پنج شنبه 29 شهریور 1397
چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 09:30:00 چاپ

دلالان و سرمایه‌های سرگردان، بازیگران اصلی بازار خودرو شدند

اقتصاد > صنعت - دنیای اقتصاد نوشت: تقاضای بالا در کنار عرضه قطره‌چکانی خودرو این روزها یادآور به‌هم‌ریختگی بازار در سال‌های ۹۲-۹۱ است.

 در دو سال یادشده بازار خودرو به‌دلیل روند نزولی عرضه به سمت تقاضای کاذب سوق داده شد؛ به‌طوری‌که دلالان و سفته‌بازان بازیگران اصلی بازارخودرو کشور محسوب می‌شدند. حال در سال ۹۷ نیز شاهد وقوع رخدادهای مشابه دو سال پایانی دولت دهم هستیم. رخدادهایی که در نهایت به ضرر مشتری داخلی تمام شد.
جهش قیمت خودرو؛ معلول تورم انتظاری

در این بین برخی کارشناسان اتفاقات روزهای اخیر را در بازار خودرو قابل‌پیش‌بینی می‌خواندند و علت اصلی این موضوع را در کاهش ارزش پول ملی و نیز تورم انتظاری آتی، ناشی از عدم اطمینان به آینده بازار جست‌وجو می‌کنند. این کارشناسان همچنین بازار خودرو را در جذب سرمایه‌های سرگردان گزینه مناسبی می‌خواندند و تاکید دارند به‌دلیل اینکه خودرو از سطوح قیمتی پایین‌تر و تنوع بیشتری در مقایسه با مسکن برخوردار است قابلیت جذب بیشتری از هرم تقاضای سرمایه‌های سرگردان را دارد. به این ترتیب به‌نظر می‌رسد که بخش اصلی از تقاضای کنونی خودرو صرفا در مسیر دلال‌گری است و نه مصرف‌کننده نهایی که دولت در این زمینه می‌تواند با نظارت مانع از گسترده‌تر شدن تقاضا به سمت سودجویی عده‌ای دلال شود.

از سوی دیگر اما بازار خودرو از ابتدای سال‌جاری به‌دنبال نوسانات نرخ ارز دچار تلاطم بود. البته این این نوسانات بیشتر در بازار خودروهای وارداتی اتفاق افتاد و بازار خودروهای داخلی در ماه‌های ابتدای سال از نوسان کمتری برخوردار بود. با این حال از ابتدای خردادماه، نوسانات بازار خودروهای داخلی دامنه بیشتری به خود گرفت و از ابتدای هفته جاری، قیمت‌ها به‌صورت افسارگسیخته‌ای افزایش یافت. این افسارگسیختگی به حدی بود که برای برخی خودروهای تولید داخل شاهد ایجاد حاشیه بازار ۵۰ درصدی بودیم. همان‌طور که گفته شد کارشناسان دلایل گوناگونی برای این افزایش قیمت‌ها مورد توجه قرار داده‌اند که خروج ایالات‌متحده از برجام را می‌توان سر آغازی بر این افزایش قیمت‌ها دانست. خروج ایالات‌متحده و بعداز آن انتشار بیانیه شرکت پژو سیتروئن به عنوان یکی از شرکای اصلی ایران، مبنی‌بر تعلیق فعالیت‌های خود در بازار ایران، اولین دلیلی بود که مورد توجه کارشناسان قرار گرفته است. در کنار این مساله عرضه کم خودروسازان به دلایل گوناگون سبب شده تا کفه تقاضا به نسبت کفه عرضه سنگینی کند. هر چند خودروسازان عرضه محدود و احتکار را به بهانه افزایش قیمت تکذیب کرده‌اند. با این حال بعد از نوسانات نرخ ارز و محدودیت‌های ارزی که دولت ایجاد کرد، خودروسازان تلاش کردند تا از طریق افزایش قیمت محصولات خود تا حدودی جلوی ضرر را بگیرند. ازآنجاکه تلاش‌های خودروسازان برای کسب مجوز افزایش قیمت به میزانی که مد نظرشان بود، ناموفق ماند آنها به‌نوعی تلاش کردند تا با عرضه قطره چکانی خودرو به بازار و خریدن زمان تا روشن شدن شرایط به‌نوعی جلوی ضررهای احتمالی ناشی از عرضه خودرو به بازار را برای خود کاهش دهند. سنگینی کفه تقاضا در بازار به‌دلیل کاهش عرضه دلیل دومی بود که کارشناسان برای بی‌ثباتی بازار خودرو بیان کردند. هجوم سرمایه‌های سرگردان نیز به بازار خودرو را می‌توان عامل سوم در این زمینه دانست. با توجه به شرایط حاکم بر اقتصاد ایران و همچنین نبود افق روشن با توجه به شرایطی که در ارتباط با برجام ایجاد شده و اقتصاد کشور را تهدید می‌کند، سرمایه‌های سرگردان تلاش می‌کنند تا به‌نوعی خود را از گزند این آسیب‌ها در امان نگه دارند. بنابراین مردم تلاش می‌کنند تا سرمایه‌های ریالی خود را به کالاهای بادوام تبدیل کنند. در این میان با توجه به سرمایه بری کم خودرو در مقابل مسکن، بازار خودرو مورد توجه سرمایه‌های سرگردان قرار گرفته و این عامل در کنار کاهش عرضه خودروسازان سبب شده تا قیمت‌ها در بازار به‌صورت افسارگسیخته‌ای افزایش یابند.

223225

 

کلید واژه‌ها : بازار خودرو - خودروسازان - خودرو -
7 دیدگاه
 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 09:56:13
  پاسخ
  9 1

  مگه مملكت صاحب نداره هركي هر كاري خواست ميكنه

  • نظری
   چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 11:50:48
   6 0

   با این همه مدیر و اقتصاد دان و نخبه و علامه دهر و مسئول و قانون و نهادهای مختلف نظارتی و کنترلی و قیمت گذاری و اصناف و اتحادیه ها و .... والله قباهت داره که دلال و سرمایه گذار بیاد بزنه زیر بساطتون ، اونوقت مدعی همه چیز در دنیا و هم در آخرت هستین ؟

 • افشین
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 10:17:27
  پاسخ
  7 0

  هی آدرس بیخود به ملت ندین،گرونی کاری به سرمایه سرگردانو دلال نداره،البته داره ها یعنی دولت دلاله نه مردم،خوروسازها و واردکننده ها فروششونو باز بذارن به همون قیمت ها تقاضا رو پاسخ بدن ببینم کدوم دلاله عادی میتونه قیمتارو گرون کنه

 • فرهاد
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 10:52:39
  پاسخ
  6 0

  دست اینا برای مردم رو شده.همه میدونند هر وقت خودرو ساز ها بخوان قیمت رو بالا ببرند میان اول ثبت نام رو قطع میکنند.بعد میان تو تحویل خودرو های ثبت نامی قبلی تاخیر میندازنند.بعد میان خودرو ها رو با قیمتی که خودشون تعیین میکنند به نمایندگی ها و نمایشگاهی های مورد اعتمادشون میدهند.بعد اختلاف قیمت درست میکنند و بعد هر روز قیمت ها رو میبرند بالا تا به میزان مورد علاقه برسه.بعد تو سایت ها کارشناساشون هر روز میان مقاله میدهند که برای جلوگیری از دلالی باید قیمت ها بالا بره.بعد قیمت های قبلی رو به قیمت های جدید نزدیک میکنند و تمام.دو باره همه چیز اروم میشه.

  • بی نام
   چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 12:45:18
   4 0

   احسنت واقعا همین طور هست که میگی.متاسفانه این یک زنجیره مافیایی هست که دست دولتم توش هست کاش حداقل اقایون نماینده بعد از خواب هایی که میکنن یقه دولت را بگیرن و بگن چرا 90 درصد تعرفه گذاشتن و این مردم را توی این مملکت به گروگان گرفتن؟؟؟؟

  • بی نام
   چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 15:51:53
   3 1

   خوب نخرید تا ارزان شود. خوراک شکم که نیست. علت اصلی مشکلات نداشتن اتحاد و منطق است. مردم ما خودشون به قدر کافی دشمن داخلی دارن از دشمنان خارجی نباید توقع داشت که بیان و به اقتصاد ما ضربه بزنن کمپین جدید علیه دلال ها و خودروسازان راه بندازید تا از کار خودشون پشیمون یشن. شما ایرانی عزیز میدونی که شگرد همیشگی اینها برای گرون کردن محصولات همینه پس با این شگرد به راحتی مقابله به مثل کنید. باور کنید گرسنه نمیمونید اگر اتومبیل جدید نخرید.

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 15:43:39
  پاسخ
  0 0

  مقصر اصلی دولته که جلوی واردات خودرو را با تعرفه های سنگین گرفته و میدان را داده به دست فرغون سازان داخلی که محصولات بی کیفیت را به نرخ بین المللی بفروشن. وقتی رقابت نباشه سو استفاده جاشو میگیره. مقصر بعدی مردم هستند که مثل اتفاقی که برا تخم مرغ افتاد هجوم میبرن و میخرن وانبار میکنن. علت عقب ماندگی اقتصادی عقب ماندگی فرهنگی و دلال بازی است که هیچ تولیدی اتفاق نمی افتد و یه نوع پول و سود باد آروده است و همین هم دلیل حرام بودنش است. متاسفانه مردم دیگر فکر حروم و حلال نیستن

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700