پنج شنبه 31 خرداد 1397
شنبه 19 خرداد 1397 - 09:26:09 چاپ
مترونامه «شانزدهم»

کاش «زنده» شود،«مرده» رود ...

وبلاگ > بذرافکن، مهدی - مراقب، ابتدا با «خونسردی » و بعدش با «عصبانیت» از ما می‌خواست که جلوتر نرویم و به منطقه خطر نزدیک‌تر نشویم.
«قایق شماره 7 لطفا هرچه سریع‌تر مسیر خود را عوض کرده و به منطقه امن بازگردید».

این اما حکایت سفر به اصفهان است حدود 14 یا 15 سال پیش که زاینده رود، زنده رود بود و لبریز از زندگی.

زاینده رود آن قدر پرآب بود که حتی در آن «خطر غرق شدن» برای شنا و «منطقه خطر» برای قایق سواری وجود داشت.

زنده رود واقعا زنده بود و روح و روان انسان را صیقل می داد. تا زاینده رود زنده بود هر وقت سفرمان به نصف جهان تمام می شد باز هم دلمان می خواست «به اصفهان برگردیم»، باز هم دلمان می خواست «به نصف جهان برگردیم» حالا اما ماجرا آن گونه و به آن شیرینی نیست که نیست. تلخ تلخ است. زجرآور و دردآلود.

«نصف جهان» بدون «زاینده رود» یک چیز بزرگی کم دارد.اصلا «نصف جهان» بودنش زیر سوال می رود. هرچه باشد خود اصفهانی ها اسمش را گذاشته اند «زنده رود» این یعنی اگر آب در زاینده رود جاری باشد زنده رود است اگر نه، متاسفانه «مرده رود».

خشک شدن زاینده رود ظاهرا باز می گردد به «معجزه هزاره سوم»؛همان محمود احمدی نژاد که قرار بود با پول نفت بیابان های گرم و سوزان ایران را آبیاری کند.سرسبز کند و بعدا مدال افتخارش را بچسباند به کاپشن معروف جادویی اش. بیابانها که تغییری نکرد، با کم کاری ها و ندانم کاری ها، زاینده رود هم به این حال روز افتاد.

چهار سال پیش در مطلبی به نقل ازیک پژوهشگر و محقق مدیریت بحران شهری می خواندم که: «با خشک شدن زاینده رود به روشنی شاهد این مسئله بودیم که این خشکی در روحیه اصفهانی ها و به ویژه شیوع افسردگی در برخی مناطق بسیار تأثیرگذار بوده است.»

او تاکید کرده بود:« خشک شدن زاینده رود یکی از آسیب های وارده به پیکره جامعه اصفهان محسوب می شود چرا که این رودخانه از دیرباز در حفظ روحیه مردم و سرزندگی آنها بسیار تأثیرگذار بوده است اما خشکی زاینده رود این روحیه را تغییر داده است.پژوهش های کارشناسی در زمینه افسردگی مردم اصفهان به اثبات رسیده و بر اساس پژوهش های تیم کارشناسی دانشگاه اصفهان خشک شدن زاینده رود در ایجاد افسردگی و افزایش تنش استرس در میان مردم اصفهان تأثیرگذار بوده و دیگر شاهد فضای شادابی گذشته در اصفهان نیستیم.»

اصفهان استان خشکی است که شادابی اش به زاینده رود گره خورده، با این حال گفته می شود بخش عمده ای از 92 در صد «حق آبه» زاینده رود که متعلق به اصفهانی هاست به استان دیگری سپرده شده که این موضوع علت اصلی خشکسالی آن عنوان می شود.

حیف نصف جهان ایران است بدون زاینده رود. نصف جهان ایران بدون زاینده رود جان ندارد.روح ندارد. زندگی ندارد.

جایی شنیدم ژاپنی ها بنا به شرط و شروط هایی گفته اند می توانند زاینده رود را احیا کنند. ظاهرا چشم بادامی ها در قبال احیای زنده رود امتیازاتی خواسته اند. نمی دانم اصلا این شنیده ها تا چه حد صحت دارد اما قطعا به مذاکره اش می ارزد،نمی ارزد؟

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
  • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
  • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
  • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
  • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

وبگردی