سه شنبه 1 آبان 1397
جمعه 31 فروردین 1397 - 13:00:00 چاپ

آخرین خبرها درباره وام ۲۰۰میلیونی مسکن به نقل از معاون آخوندی

اقتصاد > مسکن - مهر نوشت:معاون مسکن وزیر راه و شهرسازی، با بیان اینکه امسال قیمت مسکن افزایش می یابد، گفت: از شورای پول و اعتبار، افزایش وام مسکن زوجین به ۲۰۰ میلیون تومان را درخواست کرده‌ایم.

حامد مظاهریان  درباره جزئیات درخواست وزارت راه و شهرسازی از شورای پول و اعتبار مبنی بر افزایش سقف تسهیلات خرید مسکن زوجین از محل صندوق پس انداز مسکن یکم، از ۱۶۰ به ۲۰۰ میلیون تومان اظهار داشت: وزارت راه و شهرسازی همواره به دنبال آن است تا بخش بیشتری از هزینه خرید مسکن، از سوی خانوارها را تسهیلات مسکن تشکیل داده، در عین حال، مدت زمان بازپرداخت وام طولانی تر شده و سود آن کاهش یابد.

وی ادامه داد: به همین منظور، اصلی ترین اقدام وزارت راه و شهرسازی برای خانه دار شدن مردم در ۴ سال اخیر، تأسیس صندوق پس انداز مسکن یکم در خرداد ۱۳۹۴ بود تا بر اساس آن، تسهیلات مسکن بر پایه پس انداز مردم و پرداخت وام با بهره پایین توسط بانک، شکل بگیرد.

معاون مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی افزود: اینکه از نظام بانکی، پرداخت تسهیلات بیشتر خرید مسکن با بهره پایین تر و مدت زمان بازپرداخت طولانی را مطالبه کنیم، جزو دستورالعمل دائمی اقدامات وزارت راه و شهرسازی است. به همین دلیل بود که در ابتدای امسال، وزیر راه و شهرسازی این خواسته ها را شفاف مطرح کرد و به رئیس جمهور نامه نوشت. در حال حاضر نیز، این خواسته های وزارت راه و شهرسازی در دستور کار شورای پول و اعتبار قرار دارد، تا در مورد آن تصمیم گیری شود.

جزئیات درخواست وزارت راه از شورای پول و اعتبار

وی خاطرنشان کرد: پیشنهاد وزارت راه و شهرسازی این است که مبلغ وام خرید مسکن زوجین از محل صندوق پس انداز مسکن یکم، از ۱۶۰ به ۲۰۰ میلیون تومان افزایش و بهره بانکی نیز در بافت‌های فرسوده ۲ درصد کاهش و از ۸ درصد کنونی به ۶ درصد تنزل یابد.

معاون وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: اجرای این خواسته وزارت راه و شهرسازی متکی به این است که نظام بانکی این موضوع را بررسی کند که تا چه اندازه توان پرداخت تسهیلات با شرایط مذکور را دارد. با این حال وزارت راه و شهرسازی، همواره این سه وضعیت (افزایش سقف وام، کاهش سود و افزایش زمان بازپرداخت) را صرفا برای تقویت سمت تقاضای مسکن از نظام بانکی و بانک مرکزی مطالبه می کند.

مظاهریان تصریح کرد: قرار است در صورت موافقت شورای پول و اعتبار، وام مسکن زوجین خانه اولی به هر یک ۱۰۰ میلیون تومان ارتقاء یابد که پس از یک دوره یک ساله سپرده گذاری، هر کدام از زوجین به مبلغ ۵۰ میلیون تومان نزد بانک عامل بخش مسکن پرداخت شود. به تناسب این افزایش سقف وام مسکن در تهران و با همین نسبت موجود، سقف وام مسکن زوجین در شهرهای بالای ۲۰۰ هزار نفر و مراکز استان ها و همچنین شهرهای کمتر از ۲۰۰ هزار نفر افزایش یابد.

به گفته این مقام ارشد وزارت راه و شهرسازی، در حال حاضر افزایش زمان بازپرداخت وام از ۱۲ سال فعلی و نیز کاهش نرخ سود در غیر از بافت های فرسوده در درخواست نهایی وزارت راه و شهرسازی از شورای پول و اعتبار قرار ندارد و صرفا افزایش سقف وام و کاهش سود آن ویژه بافت های فرسوده جزء خواسته های اصلی وزارت متولی بخش مسکن از نظام بانکی قرار دارد.

افزایش قیمت مسکن در راستای نرخ تورم

مظاهریان در پاسخ به این پرسش که آیا بازار مسکن در سال جاری با افزایش ناگهانی و غیر منتظره مسکن روبه رو خواهد شد یا خیر؟ گفت: این اظهاراتی که برخی در خصوص بازار مسکن در سال ۹۷ بیان می کنند، از نظر وزارت راه و شهرسازی منتفی است و پیش بینی ما افزایش قیمت مسکن در امتداد نرخ تورم است. البته باید تلاطماتی که در بازارهای موازی وجود دارد، به سرانجام برسد تا بهتر بتوان در خصوص وضعیت بازار مسکن پیش بینی دقیق تری داشت.

 

3535

10 دیدگاه
 • بی نام
  جمعه 31 فروردین 1397 - 13:27:47
  پاسخ
  22 1

  پول بریزید تو این بازار فقط قیمت ها بالا می ره. تا وقتی دلالی این بنگاه دارها را ساماندهی نکرده و برای آنها برنامه کنترلی نداشته باشید تزریق ریال به بازار مسکن فقط تورم ایجاد می کند.در برابر فشارها باید مقاومت کنید و تسلیم نشوید

  • بی نام
   شنبه 1 اردیبهشت 1397 - 07:46:31
   15 0

   دوستان و هموطنان عزیز من در چند سال گذشته دنبال خرید آپارتمان بودم ولی به دلیل اینکه قیمتها واقعاً کاذب بود از خرید خودداری کردم و به همراه خواهر و برادر و پدرم منزل پدری را خراب کردیم و از نو چهارطبقه تک واحدی ساختیم بهترین متریال و مصالح و هزینه پروانه و بنا و مهندس با احتساب قیمت زمین همه سرجمع متری یک میلون و پانصد هزار تومان هزینه برداشت یعنی ساخت متری 750 و زمین هم متری سه میلیون بود که تقسیم بر چهار شد متری 750 یعنی آپارتمان 90متری برای ما 135 میلیون درآمد درحالی که این آپارتمان را در این منطقه سیصد میلیون می فروشند این تجربه را در اختیار شما عزیزان گزاشتم تا زیر بار قیمتهای کاذب نروید و خودتان دست به کار شوید و این پیام را هم نشر دهید تا مردم زیر بار قیمتهای کاذب نروند

  • صادق
   شنبه 1 اردیبهشت 1397 - 09:34:17
   0 0

   تنها چیزی که میتونم بگم اینه که بگم آقای وزیر ما واقعاً از شما و این دولت و مجلس قطع امید کردیم شما اگر حساب کنید می بینید که قیمت آپارتمانهایی که داره تو بازار عرضه میشه بیش از پنجاه درصد حباب کاذب دارد و شما به راحتی چشمت را بستی و میگویی وام دویست میلون تومانی بگیرید؟ برای چی؟ چرا از فقرا میگیرید و به اغنیا میدهید؟ شماها روتون میشه می بینید آپارتمان صدتومانی را به ما سیصدتومان بدهند و هیچی نگویید تازه کاشکی هیچی نمیگفتید این که میگویید وام دویست تومانی بگیرید نمک روی زخم است اینطور غیر کارشناسی نظر می دهید و اینطور درمقابل زیاده خواهی و گرانفروشی مستاصل و بیکفایت عمل میکند ما زیاران چشم یاری داشتیم نی غلط بود آنچه می پنداشتیم

 • ناشناس
  جمعه 31 فروردین 1397 - 13:51:36
  پاسخ
  6 3

  لطفاواردسامانه اطلاعات بازاراملاک ایران شویدوباانتخاب شهرتهران وجستجودرمعاملات ثبت شده برای محله های آلستوم،احتشامیه،اراج‌ ازگل،آپاداناوغیره درفروردین ماه به تعدادمعاملاتی که بدون موقعیت جغرافیایی درمحله های فوق درج شده دقت فرماییدلطفایکی ازدوستان به بنده جواب دهدکه چرابرای اکثراین معاملات یعنی بیش از75درصدمعاملات درمحله های فوق که رقم قابل توجهی ازکل معاملات مسکن تهران درفروردین ماه راشامل میشودموقعیت جغرافیایی ثبت نشده است ولی بعنوان مثال برای کلیه معاملات انجام شده درچهارمحله تهرانسردرفروردین ماه که تاکنون جمعا8فقره است موقعیت جغرافیایی ثبت شده است؟وهمچنین برای کلیه معاملات انجام شده برای حکیمیه درفروردین ماه که آنهم تاکنون علیرغم بزرگی حکیمیه فقط12فقره میباشدموقعیت جغرافیایی ثبت شده است؟

 • بی نام
  جمعه 31 فروردین 1397 - 20:22:17
  پاسخ
  7 0

  اقايون عقل كل با اين تزها همه جا را ويرانه كردند فقط قيمت مسكن بالا مىبرند چه جورى با اين اوضاع اقتصادى وام برگردانده شود؟ براى كسى كه نداره چه فرقى مىكنه. بازم نمىتونن صاحب خونه بشن چون قيمت مسكن هم بالا رفته

 • رمضانی
  جمعه 31 فروردین 1397 - 22:14:54
  پاسخ
  0 12

  افزایش وام که اقدام خوبی هست. بی صبرانه منتظر افزایش وام هستیم. مشکل اصلی بازار مسکن ناشی از این هست که سود سپرده های بانکی اینقدر بالا هست که خریدران ترجیح می دهند پولشان را در بانک بگذارند و از سود ان استفاده کنند. اگر سود سپرده های بانکی هم مثل سود وام مسکن تک رقمی بشود. خریدران هم پولشان را وارد بازار مسکن خواهند کرد و اقدام به خرید می کنند و بازار را از رکود سنگین نجات خواهند داد. سود بالا ی سپرده ها معاملات مسکن را متوقف کرده است.

 • بی نام
  شنبه 1 اردیبهشت 1397 - 07:33:26
  پاسخ
  9 0

  جناب معاون بجاي سوداگري تكليف قانوني خود مبني بر حراج خانه هاي خالي و احتكار شده را انجام بدهيد

 • بی نام
  شنبه 1 اردیبهشت 1397 - 09:14:22
  پاسخ
  12 0

  واقعا چرا وقتي خريداران مسکن ميگن اقا جان وام خريد مسکن رو افزايش ندهيد به ضرر ماست و چيزي از آن نصيب ما نميشه باز هم مقامات مسکني کشور راه مي افتند اين و اوون ور و مرتبا اصرار اصرار که ما ميخواهيم وام خريد مسکن را افزايش دهيم.خوش بينانه ترين حالتش اين است که از بازار مسکن بي اطلاع هستند.

  • بی نام
   شنبه 1 اردیبهشت 1397 - 12:23:39
   1 0

   ان شا الله گربه است

 • بی نام
  یکشنبه 2 اردیبهشت 1397 - 08:06:51
  پاسخ
  0 1

  یکی از عقب افتاده ترین روشها که حتی الان کسی که الفبای اقتصاد رو بلد باشه میدونه اینه که به کالایی که حالت سرمایه ای پیدا کرده و داره گرون میشه رو نباید با تحریک طرف خریدار بدتر کرد.

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700