چهارشنبه 27 تیر 1397
شنبه 30 دی 1396 - 14:08:21 چاپ

همه چیز دربارۀ تعطیلی دولت ترامپ

بین الملل > آمریکا - خبرگزاری صداوسیما نوشت: تعطیلی بخش قابل توجهی از خدمات دولت فدرال آمریکا پیامد‌های سنگینی برای بخش‌های مختلف اقتصاد آمریکا خواهد داشت.

تعطیلی بخش قابل توجهی از خدمات دولت فدرال آمریکا به علت شکست دولت دونالد ترامپ در تصویب لایحه بودجه در سنای آمریکا به علت اختلاف میان دو حزب جمهوریخواه و دموکرات، پیامد‌های سنگینی برای بخش‌های مختلف اقتصاد آمریکا از جمله اداره مالیات و صنعت گردشگری این کشور خواهد داشت.

با رد لایحه بودجه پیشنهادی ترامپ در سنای آمریکا، بسیاری از آژانس‌ها و موسسات دولتی این کشور مجبور خواهند شد شمار نیرو‌های خود را کاهش دهند و علاوه بر تاخیر در پرداخت حقوق کارکنان و کارمندان این نهادها، در برخی از امور مهم نیز تاخیر‌هایی به وجود خواهد آمد که عبارتند از: صدور مجوز عرضه دارو به بازار، اعطای وام‌های دولتی به شرکت‌های کوچک و متوسط، بیمه دولتی برای خریداران مسکن، ارائه خدمات بهداشتی و ...

دولت آمریکا جزییات و اطلاعات مشخصی درباره پیامد‌های عدم توافق کنگره برای تصویب بودجه جدید ارائه نکرده است، اما از هشدار‌های برخی از آژانس‌های آمریکایی و بررسی شرایط مشابهی که در سال‌های ۲۰۱۳، ۱۹۹۶ و ۱۹۹۵ در آمریکا به وجود آمد.
می‌توان گفت: تداوم این وضعیت عواقب سنگینی برای اقتصاد آمریکا به همراه خواهد داشت.

یک سال پس از ورود دونالد ترامپ به کاخ سفید، اختلاف دموکرات‌ها و جمهوری خواهان آمریکا بر سر لایحه بودجه یک بار دیگر دولت فدرال را به تعطیلی کشانده و اقتصاد این کشور را برای یک دوره نامعین با ابهاماتی جدی مواجه کرده است. به رغم رایزنی‌های گسترده روز‌های اخیر، اکثریت جمهوری خواهان، حزب دموکرات و کاخ سفید نتوانستند حتی به صورت موقت بر سر بودجه به اتفاق نظر برسند. جمهوری خواهان که در سنای آمریکا با پنجاه و یک کرسی اکثریت را در اختیار دارند، نتوانستند دموکرات‌ها را درباره لایحه بودجه متقاعد کنند و و در رای گیری شب گذشته از یکصد رای ممکن، فقط پنجاه رای به دست آوردند در حالی که برای تصویب لایحه بودجه در مجلس سنا به شصت رای مثبت نیاز داشتند. پنجشنبه شب مجلس نمایندگان آمریکا که جمهوری خواهان اکثریت گسترده آن را در دست دارند، به تمدید موقت تامین مالی دولت فدرال رای داده بود.

با تعطیل شدن بخشی از دولت فدرال آمریکا، صد‌ها هزار تن از کارمندان و کارکنان فدرال آمریکا اجازه کار کردن ندارند و بالاجبار به مرخصی بدون حقوق می‌روند. در این میان حتی آن دسته از کارکنان و کارمندانی که به تشخیص مقامات آمریکایی «غیرضروری» هستند، با خطر بیکار شدن برای همیشه روبرو هستند. در چنین شرایطی دونالد ترامپ از دموکرات‌ها که در مسیر تصویب بودجه کارشکنی می‌کنند، خواسته است مشاجرات سیاسی خود را در رابطه با تامین مالی نهاد‌های دولتی کنار بگذارند تا وضعیتی به وجود نیاید که در آن آمریکا خود به اقتصادش لطمه وارد کند. ترامپ خواستار آن شده است که نمایندگان و سناتور‌های کنگره با همکاری و هماهنگی، شرایط را برای تصویب به موقع بودجه فراهم سازند و مانع از آن شوند که نتایج و پیشرفت‌های اقتصادی و مالی کشور از بین برود.

با رد لایحه بودجه پیشنهادی دولت ترامپ در سنا، دولت فدرال آمریکا عملا از نیمه شب جمعه (پنج صبح روز شنبه به وقت گرینویچ) تعطیل شد. پیش از این در سال ۲۰۱۳ اتفاقی مشابه برای دولت فدرال آمریکا روی داده بود که تعطیلی نهاد‌های فدرال شانزده روز طول کشید. در این وضعیت که از آن به عنوان "بیکاری فنی" یاد می‌شود، بیش از هشتصد و پنجاه هزار تن از کارمندان و کارکنان بخشی از دولت فدرال آمریکا که غیرضروری تلقی می‌شود به مرخصی اجباری بدون حقوق می‌روند.

انتظار می‌رود اولین آثار و پیامد‌های "تعطیلی" دولت فدرال آمریکا از صبح روز دوشنبه پدیدار گردد. فعالیت‌های چندین آژانس فدرال از قبیل: اداره مالیات تحت تاثیر این وضعیت محدود خواهد شد، اما خدمات امنیتی از این وضع مصون خواهند ماند. در عین حال یک میلیون و چهارصد هزار نظامی آمریکایی نیز به فعالیت خود ادامه خواهند داد، اما فعلا حقوقی دریافت نخواهند کرد.
طبق اعلام فدراسیون کارکنان دولتی آمریکا، با تعطیل شدن دولت فدرال، بیش از هشتصد و پنجاه هزار نفر با خطر بیکاری فنی و بیش از یک میلیون نفر دیگر با خطر کار بدون حقوق روبرو هستند. طبق آمار رسمی منتشر شده در آمریکا، در مجموع بیش از سه میلیون و پانصد هزار کارمند بخش غیرنظامی و نظامی آمریکا تحت تاثیر این وضعیت قرار خواهند گرفت.

نهاد‌های دولتی
در وضعیت جدید، نیروی انسانی اکثر آژانس‌های دولت فدرال کاهش خواهد یافت. در این میان تقریبا کلیه کارمندان اداره مالیات (نود و پنج درصد) به مرخصی اجباری خواهند رفت و به این ترتیب کار جمع آوری و بازپرداخت مالیات بر درآمد با مشکلات و تاخیر‌هایی همراه خواهد شد. این وضعیت همچنین در روند صدور مجوز عرضه دارو‌های مختلف به بازار تاخیر ایجاد خواهد کرد. اعطای وام به بنگاه‌ها و شرکت‌های کوچک و متوسط و همچنین صدور بیمه عمومی برای خریداران املاک و مستغلات با تاخیر همراه خواهد شد. در سال ۲۰۱۳ هزینه کلی غرامت برای کارکنانی که تحت تاثیر این وضعیت قرار گرفتند، دو میلیارد و پانصد میلیون دلار برآورد شد.

بخش دفاعی
به نوشته واشنگتن پست، بیش از سه چهارم از کارمندان غیرنظامی پنتاگون که (هفتصد و بیست و یک هزار نفر) که بزرگ‌ترین پیمانکار دولتی آمریکا محسوب می‌شود، در این شرایط به مرخصی بدون حقوق می‌روند یک میلیون و چهارصد هزار نظامی آمریکایی به فعالیت‌های نظامی و جمع آوری اطلاعات ادامه خواهند داد هر چند ممکن است در صورت طولانی شدن بن‌بست کنونی و استمرار آن تا ماه فوریه، پرداخت حقوق آن‌ها با تاخیر صورت گرفت. در سال ۲۰۱۳ یک هفته پس از آغاز تعطیلی، وزارت دفاع آمریکا با توجه به تصویب تامین مالی فوری توسط کنگره، از کارکنان غیرنظامی پنتاگون خواست فعالیت‌های خود را از سر گیرند.

پارک‌ها و موزه‌ها
تمام بخش‌های گردشگری آمریکا از جمله موزه‌های بزرگ هنر و تاریخ و باغ وحش بزرگ واشنگتن از پیامد‌های تعطیلی دولت فدرال در امان نخواهند بود. دولت ترامپ برای جلوگیری از بسته شدن شماری از چهارصد پارک و موزه ملی تدابیری پیشگیرانه اتخاذ کرده است و برای این کار به پیمانکاران فرعی متوسل شده است. موزه و باغ وحش بزرگ اسمیتسونیان در واشنگتن از ذخایر کافی برای ادامه فعالیت تا یکشنبه شب برخوردار هستند. طبق اعلام کاخ سفید در سال ۲۰۱۳ دولت فدرال آمریکا نزدیک به پانصد میلیون دلار از درآمد‌هایی را که از بخش گردشگری کسب کرده بود، از دست داد.

روادید و گذرنامه
روند رسیدگی به درخواست صدور روادید و گذرنامه در شرایط جدید به شدت کند خواهد شد و صدور روادید و گذرنامه با تاخیر صورت خواهد گرفت. در بحران مشابهی که آمریکا در سال ۱۹۹۶ در بخش بودجه با آن روبرو شد، رسیدگی به بیش از پانصد هزار پرونده درخواست روادید و دویست هزار درخواست صدور گذرنامه به حال تعلیق در آمد.

تحقیقات
با شکست کنگره در تصویب لایحه بودجه، «موسسات ملی بهداشت آمریکا» NIH که مرکز مهمی برای مطالعات و پژوهش‌های پزشکی در این کشور است، پذیرش بیماران جدید را برای درمان‌های تجربی و آزمایشگاهی متوقف خواهند کرد.

واشنگتن
پایتخت فدرال آمریکا که هزینه‌های آن به صورت مستقیم توسط کنگره تامین می‌شود، در وضعیت جدید خدمات جمع آوری زباله، پاکسازی و نظافت خیابان‌ها را متوقف خواهد کرد و کتابخانه‌ها نیز تعطیل خواهند شد، اما مدارس و حمل و نقل عمومی همچنان به فعالیت خود ادامه خواهند داد.

نهاد‌های مصون از پیامد‌های شات‌داون
کاخ سفید، کنگره، دستگاه قضایی، پلیس، حمل و نقل هوایی، خدمات پست، وزارت کهنه سربازان و بیمارستان‌ها و همچنین خدماتی که برای امنیت و حفاظت از کشور اساسی قلمداد می‌شوند، تحت تاثیر وضعیت جدید بودجه قرار نخواهند گرفت. مسایل مربوط به دادگستری، امنیت ملی و خدماتی که برای امنیت ملی و حفاظت از آمریکا و شهروندان این کشور اساسی قلمداد می‌شود، از پیامد‌های عدم تصویب بودجه در کنگره در امان خواهند ماند.

فعالیت‌های رابرت مولر دادستان ویژه آمریکا که درباره دخالت احتمالی روس‌ها در انتخابات ریاست جمهوری اخیر آمریکا تحقیق می‌کند، به روال عادی خود ادامه خواهد یافت. رابرت مولر دادستان مستقل آمریکایی که در دقت، سختگیری و استقلال رای شهرت دارد به رغم فشار‌های کاخ سفید به تحقیقات خود درباره دخالت‌های احتمالی روسیه در انتخابات ریاست جمهوری گذشته آمریکا و همچنین تبانی احتمالی میان ستاد تبلیغاتی ترامپ با مقامات مسکو ادامه می‌دهد.
طبق اعلام آژانس اعتبارسنجی فیچ، تعطیلی دولت فدرال آمریکا تاثیری بر رتبه اقتصادی این کشور (AAA که بالاترین رتبه اقتصادی محسوب می‌شود) نخواهد داشت و فعالان و سرمایه گذاران بازار نیز روز جمعه از پیامد‌های احتمالی این وضع ابراز نگرانی نکردند.
در سال ۲۰۱۳ کاخ سفید خسارات ناشی از شات‌داون دولت فدرال را بر بخش تولید، تا شش میلیارد دلار برآورد کرد.

فعلا مشخص نیست که این وضعیت تعطیلی نهاد‌های فدرال چقدر طول خواهد کشید، اما انتظار می‌رود که رایزنی‌های میان دو حزب بزرگ دموکرات و جمهوری خواه برای پایان دادن به این حالت، خیلی زود از سر گرفته شود.

دموکرات‌های کنگره تاکید کرده اند زمانی حاضر خواهند شد به لایحه بودجه رای دهند که در آن وضعیت قانونی، اما موقت نزدیک به هفتصد هزار مهاجر جوان حاضر در آمریکا که به دریمرز (خیالپردازان) شهرت پیدا کرده اند، دایمی شود.
فراتر از یک بودجه موقت، اکثریت جمهوری خواهان آمریکا تلاش می‌کنند بودجه قطعی چندصد میلیارد دلاری سال ۲۰۱۸ را که در آن هزینه‌های نظامی آمریکا مطابق با وعده‌های تبلیغاتی ترامپ به طرز ملموسی افزایش یافته است، تصویب کنند. ترامپ معتقد است نیرو‌های مسلح آمریکا پس از شانزده سال جنگ بی‌وقفه از امکانات و تجهیزات کافی و مناسب برخوردار نیستند.

در لایحه بودجه پیشنهادی دولت ترامپ تقویت مبارزه با مهاجرت‌های غیرقانونی از طریق تدابیر مختلف به ویژه ساخت دیوار ضدمهاجرت در مرز‌های مکزیک، کاهش بودجه آژانس حفاظت از محیط زیست و همچنین کاهش هزینه‌های دستگاه اجرایی پیش بینی شده است.

کاهش بودجه بسیاری از وزارت خانه‌ها و آژانس‌های فدرال آمریکا در لایحه پیشنهادی دونالد ترامپ و به ویژه افزایش هزینه‌های نظامی و کاهش هزینه‌های وزارت امور خارجه واکنش منفی بسیاری از مسئولان دموکرات و حتی برخی اعضای جمهوری خواه کنگره را برانگیخته است. بسیاری از قانونگذاران آمریکایی حتی از حزب جمهوری خواه دیدگاه مالی دونالد ترامپ را افراط گرایانه می‌دانند و بر این عقیده اند که از قبل نیز قابل پیش بینی بود که این دیدگاه زمینه ساز شکل گیری مشاجرات و بحث‌های تندی در کنگره آمریکا شود.

اما ورای اختلاف بر سر بودجه، نمایندگان کنگره به انتخابات میان دوره‌ای نوامبر آینده فکر می‌کنند. دموکرات‌ها می‌گویند جمهوری خواهان همه اهرم‌های قدرت و فشار (کاخ سفید، مجلس نمایندگان و سنا) را در دست دارند بنابراین آن‌ها مسئول اصلی فلج دولت هستند و بابت این اتفاق بهای سنگینی پرداخت خواهند کرد. جمهوری خواهان امیدوار هستند که بتوانند از تعطیلی فعالیت‌های دولت فدرال، برای تنبیه سناتور‌های دموکرات که در انتخابات میان دوره‌ای نوامبر برای حفظ کرسی باب جمهوری خواهان رقابت خواهند کرد، استفاده کنند.

5252

1 دیدگاه
 • بی نام
  شنبه 30 دی 1396 - 15:40:35
  پاسخ
  1 0

  فکرشو بکن که چه کسانی در دیوار کشی بین امریکا و مکزیک جیب هایشان از پول مردم پر خواهد شد.

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700