دوشنبه 30 مهر 1397
سه شنبه 28 فروردین 1397 - 06:41:28 چاپ

غروی: منافع ملی ایجاب می‌کند کنار روس‌ها باشیم

جنگ سرد میان آمریکا و روسیه شروع شده است | محور آستانه باید با قدرت ادامه پیدا کند

بین الملل > دیپلماسی - آخرین تحولات سوریه در کافه خبر خبرآنلاین مورد بررسی قرار گرفت.

محمد اکبری: خبرگزاری خبرآنلاین، آخرین تحولات سوریه اعم از حمله موشکی به آمریکا، آزاد سازی غوطه شرقی و حمله شیمیایی به دوما و چشم انداز بحران را با وحید غروی، مدرس دانشگاه و کارشناس مسائل بین المللی در کافه خبر مورد بررسی قرار داد که مشروح آن را از نظر می گذرانید:

 تنش شکل گرفته بین آمریکا و روسیه در صحنه میدانی سوریه را چطور می‌بینید؟
در این بحران، آمریکا و روسیه در گذشته هماهنگی‌هایی داشتند که باعث می شد حوزه نفوذ هر کدام در معرض هدف و برخورد دیگری نباشد و هر کدام فعالیت خود را در مناطق تعریف شده داشته باشند ولی حمله شیمیایی در دوما و پس از آن عملیات موشکی امریکا ‌باعث شد روند جدید با تنشهایی تولید شود.

به نظرتان این روند شدت پیدا می کند؟ این روند با خان شیخون و اقدام آمریکا پس از آن چه فرقی دارد؟
سوال خیلی خوبی است.  ترامپ پس از حمله شیمیایی در دوما و پس از یک بزرگنمایی تبلیغاتی اعلام کرد که ما به زودی در سوریه کاری خواهیم کرد و تهدید به حمله کرد. از ابتدا هم احتمال یک حمله موشکی هوایی به چند پایگاه‌ و اهداف مشخص شده در سوریه می رفت، تنها گستره و ابعاد آن مشخص نبود. به جز این موضوع که پیچیدگی ها در سوریه را افزایش داد اقدام اسرائیل و حمله آن به یک پایگاه در سوریه بود که چند تن از ایرانی‌ها نیز در آن‌جا به شهادت رسیدند و این موضوع نیز اقدام پر از ریسک برای منطقه بود و  همچنین همراه با مسائلی خاص بود که روند سوریه و تضاد منافع را بیشتر کرد.

من معتقد هستم که در حال حاضر این روند با قضیه خان شیخون خیلی فرق دارد. در آن زمان آمریکا و روسیه توافق کرده بودند که در آسمان سوریه با کدهایی که رد و بدل می‌کردند، متعرض همدیگر نشوند. این هماهنگی مشخص بود و روسها تسلیحات خود را از منطقه خارج کرده بودند. یادتان است که حتی وقتی آمریکا آن حمله را به خان شیخون شکل داد، روس‌ها اعلام کردند اگر فراتر از این بروید، توافق هوایی را نقض می‌کنیم و کنار می‌گذاریم. از این رو مشخص است که درآسمان سوریه، بین نیروهای آمریکایی و روسیه هماهنگی وجود داشته است و عدم برخورد آنها از این است که قبول کرده‌اند که با همدیگر کاری نداشته باشند. الان وضعیت فرق کرده است؛ من معتقدم که در حال حاضر جنگ سرد دومی شروع شده است. جنگ سرد 1947، دو سه سال بعد از جنگ جهانی دوم شروع شد و با ریختن دیوار برلین، فروپاشی شوروی و جنگ سرد به نوعی به پایان رسید. واقعا هم تمام شده بود؛ اما در حال حاضر خیلی از تحلیلگران و ناظران معتقدند با توجه به مسائل مختلف از جمله، ادامه پرونده دخالت روسیه در انتخابات، گسترش پرونده مسمومیت جاسوس سابق روسی در انگلیس، جنگ سرد جدیدی شروع شده است و دو طرف در مقابل همدیگر صف‌آرایی کرده‌اند. همه این مسائل باعث می شود بگوییم که روسیه به شدت بر این مسئله مصّر است که در صحنه سوریه عقب نکشد و قراین نشان می دهد بر مواضع خود استوار است.

این روند می تواند گفت و گوهای صلح آستانه را هم دچار تزلزل کند؟ ترکیه از اقدام امریکا در سوریه حمایت کرده، در حالی که یکی از پایه‌های آستانه است.
به نظر می رسد که این گفت و گو ها متزلزل نمی شود. نشست اخیری که در آنکارا در سطح سران برگزار شد، روسای جمهور سه کشور در پشت درهای بسته با هم صحبت کردند. می توان گفت روند آستانه باعث شده است برای سوریه تصمیماتی گرفته شود تضمین هایی را همراه داشته باشد. یکی از این تضمینها این است که به هر طریقی شده، غوطه شرقی که اهمیت بسیاری را داراست و در نزدیک دمشق است، تروریست‌ها از بین بروند که البته این با توفیق همراه بود و می‌دانید که هزاران تروریست را از آن‌جا خارج کردند و در حملات شکل گرفته قلع و قمع شدند و سوریه نیز عملیات در آن‌جا را خاتمه یافته اعلام کرد. به نظر می رسد خاتمه این جریان در غوطه می تواند باعث شکل گیری مواضع بالای دولت سوریه شود و می توان گفت آقای اسد دیگر از این بحران بیرون آمده است؛ غوطه شرقی اهمیت حیاتی در خاتمه یا گسترش بحران می تواند داشته باشد.

به نظرتان روسیه نیز این گفت‌وگوها را تا پایان همراهی می کند یا احتمال بازی با کارت آن وجود دارد؟
به اعتقاد من روسیه بازی خوبی را در سوریه شروع کرد و آنرا با همراهی ایران و سوریه ادامه می دهد؛ هر چند اما و اگرهایی در مورد بازی روسیه با کارت ایران و احتمال خالی کردن پشت ایران در سوریه مطرح می شود و اینکه روسها قابل اعتماد نیستند، اما می توان گفت در برهه کنونی ایران باید منافع ملی خود را به شکلی تنظیم کند که در گفت و گوهای صلح سوریه با همراهی روسیه دست برتر و مطرح را داشته باشد.  منافع ملی ما در حال حاضر این چنین ایجاب می کند که این همکاری ادامه داشته باشد. من معتقدم در عین حالی که ما در معرض این خطرها هستیم، در عین حال ما به‌عنوان قدرت منطقه‌ای با ترکیه و با روسیه یک مثلث شکل داده ایم. این مثلث به نظر من مهم است و باید به آن بها دهیم و واقعا این را تقویت کنیم و رها نکنیم.

حملات موشکی سه کشور آمریکا، انگلیس و فرانسه به سوریه به عنوان یک کشور مستقل و عضو سازمان ملل، هیچگونه مشروعیت بین المللی ندارد و زیر پا گذاشتن حق حاکمیت یک کشور است و شاهد بودیم که مخالفتهایی در درون آمریکا، اروپا و کلا در سطح جهانی با این تجاوز صورت گرفت.

یکی از انگیزه های این تجاوز، نشان دادن واکنش به شکست نهایی تروریست ها در غوطه شرقی بود. اگر این کار انجام نمیگرفت ترامپ که اخیرا اعلام کرد از سوریه خارج میشود، از سوی جناح افراطی نو محافظه کاران مورد سوال قرار میگرفت و اقتدار آمریکا زیر سوال میرفت.

البته آنچه در فردای این حمله و تجاوز مشهود است ایستادگی دولت سوریه و متحدان اصلیش یعنی روسیه و ایران است و حصول اطمینان از اینکه قدرت تروریست ها و حامیان آنها در سوریه دچار افول شده و اوضاع پیشین دیگر قابل بازگشت نیست.

تداوم تماس ها و رایزنی ها میان روسیه، ترکیه و ایران که رسما بر حفظ تمامیت سرزمینی سوریه تاکید کرده اند، نقطه مثبت و بسیار مهمی است که نشان میدهد آمریکا، اسرائیل و عربستان از روند امور در سوریه کنار گذاشته شده اند.

52312

15 دیدگاه
 • بی نام
  سه شنبه 28 فروردین 1397 - 07:00:13
  پاسخ
  1 0

  شما کنار روس هایی ولی بدان و آگاه باش که روس ها کنار شما نیستند و نخواهند بود ..... این ها سالیان سال است که امتحان خود را پس داده و همینطور پس می دهند ولی چشم بعضی ها همیشه کور است ...... و کسی که خود را به خواب می زند را نمیتوان بیدار کرد .....

 • بی نام
  سه شنبه 28 فروردین 1397 - 08:30:35
  پاسخ
  3 0

  نه شرقی نه غربی پس چی شد؟

 • بی نام
  سه شنبه 28 فروردین 1397 - 08:33:45
  پاسخ
  2 0

  منافع ملی ایجاب می‌کند که با همه دنیا تعامل درست داشته باشیم و نه وابسته شرق و غرب که الان متاسفانه وابسته شرق هستیم

 • بی نام
  سه شنبه 28 فروردین 1397 - 08:51:59
  پاسخ
  0 0

  عشق یک طرفه مایه درد سره منافع ملی ما هم که در اتحاد با روسها باشه منافع ملی روسها در اتحاد با ما نیست پس دیر یا زود ما را به ثمن بخس میفروشند.

 • بی نام
  سه شنبه 28 فروردین 1397 - 09:08:23
  پاسخ
  0 0

  کنار روس ها ؟ دیگه چه بلایی باید سرمون بیارن؟

 • عرشیا
  سه شنبه 28 فروردین 1397 - 10:10:32
  پاسخ
  0 0

  همین الان هم بصورت دوفاکتو مستعمره روسها شده ایم...

 • بی نام
  سه شنبه 28 فروردین 1397 - 11:19:27
  پاسخ
  0 0

  هیچ منفعت ملی وجود ندارد منافع ملی را بد تعریف کرده اید به روسهایی که از تجاوز تا اشغال و به توپ بستن مجلس در ایران دریغ نکرده اند هیچ اعتمادی نیست...ادمین اگه نچاپی در پیج آمدنیوز نظراتم را مینوسیم بدون سانسور

 • بی نام
  سه شنبه 28 فروردین 1397 - 11:48:00
  پاسخ
  0 0

  "نه شرقی ؛ نه غربی ، جمهوری اسلامی"

 • بی نام
  سه شنبه 28 فروردین 1397 - 11:51:02
  پاسخ
  0 0

  سابقه روس ها و انگلیسی ها در ایران خیلی خیلی بدتر از آمریکا است. ولی همچنان اونها با ایران رابطه دارن. اگه دقت کنی میبینید کشورهایی که به روسیه چسبیدن چه وضعیتی دارن و کشورایی که طرفدار آمریکان چه وضعیتی مثلا سیاستمداری نه؟؟ در همه دوره های تاریخی سرآغاز زوال حکومت ها در ایران وقتی بود که حاکمان منافع فردی و جناحی را بر منافع جمعی و عمومی ترجیح دادند.

 • بی نام
  سه شنبه 28 فروردین 1397 - 12:27:58
  پاسخ
  0 0

  منافع شما نه منافع ملی

 • بی نام
  سه شنبه 28 فروردین 1397 - 12:29:40
  پاسخ
  0 0

  معلوم بود که ترکیه دورتان خواهد زد ترکها دنبال منافع خودشان هستند ومیدانند از روسها براشان ابی گرم نخواهد شد

 • رضا
  سه شنبه 28 فروردین 1397 - 23:39:53
  پاسخ
  0 1

  روابط ایران و روسیه در حال حاضر استراتژیک بوده که این وضعیت احتمالا تا مدت مدیدی ادامه پیدا خواهد کرد. افزایش تعداد و بهینه سازی و تجهیز توانایی‌های دفاع هوایی کشور با سیستم اس ۴۰۰ و احیانا انتقال تکنولوژی ساخت موشکهای دفاع هوایی به داخل کشور و یا حتی انتقال توسعه و ساخت کل باتری های اس ۳۰۰ و ۴۰۰ و تدارک مقدمات مدرن سازی نیروی هوایی به نظر بسیار ضروری میاید. در صورت تغییر دینامیک وضعیت، در شرایطی ممکن است ایران وجه المنازعه قرار گرفته یا در مواردی مورد معامله قرار گیرد. در حال حاضر این مورد صادق نیست. اما سرعت تغییرات سیاسی در دنیای امروز بسیار زیاد است. نکته بسیار مهم تحلیل نظامی حمله اخیر به سوریه و بازبینی و احیانا توسعه و تطبیق دادن پدافند هوایی کشور است.

 • رضا
  سه شنبه 28 فروردین 1397 - 23:47:23
  پاسخ
  0 0

  در هر حال تقویت و افزایش همگرایی متقابل با روسیه تاثیر بسیار عمیقی در افزایش وزن هر دو کشور در مسایل جاری و تقویت موثر موضع هر دو کشور دارد. در حال حاضر روابط استراتژیک ایران و روسیه باعث شده که جبهه مقابل غربی در بسیاری از معادلات خود از طرفهای ایرانی روسی یاد کرده و محبور شود که هر دو کشور را در محاسبات و سیاستگزاری خود دخیل دهد که این مهم به معنای تقویت آشکار موضع ایران و روسیه خواهد بود. استفاده ایران از تکنولوژی روسی در بخش نظامی و انرژی و استفاده روسیه از موارد تجاری متعدد با ایران علاوه بر همکاریهای امنیتی و عملیاتهای نظامی باعث تحکیم هر چه بیشتر روابط میشود. از طرف دیگر نباید از حفظ و گسترش روابط با همسایگان، با کشورهای اروپایی به خصوص متعادل اروپایی و شرق آسیا غافل شد.

 • رضا
  سه شنبه 28 فروردین 1397 - 23:59:28
  پاسخ
  0 0

  هجمه تبلیغاتی عظیمی از طریق شبکه های اجتماعی و ماهواره ای در جریان است که علاوه بر ادامه عملیات روانی تدوین و طراحی شده برای مسموم کردن ذهن جامعه و نا امید کردن مردم، اخیرا شدت پروژه روسیه هراسی و بد نامی روسیه را افزایش داده است. یاد آوری و تکرار مواردی در خصوص پروژه های مشترک و اطلاع رسانی در مورد فواید همکاریهای مشترک وعلی الخصوص انجام متداوم برنامه های فرهنگی با مشارکت مردم، پخش ترجمه شده فیلمهای اکشن، عامه پسند و فرهنگی ساخت روسیه در صدا و سیما و به خصوص در سینماها، انجام مسابقات مشترک ورزشی و اطلاع رسانی و تبلیغات در خصوص آن، دعوت از گروههای موسیقی و برگزاری کنسرتهای موسیقی مختلف برای سلایق مختلف جامعه و

 • رضا
  چهارشنبه 29 فروردین 1397 - 00:09:33
  پاسخ
  0 0

  و دعوت از اساتید برجسته، مطرح و شناخته شده روسیه برای شرکت در کنفرانسها و گروههای کاری دانشگاهی و حتی تدریس چند روزه فشرده در دانشگاههای کشور در سطوح بالای علمی و تحقیقاتی، نه تنها باعث آشنایی هر جه بیشتر جامعه ایرانی با فرهنگ دیگر ملل از جمله روسیه میشود، بلکه در سطوح مختلف میتواند باعث ارتقا و پیشرفت کشور در سطوح مختلف گردد. بدیهی است که این چنین طرحهای متنوعی نه تنها در تهران که در شهرهای بزرگ دیگر در شهرستان ها نیز میتواند مثمر ثمر واقع شود. نتیجه مثبت دیگر آن خنثی کردن تبلیغات دشمنان خبیث کشور و ایجاد حس تحرک، تنوع و انگیزه بیشتر در سطح کشور می شود.

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین
آخرین مطالب