یکشنبه 6 اسفند 1396
سه شنبه 3 بهمن 1396 - 20:04:43 چاپ

از «زخم داود» تا «لم‌یزرع»/ برگزیدگان بهترین کتاب دفاع مقدس

فرهنگ > کتاب - اختتامیه جشنواره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس، عصر امروز در باغ موزه دفاع مقدس با معرفی برگزیدگان برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، اختتامیه جشنواره انتخاب بهترین کتاب دفاع مقدس، عصر امروز (سه شنبه سوم بهمن) در باغ موزه دفاع مقدس با حضور حمیدرضا گرامی، رئیس سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس و محمد حسین کریمی‌پور، معاون ادبیات سازمان ادبیات و تاریخ دفاع مقدس برگزار شد.

در این مراسم، حمید گرامی با بیان اینکه فصل‌الخطاب برای ما تدابیر مقام معظم رهبری است، گفت: «ما بر اساس تدابیر مقام معظم رهبری مأموریت خود را اجرا می‌کنیم. ماموریت ما ترویج جهاد و شهادت در حوزه ادبیات است. بر همین اساس چشم انداز خود را رصد و در برنامه 5 ساله ششم، کار در حوزه کودک و نوجوان، نوقلمان، نهضت ترجمه و تهیه آثاری برای ملل دیگر را دنبال می‌کنیم. برای نظارت در حوزه ادبیات دفاع مقدس، دستورالعمل، آیین نامه‌ها و انواع و اقسام بازدیدها و نظارت‌های ستادی را در دستور کار خود قرار دادیم. استفاده از فضای مجازی برای هدایت، نظارت و راهبری حوزه ادبیات دفاع مقدس در دستور کار ماست.»

او افزود: «هدف ما مشارکت و حمایت در تولید کتاب در حوزه‌های خاطره، تاریخ شفاهی، شعر و این‌گونه حوزه‌هاست. توفیق داشتیم در نمایشگاه‌های بین‌المللی از جمله در تهران و استان‌ها حضور فعال داشته باشیم. در نمایشگاه‌های قرآنی هم حضور فعال داریم.»

در ادامه این مراسم، برگزیدگان به شرح زیر معرفی شدند؛

برگزیدگان بخش اول هفدهمین دوره انتخاب بهترین کتاب دفاع‌مقدس (بخش جنبی)

گروه شعر و نثر ادبی، شعر کلاسیک، فرهنگ و اقتدار ملی، علی محمد مودب، کتاب «دست‌ خون»، ناشر: شهرستان ادب

گروه خاطره، فرهنگ مقاومت، خلود جلیل ابراهیم، کتاب «رانده‌شدگان»، ناشر: سوره مهر

گروه ادبیات داستانی، بیداری و مقاومت اسلامی، محمدرضا بایرامی، کتاب «لم‌یزرع»، ناشر: نیستان

گروه ترجمه بخش عربی، فرهنگ مقاومت، عبدالقدوس الامین، کتاب «یرحل المقیمون و أنت باق»، ناشر: رسالات

گروه ترجمه به زبان فارسی، مقاومت اسلامی/ داستان، مترجم کتاب: فاطمه هاشم‌نژاد، کتاب «زخم داود»، ناشر: آرما

گروه بیداری و مقاومت بین‌الملل اسلامی، حمید داودآبادی، کتاب «عقل درخشان»، ناشر: یازهرا

گروه بیداری و مقاومت بین‌المللی اسلامی، عبدالحمید شریفات، کتاب «داعش؛ افکار و تشکیلات»، ناشر: موسسه دارالاعلام المدرسه اهل‌البیت

گروه مستند/ وصیت‌نامه، مدافعان حرم، جمشید پوراسماعیل نیازی و هدی اسعدی، کتاب «بربال پرستوها»، ناشر: درویش

گروه مستند/ زندگی‌نامه، احسان احمدی‌خاوه، کتاب «بی‌قرار»، ناشر: 27 بعثت

گروه خاطره (کردستان)، کیانوش گلزار راغب و امیر سعید‌زاده، کتاب «عصرهای کریسکان»، ناشر: سوره مهر

گروه مستند/ وقایع‌ و زندگی‌نامه(کردستان)، علی کلوندی، کتاب «فریاد آزادی پیشمرگ مسلمان کرد»، ناشر: فاتحان
گروه ادبیات داستانی (کردستان)، قاسمعلی فراست، کتاب «توتستان»، ناشر: کتاب خوبان

گروه توطئه‌های داخلی، پژوهش مستند/ حماسه آمل، مهدی خانی، کتاب‌های آمل (کتاب شهدای جنگل و حماسه آمل) و اهتمام فردی برای پاسداشت حماسه آمل طی چند سال فعالیت مستمر، ناشر: مجتمع فرهنگی عاشورا

گروه توطئه‌های داخلی، پژوهش مستند، قدرت‌الله سورکی آزاد، کتاب «قنات تا قنوت»، ناشر: سرو سرخ

گروه مستند، توطئه‌های داخلی، محمد موذنی طرقی، کتاب «سفرهای غریبانه»، ناشر: فاتحان

گروه مستند/ زندگی‌نامه جمعی، نقاط محروم، انتشارات سپاه انصارالرضا، کتاب «گرای 178»، ناشر: سپاه انصارالرضا

گروه مستند/ زندگی‌نامه جمعی، زنان، نقاط محروم، اسماء دهقان و فرشته آشوغ، کتاب «اسوه‌های صبر و ایثار»، ناشر: مطیع

برگزیدگان بخش دوم (گروه ترویج کتاب و کتابخوانی و کارگروه نشر)

مرضیه محمدی و نگار یوسفی به‌عنوان کتابدار نمونه

محمدجواد نژاد شادانلو و شیما دنیادار رستمی به‌عنوان خبرنگار

خانواده شهید سعید سیاح طاهری، خانم فرزانه قلعه‌قَوَند و آقای غلامعلی نسایی، به‌عنوان مروجان کتاب دفاع‌مقدس

کتابخانه تخصصی شهید سوداگر (موزه انقلاب و دفاع‌مقدس ـ تهران) و کتابخانه عمومی موسسه فرهنگی هنری طلوع غدیر جنوب ـ اندیمشک/ آقای طبیبی به‌عنوان کتابخانه عمومی

علیرضا فردوسی‌زاده به‌عنوان خیر کتاب دفاع مقدس

پیمان یونسی / فروشگاه میعاد/ استان کرمان به‌عنوان توزیع و پخش‌کننده کتاب

رضا قلی‌زاده عیار به‌عنوان کارشناس استانی

الهام محبوب اهری به‌عنوان بهترین نوقلم

جواد کامور بخشایش به‌عنوان بهترین منتقد کتاب

محمد حنیف به‌عنوان بهترین داور دوره هفدهم

حمید حسام برای کتاب آب هرگز نمی‌میرد به‌عنوان بهترین کتاب از نگاه خوانندگان

نشر دارخوین اصفهان، نشر نیلوفران، به‌عنوان بهترین ناشر خصوصی شهرستان و تهران

نشر ستارگان درخشان اصفهان، نشر سوره مهر به‌عنوان بهترین ناشر غیرخصوصی شهرستان و تهران

احمد عطایی به‌عنوان خادم نشر تهران

غلامحسن دریانورد به‌عنوان خادم نشر شهرستان

سردار علی ناظری به‌عنوان مدیر نشر تهران (دولتی)

رحیمی (چهارمحال و بختیاری) به‌عنوان مدیر نشر شهرستان (دولتی)

قرایی به‌عنوان فعال عرصه توسعه بخشی در تألیف و نشر کتاب دفاع‌مقدس

فرمانده کل سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و فرماند کل ارتش جمهوری اسلامی به‌عنوان فعالیت مراکز متعدد نشر دفاع مقدس
تقدیر از آقایان مرحومین حسین اردستانی، هادی نخعی سرهنگ سیدیعقوب حسینی و امیر سیدعلی اکبر موسوی قویدل پیشکسوتان حوزه نشر و فعالیت‌های انتشاراتی

برگزیدگان بخش سوم (شعر کودک، خاطره کودک، داستان کودک، آثار مرجع، تاریخ شفاهی، پژوهش‌های فرهنگی، پژوهش‌های ادبی، پژوهش‌های نظامی)

گروه شعر کودک و نوجوان، مجموعه شعر فردی، مهدی مردانی، کتاب «جنگ سالهاست که تمام نشده!» ناشر: صریر

گروه خاطره کودک و نوجوان:

تقدیر از انتشارات بنیاد فرهنگی شهید شیرازی و تقدیر از موسسه شهید احمد کاظمی (خصوصی) و تقدیر از موسسه قرآن و نهج‌البلاغه و تقدیر از انتشارات نشرا

گروه آثار مرجع:

تقدیر از ناشر (دفتر پژوهش‌های فرهنگی معاونت پژوهش و ارتباطات فرهنگی بنیاد شهید، کتاب «فرهنگ اعلام شهدا استان گلستان»، ناشر: شاهد

ابوالقاسم حبیبی، «اطلس خوزستان در جنگ ایران و عراق»، ناشر: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع‌مقدس سپاه

گروه تاریخ شفاهی:

امیرخلبان محمود انصاری، کتاب «شهروند آسمان»، ناشر: موزه دفاع مقدس

حوزه هنری گیلان، مجموعه کتاب‌های تاریخ شفاهی آزادگان استان گیلان، ناشر: سوره مهر

گروه پژوهش‌های فرهنگی و اجتماعی:

مرکز اسناد ایثارگران بنیاد شهید و امور ایثارگران و انجمن تاریخ شفاهی ایران، «مجموع مقالات تاریخ شفاهی ایثار و شهادت»، ناشر: شاهد

مرکز اسناد و تحقیقات دفاع‌مقدس، کتاب «بسیجی شهید به‌مثابه انسان آرمانی ایرانی»، ناشر: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع‌مقدس

علیرضا کمری، کتاب «اَثر نشان»، ناشر: سوره مهر

گروه پژوهش‌های ادبی، احمد شاکری، «جستاری در اصطلاح‌شناسی و مبانی ادبیات داستانی دفاع‌مقدس»، ناشر: پژوهشگاه فرهنگ و اندیشه اسلامی

گروه پژوهش‌های نظامی و سیاسی ـ بخش پژوهش، مصطفی زهرانی، کتاب «جنگ ایران وعراق و نظریه جنگ عادلانه» ناشر: صفحه جدید

گروه‌ پژوهش‌های نظامی و سیاسی ـ بخش مستند:

نعمت‌الله سلیمانی‌خواه، کتاب «روزشمار جنگ ایران و عراق تصمیم صدام به جنگ علیه ایران)، ناشر: مرکز اسناد و تحقیقات دفاع‌مقدس

تقدیر از دفتر پژوهش‌های نظری نداجا

تقدیر از مرکز پژوهش نیروی زمینی ارتش

برگزیدگان بخش چهارم (گروه شعر و نثر ادبی، داستان، خاطره)‌

گروه شعر و نثر ادبی (زبان عبور فارسی)، عمار احمدی، فلاحت نادری، کتاب «یول یورغنی (قوشمالار)، ناشر: ساوالان ایگلیدلری

گروه شعر و نثر ادبی (بخش شعر سپید)، محمدصارمی شهاب، کتاب «شناسنامه‌ی مشترک» ناشر: هزاره ققنوس

گروه ادبیات داستانی (داستان کوتاه)، مهدی نورمحمدزاده، کتاب «بحران عروسکی»، ناشر: نیستان

گروه ادبیات داستان (رمان):

اکبر صحرایی، کتاب «سی مرد و سی مرغ»، ناشر: عصر داستان

شهریار عباسی، کتاب «دختر لوتی»، ناشر: مروارید

گروه ادبیات داستانی (داستانک)، مهدی نورمحمدزاده، کتاب «"خردل" خر است!»، ناشر: روایت فتح

گروه خاطره:

حمید حسام، کتاب «آب هرگز نمی‌میرد»، ناشر: صریر

جواد کامور بخشایش، کتاب «زندان موصل»، ناشر: سوره مهر

57244

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
  • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
  • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین
x