سه شنبه 24 مهر 1397
چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 10:41:27 چاپ

بازی اون با ترامپ؟!

وبلاگ > تاجیک، نصرت اله - بالاخره اون خواست چندین دهه کره‌شمالی برای مذاکره مستقیم با آمریکا را بر ترامپ تحمیل کرد و بین ۲ طرف یک سند همکاری امضا شده که کلی‌گویی و فاقد ویزگیهای لازم برای اطمینان به وصول به مقدمات اجرایی از سوی ۲ طرف است. مذاکرات هسته‌ای ایران که در حد غنی‌سازی بود ۱۲ سال طول کشید چه برسد به این مذاکرات که قرار است کره‌شمالی خلع‌سلاح شود بدون آن‌که تعریفی از میزان و چگونگی آن، نحوه زمان‌بندی، سازوکار راستی‌آزمایی مشخص شده باشد. این آغاز راهی طولانی است که معلوم نیست به عمر سیاسی ترامپ کفاف دهد اما هر دو به‌دنبال استفاده تبلیغاتی از آن هستند. اینکه ترامپ در مصاحبه مطبوعاتی خود بعد از امضا تفاهم‌نامه از ایران می‌گوید نشانگر این است که مشکل ترامپ با ایران نه صرفاً مسائل هسته‌ای بلکه اختلافات سیاسی دو کشور و از جمله در خاورمیانه و استفاده ابزاری وی از این مذاکرات برای تحقق اهداف داخلی و خارجی خود است!

ما نباید ترسی از مذاکره با آمریکا داشته باشیم که نداریم... ما باید روشی معقولی در پیش بگیریم که ضمن حفظ دید انتقادی‌مان، گفتمان سازی کنیم. یعنی روندی از گفت‌وگو را با آمریکا شروع کنیم که هم موضع انتقادی ما نسبت به دخالت‌های آمریکا را بیان کند و هم در موضع انتقادی خودمان دیدی استراتژیک داشته باشیم که بتواند مشکلات دو کشو را با رویکرد برد- برد حل کند

دشمنان قدیمی سرانجام باهم دیدار کردند. کیم جونگ اون رهبر جوان کره شمالی و دونالد ترامپ رئیس‌جمهور دیروز در سنگاپور برای دستیابی به یک توافق، پشت یک میز و رودرروی هم نشستند. در پایان این نشست ترامپ وعده خلع سلاح سریع کره شمالی را داد. معلوم نیست درازای خلع سلاح هسته‌ای، کره شمالی چه تضمین‌های امنیتی و مشوق‌های اقتصادی از آمریکا بخواهد. از همان زمانی که بوش پسر، ایران و کره شمالی را محور شرارت نامید، خواه‌ناخواه در جهان نام کشور ما و کره شمالی کنار هم قرار گرفت. بسیاری معتقدند ترامپ برای توجیه خروج از برجام حاضرشده است به دست به قمار توافق با کره شمالی تن دهد.

نصرت‌الله تاجیک، کارشناس روابط بین‌الملل و سفیر اسبق ایران در اردن در گفت‌وگو با جامعه ایرانی معتقد است، به دلیل ضربه‌پذیر بودن ما در عرصه اقتصاد و سیاست داخلی باید روابط خود با آمریکا و سایر کشورهای جهان را به نحوی تعریف کنیم که روابط خارجی ما آلوده به تنش نشود. تنش‌هایی که زندگی روزمره مردم را تحت‌الشعاع قرار می­دهد و باید ضمن گفتن مواضع به‌حق کشورمان، این سخنان را با روش معقول و موردپسند افکار عمومی جهان مطرح کنیم.

 پس از دیدار روز گذشته رهبر کره شمالی و رئیس‌جمهور آمریکا، بسیاری بر این مسئله تأکید کردند این‌که دیدار حاوی پیامی برای ایران بود. چقدر با این نظر موافقید.
مدل رفتاری ایران و کره شمالی باهم متفاوت است. هم ازنظر سیاست حکومت و هم ازنظر مراحلی که ما طی کرده­ایم. ما به راه برجام رفتیم تا به راه کره شمالی نرویم. متأسفانه به دلیل مشکلات ساختاری که در روابط ایران و آمریکا وجود دارد و همچنین به دلیل اهداف و رویکردهای ترامپ به مسائل بین‌المللی و منطقه­ای و مخصوصاً به خاطر کینه و ضدیتی که با ایران دارد، نمی­توانیم و نتوانسته‌ایم که رابطه نسبتاً معقولی را با آمریکا در چارچوب برجام تعریف کنیم. ترامپ با خروجش از برجام، اعتماد نسبی که درصحنه بین‌الملل داشت به وجود می­آمد، از بین برد.

توجه بفرمایید که مشکل ترامپ با ایران نیست. مشکل او با هرگونه کار چندجانبه گرایانه است. اگر می­بینیم کارش با کره شمالی جلو رفته است به چند دلیل است. اول اینکه موتور محرک این قضیه بیشتر روابط بین کره شمالی و کره جنوبی است تا روابط بین کره شمالی و آمریکا.

در حقیقت دو کره می­خواهند تا آنجا که می­توانند روابط کم تنشی را داشته باشند. این شرایط باعث به وقوع پیوستن این ملاقات است.  نکته دوم این است که ترامپ با رویکرد یک‌جانبه‌گرایی به کره شمالی نزدیک می­شود. البته راه طولانی در پیش است و معلوم نیست این ملاقات به چه نتیجه­ای خواهد رسید و درخواست‌های کره شمالی چیست. درست است که ترامپ می­خواهد کره شمالی به‌طور یک‌جانبه به سمت خلع سلاح برود، اما به‌طورکلی کم شدن تنش در مناطق مختلف دنیا رویکرد خوبی است. ولی متأسفانه رویکرد ترامپ به مسائل جهانی رویکرد استفاده از تجربیات بعد از جنگ جهانی دوم است که در آن دوره سازمان ملل و نهادهای مرتبط با آن تأسیس شد و چندجانبه گرایی به‌جای یک‌جانبه‌گرایی حاکم شد. مشکلات ترامپ با اجلاس پاریس درباره مسائل آب و هوایی، گازهای گلخانه­ای و مواضعش درباره سازمان تجارت جهانی نیز به دلیل همین رویکرد یک‌جانبه‌گرایی او بود. او سعی می­کند فقط منافع آمریکا و رأی‌دهندگان به خودش را در نظر بگیرد. درصحنه بین‌المللی این رویکرد خیلی قابل دفاع نیست.

این تحولات چه تأثیری بر کشور ما دارد؟
تحولات بین‌المللی بر همه کشورها اثر دارد. به‌خصوص ما که در منطقه حساسی هستیم. مسائلی مانند خلیج‌فارس، نفت، موقعیت ژئوپلیتیکی ایران، مسائل قدرت منطقه‌ای ایران و نقشی که ایران در تحولات منطقه­ای و بین‌المللی ایفا می­کند، شرایطی را ایجاب می­کند که ایران به‌عنوان یک بازیگر فعال و مسئولیت‌پذیر بتواند درصحنه روابط بین‌المللی خودش را به‌گونه‌ای مدیریت بکند که هم منافع ملی کشور را تأمین کند و هم بتواند از سرمایه‌گذاری‌های مادی و معنوی که درصحنه بین‌المللی انجام داده است، استفاده کند و هم در شکلی باشد که دغدغه­های بازیگران محلی و بین‌المللی را تأمین بکند. ما نباید به سمت هنجارشکنی در روابط بین‌المللی حرکت کنیم.

وقتی ترامپ از برجام خارج شد در عرصه جهانی این عمل او عموماً پیمان‌شکنی تعبیر شد. حالا و با گفت‌وگوی او و رهبر کره شمالی یکی از مهم‌ترین چالش‌های امنیتی نظام بین‌الملل در حال حل شدن است. آیا این کار، می‌تواند خروج ترامپ از برجام و این پیمان‌شکنی او را توجیه کند؟
بعید می­دانم. روابط آمریکا و کره شمالی خیلی بر مسائل ایران و امریکا نمی‌تواند مؤثر باشد. نمی­گویم اصلاً مؤثر نیست ولی این اثر خیلی پررنگ نیست. به دلیل اینکه موقعیت ایران و کره شمالی متفاوت است. کره کشوری منزوی در شبه‌جزیره کره است که اگرچه هم‌پیمانانی در اطراف خود دارد، اما به‌نوعی در محاصره آمریکا و متحدانش نیز قرار دارد. به همین دلیل کره شمالی به سمت دستیابی به  تسلیحات هسته‌ای رفت. کره شمالی راه ایمن‌سازی خودش را انتخاب کرد.

با خروج ترامپ از برجام در بین تحلیلگران ایرانی و حتی غربی این بحث شکل گرفت که درست است که ایران علاقه‌مند نبود، که راه کره شمالی را طی کند، اما رویکرد ترامپ نشان داد که شاید راه کره شمالی برای تسلیح هسته­ای و آوردن ترامپ به‌پای میز مذاکره از موضع قدرت، بهتر از روش ایران باشد که سعی کرد از طریق برجام به صحنه بین‌المللی و بازیگران آن اطمینان بخشی کند که نمی­خواهد به راه کره شمالی برود.

اختلاف ایران و کره‌شمالی این است که ایران یک بازیگر فعال منطقه­‌ای است و در خاورمیانه نقش دارد. اختلاف دیگر این است که مشکل اصلی ما با آمریکا به مسائل هسته‌ای برنمی­گردد. نمی‌گویم که این مسائل اصلاً تأثیری ندارد، اما این مسئله اصلی ما و آمریکا نیست. ما در مورد خاورمیانه و ساختار روابط دو کشور اختلاف داریم. ازاین‌جهت مذاکره کره شمالی و آمریکا خیلی روی برجام تأثیر نمی­‌گذارد.

در اجلاس کبک در کانادا دیدیم که آمریکا از منظر برجام رفتار خوبی را مقابل ایران انجام نداد. این امر تا حدی مورد اجماع جهانی است. یعنی اروپا، چین، روسیه و حتی کشورهای کوچک‌تری که در اروپا یا سایر قاره­ها هستند، حرکت ترامپ درزمینهٔ برجام را فاقد وجاهت تلقی کردند. بنابراین مذاکرات اخیر نمی‌تواند از اذهان عمومی آن اقدام ترامپ را پاک بکند.

به نظر می‌رسد ما مجبور می‌شویم همان‌طور که ترامپ گفت بر سر برجام مجدداً گفت‌گو کنیم؟
متأسفانه ساختار روابط ایران و آمریکا معیوب است، و ما هم خوب است که به این سمت برویم و هم باید به این سمت برویم. در سیاست خارجی ما ظرفیتی باید وجود داشته باشد که گفتمان سازی و روش گفت‌وگوی ما به دلیل ضربه‌پذیر بودن ما در عرصه اقتصاد و سیاست داخلی نه‌تنها با آمریکا که با همه کشورها به‌گونه‌ای تعریف شود که روابط ما به تنش آلوده بشود. چون ما درزمینهٔ فروش نفت و مسائل دیگر مشکلات عدیده­ای داریم. بنابراین باید این تنش‌ها را که هرروز به جامعه و زندگی روزمره مردم ایران وارد می­شود، کم کنیم. این روش هم چیزی نیست جز این‌که ما در سیاست خارجی‌مان ظرفیت‌های جدیدی ایجاد کنیم که بتوانیم حرف منطقی خودمان را با روش معقول و موردپسند افکار عمومی جهان مدل‌سازی و به صحنه بین‌المللی ارائه دهیم.

اگر خاطرتان باشد، ترامپ توئیت کرد که با خروجش از برجام مدل رفتاری ایران در خاورمیانه را تغییر داده است و اظهار امیدواری کرد که ایران هم به راه کره شمالی برای مذاکره بیاید. ما نباید ترسی از مذاکره با آمریکا داشته باشیم که نداریم. ما مواضع حقی داریم که از دخالت‌های آمریکا در کشورمان از سرنگونی دوران دولت مردمی مرحوم مصدق تا مسائل قبل انقلاب و بعدازآن و تحریم‌هایی که به‌طور ظالمانه و برای اختلافات سیاسی بر کشور ما تحمیل کرد، نشئت می­گیرد.

با این اوصاف ما باید روشی معقولی در پیش بگیریم که ضمن حفظ دید انتقادی‌مان، گفتمان سازی کنیم. یعنی روندی از گفت‌وگو را با آمریکا شروع کنیم که هم موضع انتقادی ما نسبت به دخالت‌های آمریکا را بیان کند و هم در موضع انتقادی خودمان دیدی استراتژیک داشته باشیم که بتواند مشکلات دو کشو را با رویکرد برد- برد حل کند.

منبع: سایت جامعه ایرانی با عنوان دیدار تاریخی ترامپ و اون چه پیامی برای ایران دارد؟ مورخ ۹۷.۳.۲۳

13 دیدگاه
 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 12:10:32
  پاسخ
  1 2

  از شمس تبریز و مدافع سرسخت کره شمالی خبری نیست عزیز کجایی؟ کره شمالی هم که وا داد

  • شمس تبریزی 1
   چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 23:45:35
   0 0

   سلام علیکم و رحمت الله. من اینجا هستم عزیز دلم. میبینی که حلال زاده هستم. ههههه. داداش جون، مشغول تزکیه نفس بودم و نتوانستم مدتی در خدمت باشم. دیروز یادداشتی در بروکینگز منتشر شد با عنوان « واکنش کارشناسان بروکینگز به دیدار اون ترامپ». غولهای کارشناسی روابط بین الملل چون جوناتان پولاک، ایوانز ریویر، رابرت آینهورن، رایان هاس، ریچارد نفیو، کاترین مون، مایکل اوهانلن، جفری بیدر نظراتشون را در این رابطه نوشتن. غالبا از این نشست راضی نیستن و تلویحا گفتن کشک بوده. فقط یک عده در داخل که سرنوشت سیاسی شان در گرو برجام بود به مصداق الغریق یتشبث بکل حشیش دارن سر و صدا راه میندازن تا دل زخم خورده ی حاصل از خروج دونالد از برجام را مرهمی بگذارند.

  • شمس تبریزی 2
   چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 23:55:13
   0 0

   آقاجون، من مدافع سرسخت کره شمالی نبودم. اما میدونی چرا مختصری درباره کره مینوشتم؟ میخواستم یک مقدار دوستان با نظرات کارشناسان روابط بین الملل آشنا بشوند تا متوجه باشند موضوع به این راحتی ها که آنها خیال میکنند نیست. موضوع تغییر رژیم کره شمالی مطرحه. البته من یک مقدار در شک و تردید هستم که آمریکا چطور میخواد رژیم کره را تغییر بده. آخه اونها که مثل ایران مقامات تحصیلکرده غرب ندارند که انگلیسی شان خوب باشه و منویات ایالات متحده را درست بفهمند و بتوانند به اجرا بگذارند. کره ای ها به قول شما یه مشت علف خور هستند و مثل ما فارغ التحصیل ام آی تی و دنور و جانز هاپکینز ندارند که تغییر رژیم را بلد باشند. متوجه باشید نگرانی هایی که درباره ایران مطرحه، درباره کره شمالی محلی از اعراب نداره

  • شمس تبریزی 3
   پنجشنبه 24 خرداد 1397 - 00:02:45
   0 0

   دوست من بذار برای تلطیف مذاق کامنت یه لطیفه برات تعریف کنم. دریاسالار کمال الدین حبیب اللهی که این اواخر به رحمت خدا رفت آخرین فرمانده نیروی دریایی پهلوی بود و به علت انگلیسی سطح بالایش، مذاکرات سران ارتش پهلوی را برای هایزر ترجمه میکردو همینطور بالعکس. وقتی از ایران فرار کرد، هواداران رژیم پهلوی در کالیفرنیا ازش پرسیدن، تیمسار شما چطوری ترجمه کردی که رژیم تغییر کرد؟؟ ههههه. من همیشه از اینهایی که انگلیسی خوبی دارند میترسم. یا رژیم را عوض میکنند و یا تو سوراخهای راکتور و صنعت کشور بتون ریزی میکنند. این آقای تاجیک در این یادداشت داره زمزمه مذاکره جدید با آمریکا را میکنه. میخواهید مذاکره کنید، مذاکره کنید اما لطفا از تیم قبلی برای مذاکره استفاده نکنید، چون انگلیسی خوبی دارند هههههه.

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 12:43:35
  پاسخ
  1 1

  جوسازی الکی نکنید. حالا میبینبن چطو کره شمالی یه کشور موفق و شکوفا میشه. بجای تفاسیر الکی دوتا تفسیر واسه مملکت خودمون بکارببریم.

  • شمس تبریزی
   پنجشنبه 24 خرداد 1397 - 01:45:18
   0 0

   داداش جون، ما نشستیم زیر درخت برجام و هی این گلابی های رسیده را که از درخت میفتاد خوردیم. میدانی که گلابی ملین است و زیاد خوردنش موجب شکم روی میشود. این را عرض کردم تا حال و روز ما در آستانه عید فطر بدون برجام دستت بیاد. تیر 94 هم ما با امید شکوفایی و موفقیت کشور اومدیم تو خیابون جردن و بابا کرم رقصیدیم. حالا بس که بیرون روی پیدا کردیم اصلا پامون نای راه رفتن نداره. خدا به آخر و عاقبت پیونگ یانگی ها رحم کنه. ما که از گلابی های برجام خیری ندیدیم. امید که اونها از هلو انجیری های سنگاپوری چیزی نصیبشون بشه ههههههههههه

 • بی نام
  چهارشنبه 23 خرداد 1397 - 14:38:15
  پاسخ
  2 1

  با این چرند گویی ها فقط دل خودتون رو خوش می کنید . بازی کره شمالی با تسلیم بی قید و شرط اون تموم شد شما لازم نیز تحلیل کنید

  • شمس تبریزی
   پنجشنبه 24 خرداد 1397 - 00:40:57
   0 0

   فرض کن که اون بی قید و شرط تسلیم شده باشه. خب به ما چه دخلی داره؟ داداش جون، گورباچف هم سال 1991 تسلیم شد اما میبینی که الان 2018 است و ما تسلیم نشدیم. یعنی خیال کردی که اون گنده تر از گورباچفه؟ ما تا حلوای نتانیاهو و ترامپ را نخوریم تسلیم بشو نیستیم. هههههههههههه

 • شمس تبریزی 1
  پنجشنبه 24 خرداد 1397 - 00:08:57
  پاسخ
  0 1

  سلام جناب تاجیک. طاعات شما مقبول درگاه احدیت. قربان، فرمودید «ما نباید به سمت هنجارشکنی در روابط بین‌المللی حرکت کنیم». جسارتا میخواستم عرض کنم که شما در دهه 50 به علت هنجار شکنی توسط ساواک دستگیر شدید. چطور شد در دهه 90 به این نتیجه رسیدید که نباید هنجار شکنی کرد؟ پدر عزیز، شما قانون اساسی ایران را که عمدتا در سال 58 تدوین شده ملاحظه بفرمایید. بخش سیاست خارجی اش به شکل مدون هنجار شکنی را یادآور شده. حالا شما میفرمایید هنجار شکنی نکنیم؟؟ باشه قبول. یکی از آن هنجار شکنی ها مربوط به عدم به رسمیت شناختن اسراییله. شما اول این یه دونه به اصطلاح ناهنجاری را حل کنید تا بقیه ناهجاری ها را بنده بهنجار کنم. ههههههه

  • بی نام
   جمعه 25 خرداد 1397 - 22:55:37
   1 0

   سلام. امیدوارم خوب باشید و عید شما و همه دوستان عزیز مبارک باشد. من با سه شرط عقلائی با هنجار شکنی مخالفتی ندارم: 1 انتخاب راه منطقی و کم هزینه ، 2 تامین هزینه ها از سوی حکومت، زیرا دولت در ایران بدلیل ساختار سیاست و حکومت، بی اقتداری و وضعیت کنونی ارایش صحنه بین المللی امکان تامین هزینه های مادی و معنوی را ندارد و 3 و مهمتر از همه همراهی مردم. ما نسل خوشبختی در جنبش دانشجوئی بودیم که مردم در مقابلمان قرار نگرفتند. علت اصلی اش اشتباهات رژیم در رویاروئی با مبارزان بود که مردم به آنها اعتماد نموده و پناه دادند. اوضاع سیاسی، اجتماعی، فرهنگی و اقتصادی داخلی اجازه هنجار شکنی و تحمل عواقب آن ازطرف ملت را نمیدهد. بخشی از مردم که پس از برجام در خیابانها نرقصیدند یا اهلش نبودند و یا برای محرم رقصیدند! با این ملت هنجار شکنی؟

  • شمس تبریزی
   شنبه 26 خرداد 1397 - 15:31:16
   0 0

   سلام جناب تاجیک. عید بر شما و دوستان خواننده مبارک باشه. یک مقدار در این رابطه بعدا خواهم نوشت. در مورد همین جنبش دانشجویی نسل شما سوال دارم. شاید من اشتباه میکنم و در این صورت شما تصحیح بفرمایید خدانگهدارتان

 • شمس تبریزی 2
  پنجشنبه 24 خرداد 1397 - 00:14:36
  پاسخ
  0 0

  اصلا این قانون اساسی را ولش کنید. قرآن را بچسبید. نمیدانم در این ماه مبارکی ختم قرآن کردید یا خیر؟ مرتب در آیاتش هنجار شکنی را یاد بندگان خدا میده. هی میگه واغلظ علیهم. جاهدوا. قاتلوا و چه و چه. آخه قربون شما برم. ما غلط بکنیم که بخواهیم سر خود هنجار شکنی بکنیم. خدا میگه هنجار شکنی بکن و آقای تاجیک و دوستان اصلاح طلبشان میگن نکن. موندم حرف شما را گوش کنم یا اوستا کریم رو. شما قول بده که روزی من را ضمانت میکنی، من قول میدم حرف شما را گوش کنم. میبینید که من هم اهل معامله هستم البته نه از نوع برد بردش. ههههههه. خدانگهدارتان

 • شمس تبریزی
  پنجشنبه 24 خرداد 1397 - 22:30:00
  پاسخ
  0 0

  سلام جناب تاجیک. دو ماهی در خدمت نبودم و مشغول تفکر. میخواهم یکی از کشفیاتم را به اطلاع شما برسانم. متوجه شدم که قشر روحانیت دینی اعم از مسلمان، یهودی و مسیحی و غیرو ...... هستند که دین را با بی سوادی به لجن کشیدن و هر جا که اینها را می یابی باید ........ تمام این ناآرامی های خاورمیانه حاصل مغز خشکیده این جماعت است. از روحانیت ....... کلیساهای آمریکا گرفته تا خاخام های ........ اسراییل تا ....... سنی و روحانیت ..... شیعه. البته از استثناها بگذریم. اما اکثرا جماعت ..... هستند. خدانگهدارتان

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین