چهارشنبه 4 مهر 1397
شنبه 18 فروردین 1397 - 10:29:48 چاپ

بن‌سلمان: ایران را از آفریقا بیرون کردیم/ اقتصادمان ۳ برابر آنهاست/ اخوانی‌ها بزرگ‌ترین تهدید هستند

بین الملل > خاورمیانه - ولیعهد سعودی در گفتگوی تفصیلی با مجله تایم بار دیگر گزافه‌گویی‌های خود علیه تهران را تکرار کرد و این بار در جهت منافع خود از اردنی‌ها مایه گذاشت.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، محمد بن سلمان ولیعهد عربستان سعودی در مصاحبه با نشریه تایم مدعی شد که ایران دشمن مشترک سعودی و اسرائیل است، وی بار دیگر با گستاخی، ایران را متهم به دخالت در کشورهای عربی کرد.

وی در ابتدا به سیاست آمریکا در عراق و افغانستان اشاره کرد و بزرگترین اشتباهات دولت آمریکا را در 15 تا 20 سال گذشته، نخست مداخله نظامی در عراق و دوم بیرون بردن نیروهایش از این کشور و متلاشی کردن ارتش عراق دانست. (اینجا)

محمد بن سلمان افزود: به نظر من آمریکا باید پس از پایان مأموریت در افغانستان، تلاشهای خود را برای چگونگی تبدیل آن از کشوری ضعیف به یک کشور عادی، متمرکز می کرد.

بن سلمان در بخش دیگری از سخنانش اظهار کرد: ما در آغاز سال 2016 با باراک اوباما رئیس جمهوری (وقت) آمریکا برای مبارزه با تروریسم همکاری می کردیم و دیدگاه های مشابهی در باره حکومت ایران داشتیم و تنها اختلاف میان ما بر سر راه های برخورد با آن بود که اختلاف بزرگی نیست.

ولیعهد سعودی در پاسخ به پرسش تایم درباره واکنش ریاض به انتصاب جان بولتون به سمت مشاور امنیت ملی آمریکا با توجه به وجود دیدگاههای مشابه زیاد میان این دو، گفت: ما با کشور ایالات متحده سروکار داریم و با هرکس که نماینده آن باشد، همکاری می کنیم، زیرا منافع ما و آمریکا در یک راستا قرار دارد و ما از بولتون حمایت می کنیم.
ولیعهد عربستان، ایران را متهم کرد که تلاش می کند با مطرح کردن وهابی گری، عربستان را از بقیه جهان اسلام جدا و منزوی سازد.

نشریه تایم از ولیعهد سعودی پرسید که آیا با مقام های کاخ سفید در باره توافق هسته ای و احتمال خروج آمریکا از آن، مذاکره کرده است، گفت که نمی تواند درباره این توافق سخن بگوید، اما در عین حال در ادامه ادعاهای همیشگی خود علیه جمهوری اسلامی ایران مدعی شد ایران منشأ اصلی مشکلات خاورمیانه بوده که ممکن است به تهدیدی (برای ریاض) تبدیل شود.

ولیعهد سعودی همچنین با طرح این ادعا که ریاض می خواهد اطمینان یابد که (ایرانیان) هرکاری می خواهند انجام دهند، در چارچوب و داخل مرزهایشان باشد، اظهار کرد: ما ایرانیان را از بیشتر قاره آفریقا - بیش از 95 درصد- بیرون رانده ایم و همین نکته در مورد آسیا و یمن نیز صحت دارد.

بن سلمان درباره تلاش عربستان برای دستیابی به تسلیحات هسته ای افزود: ما هنوز شروع به تلاش برای دستیابی به تسلیحات هسته ای نکرده ایم و تا هنگامی که ایران اعلام نکند که تسلیحات هسته ای دارد، چنین کاری نخواهیم کرد و البته ارتش خود را آماده می کنیم، ما ارتش نیرومند و کاملا مجهزی داریم.

ولیعهد سعودی همچنین گفت: به این علت که حوثی ها به منافع خود و یمن اهمیتی نمی دهند و تنها برای عقیده خود اهمیت قائل هستند، مذاکره با آنان دشوار است و عربستان برای کشاندن آنان به پای میز مذاکره، به حملات هوایی به یمن ادامه می دهد.

وی در بخش دیگری از این مصاحبه درباره سوریه چنین اظهار نظر کرد: به نظر من بشار اسد اکنون در قدرت باقی می ماند و این کشور از مدتها پیش جای پای نفوذ روسیه در خاورمیانه بوده و به نفع وی و روسیه است که قدرت حکومت خود را در سوریه افزایش دهد.

بن سلمان در باره استقرار نیروهای نظامی آمریکا در سوریه نیز افزود: به نظر من نیروهای آمریکایی اگر نه در دراز مدت، دستکم در میان مدت باید در سوریه باقی بمانند، زیرا آمریکا باید کارت و اهرمی برای مذاکره و اعمال فشار داشته باشد که در صورت خروج این نیروها، واشنگتن این اهرم را از دست خواهد داد. همچنین در صورت خروج نیروهای آمریکا از شرق سوریه، پایگاه خود را ازدست خواهد داد.

بن سلمان در پاسخ به سوال خبرنگار روزنامه «تایم» درباره اینکه آیا در صورت حرکت ایران به سمت ساخت سلاح‌های هسته‌ای عربستان سعودی هم چنین خواهد کرد، گفت: «نمی‌توانم در این مورد صحبت کنم ولی می‌توانم این را بگویم که ایرانی‌ها منشأ مشکلات در خاورمیانه هستند. با وجود این، آنها تهدید بزرگی برای عربستان سعودی نیستند، اما اگر مراقبشان نباشیم می‌توانند به تهدید تبدیل شوند. آنها دلیل اصلی مشکلات هستند، اما مشکلی برای عربستان سعودی نیستند.»

ولیعهد عربستان در ادامه ادعاهای خود اضافه کرد: « چرا؟ مسئله ساده است. ایران، جز پنج اقتصاد بزرگ در بین کشورهای مسلمان نیست. اقتصاد عربستان دو برابر اقتصاد ایران است. رشد اقتصاد عربستان دو تا سه برابر سریعتر از اقتصاد ایران است. اقتصاد امارات از اقتصاد ایران بزرگتر است. اقتصاد مصر بزرگتر از اقتصاد ایران است. اقتصاد ترکیه از اقتصاد ایران بزرگتر است. در جهان اسلام، اقتصادهای زیادی هستند که از اقتصاد ایران بزرگترند.»

بن‌سلمان در ادامه اظهارات خصمانه خود مدعی شد که ایران در تمام مشکلات منطقه غرب آسیا دخیل است. «هر جا مشکلی باشد ایران را می‌بینید. عراق؟ ایران آنجا است. یمن؟ ایران آنجا است. سوریه؟ ایران آنجا است. لبنان؟ ایران آنجا است. کدام کشور با ثبات است؟ مصر؟ ایران آنجا نیست. سودان؟ ایران آنجا نیست. اردن؟ کویت؟ ایران آنجا نیست. بحرین؟ ایران آنجا نیست.»

به گزارش وب سایت شبکه خبری سعودی العربیه وابسته به دربار پادشاهی، ولیعهد سعودی در این مصاحبه مدعی شد:

 «پادشاهی سعودی هیچ نوع ايدئولوژی افراطی را منتشر و تبلیغ نمی کند؛ سعودی خود بزرگترین قربانی ایدئولوژی‌های افراطی بوده است. اگر من هم به جای اسامه بن لادن یا هر افراطی یا تروریست دیگری بودم و بخواهم ایدئولوژی افراطی خودم را گسترش دهم و افرادی هوادار وهم عقیده پیدا کنم به کدام کشور خواهم رفت؟ طبیعی است که من به مراکش، مالزی یا جای دیگری نخواهم رفت بلکه به سعودی می‌روم، من باید از مرکز اسلام، قبله مسلمان جایی که مسجد الحرام آنجاست شروع کنم چون اگر اندیشه در آنجا منتشر شود به همه جای دنیا منتشر خواهد شد».

بن سلمان افزود: « این همان چیزی است که پس از 1979 برای پادشاهی سعودی اتفاق افتاد. همه گروههای افراطی و تروریست هایی که کشورمان را هدف قرار دادند برای یارگیری و نشر ایدئولوژی خود ما را هدف قرار دادند ما اولین قربانی افراطگرایی بودیم. افراطگرایان اول ما را هدف قرار دادند تا از آنجا ایدئولوژی خود را به جهان گسترش دهند این تحولات در دهه 1990 سعودی و مصر را در بر گرفت ».

ولی‌عهد سعودی افزود: «اسامه بن لادن در اوایل دهه 1990 با این افکار و این ایدئولوژی مردم را به بازی گرفت؛ ما خواستار دستگیری اسامه بن لادن شده ایم. او خارج از سعودی مقیم بود. او باید دستگیر می‌شد. روزنامه «ایندیپندنت» در سال 1993 در پاسخ به پیشنهاد بازداشت بن لادن از سوی ما نوشت: "اسامه بن لادن برای آزادی و آزادی بیان مبارزه می کند!" شما می توانید به مقاله «ایندیپندنت» درباره بن لادن که در سال 93 منتشر شده مراجعه کنید! این تحولات 10 سال پیش از وقایع 11 سپتامبر 2001 بود ما گفته بودیم که او انسانی خطرناک و یک تروریست است و باید فورا دستگیر شود.»

در دهه 1990 ما در پادشاهی سعودی مورد حملات تروریستی قرار گرفتیم. مصر نیز مورد حملات تروریستی قرار گرفت اما در همان زمان ما به سرکوب آزادی‌های بیان متهم می‌شدیم تا اینکه حادثه 11 سپتامبر به وقوع پیوست؛ لذا بسیار واضح است که ما اولین قربانی بودیم در عین حال برای همه روشن است که ما در خط مقدم مبارزه با تروریسم قرار گرفتیم زیرا تروریست‌ها دیگر قادر به یارگیری یا نشر ایدئولوژی افراطگرایی خود در سعودی نیستند؛ چرا که ما در برابر تروریسم جنگیدم، مقاومت کردیم وایستادیم و این کاری است که امروز در پادشاهی سعودی انجام می دهیم».

اردن در مقابله با اخوان‌المسلمین در کنار ماست!/اسد جز با جنگ از قدرت کنار نمی‌رود

ولیعهد عربستان اعلام کرد، اردن در محور مقابله با "خطر بزرگتر گروه اخوان المسلمین" در کنار ما ایستاده است. وی همچنین تصریح کرد، رئیس جمهوری سوریه جز با جنگ، قدرت را کنار نمی‌گذارد.

ولیعهد سعوی با وجود اختلافات عربستان با اردن نام این کشور را در لیست کشورهایی قرار داد که تصمیم گرفته‌اند با گروه اخوان المسلمین به مقابله بپردازند. اظهارات بن سلمان در حالی مطرح شد که برخی از اخبار حاکی از مقدمه‌چینی برای سفر این شاهزاده جوان به اردن است.

ولیعهد عربستان نام اردن را بار دیگر برای دومین بار در یک هفته بر زبان آورد، به صورتی که محافل سیاسی و رسانه‌ای اردن را غافلگیر کرد.

لازم به یادآوری است که گروه اخوان المسلمین نهادهای قانونی در اردن داشته و جزو روند سیاسی و پارلمانی این کشور است تا جایی که سمیر مبیضین، وزیر کشور اردن اعلام کرد که این گروه بخشی جدایی ناپذیر از جامعه این کشور است.

به گزارش ایسنا، هفته گذشته بن سلمان در گفت‌وگوی تلویزیونی با "مجله آتلانتیک" نام اردن را در لیست کشورهای هم‌پیمان با عربستان آورد که هدف آنها به زعم او مقابله با محور "مثلث شر" یعنی ایران، اخوان المسلمین و دو گروه تروریستی داعش و القاعده است.

ولیعهد عربستان اعلام کرد: خطر اخوان المسلمین نسبت به دیگر گروه‌های تندرو بزرگتر است و هدف اصلی آنها تبدیل اروپا به قاره اخوانی‌هاست.

بن سلمان در گفت‌وگو با تایم در پاسخ به این سوال که عربستان برای مبارزه با تروریسم و افراط گری بیرون از این کشور چه اقداماتی انجام داده، مدعی شد: عربستان بزرگترین قربانی ایدئولوژی افراط‌گری است. اگر من اسامه بن لادن، رهبر القاعده یا هر تندرو یا تروریست دیگری بودم و می‌خواستم ایدئولوژی ویژه خود را منتشر و سربازانی را به خدمت بگیرم حتما از عربستان شروع می‌کردم و به قبله مسلمانان می‌رفتم چراکه اگر از این مکان شروع کنم ایدئولوژی من به همه جا گسترش خواهد یافت. به همین دلیل باید اقداماتی از جمله مبارزه با تروریسم و افراط گری را انجام دهیم. ما با همه گروه‌های تندرو در عربستان مانند اخوان المسلمین برخورد می‌کنیم. این گروه بسیار خطرناک بوده و در عربستان، مصر، امارات و دیگر کشورهای خاورمیانه این گروه به عنوان تروریسم شناخته شده است.

وی ادامه داد: انسان ناگهان به تروریست تبدیل نمی‌شود بلکه کم‌کم این اتفاق رخ داده و تشدید می‌شود. اخوانی‌ها هم، چنین هستند. اکثر تروریست‌های جانی مانند بن لادن، ابوبکر البغدادی، سرکرده داعش و غیر آنها همه ابتدا عضو اخوان المسلمین بودند.

بن سلمان افزود: اخوانی‌ها در منطقه خاورمیانه نیستند چراکه می‌دانند علیه آنها در کشورهای این منطقه استراتژی‌های خوبی دنبال می‌شود.

وی گفت، خطر بزرگ این گروه در فعالیت آنها در اروپا نهفته است و هدف اصلی این گروه تندرو کردن جوامع اسلامی در اروپاست. آنها امیدوارند که اروپا بعد از ۳۰ سال به قاره اخوانی‌ها تبدیل شود و خواهان حکومت بر مسلمانان اروپا هستند و این امر نسبت به جنگ سرد، گروه داعش و القاعده در ۱۰۰ سال اخیر خطر بزرگتری است.

ولیعهد عربستان ادامه داد: مبارزه با افراط‌گری نیازمند شناخت آنها، وضع قوانین برای مبارزه با آنها و ایجاد معیارهایی برای تشخیص آنهاست. سلفی‌های "سروری‌ها" که در عربستان تاسیس شده و فعال هستند جزء اخوانی‌ها هستند و فیلم‌های مستند نشان می‌دهد که آنها وهابی بوده و بالاتر از اخوانی‌ها هستند، زیرا آنها نیز در خاورمیانه تندرو بوده و بنا بر قوانین ما مجرم هستند، زمانی که مدارک و شواهد کافی علیه هر کدام از آنها داشته باشیم، آنها را محاکمه می‌کنیم.

ولیعهد سعودی دربارۀ ماهیت واقعی سناریوی «پایان دادن به جنگ در سوریه» گفت: بشار فعلا باقی است و سوریه همچنان عامل نفوذ بلندمدت روسیه بوده و هست، اما معتقدم منافع سوریه در انجام اقدامات ایرانی‌ها در سوریه نیست زیرا اگر این کشور ایدئولوژی خود را تغییر دهد اسد به عروسکی در دست ایران تبدیل خواهد شد.

وی افزود: تحکیم قدرت اسد به نفع خود وی و روسیه است. این مساله به مسکو اجازه خواهد داد نه از طریق ایران بلکه به صورت مستقیم در سوریه نفوذ داشته باشد. این منافع ممکن است از نفوذ ایران به طور چشمگیری بکاهد اما در هر صورت بشار فعلا باقی است و معتقدم جز با  جنگ، قدرت را کنار نخواهد گذاشت. او به دنبال کسی برای شروع این جنگ نیست، زیرا این امر خود منجر به درگیری میان روسیه و آمریکا خواهد شد و کسی به دنبال‌ آن نیست.

52310

80 دیدگاه
 • محمدرضا
  شنبه 18 فروردین 1397 - 10:54:01
  پاسخ
  96 287

  ما چرا این ها را از کشورمون بیرون نمی کنیم. برندهای بهار، لادن و پچ پچ و رانی برای سعودی هاست.

  • ایرانمهر
   شنبه 18 فروردین 1397 - 12:31:46
   225 9

   محمدرضا جان سلام . شما درست می فرمائید . پول یامفتی که زوار عزیز و مسئولین محترممون دو دستی و با سخاوت و رغبت هر چه تمام برای اونها تقدیم می کنند و می کنیم و خواهیم کرد. چی؟

  • بی نام
   شنبه 18 فروردین 1397 - 12:52:41
   366 21

   فاز این مردمی که اعراب رو فحش میدن و خودشونو بالاتر از اعراب میدونن چیه دقیقا؟؟ تا حالا عربستان یا امارات یا قطر رفتید؟ تمیزی خیابونهاشونو دیدید؟ رفاه مردمشونو چطور؟ آمار توریست‌های اروپایی که به دوبی میان رو با ایران مقایسه کردید؟؟ آمار بیکاری جوانهای امارات و قطر عربستان رو با ایران چطور؟ اصلا یه نگاه به وضعیت خودتون بکنید بعد اعراب رو مسخره کنید... فقط یک مقایسه کوچیک اینکه جوانان عربستانی تویوتا و شورولت سوار میشن و شما پراید سوار میشید....اگر قرار به مسخره کردن باشه این اعراب هستن که باید مارو مسخره کنن نه ما اونارو

  • شمس تبریزی
   شنبه 18 فروردین 1397 - 21:54:59
   1 18

   بی نام شنبه 18 فروردین 1397 13:52:41. دوست عزیز، یه سوال میپرسم. تا به حال سفارت آمریکا در کشورهایی را که اسم بردی رفتی؟ یه سر برو کنسولگری آمریکا در استانبول یا جده و یا دوبی یا مشابه آن. بعد یه سر هم برو کنسولگری آمریکا در فرانکفورت و یا هر شهر اروپای غربی که دوست داری. کلاس کارمندان و دیپلماتهای این دو کنسولگری را مقایسه کن تا مطلب دست ات بیاد. هر چی دیپلمات و کارمند یابوی آمریکایی هست میفرستن در کنسولگری ها و سفارت هایشان در خاورمیانه. اما فرانکفورت یک چیز دیگر است. چرا؟ چون آمریکا کلا این کشورها را قاطی آدم حساب نمیکنه و یابوهای وزارت خارجه اش را میفرسته در این کشورها. این را عرض کردم تا خیلی در وصف برادرانت دور بر نداری و خیال نکنی علی آباد هم شهره. با تشکر

  • بی نام
   یکشنبه 19 فروردین 1397 - 00:05:12
   13 156

   بن سلمان خود داعشه اينم از جبير مظلوم نمايي رو ياد گرفته

  • بی نام
   یکشنبه 19 فروردین 1397 - 06:48:09
   170 7

   چه خوشت بیاد و چه نیاد، با یک سفر به کشورهای عرب حاشیه خلیج فارس، به راحتی می فهمی که بجز موارد اقتصادی که برای همه واضحه، در اکثر موارد اجتماعی هم مثل رانندگی، رفتار اجتماعی، شهر نشینی و ... بسیار از ما جلوتر هستن، جوری که ما 50 سال دیگه هم بهشون نمی رسیم، حالا حی بشینید بگین عرب این است و عرب اون.

  • ع
   یکشنبه 19 فروردین 1397 - 13:24:28
   3 18

   درسته که ما در برخی جاها درجا زدیم ولی همچینم عقب افتاده نیستیم. توانایی نظامی و هوافضا، نانو و زمینه بهداشت ما در دنیا زبانزده. اینقدر خود کم بین نباشید. عربستانه که هرجا دخالت کرده ثبات رو از بین برده از همون یمن بگیر تا سوریه و عراق و.... نه ایرانی که فقط خواهان ثبات کشورها بوده. سوالی دارم: کی دستور داد به یمن حمله کنند؟ کدوم کشور با حمایت از تروریسم داعش رو روانه عراق و سوریه کرد؟ بخدا کمی تفکر هم بد نیست. فکر کنید و جواب بدهید

  • امیر
   یکشنبه 19 فروردین 1397 - 17:11:24
   13 1

   دوستان به منفی و مثبت های نظرات نگاه کنید چیزیه که قابل سانسور نیست .. خواسته ملت هست این منفی مثبت ها

  • بی نام
   یکشنبه 19 فروردین 1397 - 22:40:07
   3 10

   من خودم رو آدم با فرهنگی میدونم.این آقایان که به بی فرهگی اعتراف میکنن مثلا، از طرف خودشون حرف بزنن

  • سوت بلبلی
   دوشنبه 20 فروردین 1397 - 21:42:49
   1 1

   این نشون دهنده پیشرفت اقتصادی عربستانه.ای کاش ما هم به جای اعزام نیروی نظامی واسلحه ،توانایی تصرف بازارهای کشورهای دیگر را داشتیم...

 • مجتبی
  شنبه 18 فروردین 1397 - 11:05:57
  پاسخ
  244 6

  اقایون انقدر از نظر اقتصادی ضعیف بودین و در مورد دیپلماسی انعطاف نداشتین که یک ..... اینطوری داره ما رو با گستاخی زیر سوال میبره، خاهش میکنم به فکر ملت ایران باشین

 • بی نام
  شنبه 18 فروردین 1397 - 11:10:40
  پاسخ
  12 174

  البته ما در مورد افریقا کم کاری داشتیم و هیچگاه با این قاره روابط استراتژیک برقرار نکرده ایم اما عربستان هم به جز گروه های تروریستی مثل بوکوحرام نفوذی در افریقا نداره. جیبوتی هم اصولا عددی نیست و ما این کشور را اشتباهی به جای دوست پذیرفتیم.

  • بی نام
   یکشنبه 19 فروردین 1397 - 08:00:53
   118 1

   منظورش مصر و سودان هست باهوش نه کوکو حرام و یه مشت دلقک زپرتی دیگه

 • بی نام
  شنبه 18 فروردین 1397 - 11:19:04
  پاسخ
  239 12

  موضع گیری های صد ایرانی بن سلمان بجای خود ولی الحق که دشمن دانائی است

  • م ر
   یکشنبه 19 فروردین 1397 - 14:00:07
   15 1

   البته اون رو هم دشمن کردیم

 • بی نام
  شنبه 18 فروردین 1397 - 11:38:37
  پاسخ
  223 6

  راست میگه

 • بی نام
  شنبه 18 فروردین 1397 - 12:01:27
  پاسخ
  89 12

  گفته اقتصاد عربستان و ترکیه و مصر و امارات بزرگترین اقتصاد های کشورهای اسلامی هستند.البته باید اقتصاد دانان صحت این ادعا ها را برسی کنند.

  • بی نام
   شنبه 18 فروردین 1397 - 19:12:01
   158 9

   به غیر از مصر به نظرت بیراه گفته ؟ یه نگاهی به دور و برت بنداز

  • بی نام
   شنبه 18 فروردین 1397 - 23:25:12
   12 120

   حرفش از روي معده بوده و بيسوادي محض خودشو نشون داد.بزرگي اقتصاد رو بر اساس شاخص معمول يعني جي دي پي نومينال يا همون اسمي حساب كنيم تركيه ٨٤٠ عربستان ٦٧٠ ايران ٤٢٠ مصر ٤٠٠ امارات ٣٧٠ ميليارد دلار هست كه اولا ايران سوم ميشه دوما سه برابر ٤٢٠ ميشه ١٢٦٠ كه نشون ميده سواد خودش و مثبت زنندگان معدوي در حد سوم ابتدايي هم نيست.اگه بخوايم بر اساس پي پي پي حساب كنيم تركيه ٢١٠٠ عربستان ١٧٠٠ ايران مصر ١٢٠٠ امارات ٦٩٠ كه باز هم پرت بودن حرفش رو نشون ميده

  • بی نام
   یکشنبه 19 فروردین 1397 - 13:23:20
   8 4

   دوست عزیز چرا از حرف حساب میرنجید.منظور از اقتصاد رشد و توسعه و در امد سرانه است نه تولید ناخالص ملی و پی پی پی هم ملاک نمیباشد

  • بی نام
   دوشنبه 20 فروردین 1397 - 21:42:56
   2 1

   يكسري افراد وقتي كه از حرف حساب و منطق و مطالعه حرف ميزنند ادم نميدونه بخنده گريه كنه خودزني كنه دگر زني كنه چيكار كنه.اين افراد متاسفانه زياد شدند و بدتر از اون فكر ميكنند خيلي روشنفكرند و ميفهمند دهنشون هم سخت بسته ميشه حرفاشونم افراد هم پيالشون توي دنيا و كشور جار ميزنند.اگه بري يك جايي بگي بزرگي اقتصاد بر پايه درامد سرانه هست به رعشه ميفتند.طبق اين فرمايش گران بها اقتصاد ماكائو ليختن اشتاين لوگزامبورگ قطر از اقتصاد امريكا بزرگتره.اگه رشد اقتصاد رو مدنظر بگيريم كه موضوع خنده دار تر ميشه اون موقع طبق اين گفته گران بها اتيوپي و ساحل عاج و ليبي اقتصادشون از امريكا بزرگتره.نميدونم انگار بعضي ها واكسن فهميدن زدند. ملاك بزرگي اقتصاد توي تمامي رفرنس هاي اقتصادي توليد ناخالص داخلي هست

 • بی نام
  شنبه 18 فروردین 1397 - 12:09:32
  پاسخ
  255 4

  دمشون گرم که ما رو از آفریقا بیرون کردن همون یک میلیارد دلاری که تو نیجریه از بین رفت،اون سرمایه گذاری بیهوده تو جیبوتی و حاتم بخشی ها به سودان و الخ بسه. بیش از این از جیب ملت خرج نکنن تو آفریقا. سوریه و لبنان و یمن و عراق و افغانستان و و نزوئلا و بولیوی بسمونه

  • هادی
   یکشنبه 19 فروردین 1397 - 06:59:05
   30 169

   درعجبم از کامنتایی که درحمایت از این شاهزاده نفهم سعودی میزارن.البته برای این جماعت همیشه حق با مخالف رژیم است فرقی هم نمیکند مخالف کی باشه. درمقابل قتل عام کودکان یمنی سکوت میکنن بعد میگن ایران قاتل کودکان سوری. درمقابل گروه تروریستی بوکوحرام سکوت میکنن بعد میگن حزب الله تروریست. اینا همونایی هستن که به مذهب ما میگن عرب پرستی بعدش تا این ابله سعودی یه مصاحبه علیه ایران میکنه همشون به به و چه چه میکنن.

  • عرفان
   یکشنبه 19 فروردین 1397 - 09:19:10
   160 20

   هادی در عجب باش و از این عجب بمیر

  • هادی
   یکشنبه 19 فروردین 1397 - 11:51:48
   2 17

   عرفان مطمئنم اینقد جرات نداری حرفتو رودرو بزنی بخاطر همینه اینجا تو فضای مجازی میای و از این دری وری ها میگی وگرنه بلد بودم طوری جوابتو بدم که تا آخر عمرت پرت و پلا نگی.

  • هادی
   یکشنبه 19 فروردین 1397 - 13:34:16
   6 5

   خبر از قصد توهین به منو منتشر میکنی ولی جواب من به اون نادون رو منتشر نمیکنی؟؟؟؟

  • هادی
   یکشنبه 19 فروردین 1397 - 19:05:57
   5 11

   اوج حماقت و ذلت رو تو پیامت دیدم عرفان. مطمئن باش اگه مرگی قراره اتفاق بیافته تو و امثال تو خیلی بیشتر سزاوارشین تا این دنیا به جای بهتری واسه زندگی تبدیل بشه. حیف خبر اجازه چاپ پاسخ دیگه ای نمیده...

 • بی نام
  شنبه 18 فروردین 1397 - 12:16:18
  پاسخ
  45 193

  ﻋﺮﺑﺴﺘﺎﻥ ﻣﻬﺪ ﺗﺮﻭﺭﻳﺴﺖ ﻫﺎ اﺳﺖ ...

  • بی نام
   شنبه 18 فروردین 1397 - 20:43:36
   261 23

   ایران هم لابد مهد پرورش دانشمند و متخصص ؟؟؟

  • شمس تبریزی
   شنبه 18 فروردین 1397 - 22:03:18
   7 10

   ایرانی ها جایزه لانداو را در فیزیک میبرن. مدال فیلدز در ریاضی میگیرن. یه نگاه به مدالها و تیم های المپیادی ایران بندازی از این حرفها نمیزنی. ایرانی ها پرفسور سمیعی را دارن. حتی شنیدن اسمش موجب یخ زدن ریش های بن سلمان میشه. این گوسفند و اخوانش را با ما مقایسه نکن آقا.

  • احمق نباشید
   یکشنبه 19 فروردین 1397 - 13:20:20
   14 1

   فعلا این نخبه های ایرانی هستن که تو دنیا دارن استفاده میشن و مادبدلیل بیعرضگی خودمون فراری دادیم. شما دو تا دانشمند عربستانی از بدو تشکیلش تا الان نام ببر جایزه داری.

  • کی هان
   دوشنبه 20 فروردین 1397 - 08:00:05
   11 4

   حتما ما ایران هم مهد انسانهای پاک و درستکار؟؟؟ عربستان حداقل اینکه برای خودش سرمایه گذاری میکنه ولی ما چی معلوم نیست ... سیاست یعنی با پنبه سر بریدن ... اونها اگه به آمریکا باج میدن ما هم داریم به روسیه و چین باج میدهیم ولی جایگاه اونها کجا و ما کجا...

 • بی نام
  شنبه 18 فروردین 1397 - 12:21:24
  پاسخ
  142 5

  واقعا جای تاسفه اقتصاد کشورهای به این کوچکی سه برابر ما باشه یکم الگو برداری کنید. یاد گرفتن کارهای خوب در دینمون هم سفارش شده.

  • بی نام
   دوشنبه 20 فروردین 1397 - 10:19:55
   14 2

   فکر کنم اقتصاشون ده برابر ایران باشه شکست نفسی کرد تازه

 • بی نام
  شنبه 18 فروردین 1397 - 12:23:01
  پاسخ
  156 8

  وقتی ما له له می زنیم برای رفتن به عربستان و حج با هر قیمتی حق دارند با ما اینطور رفتار کنند.

  • بی نام
   یکشنبه 19 فروردین 1397 - 23:06:54
   3 16

   شما ترکیه و دبی و تایلند برو اشکالی نداره

 • بی نام
  شنبه 18 فروردین 1397 - 12:23:33
  پاسخ
  165 10

  آقایونی که همه چیز رو حرام اعلام می کنند برای حفظ آبروی ایران حج رو حرام اعلام کنند

  • بی نام
   شنبه 18 فروردین 1397 - 22:17:58
   4 2

   چه ربطى داره چرا فكر مى كنيد حج نرفتن ايرانيها به اقتصاد اونها لطمه مى زنه اگه ما اونقدر نقطه ضعف نداشتيم اين حرفها جايي نداشت حالا كه داره جا پاى امارات مى ذاره از پيشرفت و رفاه اخبار فلاكت و اختلاسها و اقتصاد و فرهنگ ورشكسته مان را نمى توان با حج نرفتن پنهان كرد قوى باشيم حج هم مى رويم منت مان را هم مى كشند

  • بی نام
   شنبه 18 فروردین 1397 - 23:22:36
   10 51

   شما چرا سریع جو گیر میشوید............... مصاحبه را کامل بخوان تا بدونی که بین این دو همسایه یک توهم باعث دشمنی شده سمت ما آنها را وهابی می دانیم در صورتی که آنها آن را نفی می کنند و آنها ما را به دخالت در امور کشورهای اسلامی می کنند و تلاش برای شیعه کردن منطقه که باز ما آن را نفی می کنیم و این وسط تنها کسی که سود می برد امریکا و روسیه هستند و بازنده اصلی مردم بیچاره منطقه هستند که یا تحت فشار آوارگی و کشت و کشتار هستند یا فشار معیشتی

 • بی نام
  شنبه 18 فروردین 1397 - 12:24:51
  پاسخ
  189 9

  قدرت دارن ثروت دارن رفروم دارن نوش جونشون هر بلایی سر ما میارن

 • بی نام
  شنبه 18 فروردین 1397 - 12:25:02
  پاسخ
  155 6

  ما که منزوی هستیم عربستان هم روش

 • بی نام
  شنبه 18 فروردین 1397 - 12:30:20
  پاسخ
  20 180

  همین که ایران کابوس این زباله است کافیست

 • محمد
  شنبه 18 فروردین 1397 - 12:36:59
  پاسخ
  154 2

  دوستان یک سری به مالزی بزنید ببیند ماهاتیر محمد چگونه با احترام به سرمایه گذاران با هر عقیده ایی به رونق مالزی کمک کرده است

 • پژمان
  شنبه 18 فروردین 1397 - 13:00:13
  پاسخ
  131 5

  بهتر بود میگفتید ما چرا در کشور اصلاحات اساسی انجام نمیدیم که فردا از عربستان عقب نیفتیم

 • شمس تبریزی 1
  شنبه 18 فروردین 1397 - 15:56:55
  پاسخ
  23 123

  این آقا مرتب داره در بدی اخوان المسلمین حرف میزنه اما اگر ازش بپرسی مشکل تو با ایران چیه؟ خواهد گفت شیعه بودنشون است. این دقیقا همان مشکلی است که اخوان با ایران داره. یک کلمه درباره ترکیه حرف نزده و حال آنکه میدونه ترکیه از طرفداران پروپاقرصه اخوانه. چرا حرفی نمیزنه؟ چون میدونه ترکیه شیعه نیست.القاعده و داعش را به ما میچسبونه و حال آنکه خودش خوب میدونه که مذهب آنها از قماش مذهب خودش است. مدارس سلفی ها با پول عموها و عموزادگان این آقا و اماراتی ها اداره شده و میشه و میگوید ما خودمان قربانی اینها هستیم. آره تو راست میگی. بابا جون، ما خودمون شتر را رنگ میکنیم و جای دایناسور میفروشیم. تو دیگه به ما یاد نده. یک حرفی هم زده و شما در ترجمه نیاوردید.

  • بی نام
   یکشنبه 19 فروردین 1397 - 13:34:26
   2 6

   اولین بار بود که به شمس مثبت دادم

 • شمس تبریزی 2
  شنبه 18 فروردین 1397 - 16:02:43
  پاسخ
  24 152

  گفته در مسابقه تیم ملی عراق و عربستان، 70000 عراقی پرچم عربستان را در دست داشتن. خب پس چرا سفرت به عراق را لغو کردی؟ مگر نمیگویی طرفدار زیاد داری؟ ما که بخیل نیستیم. برو تا ببینیم چطور ازت استقبال میکنن. 5 اقتصاد قوی را در میان کشورهای اسلامی نام برده که میگوید بالاتر از ایران هستند. خب مگه اقتصادتان قوی نیست؟؟ خاک کاهو بر سرتان کنند. پس چرا اینقدر آمریکا و اسراییل را لیس میزنید؟ دماغ اقتصادهایتان را بگیرد جونتون در آمده. اگر در کشورهای شما به دنیا آمده بودم از اسلام استعفا میکردم که اسلام شما جز نکبت و ذلت و سرافکندگی چیزی همراه ندارد.

  • بی نام
   شنبه 18 فروردین 1397 - 20:25:30
   145 19

   داداش بروبیرون یه هوایی به سرت بخوره یه نگاهی به اطراف بندازبدنیس

  • دانشجو
   شنبه 18 فروردین 1397 - 21:24:48
   99 13

   بی نام فکر نکنم با بیرون رفتن فرقی بکند حتی با هوا هم خوب نمیشه

 • زهرا
  شنبه 18 فروردین 1397 - 21:43:50
  پاسخ
  17 168

  منتظر روزهایی که این جوان با کله به زمین بخورد باشید

  • بی نام
   یکشنبه 19 فروردین 1397 - 06:53:42
   117 11

   زمین نمی خوره تا امثال شما متحجرین بفهمین دوره زمونه عوض شده

  • بی نام
   چهارشنبه 22 فروردین 1397 - 12:35:49
   3 3

   بی نام مطمئن باش شما فتنه گرای غرب پرست زمین خوردنش رو می بینید و باز در اوج وقاحت به روتون نمیارید

 • زهرا
  شنبه 18 فروردین 1397 - 21:44:01
  پاسخ
  18 155

  به آینده عربستان خوش بین نباشید

  • رضا
   شنبه 18 فروردین 1397 - 22:22:20
   8 3

   چشم شماها یه بار سال 88 از معجزه هزاره سوم و بصیرت گفتین، ما به حرفتون گوش نکردیم، الان دیگه کاملا شرمساریم دیگه مطمئنیم هرچی شماها میگین درسته.

  • عطا
   یکشنبه 19 فروردین 1397 - 16:34:51
   8 3

   اگر انقلابی توش اتفاق نیوفته ایندش بسیار بسیار روشنه

 • زهرا
  شنبه 18 فروردین 1397 - 21:44:19
  پاسخ
  17 140

  خود آمریکایی ها آینده تاریکی برای عربستان پیش بینی می کنند

  • بی نام
   شنبه 18 فروردین 1397 - 22:25:49
   11 4

   اگه این آمریکایی ها یه حرفی بزنن که ضد شماها باشه، چون آمریکایی هستن پس حرفشون صد در صد اشتباهه و چرت و پرته، ولی اگه یه حرفی بزنن که ضد مخالف شما باشه، اونوقت این اینجور سفسطه ها لق لقه دهانتون میشه که "خود آمریکایی ها" هم...

  • بی نام
   یکشنبه 19 فروردین 1397 - 22:35:18
   12 5

   خیلی 20:30 نگاه می کنی؟

  • بی نام
   چهارشنبه 22 فروردین 1397 - 12:39:55
   2 1

   بی نام دوم تو هم زیادی بی بی سی می بینی انگار

 • زهرا
  شنبه 18 فروردین 1397 - 21:45:01
  پاسخ
  17 140

  شماها چقدر خوش خیالید باشید تا آینده عربستان را ببینید که به چه روزی می افتند، خیلی به این اصلاحات آبکی این جوان خوش بین نباشید

  • بی نام
   یکشنبه 19 فروردین 1397 - 08:58:41
   12 88

   آینده مشخصه دادگاه لاهه و رسیدن به جنایات جنگی بن سلمان در یمن

 • بی نام
  شنبه 18 فروردین 1397 - 22:08:20
  پاسخ
  3 3

  معلوم نیست این دیکتاتورای بی اعتقاد چیکار به اعتقادات مردم دارند. کلی هم ادعای دمکراسیشون میشه. به شما چه که مردم میزند حج. حج واجبه و نمیشه تعطیلش کرد. اینهمه هر سال فقط میرند ترکیه اون مشکلی نداره بعد نوبت حج که میشه یهو اقتصاد بحرانیه و همه از گرسنگی دارند میمیرند و نباید حج رفت. خوبه قدرت دستشون نیست والا مثل لنین و استالین میلیونی آدم می کشتند. کافیه یه خبر از این مردک بن شیطان بزارند عین داعشیها حمله میکنند در حمایت از اربابشون حالا خوبه عربستان حکومت موروثی و بدون انتخاباته. انتظار دارند مثل وهابیها مملکت رو به اسراییل بفروشیم. ادعای منافع ملی میکنند ولی دستشون برسه ناموس وطن رو میفروشند. خوبه نظرات اینا رو میبینیم حداقل میدونیم تو انتخابات بعدی به کی باید رای داد

 • بی نام
  شنبه 18 فروردین 1397 - 22:20:08
  پاسخ
  51 4

  اخوانی ها رو خوب اومد

 • worldmusic
  شنبه 18 فروردین 1397 - 22:25:12
  پاسخ
  6 79

  به اینده عربستان خوش بین نباشید نردبان این جهان ما ومنی عاقبت این نردبان افتادنیست

  • تبريزي
   دوشنبه 20 فروردین 1397 - 07:22:04
   9 3

   په نه په ، به اينده خودمون خيلي اميدوار هستيم .

 • ......
  شنبه 18 فروردین 1397 - 22:26:52
  پاسخ
  4 84

  آینده تاریکی برای عربستان پیش بینی می کنند نردبان این جهان ما و منی است عاقبت این نردبان افتادنیست

  • بی نام
   دوشنبه 20 فروردین 1397 - 11:21:04
   5 4

   نردبان افتادنی گفتی یاد دلار پنج و هشتصدی افتادم

 • بی نام
  یکشنبه 19 فروردین 1397 - 07:39:41
  پاسخ
  112 6

  سخنان گزافی نگفته . خیلی هاش درسته . ما هستیم که عقب افتادیم . اگر جلوی اینهمه تجحر و جهل و افراط در ایران گرفته نشه چیزی از این کشور باقی نمی مونه .

 • بی نام
  یکشنبه 19 فروردین 1397 - 09:28:23
  پاسخ
  6 136

  شاه خائن ایران چه سودی از دوستی با اسرائیل برد؟ سر نوشت شاه سعودی شبیه سرنوشت شاه ایران خواهد بود بزرگترین دشمن کشورهای خاور میانه اسرائیل است چون اسرائیل دوست دارد به عنوان اصلی ترین مهره امریکا در منطقه باشد نه کشور دیگری مثل عربستان .تا از کمکهای آمریکان بشتر بهره مند گرددد

  • بی نام
   یکشنبه 19 فروردین 1397 - 17:44:05
   5 0

   پس بدا به حال مردم عربستان

  • مازنی
   یکشنبه 19 فروردین 1397 - 17:54:59
   8 3

   فکر کنم همه ی مردم ایران شاه رو خائن می دونن یه عدّه ای بخاطر موندنش و بقیه مردم بخاطر رفتنش

  • شاغلام
   یکشنبه 19 فروردین 1397 - 22:38:53
   6 3

   والله من چندین بار به ایشون توصیه کردم که خودشو بندازه تو دامن روسیه زیاد نمیدوشه. گوش نکرد ساقط شد.

  • تبريزي
   دوشنبه 20 فروردین 1397 - 07:22:47
   0 2

   اقاجان مشکلات خودت وتفکرات خودت رو به اين و اون نسبت نده

  • بی نام
   دوشنبه 20 فروردین 1397 - 21:47:26
   1 2

   خيلي سود برد اونقدر كه چندماه بعد از خوردن شراب با كارتر و گذاشته شدن هندونه زير بغلش كارتر ميگفت فاك شاه فاك شاه.اگه كامنت ساعت سه رو ميتوني چاپ كني اينم ميتوني

  • بی نام
   چهارشنبه 22 فروردین 1397 - 12:37:22
   0 1

   مازنی جان لطف کن از طرف مردم مهملات نباف

 • علی
  یکشنبه 19 فروردین 1397 - 10:46:03
  پاسخ
  10 4

  همه رو راست گفته

 • بی نام
  یکشنبه 19 فروردین 1397 - 12:18:05
  پاسخ
  6 4

  کسانی که برای عربستان دل می سوزانند از خودشان بپرسند ارزش پول ملی ایران شاخص توسعه نیروی انسانی، رشد اقتصادی و میزان ازادی تبعیض و... در ایارن و عربستان نسبت به هم چه وضعی دارند بعد دهان مبارک را به پرت و پلا گویی باز کنند. با تشکر

 • محمد
  یکشنبه 19 فروردین 1397 - 18:15:30
  پاسخ
  13 3

  خدمت دوستان سلام من کاری به نظر دیگران ندارم فقط میدونم کشورم امسال با کمبود اب اشامیدنی روبروست وسلامت مردم وامنیت ملی در خطر مسولان کاری بکنند تا به سرنوشت سوریه دچار نشدیم وخنده بر لب دشمن بیاد

 • بی نام
  دوشنبه 20 فروردین 1397 - 07:18:27
  پاسخ
  12 4

  دشمن دانا به ازدوست نادان است بن سلمان دشمن داناست واحترامش از بعضي دوستان نادان منطقه بيشتر

 • بی نام
  دوشنبه 20 فروردین 1397 - 12:19:16
  پاسخ
  13 3

  حتی شاهزاده عربستان هم می دونه که ما برای نابود کردن ایران به هیچ دشمنی احتیاج نداریم چون خودمون به راحتی اینکار رو سالهاست که داریم انجام می دیم و بهش افتخار هم می کنیم...

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین