سه شنبه 3 مهر 1397
سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 - 16:50:30 چاپ

نقشه‌ ماهواره‌ای می‌گوید: مومیایی رضاخان، محتمل‌ترین گزینه!

مومیایی دوباره دفن شد؟ | با یک بررسی ساده مسئله روشن‌می‌شود | روایت آیت‌الله صادق خلخالی

جامعه > میراث فرهنگی و گردشگری - بررسی نقشه هوایی حرم حضرت عبدالعظیم نشان می‌دهد، عملیات عمرانی درست در همان جایی که مقبره تخریب‌شده رضا پهلوی بود، انجام شده است.

محمدحسین نجاتی: دیروز به معنای دقیق کلمه، «درز کردن یک خبر» بخش زیادی از رسانه‌ها و افکار عمومی را به خود مشغول کرد. پیدا شدن یک جسد مومیایی شده، درست در همان جایی که شاه اول پهلوی در آنجا دفن شده بود و درست در همان جایی که آیت‌الله صادق خلخالی چند ماه پس از انقلاب اسلامی در ایران، آنجا را تخریب کرد. از همان ساعات نخست تایید و تکذیب‌ها شروع شد. برخی عنوان کردند اصلا پیکر رضا پهلوی در ایران نیست. برخی دیگر گفتند او مومیایی نشده و برخی دیگر هم گفتند چون آنجا قبرستان بوده، ممکن است مربوط به اشخاص دیگری باشد.

اما همه این گمانه‌زنی‌ها ادامه داشت تا اینکه ۴ واقعیت مهم درباره این ماجرا اثبات شد.

۱. در منطقه‌ای که جسد مومیایی شده پیدا شده اصلا، قبرستانی نبود و شواهد نشان می‌دهد فقط مقبره  پهلوی اول آنجا قرار داشته. اینجا بخوانید.
۲. جسد رضاشاه مومیایی و به ایران منتقل شده بود.
۳. با یک بررسی خیلی ساده می‌توان تشخیص داد که این جسد مومیایی شده مربوط به پهلوی اول است یا نه!

اما کسی تا امروز از جسد مومیایی شده خبری ندارد. به طوری که گفته می‌شود پس از خروج مومیایی از محفظه بتنی، آن را در یک محفظه فلزی قرار داده و در همان محدوده حرم حضرت عبدالعظیم مجددا دفن کرده‌اند. اما دیروز خلیل‌آبادی، رئيس کمیسیون میراث فرهنگی شورای شهر، گفته بود مومیایی کشف‌شده در همان محل دفن شده ولی برخی دیگر از منابع، خبر از انتقال مومیایی به بیرون از حرم داده بودند.

اما بررسی نقشه هوایی حرم حضرت عبدالعظیم نشان می‌دهد، عملیات عمرانی درست در همان جایی که مقبره تخریب‌شده رضا پهلوی بود، انجام شده است. حتی این فرضیه هم که گفته می‌شود آنجا قبرهای دیگری بود و ممکن است برای شخص دیگری هم باشد نیز بسیار ضعیف است. چرا که، طبق شهادت تاریخ، در اطراف مقبره پهلوی اول قبرستانی وجود ندارد و هرچه هست در باغ‌طوطی یکی از قدیمی ترین قبرستان‌های جوار حرم خاک شده‌اند.


به نقشه زیر توجه کنید. محل فعالیت عمرانی همان جایی است که مقبره پهلوی اول بوده و دقیقا در موازات خیابان آرامگاه سابق در شهرری است.

برای مشاهده در ابعاد بزرگ‌تر، روی تصویر کلیک یا اینجا کنید

تصویر زیر مربوط به نقشه حرم حضرت عبدالعظیم حسنی‌ست،‌ برخی از جمله عبدالله شهبازی معتقدند به دلیل نزدیکی مقبره رضا شاه با باغ‌طوطی، جسد مومیایی شده مربوط به شخص دیگری است.

در نقشه زیر محل قبرستان «باغ طوطی»‌ با رنگ سفید و محل سابق مقبره رضا شاه با رنگ خاکستری (حوزه علمیه) مشخص است. 

خبر از کجا درز کرد؟
با وجود آن‌که از اوایل صبح روز گذشته، خبرگزاری و رسانه‌های مجازی روی کشف جسد مومیایی مانور می‌دادند اما «روابط‌عمومی آستان حضرت عبدالعظیم، خبر کشف جسدی مومیایی را در این آستانه در شهرری که آن را به رضاشاه پهلوی نسبت می‌دهند، یک شایعه می‌داند».
مصطفی آجرلو، مدیر کل روابط‌عمومی آستان حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در این زمینه عنوان کرده است: این منطقه در اطراف حرم حضرت عبدالعظیم، قبلا قبرستان بوده است؛ بنابراین کشف جسد در این منطقه و در طرح توسعه آستانه طبیعی است.

او در ادامه با بیان اینکه در طرح در دست انجام، هیچ حفاری انجام نشده است، تأکید می‌کند: فقط با توجه به اجرایی‌شدن طرح توسعه، بخش‌هایی از زمین کنده شده‌اند، بنابراین در این شرایط و در چنین پروژه‌هایی معمولا پیش می‌آید که با بقایای اجساد مواجه شویم. جسد کشف‌شده نیز باقی مانده از یک جسد طبیعی است، هیچ جسد مومیایی در این منطقه به دست نیامده است، حتی چهره آن قابل تشخیص نبوده و شایعه پخش‌شده درباره بقایای این جسد صرفا ساخته‌شده فضای مجازی است.

سخنان آجرلو کشف جسد را تأیید می‌کند. تکذیب او تنها درباره مومیایی‌بودن این جسد است و به هر ترتیب نشان می‌دهد در جریان توسعه این صحن مطهر، جسدی کشف شده است که روابط‌عمومی آستان می‌خواهد مهم‌بودن آن را نقض کند. حتی در اخبار منتشر شده به‌نقل از یکی از اعضای روابط‌عمومی آستان حضرت عبدالعظیم، اعلام شده است که از -یکشنبه، دوم اردیبهشت- حفاری‌ها متوقف شده و ما نمی‌دانیم دقیقا از کدام بخش مثلا شورای تأمین، امنیت ملی، اطلاعات یا بسیج افرادی در آن محل حاضر شده‌اند و عملیات را متوقف کرده‌اند.

واکنش میراث فرهنگی
محمدرضا نعمتی، مدیر اداره باستان‌شناسی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان تهران نیز با اظهار بی‌اطلاعی از جسد مومیایی کشفی، می‌گوید: اگر چنین اتفاقی بیفتد، قطعا باید نخست میراث فرهنگی استان تهران را در جریان بگذارند تا از این طریق تیم کاوش و مطالعه برای بررسی محوطه وارد عمل شود. درصورتی‌که جسد را متعلق به رضاخان بدانیم، جسد کشف‌شده قطعا باید مومیایی باشد، چراکه رضاشاه، سال ۱۳۲۴ در تبعید در ژوهانسبورگ از دنیا رفت و به شهادت تاریخ جنازه مومیایی‌شده او ۴ سال بعد، به ایران آورده شده. جنازه رضاشاه را در مقبره بزرگی در شهرری دفن کردند. بعد از تخریب، جنازه رضاشاه پیدا نشد و شایع شد که محمدرضا، جنازه پدر را مخفیانه در هنگام خروج از ایران (دی‌ماه ۱۳۵) با خود برده است.

تصویر زیر موقعیت مقبره رضا شاه در دهه ۵۰ را نشان می‌دهد.

نهاد‌های رسمی: نمی‌دانیم
هنوز هیچ نهاد رسمی وارد کار نشده‌اند. حتی مسعود قادی‌پاشا رییس سازمان پزشکی قانونی تهران هم درباره خبر کشف جسد مومیایی در اطراف حرم حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) گفت: هنوز هیچ جسدی تحت عنوان مومیایی به پزشکی قانونی استان تهران برای شناسایی تحویل داده نشده است.

مهدی حجت، رئیس ایکوموس ایران، درحالی‌که کشف یک جسد مومیایی در شهرری را تکذیب نمی‌کند، در گفت‌وگو با چمدان درباره کشف جسد مومیایی در شهرری و احتمال تعلق آن به جنازه رضاشاه گفت: به‌محض اینکه یک متخصص باستان‌شناس جنازه را ببیند، می‌تواند عمر جنازه را تشخیص دهد.

درصورتی‌که حدود ۶۰ تا ۷۰ سال قدمت داشته باشد، احتمال اینکه متعلق به رضاشاه باشد وجود دارد و به تحقیقات بیشتر باستان‌شناسی و تاریخی نیاز دارد. اگر هم قدیمی‌تر باشد که باز مانند سایر جنازه‌های کشف‌شده تاریخی مورد پژوهش باستان‌شناسان قرار می‌گیرد. او در پاسخ به این پرسش که آیا مسئولان حرم شاه عبدالعظیم به کارشناسان میراث فرهنگی اجازه تحقیق و کاوش می‌دهند، اظهار کرد: اجازه می‌دهند معنایی ندارد.

اگر یک جسد مومیایی کشف شده وظیفه آنهاست سازمان میراث فرهنگی را مطلع کنند. سازمان هم به پژوهشگاه اطلاع می‌دهد و آنها یک تیم باستان‌شناسی از پژوهشکده باستان‌شناسی برای تحقیقات بیشتر روانه می‌کنند. حتی حق ندارند جنازه را جابه‌جا کنند.

تصویر زیر مربوط به روزی است که این مقبره تخریب شد

قبر پهلوی اول کجاست؟
در کتاب خاطرات آیت‌الله صادق خلخالی، شخصی که روزگاری مقبره منتسب به رضاخان را تخریب می‌کند، ادعای وجود جسد رضاخان در این مکان رد شده است. در بخشی‌هایی از این کتاب آمده است: «اطراف مقبره را گروه مسلح فداییان اسلام در محاصره داشتند و پاسداران هم مواظب اوضاع بودند. سرانجام، شب فرارسید، ولی ما نتوانستیم مقبره را بخوابانیم، اگرچه خسارت زیادی به آن زدیم و به‌صورت مخروبه درآوردیم. ساعت حدود ۱۰ شب، برای استراحت، محل مقبره را ترک کردم. کمی بعد، جناب آقای حاج‌احمدآقا خمینی، برای دیدن مقبره و در واقع، برای تقویت روحیه این‌جانب به آنجا آمد و افراد مستقر در آن محل را تشویق کرد و با این عمل خود، فهماند که امام با تخریب مقبره، مخالفتی ندارند و این امر، بی‌اندازه موجب تقویت ما شد».

در بخش دیگری از این کتاب آمده: «هرچه قبر رضا‌خان را کندند، حتی استخوان‌های او هم به دست نیامد. بعدا معلوم شد که شاه هنگام فرار، استخوان‌های پدرش را برداشته و با خود به قاهره برده است و حالا هم در یک جای امن، در لس‌آنجلس، نگهداری می‌شود. این استخوان‌ها را در کنار جنازه فرزند اشرف، آقای شفیق، به امانت نگاهداری می‌کنند تا به‌اصطلاح، در یک فرصت مناسب، در ایران، دفن کنند». این کتاب توسط نشر سایه منتشر شده و این مطالب در صفحه‌های‌ 342 و 347 کتاب منتشر شده است.

دست‌خطی از آیت‌الله صادق خلخالی که پس از تخریب مقبره پهلوی اول و پیدا نکردن جسد، عنوان کرده بود جنازه از کشور خارج شده است!

۴۲۴۲

63 دیدگاه
 • احسان خراسان شمالی
  سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 - 17:15:30
  پاسخ
  823 19

  مقبره شاه اول پهلوی و اون همه قدرتو .. اینقدر ساده

  • بی نام
   سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 - 19:00:37
   16 340

   اره خيلي قدرت داشت براي تعطيلات رفت موريس

  • بی نام
   سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 - 21:54:23
   203 10

   از این جسد به عنوان بخشی ازتاریخ ایران میتوانستیم به عنوان حذب توریسم استفاده کنیم همانگونه که بقیه کشورها ازجسد گذشتگان خود حال چه دیکتاتور ویا مفاخرملی درمعزض گردشگران قرار میدهند .

  • طرفدار خلخالی
   چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 13:04:59
   159 3

   خدا رحمت کند کسانی را که در طول زمامداریشان خدمات زیادی به ایران زمین کردند. کسانی که ایران را از شر شپش و کپک خلاص کردند.

  • بی نام
   پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 - 21:12:56
   2 23

   خدا لعنتش کنه

  • ایرانی اصیل
   پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 - 21:50:50
   2 26

   رضا خان را انگلیسی ها آوردن. رضاخان برای مردم ملت خود یک زور گو بود. انگلیسی ها به رضا خان دستورات را میدادند. یکی از دستورات انگلیس کشیده شدن خط راه آهن بود. خط راه آهنی که از هیچ آبادی نمی گذشت. در آن دوران فقط نظامی های انگلیس حق استفاده از خط راه آهن را داشتند. و یک نمونه از کارهای ننگین رضا خان و محمد رضا این است که کشور بحرین و رشته کوه های آرارات را به ترکیه و رود هیرمند را به افغانستان دادن رفت به همین سادگی.

  • ایرانی اصیل
   پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 - 21:51:26
   2 20

   رضا خان را انگلیسی ها آوردن. رضاخان برای مردم ملت خود یک زور گو بود. انگلیسی ها به رضا خان دستورات را میدادند. یکی از دستورات انگلیس کشیده شدن خط راه آهن بود. خط راه آهنی که از هیچ آبادی نمی گذشت. در آن دوران فقط نظامی های انگلیس حق استفاده از خط راه آهن را داشتند. و یک نمونه از کارهای ننگین رضا خان و محمد رضا این است که کشور بحرین و رشته کوه های آرارات را به ترکیه و رود هیرمند را به افغانستان دادن رفت به همین سادگی.

 • ایمان
  سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 - 17:36:31
  پاسخ
  549 1

  عجب بلبشوی .چیزی که موج می زند مدیریت 2018 ی

 • بی نام
  سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 - 17:55:21
  پاسخ
  860 6

  ما مسلمانیم و در مذهب ما بی حرمتی به قبور دیگران از هر مذهب و مرامی که بوده اند امری بسیار نکوهیده است و از روز اول این تند رویها باید نکوهیده می شدند که نشدند.امیدوارم این پیکر یافت شده با احترام در نزدیک ترین جای ممکن به محل قبلی دفن شده تا به آرامش برسد.خداوند همه ما را هدایت فرما و ببخش و بیامرز.

  • بی نام
   چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 10:20:46
   8 132

   آرامش خدا؟

 • بی نام
  سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 - 18:30:07
  پاسخ
  341 7

  از جسد یک آدمی که 50 سال است فحشش می دهیم و بر علیهش تبلیغات منفی می کنیم هم می ترسیم

  • بی نام
   چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 11:27:53
   223 5

   می ترسند

 • بی نام
  سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 - 18:37:52
  پاسخ
  228 5

  خلخالی از کجا یهو فهمیده که تو نامه اینجوری نوشته؟ خدا از سر تقصیرات همه بگذره

 • بی نام
  سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 - 19:03:21
  پاسخ
  171 5

  در سه هزار سال گذشته بجز فرعون مصر و رضاه شاه کدام تهرانی مومیایی شده ؟

  • بی نام
   چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 11:10:37
   41 21

   فرعون مصر تهرانیه؟

  • بی نام
   چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 12:12:22
   16 1

   احسنت.

 • بی نام
  سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 - 19:11:45
  پاسخ
  144 3

  صددرصد قبر رضاشاه است. خبرآنلاین درست میگه. حالا بگو یک سال پیش همین روزا میگفتی به دکتر روحانی رای بدید تا قیمت ها افزایش پیدا نکنه، ربنا پخش بشه و ... چی شد؟ بازم میخوای مردم رو فریب بدید؟

 • بی نام
  سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 - 19:33:11
  پاسخ
  502 10

  بايد با احترام و در يك مقبره مناسب دفن شوند،لطفا شفاف اينكار انجام شود

  • بی نام
   چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 00:22:23
   20 153

   من آمار كامل و دقيق ندارم ولي توجه كردين از ٢٥٠٠ سال حكومت پادشاهي بجز ٢٣ پادشاه ايران كه در صحن هاي متبركه در عتبات دفن هستن فقط نادر و كوروش و داريوش بزرگ ، آرامگاه دارند . بقيه از بيم گور به گور شدن مخفيانه دفن شدن . خوب البته به نظرم حق داشتن

 • بی نام
  سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 - 19:38:39
  پاسخ
  92 17

  خب اینم سوژه این روزها و مردم و ملت تا یک ماهی سرگرم این قضیه هستند که بالاخره جسد مومیایی شده متعلق به رضاشاه بوده یا نه؟؟ و همچنان گرونی و تورم بالا میره و ما همچنان در جهل و ناآگاهی و خرافات خواهیم ماند..... از ماست که برماست

  • بی نام
   چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 12:17:53
   51 7

   امثال شما هم فقط فکر تورم و پول و شکم هستید . خوب اینم مسله مهمیه

 • بی نام
  سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 - 20:08:14
  پاسخ
  500 9

  واقعا مقبره رضاخان انقدر ساده بوده؟؟ الان خیلی از مقبره های خانوادگی در بهشت زهرا که برای افراد عادیست از این مقبره تجملاتی تر ساخته شده

  • بی نام
   چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 12:16:10
   58 7

   اولاً مقبره بسیار باشکوه بوده و خلخالی تخریبش کرد ثانیاً رسم است که جسد پادشاهان و امرا را درست در زیر طاق مقبره دفن نمی کنند و در کنار آن دفن می کنند تا به دست افرادی مثل خلخالی نیافتد.

 • بی نام
  سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 - 20:32:35
  پاسخ
  47 419

  چرا نوشته ای رضا خان؟ مگه از کلمه شاه می ترسی؟ سال 57 مردم جمع شدن و بساط شاهنشاهی رو برچیدند و شما هنوز متوجه نشده ای؟ یک زمانی شاه بوده اما شاه بودن اون زمانش امروز موضوعیت نداره چون نظام ما جمهوری ست.

  • بی نام
   چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 00:11:35
   97 5

   مثبت دادم فقط به بخش اول نوشته تان چون واقعا مطلب درست و يادآوري مفيدي براي همه ما بويژه نسل جوان و نوجوان است . ولي با جمله آخرتان در مورد جمهوري ، مشكل جدي دارم .

 • بی نام
  سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 - 20:51:39
  پاسخ
  144 0

  واقعیت چهارم چی شد؟

  • بی نام
   چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 00:42:06
   22 0

   چی

 • ایرانی
  سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 - 21:06:31
  پاسخ
  445 8

  آیا میشه تاریخ رو حذف و یا محو و نابود کرد ؟ بحث بر سر تایید و یا تکذیب خوب و یا بد بودن حکومتی که تا 40 سال قبل برسر کار بود نیست . صحبت از کتمان این واقعیت که شخصی 16 سال حکومت کرد توسط اجانب تبعید ودر غربت درگذشت و جنازه مومیایی شده او بعد از بازگشت به ایران در مکان مشخصی که اکنون مومیای وی پیدا شده دفن شد .حالا چرا باید راجب به این جنازه صد جور از طرف افراد مختلف با توضیح و تفسیر داستان سرایی بشه. آیا ترس از این است که شهرری بشه پاسارگاد دوم؟ در ضمن دیگر کسی رفتار ناهنجار وغیر شرعی مثل خالخلی رو نمی پسنده

  • بی نام
   سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 - 23:57:24
   92 2

   ایران = سکوت

  • بی نام
   چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 01:55:38
   73 3

   احسنت

  • احسان ژ
   چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 14:18:42
   49 2

   "آیا میشه تاریخ رو حذف و یا محو و نابود کرد ؟ " بله و باید بگم که حداقل در کتب درسی مدارسمون ، چند سالی هست که شروع شده

 • بی نام
  سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 - 21:15:27
  پاسخ
  437 4

  چه رضا خان شاه اول ایران زمین باشد چه ادم ساده ولی باید احترام جسد را نگه داشت از خاک امده ایم به خاک باز میگردیم...چه امروز چه فردا روزی ماهم از این دنیا میرویم پس بهتره بی احترامی چه به جسد یک فرد و چه به یک انسان در حال حیاط نشه دنیا داره مکافات

  • بی نام
   چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 12:54:51
   5 18

   "دار مکافاته" صحیحه

 • بی نام
  سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 - 21:32:15
  پاسخ
  122 3

  اگر مخالف چیزی هستیم که نباید تاریخ و مقبره ها و میراث تاریخی را خراب کنیم.متاسفانه مردم ایران در هر دوره ای صفر و صد بوده اند

 • ali
  سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 - 22:25:47
  پاسخ
  12 60

  حالا تا شش ماه با یه جنازه سر مردم رو گرم کنید بعد هم بگید اشتباه شده

 • بی نام
  سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 - 22:41:48
  پاسخ
  83 4

  چه مقبره ساده اى... اَى خِدا...

 • بی نام
  سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 - 23:10:07
  پاسخ
  86 2

  حتی عکس جسد هم شباهت فوق العاده ای دارد.

 • حمید
  سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 - 23:24:35
  پاسخ
  120 3

  آقای خلخالی بدون سند حرف میزد کتاب چاپ میکرد اعدام میکرد .... بنظرم اگر یک درصد فکر میکردند اینجا جنازه رضا شاه است مخفیانه این کار را میکردند مطمئن هستم دیگر کسی مومیایی و محل دفن واقعی آن را نمی بیند

 • بی نام
  سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 - 23:37:41
  پاسخ
  113 2

  کاملا مشخصه که خود رضاشاه هست احتیاج به هیچ آزمایشی هم نیست.اگه یخورده هم شک وجود داشت با دیدن واکنشهای طبق معمول متناقض مسولین و تایید و تکذیبهای همیشگی اون شک از بین رفت

 • بی نام
  سه شنبه 4 اردیبهشت 1397 - 23:46:58
  پاسخ
  86 1

  بخشی از تاریخ ماست خوب یا بد ما قضاوتی نداریم ولی نباید تاریخ یک ملت ازبین برود چون مخالف بود یا هر چیز دیگری تاریخ وایندگان راجب ما چه می گویند؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟

 • حمید
  چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 01:07:12
  پاسخ
  149 1

  این خود گواهی بر اشتباهات آقای خلخالی است

 • حمید
  چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 01:09:10
  پاسخ
  183 1

  بدون هیچ سندی میگویند پسرش استخوانهای پدرش را با خود به لس آنجلس برد چطوری حکم دینی صادر میکردند وای به حال ما

 • حمید
  چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 01:11:33
  پاسخ
  171 3

  حتما رضا شاه خدماتی برای ملت داشته امیدوارم خداوند از خطاهای همه ما بگذرد

 • مجتبي
  چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 01:49:05
  پاسخ
  156 3

  یعنی از یه جسد مومیایی هم میترسن واقعا قلدر بوده رضاخان

 • بی نام
  چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 06:38:49
  پاسخ
  152 2

  تاریخ مثل رودخانه میماند حتی اگر مسیرش را به عمد عوض کنید با سیلابی به راه اصلی اش بر میگردد

 • بی نام
  چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 09:01:17
  پاسخ
  70 2

  حالا این گود برداری وکشف در اثر چی بوده؟

 • بی نام
  چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 09:02:52
  پاسخ
  210 3

  توجه كرديد اقاي خلخالي نه به زنده ها رحم كرد نه به مرده ها

  • iraj
   پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 - 12:18:13
   7 1

   روزگار به خود او هم رحم نكرد

 • بی نام
  چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 10:41:49
  پاسخ
  7 213

  اگه واقعا جسد این خاین ملعون باشه حتما باید نابودش کنن

  • بی نام
   پنجشنبه 6 اردیبهشت 1397 - 23:46:37
   6 3

   منتظر فرمایش حضرتعالی بودیم

 • دامون
  چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 10:42:24
  پاسخ
  135 3

  به نظرتون بی احترامی به شخصی که این همه خدمات به این مملکت رسونده درسته

 • بی نام
  چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 10:43:59
  پاسخ
  130 5

  روحش شاد

 • بی نام
  چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 10:48:25
  پاسخ
  101 1

  عکسی که از مومیایی منتشر شده، کاملا شبیه رضا شاه است. این مومیایی متعلق به تاریخ ایران است و باید در موزه حفظ و نگهداری شود. با لباس و نشان دفن شده بوده، لباس که پوسیده. نشان ها کجاست؟

 • بی نام
  چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 10:49:41
  پاسخ
  42 3

  روزنامه جام‌جم به نقل از پایگاه جامع تاریخ معاصر ایران، مخالفت بهشتی با خلخالی را به روایت ابوالقاسم سرحدی‌زاده، وزیر کار وقت، چنین تعریف می‌کند: «ایشان رئیس دیوان ‌عالی کشور بودند و طبیعی بود که حوادثی که در دستگاه قضائی و جامعه رخ می‌داد، به ایشان منتقل می‌شد. روزی بنده را به دفتر خودشان احضار کردند... با عصبانیت و صدای لرزان نامه‌ای را که در دست داشتند به طرف من پرتاب کردند و گفتند این نامه را بخوان.... ماجرای نامه به‌این‌ترتیب بود که یکی از نگهبان‌های پزشکی قانونی برای شهید بهشتی نامه نوشته بود که در یک شب که من در اینجا نگهبان بودم از دادگاهی که مسئولیت آن با مرحوم آقای خلخالی بود چهار نفر اعدامی را برای ما فرستادند که آنجا بماند تا صبح ببرند و دفن کنند. این چهار جنازه را در سردخانه گذا

  • بی نام
   چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 14:57:46
   22 0

   اين چهار جنازه را در سردخانه گذاشتيم نيمه هاي شب از محل نگهداري جنازه ها سروصدايي آمد ديدم يکي از اين اعدامي ها هنوز نيمه جان است و من به سرعت با آقاي خلخالي تماس گرفتم و موضوع را اطلاع دادم و آنها هم شبانه دو، سه نفر را فرستادند، فرد نيمه جان را با تير زدند و رفتند. بعد از مدتي که از عصبانيت ايشان کاسته شد به من گفتند فلاني من بايد به اين اوضاع خاتمه دهم؛ من بساط اين گونه دادگاه ها را جمع خواهم کرد و تو هم به سهم خود مسئولي و هرگز نبايد اجازه رخداد چنين اتفاقاتي را بدهي».

 • جواد
  چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 11:06:47
  پاسخ
  67 3

  بهتره که این مومیایی رو ببرن موزه اینطوری مردم برای دیدن مومیایی میرن موزه و دولت هم خوب میتونه کاسبی کنه بلکه پول عقب افتاده پیمانکار ها رو بده

 • بی نام
  چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 11:18:21
  پاسخ
  125 2

  کاری ندارم ولی خلخالی مقبره رو تخریب کرد حتی زمین کندند که استخوانهاشو هم پیدا کنه میخواست چکارشون کنه؟؟؟ یعنی اینقد به خونش تشنه بود؟؟؟؟

 • بی نام
  چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 11:22:21
  پاسخ
  95 5

  جالب اینجاست رضاشاه در تاریخ 4 اردیبهشت 1305 تاجگذاری کرد و درست تو همین تاریخ حالا یه روز قبلش در اردیبهشت 97 جسد مومیاییشو دیدند.یه جورایی باهم مرتبط نیست؟؟

  • بی نام
   چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 14:14:00
   35 2

   جالب این است که در اردیبهشت ماه سال ۱۳۲۹ دفن شد ودر مقبره ایشان در اردیبهشت سال ۵۹ توسط خلخالی خراب شد.

 • بی نام
  چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 12:20:36
  پاسخ
  75 1

  حالا خلخالی رو شناختید؟میگن فوری و فوتی دستور قتل و اعدام میداد

 • بی نام
  چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 13:07:22
  پاسخ
  122 0

  اگر از همون روزهای اول انقلاب جلوی تندروهایی امثال خلخالی رو میگرفتن الان روزگارمان اين نبود

 • بی نام
  چهارشنبه 5 اردیبهشت 1397 - 14:35:07
  پاسخ
  88 4

  درمورد رضاشاه چطوری بنویسیم که شما درج کنید؟ فقط اجازه توهین کردن هست؟ یا میشود از خدمات ارزشمند آن مرد نوشت؟

  • بی نام
   پنجشنبه 20 اردیبهشت 1397 - 15:58:53
   1 0

   خدا بهتر میدونه....همه چیز راا....

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین