به بیش از 30 سال هم می ‌رسد، در این ‌باره نیازمند اصلاحات پارامتریک با شیب ملایم و دقت زیاد و کارشناسی دقیق هست.

وی یکی از چالش‌های صندوق تأمین اجتماعی را نبود نظام جامع رفاه و تأمین اجتماعی عنوان کرد و گفت: در بسیاری از موارد اقدامات حمایتی به عهده صندوق تأمین اجتماعی بوده در حالی ‌که این صندوق مشاع بین‌ نسلی و متعلق به کارفرمایان است.

 

35223

4 دیدگاه
 • محسن
  پنجشنبه 28 دی 1396 - 17:18:04
  پاسخ
  23 0

  مشكلي نيس دادچ بگو مرتضوي بياد يه شبه تمام مشكلات اين سازمان عريض و طويل رو با اين همه سرمايه حل ميكنهخخخخخخخخخخخخخخخخخ مايه افسوسه كه سازماني با اين همه عظمت و سرمايه چه مالي و چه انساني به مرز بحران برسه.مگه كم از ما كارمندان بيچاره ماهيانه كم ميكنيد كه در عوضش هيچ خدماتي هم بهمون نميديد خبر ورشكستگي و بحران رو اعلام ميكنيد؟؟؟؟؟؟؟؟اگه يه مدير لايق بالاي سر اين سازمان بود به همچين روزي نميافتاد.

 • احمدی
  پنجشنبه 28 دی 1396 - 18:48:09
  پاسخ
  19 0

  شما که ناله می کنید به مرز بحران نزدیک می شویدبروید بررسی نمایید که چه تعداد بازنشسته با رابطه بازی و.... در تشکیلات زیرمجموعه تان شستا به اصطلاح به کار مشغو ل شده اند وچه حقوق های نجومی که می گیرند . شستا به تنهایی برای ورشکستگی تامین اجتماعی کافی است .

 • بی نام
  پنجشنبه 28 دی 1396 - 20:51:02
  پاسخ
  13 0

  هر امری که دولتی شود همین آینده در انتظارش خواهد بود مدیریت صندوق باید علمی عقلایی و در اختیار نمایندگان برگزیده و فرهیخته راستین ذینفعان شاغل و بازنشسته باشد نه نوکر و قلک اضطراری دولتی هایی که خود را مهمان صندوق پر و پیمان بودجه و موجودی صندوق ها می انگارند و با ندانم کاری صرفا" کتار و بار خویش و خویشاوندان و دوستان را سر و سامان می دهند. چرا بسیاری از شاغلان پر توان و فرهیخته را در ابتدای دهه پنجاه وادار به بازنشستگی کرده و فقط به اشتغال بیکاران می اندیشید؟ گستره اقتصاد و ایجاد ثروت ملی را توسعه دهید بیکاری خود بخود حل خواهد شد. اما نمی توانید تاریخ گذشته گواه است...

 • اکبر
  جمعه 29 دی 1396 - 20:05:03
  پاسخ
  1 0

  عیبی ندارد سن باز نشستگی را بالا ببرید نصف مشکلات حل می شود.

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700