جمعه 26 مرداد 1397
جمعه 27 بهمن 1396 - 20:30:00 چاپ

دبیرکل حزب‌الله: ایران در امور داخلی لبنان دخالت نمی‌کند

بین الملل > دیپلماسی - ایرنا نوشت: «سیدحسن نصرالله» دبیرکل حزب الله لبنان با اشاره به نزاع های منطقه ای تاکید کرد که کل منطقه به صورت علنی وارد جنگ بر سر نفت و گاز شده است.

وی این سخنان را امروز (جمعه) در مراسم بزرگداشت رهبران و فرماندهان مقاومت، شهیدان «راغب حرب»، «سیدعباس موسوی» و «عماد مغنیه» که در مجتمع سیدالشهدا در حومه جنوبی بیروت برگزار شد مطرح کرد.

نصرالله در این سخنرانی که به صورت ویدیو کنفرانس برای حاضران در مراسم پخش می شد، با اشاره به ادعاهای اخیر رژیم صهیونیستی نسبت به منابع نفتی لبنان گفت: موضوع لبنان مساله جدایی از کل نراع منطقه ای بر سر نفت و گاز نیست.
وی افزود: برخی از سران عرب و کشورهای بیگانه درباره ثروت نفت و گاز سوریه سخن می گویند. بنابراین یکی از دلایل جنگ در سوریه به دلیل وجود ثروت های نفتی در زمین و دریا در این کشور است. مهمترین چاه های نفت در سوریه در شرق فرات است.
دبیرکل حزب الله تصریح کرد: اشغالگران آمریکا از باقیمانده داعش در سوریه محافظت می کنند و مانع دیگران می شوند تا علیه آنان کاری کنند.
وی افزود: اسرائیل تلاش می کند تا از دولت ترامپ و ضعف عربی سوء استفاده کند تا به تصمیم آمریکا مبنی بر ضمیمه کردن جولان به سرزمین هایش دست یابد.
نصرالله گفت که دولت ترامپ در آمریکا به عراق امروز نیز با نگاهی نفتی می نگرد. وی افزود: آزمندی و طمع ورزی، خلق و روش دولت آمریکاست و آنها از نشان دادن این صفات خجالت نمی کشند.
وی تصریح کرد: یک جنگ نفتی و گازی وجود دارد که آمریکا در شرق فرات تا عراق و قطر و خلیج (فارس) آن را مدیریت می کند.

نزاع مرزی با رژیم صهیونیستی
سیدحسن نصرالله در ادامه سخنرانی اش به طور مشخص به نزاع اخیر بر سر منابع نفت و گاز لبنان پرداخت. به تازگی «آویگدور لیبرمن» وزیر جنگ رژیم صهیونیستی مدعی شد که بلوک نهم نفت و گاز لبنان متعلق به آن رژیم است.
وی با بیان اینکه مساله اصلی در نزاع امروز (با رژیم صهیونیستی)، مساله مرزهای دریایی و نه مرزهای زمینی است، گفت: ثروت نفتی موجود در جنوب لبنان متعلق به همه لبنانی هاست.
دبیرکل حزب الله گفت: منابع نفتی لبنان، کشور را در راه اقتصاد امیدوار کننده قرار می دهد و از اینجاست که باید به این پرونده حساس بپردازیم.
وی افزود: حکومت لبنان در دفاع از ثروت نفتی خود یکپارچه است و این مهم ترین عامل پیروزی در این نبرد است.
نصرالله وحدت موضع لبنانی ها را مهمترین عامل پیروزی در نزاع نفتی با رژیم صهیونیستی دانست و گفت: دولت لبنان باید در پرونده مرزها (با رژیم صهیونیستی) در سطحی رفتار کند که نشان دهد ما قوی هستیم.
دبیرکل حزب الله تاکید کرد تنها قدرت لبنان در نبرد نفت و گاز، مقاومت است. به گفته وی اینک لبنانی ها می توانند تهدید را با تهدید پاسخ دهند و این را اسرائیلی ها به خوبی می دانند.
سیدحسن نصرالله گفت: اگر شورای عالی دفاع لبنان مصوب کند که تاسیسات نفتی اسرائیلی غیرقانونی و ممنوع است من به شما وعده می دهم که در چند ساعت این تاسیسات از کار خواهد افتاد.
وی آمریکا را میانجی صادقی برای حل اختلاف مرزی ندانست و گفت: آمریکا حامی اسرائیل است.
وی افزود: میانجی گری آمریکایی ها در این پرونده برای منفعت صهیونیست ها است و این مساله را برای مذاکره خیلی خوب باید به یاد داشته باشیم.

عملیات ترور رژیم صهیونیستی در لبنان
سیدحسن نصرالله در بخش دیگر سخنانش به عملیات ترور یکی از رهبران حماس در شهر صیدا در لبنان اشاره کرد که ماه گذشته رخ داد.
وی با اشاره به بررسی ها و تحقیقات نهادهای امنیتی لبنان تاکید کرد که رژیم صهیونیستی در این ترور نقش داشته است.
نصرالله تصریح کرد: اسرائیل دست به ترور در لبنان زد و این نقض حاکمیت لبنان و غیرقابل چشم پوشی است

سرنگونی جنگنده رژیم صهیونیستی
دبیرکل حزب الله در ادامه به سرنگون کردن جنگنده رژیم صهیونیستی بوسیله پدافند هوایی سوریه پرداخت و گفت: آنچه رخ داد یک دستاورد بی نظیر و استراتژیک بود و وضعیت بعد از این اتفاق با قبل از آن فرق کرده است.
وی افزود: تصمیم به رویارویی با جنگنده های اسرائیلی تصمیمی از طرف رهبری سوریه و مشخصا بشار اسد رئیس جمهوری این کشور است.

نصرالله تصریح کرد: کسانی که جنگنده اسرائیلی را سرنگون کردند، سربازان و افسران شجاع ارتش سوریه بودند. باید همه به آنچه که ارتش سوریه انجام داد، افتخار کنند چرا که اقدامی قهرمانانه است.
دبیرکل حزب الله در ادامه با اشاره به تلاش آمریکا برای برتری دادن به رژیم صهیونیستی در امور نظامی گفت: مهم ترین هواپیماهای جنگی را آمریکا به اسرائیل می دهد و به لبنان حتی ضد هوایی هم نمی دهد.

رابطه با ایران
دبیرکل حزب الله لبنان در ادامه سخنانش به سی و نهمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی ایران اشاره کرد و گفت: به این نظام مدافع مسائل عربی و اسلامی و حقوقشان افتخار می کنیم.
وی گفت: ما همپیمان ایران هستیم و به این روابط افتخار می کنیم اما ایران به هیچ وجه در امور داخلی لبنان دخالت نمی کند...حتی یک مورد هم نمی توان پیدا کرد که ایران در مسائل داخلی لبنان دخالت کند. در همین مسائل انتخابات، آیا دخالتی از ایران رخ داده است؟ برعکس، برخی سفارت خانه های دیگر در حال دخالت هستند.
نصرالله گفت: ایران به دولت لبنان پیشنهاداتی را در خصوص کمک تسلیحاتی به ارتش و فروش برق به لبنان داد اما دولت آن را رد کرد.

بحرین و فلسطین
بخشی از سخنان امروز سیدحسن نصرالله به تحولات فلسطین و بحرین اختصاص داشت.
وی شخصیت هایی همچون «احمد جرار»، «عهد التمیمی» و «عمر العبد» را الگوهایی برآمده از فلسطین دانست که برای پیروزی آینده بر آنها تکیه می شود.
نصرالله همچنین گفت که آنچه که در بحرین روی می دهد، تغییر ترکیب جمعیتی است که برای خدمت به اسرائیل و اهداف صهیونیست ها انجام می شود.
وی با اعلام همبستگی با مردم بحرین در هفتمین سالگرد قیام مردمی در این کشور، رفتار آل خلیفه را محکوم کرد.
نصرالله تصریح کرد: پس از گذشت هفت سال از انقلاب بحرین، پافشاری و تظاهرات ملت همچنان ادامه دارد و متوقف نشده است.
دبیرکل حزب الله با اشاره به سیاست دولت بحرین در سلب تابعیت از معترضان گفت: رژیم بحرین بین همه مردم جهان حق شهروندی توزیع می کند و از شهروندان اصلی بحرین سلب تابعیت می کند.

تحولات انتخاباتی لبنان
دبیرکل حزب الله در آخرین بخش از سخنانش به تحولات انتخاباتی در لبنان اشاره کرد. انتخابات لبنان قرار است 6 ماه مه (16 اردیبهشت 1397) برگزار شود.
نصرالله با اشاره به برگزاری انتخابات بر اساس قانون «نسبیت» به تمجید از این قانون پرداخت و گفت: از ویژگی های قانون انتخابات این است که محدود به رقابت بین دو گروه بزرگ سیاسی در کشور نمی شود.
به گفته نصرالله با قانون کنونی انتخابات، هیچ گروه سیاسی در لبنان نمی تواند اکثریت مجلس را از آن خود کند.
وی در خصوص راهبرد انتخاباتی حزب الله گفت: ما لیست های انتخاباتی یا شخصی را تحمیل نمی کنیم، بلکه تلاش داریم تا جایی که امکان پذیر است دیدگاه های همپیمانان را نزدیک کنیم.

نصرالله تاکید کرد که حزب الله و جنبش امل در همه حوزه های انتخابی در لبنان با هم ائتلاف کرده اند. وی همچنین گفت که روابط حزب الله با حزب مسیحی «جریان ملی آزاد» با وجود طرح برخی مواضع همچنان پایدار است.
وی با اشاره به برخی ادعاها که می گوید حزب الله به دنبال رسیدن به اکثریت در مجلس است، این ادعاها را نادرست خواند و گفت: این حرف ها را با هدف ترساندن برخی کشورها می زنند تا از این طریق حمایت های آنها را در انتخابات جلب کنند.
نصرالله گفت: پیش بینی می کنیم در آستانه انتخابات، خون «رفیق الحریری» نخست وزیر شهید لبنان را دستاویز حساب های سیاسی بکنند.
وی همچنین تاکید کرد که مساله ائتلاف حزب الله با حزب «جریان المستقبل» به هیچ وجه مطرح نیست. وی گفت: ما رقابت مان انتخاباتی است و نه با یک شخص.
نصرالله ضمن تاکید بر اینکه ساختار لبنان بر شراکت استوار است گفت که اسامی نامزدهای حزب الله تا دوشنبه آینده اعلام خواهد شد.

49311

کلید واژه‌ها : حزب الله - سید حسن نصرالله - سوریه -
ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
  • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
  • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

آخرین مطالب