سه شنبه 1 آبان 1397
شنبه 11 فروردین 1397 - 10:42:28 چاپ

دمای مسکن افت کرد

اقتصاد > مسکن - ایسنا نوشت: کاهش محسوس معاملات مسکن در آخرین ماه از سال ۱۳۹۶ پیش‌بینی‌ها در این خصوص که بازار مسکن در سال ۱۳۹۷ به رونق کامل می‌رسد را به چالش کشید.

نشانه‌های رکود تورمی به تدریج در بازار مسکن ظهور و بروز یافته است. از چهار ماه قبل پیش‌بینی اینکه رشد قبل از موعد قیمت مسکن می تواند به افت معاملات منجر شود در آخرین ماه سال ۱۳۹۶ محقق شد. طبق اعلام بانک مرکزی معاملات در اسفندماه پارسال تنها ۰.۵ درصد نسبت به ماه مشابه در سال ۱۳۹۵ افزایش یافت؛ در حالی که قیمت ۲۶ درصد رشد نشان داد. این شرایط در حالی رقم خورد که در آذرماه شاهد جهش ۵۰ درصدی معاملات بودیم اما همزمان با این نشانه، قیمت‌های پیشنهادی به طور غافلگیرکننده ای افزایش یافت و به همین دلیل رشد نقطه به نقطه خرید و فروش ملک در شهر تهران روند نزولی به خود گرفت و به ترتیب در ماه‌های دی و بهمن شاهد افزایش ۱۹ و ۱۷ درصدی معاملات نسبت به زمان مشابه سال ۱۳۹۵ بودیم. این افت فشار ادامه یافت تا این‌که در اسفندماه و طبق انتظار، سرعت رشد معاملات تقریبا صفر شد.

روند نزولی خرید و فروش مسکن در شهر تهران در حالی رقم خورده که التهاب بازار ارز اثر دوگانه در بازار مسکن ایجاد کرده است. طی سه ماه قیمت ارز از محدوده ۳۸۰۰ تومان به بیش از ۵۰۰۰ تومان رسیده؛ یعنی ۳۱ درصد افزایش یافته است. تقریبا چنین رشدی را در بازار مسکن نیز شاهد هستیم؛ چرا که اغلب مالکان نمی خواهند ارزش پول و دارایی آنها از بین برود اما آیا این شرایط در بازار مسکن می تواند ادامه پیدا کند؟

اغلب کارشناسان بر این موضوع اتفاق نظر دارند که جهش دلار با پرش مقطعی قیمت مسکن همراه خواهد بود که در نهایت منجر به تشدید رکود این بازار خواهد شد. یعنی بازار مسکن که هنوز به طور کامل از رکود خارج نشده باید رکودی دیگر را در سال ۱۳۹۷ تجربه کند.

ایده‌آل‌ترین سناریو برای بازار مسکن در سال جاری این است که سرعت رشد قیمت کاهش یابد. در حال حاضر قیمت مسکن ۱۸.۸ درصد بالاتر از تورم نقطه به نقطه و ۳.۳ درصد بالاتر از تورم عمومی قرار گرفته است. به بیان دیگر، مسکن هم اکنون کالایی سودده محسوب می‌شود اما موضوع این است که با توجه به مازاد ۲.۶ میلیونی، جهش قیمت، پایین بودن توان خرید متقاضیان موثر و متناسب نبودن تسهیلات پرداختی با قیمت مسکن، ساخت و ساز با هدف فروش فوری با ریسک بالایی همراه خواهد بود و به همین دلیل انتظار می رود عرضه مسکن کماکان از تقاضا کمتر باشد.

افت محسوس معاملات مسکن در آخرین ماه از سال ۱۳۹۶ تمام پیش بینی ها در این خصوص که بازار مسکن در سال ۱۳۹۷ به روند رونق خود ادامه خواهد داد را به چالش کشیده است. تا قبل از این کارشناسان معتقد بودند در سال جاری قیمت مسکن ۲ تا ۵ درصد بالاتر از نرخ تورم قرار می‌گیرد و معاملات با افزایش ملایم حدود ۱۰ درصد وارد فاز رونق خواهد شد؛ اما با این شرایط باید منتظر ماند تا اثر تورمی دلار و رشد یکباره قیمتهای پیشنهادی که بعضا تا ۴۰ درصد افزایش نشان می دهد را در بازار مسکن دید.

35225

کلید واژه‌ها : بازار مسکن تهران - قیمت مسکن - مسکن -
14 دیدگاه
 • نام
  شنبه 11 فروردین 1397 - 11:31:51
  پاسخ
  9 1

  وفتى مردم به نان شب محتاج هستند حالا مسكّن ١٠ برابر بشه كى ميخواد بخره؟؟ خود دلال ها بعدش ٢٠سال بايد صبر كنند تا بفروشند فقط دلال ها دارند جو درست مى كنند وگرنه مسكن جاى خوبى برأى سرمايه گذارى نيست

 • بی نام
  شنبه 11 فروردین 1397 - 11:32:52
  پاسخ
  9 1

  اگر قیمت مسکن به دلار سنجیده می شود: 1 چرا در سالهای 85 و 86 که نرخ دلار تقریبا ثابت بود، مسکن رشد قیمتی قابل توجهی تجربه کرد؟ و این موضوع نهایتا منجر به این شد که با رشد قیمت سالهای 90 و 91 ، قیمت مسکن در مجموع رشد به مراتب بیشتری از نرخ ارز رو تجربه کرد. 2 چطور قیمت آپارتمان در تهران با کلانشهرهای دنیا برابری می کند و در موارد بسیاری به مراتب گران تر هم قیمت گذاری می شود؟

 • بی نام
  شنبه 11 فروردین 1397 - 11:35:07
  پاسخ
  8 0

  تنها چیزی که مانع از رشد قیمت بی حساب و کتاب مسکن می شود، قدرت خرید مصرف کننده است. سوداگری در این بازار دوام زیادی نداشته و با رکود سنگین روبرو شده و نهایتا به کاهش قیمت به سطح قبلی منجر خواهد شد.

 • بی نام
  شنبه 11 فروردین 1397 - 12:56:47
  پاسخ
  19 1

  سال ۹۷دمای بازارمنجمد۸۰درجه زیر صفر

  • بی نام
   شنبه 11 فروردین 1397 - 17:20:36
   3 8

   دوست عزیز مسکن هم کالای سرمایه ای و هم مصرفی محسوب میشه. یعنی خونه مثل لواشک که نیست که یکی بگه به جاش میرم مثلا آلو میخورم چاردیواری یک باید هست و شاید بشه یکی دو سال به تعویق انداخت اما بالاخره باید خرید و همین هم باعث میشه با این که قیمت بالایی داره و هر سال هم بالاتر میره اما مردم مجبور میشن با هزار تا وام و قرض و قوله بخرند.

  • شهاب
   شنبه 11 فروردین 1397 - 18:28:11
   10 1

   قیمت کنونی ملک و آپارتمان حدود پنجاه درصد حباب کاذب دارد و همه ملت هم این موضوع را می دانند با این شرایط تا کاهش پنجاه درصدی قیمت بازار راکد و تعداد معاملات انگشت شمار و تنها شامل معاملاتی خواهد بود که پنجاه درصد زیر قیمت بازار عرضه شوند مردم دیگر حالتی را پیدا کرده اند که در صورت خرید با این قیمتها احساس حماقت می کنند و نظر اکثر مردم این است که در روز روشن دارند به راحتی کلاه سرشان میگزارند و به حماقت آنها میخندند بنابراین دیگر تن به این قیمتها نمی دهند

 • بی نام
  شنبه 11 فروردین 1397 - 13:22:21
  پاسخ
  22 3

  وقتی دولت مسکن رو به حال خود رها میکنه تا یه عده دلال از آب گل آلود ماهی بگیرن و جیب مردم رو خالی کنن نتیجش میشه همین رکود. قیمت ها شکسته خواهد شد و رکود شدیدی در پیش است.

  • بی نام
   شنبه 11 فروردین 1397 - 14:24:11
   5 1

   خرید دلار خیلی به صرفه تر است.چون اقتصاد واقعا درب وداغان است.

 • بی نام
  شنبه 11 فروردین 1397 - 17:47:40
  پاسخ
  7 1

  تا وقتی یکی از نیازهای اساسی بشر برخلاف تمام دنیاهم ردیف ارز و بورس وطلا در ایران بازار نامیده می شود هیچ امیدی به بهبود نیست

 • امین
  شنبه 11 فروردین 1397 - 23:16:35
  پاسخ
  3 10

  خدا کنه مسکن دو برابر شه که پولا به جای دلار و سکه بیاد توی مسکن که یکم اشتغال درست بشه

 • بی نام
  یکشنبه 12 فروردین 1397 - 01:06:28
  پاسخ
  5 1

  اقتصاد تهران دردسر کل مملکت شده. دلاز در تهران گران میشه کل دلار مملکت را تاثیر میگذاره. حالا ادعای افت مسکن ادعای رونق مسکن تهران پس چرا در شهرستانها رونق مسکن ایجاد نکرد؟ این ها فقط ادعا است و مختص تهران نه کل کشور .

 • بی نام
  یکشنبه 12 فروردین 1397 - 06:44:54
  پاسخ
  2 8

  سال ۹۷ زمین و املاک رشد زیادی خواهد کردبه خاطررشد زیاد دلار، ارزان بودن مسکن طی چند سال اخیر، افزایش تقاضا جهت خرید ،انصراف فروشندگان از فروش به قیمت های کارشناسی ،تحریم های جدیدی که در راه است پیشنهاد من به شما خرید ملک و املاک است.

  • محسن
   یکشنبه 12 فروردین 1397 - 23:47:43
   3 1

   دوست عزیز شاید حق با شما باشد و قیمت ملک رشد زیادی داشته باشد. ولی در این صورت کسی که نیاز به فروش ملک خود داشته باشد آیا به راحتی قادر به انجام این کار خواهد بود؟ نقد شوندگی یکی از مهمترین معیارهای ارزندگی داراییهاست و در مورد مسکن تجربه نشان داده که در صورت رشد بیش از حد، تعدیل و رکود طولانی مدت رخ می دهد.

  • بی نام
   دوشنبه 13 فروردین 1397 - 08:18:33
   3 1

   ارزان بودن مسکن؟ تحریم و افزایش قیمت مسکن؟قیمتهای کارشناسی؟ فکر می کنم فقط با بنگاهی ها هم صحبت میشی دوست عزیز هر چیزی که میگن رو باور نکن

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700