چهارشنبه 4 مهر 1397
چهارشنبه 20 تیر 1397 - 09:20:24 چاپ

اتفاق عجیب در یک بیمارستان؛ «گروگان‌گیری در صورت عدم تسویه»

تحویل ندادن جسد نوزاد به مادر ۱۹ ساله

جامعه > آسیب‌ها - بیمارستان اکبرآبادی تهران نزدیک به ۵ ماه پیش، یک زن افغان را بعد از زایمان به‌دلیل نداشتن توانایی مالی برای تسویه‌حساب به‌مدت سه‌روز در شرایط سختی نگه می‌دارند و جسد نوزاد را هم به خانواده تحویل نمی‌دهند

فاطیما فردوس: ماجرا به حدودا ۵ ماه پیش برمی‌گردد؛ زمانی که «گلزار» زن افغان ۱۹ ساله، به‌دلیل بارداری در سن پایین و حجم زیاد فشار و استرس، مجبور به زایمان در ۶ ماهگی می‌شود. به بیمارستان اکبرآبادی در خیابان مولوی تهران مراجعه می‌کنند و بعد از زایمان با اینکه کودک برای تکمیل‌شدن روند رشد در دستگاه قرار می‌گیرد اما فوت می‌کند. «بچه‌ام نتونست نوزاد رو نگه داره؛ ۶ ماهه زایمان کرد و نوزاد هم تحمل نکرد.» زایمان به‌صورت طبیعی بوده و از آنجایی که خانواده گلزار افغان هستند و تحت پوشش بیمه نیستند باید ۲ تا ۳ میلیون را برای زایمان به بیمارستان پرداخت می‌کردند. خانواده گلزار مشکل مالی دارند و توان پرداخت این هزینه‌ را نداشته‌اند؛ با هر مسئولی در بیمارستان هم که صحبت کرده‌اند هیچ جوابی نگرفته‌اند. گلزار بعد از زایمان هیچ مشکلی نداشته است و آن‌طور که از پرینت تسویه‌حساب‌ها و لیست داروها برمی‌آید، مشخص است که هیچ دارویی برای گلزار تجویز نشده و صرفا داروها برای نوزادی بوده که فوت کرده است؛ بنابراین می‌توانسته همان روز دوم ترخیص شود.

با این حال مسئولان بیمارستان می‌گویند تا زمانی که تسویه نکنید، مادر در بیمارستان می‌ماند. خانواده گلزار هم می‌گویند که بگذارید ما دخترمان را ببریم و جسد نوزاد پیش شما بماند تا هزینه‌های بیمارستان را تامین و با شما تسویه کنیم؛ اما بیمارستان نمی‌پذیرد و گلزار را به‌خارج از بخش در اتاقی می‌برند و تا تسویه‌نکردن، در آنجا نگه می‌دارند. بدون هیچ ملاقاتی و در یک شرایط کاملا غیرقانونی؛ یا گروگان‌گیری یک مادر ۱۵ ساله افغان که کودکش را از دست داده و نمی‌داند! «خیلی باهامون بد رفتار می‌کردن. همه‌ش می‌گفتن از اینجا برین. وقتی پول داشتین بیاین.» این را مادر گلزار می‌گوید. نکته مهم این است که نوزاد روز دوم فوت کرده بوده و گلزار در جریان نبوده است؛ فقط خانواده او می‌دانسته‌‌اند و گلزار بعد از یک ماه متوجه می‌شود که نوزادش فوت کرده است؛ تا قبل از آن هم فکر می‌کرده هنوز در دستگاه بیمارستان است. بیمارستان هم گلزار را سه روز اضافه در آن اتاق نگه می‌دارد تا هزینه‌های بیمارستان را پرداخت کنند. گلزار در آن اتاق هیچ‌کس را نمی‌توانسته ببیند و شرایط روحی و روانی‌ای که الان دارد، نگران‌کننده است.

در واقع هزینه‌ای که بیمارستان علاوه بر آن ۲ میلیون به خانواده گلزار تحمیل کرده است، به‌خاطر نگهداری مادر است. چند روز عقب‌تر که برویم، به لحظه‌ای می‌رسیم که نوزاد فوت کرده‌ است. پرسنل بیمارستان بعد از دادن خبر فوت نوزاد، کاغذی را به خانواده گلزار می‌دهند و می‌گویند امضا کنید. خانواده می‌پرسند این چیست؟ و پرسنل می‌گویند که امضا کنید؛ چیز مهمی نیست، برای نوزادتان است. ما خودمان نوزادتان را خاک می‌کنیم. در واقع بدون اینکه برایشان توضیح بدهند، از آنها رضایت‌ گرفته بودند و از آنجایی که بیمارستان مسئولیتی در قبال خاک‌سپاری افراد فوت‌شده ندارد، احتمال می‌رود که جسد نوزاد را برای دانشجویان پزشکی و تشریح نگه داشته‌اند. البته این یک فرضیه است و سندی برای اثبات آن وجود ندارد؛ اما چیزی که مشخص است، این است که نوزاد را به خانواده تحویل نداده‌اند.

در نهایت خانواده گلزار به یکی از ان‌جی‌اوها مراجعه و درخواست کمک می‌کنند. یکی از مسئولان آن ان‌جی‌او هم با مددکار بیمارستان ارتباط می‌گیرد و آنها قول پیگیری می‌دهند و حتی می‌گویند اگر خودمان هم نتوانیم کاری کنیم از طریق خیریه‌ها این مشکل را حل می‌کنیم؛ اما بعد از دو روز می‌گویند که اینها افغان هستند و کاری از دست ما برنمی‌آید. مسئولان ان‌جی‌او هم طبق قولی که داده بودند خودشان مشغول تامین هزینه‌های بیمارستان گلزار می‌شوند و موقع ترخیص متوجه می‌شوند که هزینه‌ها بیشتر شده است. حدود ۲ میلیون تومان هزینه بستری مادر و حدود ۵ میلیون هم خرج نوزاد و داروهایی که برای نوزاد تجویز شده بود. بیمارستان اکبرآبادی باید در مورد این موضوع توضیح دهد؛ اولا هیچ‌کدام از پرسنل بیمارستان این حق را ندارند که صرف تسویه‌نکردن، یک فرد را گروگان بگیرند و در اتاقی حبس کنند و دوما باید مشخص شود جسد نوزاد گلزار الان کجاست؟ و چرا به خانواده تحویل داده نشده است؟

دریافت هزینه سه برابری از اتباع مهاجر

بهمن‌ماه سال ۹۵ بود که دانشگاه علوم‌پزشکی تهران در بخشنامه‌ای مشخص کرد که در خصوص ارزیابی و ارتقاء اثربخشی عملکرد دستگاه‌های مرتبط با کودکان کار و خیابان استان تهران، بیمارستان‌های امام‌خمینی، بهارلو و سینا جهت ارائه خدمات درمانی و هماهنگی لازم با مسئول واحد مددکاری معرفی می‌شود؛ اما این اتفاق نیفتاد و بسیاری از بیمارستان‌ها حتی از پذیرش کودکان کار هم سرباز می‌زدند و آنهایی که اتباع بودند باید هزینه سه برابری پرداخت می‌کردند. این در حالی است که پذیرش هزینه سه برابری از اتباع غیرقانونی است. در واقع اساسی‌ترین مشکلات درباره کودکان مهاجری است که کارت هویتی ندارند؛ زیرا دچار مشکلات بسیار زیادی از پذیرش تا پرداخت هزینه‌ها و حتی نوع برخوردها می‌شوند. موارد زیادی وجود دارند که بخش‌های مددکاری به محض اینکه می‌فهمند کودک کارت هویتی ندارد (یا کارت داشته و متوجه شدند که اتباع است) می‌گویند که نمی‌توانیم هیچ‌ همکاری‌ای کنیم. مشکل دیگر مربوط به کودکانی است که بیمه ندارند؛ وقتی بیمه نباشد، خانواده‌ها واقعا توان پرداخت هزینه‌های درمان را ندارند. علاوه بر این مواردی هست که کودکان اتباع به‌دلیل اینکه بیمه ندارند، مراکز درمانی و بیمارستان‌ها دو، سه برابر هزینه‌های درمان را از آنها دریافت می‌کنند و در این شرایط عملا درمان آنها متوقف می‌شود.

۴۲۲۳۸

18 دیدگاه
 • بی نام
  چهارشنبه 20 تیر 1397 - 11:49:08
  پاسخ
  8 46

  افغانی جاش تو این مملکت نیست اگه میخاد اینجا زندگی کنه باید چند برابر خرج کنه یه فرقی باید بین نژاد آریایی و افاغنه باشه دیگه

  • بی نام
   چهارشنبه 20 تیر 1397 - 16:49:08
   3 0

   خدا به همه ی ما درک وشعور بدهد انشاالله.آدم اینقدر نژادپرست نمیشه.

  • ایرانی
   چهارشنبه 20 تیر 1397 - 19:20:35
   3 0

   این حرف شما بیشترباعث تاسف هست.پس انسانیت نژاد آریایی کجارفته؟..دیگه از این حرفها نزنید

  • بی نام
   چهارشنبه 20 تیر 1397 - 22:33:04
   5 0

   جمله شما تعریف نژاد پرستیه و در اکثر کشورهای پیشرفته جرم محسوب میشه.

  • بی نام
   پنجشنبه 21 تیر 1397 - 04:39:19
   5 0

   شمادرست میگوئی جایش اینجانیست چون همکیش وهمزبان مااست ،اگرغیرازاین بود یعنی غریبه بودبرایش فرش قرمز میانداختیم این فرق مابادنیای پیشرفته است که مابه غریبه ترها بیشتراحترام میگذاریم تابه اقوامی که بنوعی بامانزدیکترند تااین فرهنگ مااست همیشه غریبه هابرماریاست میکنند.

  • امیر
   پنجشنبه 21 تیر 1397 - 05:56:43
   1 0

   افکارتو بشور رفیق

  • بی نام
   پنجشنبه 21 تیر 1397 - 07:05:19
   2 4

   اگر گفته‌های کوروش آریایی، شاه شاهان، امپراطور کبیر نصف جهان، اسطوره بزرگ شما که ظاهرا آریایی اصیل هستید هم همین باشد باید اون منشور رو انداخت توی توالت همون بیمارستان؛ در ضمن قصد دفاع از یک شخص و یا بقول شما افاغنه رو ندارم اما بنا بر انسانیت واقعا اگه یک روزی خواهر یا دختر خود شما هم در حالیکه غم از دست دادن نوزادی که چند ماه با مشقت در درون خودش پرورش داده را دارد در یک اتاق سرد و نمور در گوشه‌ای کثیف از بیمارستان گروگان و عملا زندانی بشه باز هم همین نظر رو دارین؟؟ امری که دعا میکنم نه برای شما بعنوان یک هموطن، بلکه سر دشمنت هم نیاد

  • بی نام
   پنجشنبه 21 تیر 1397 - 07:37:55
   1 1

   دو ماه قبل دو روز مونده به یه سفر کاری به ترکیه دچار آپاندیسیت شدم و لاپاراسکوپی کردم. با اجازه پزشکم مسافرت انجام شد اما اونجا احساس کردم حال مساعدی ندارم مراجعه به اورژانس بیمارستان دولتی و نه خصوصی کردم صرفا دنبال این بودم سونوگرافی انجام بدم اما گفتن تعطیل رسمی ه و رادیولوژی نداریم اگه میخوای پزشک اورژانس ویزیتت کنه باید دویست لیر بدی همه جای دنیا همینه بیمه نباشی و تابعیت نداشته باشی هزینه ها سر به فلک میکشه.تایید کننده رفتار گروگانگیری نیستم به ویژه با توجه به احتمال افسردگی بعد زایمان. اما نمیشه هم مفت باشه.خودمم هم نمیدونم راهش چیه با توجه به شناختی که از اکثر این قشر از افاغنه دارم مطمئنم به هیچ عنوان بعد ترخیص مادر دنبال جنازه بچه شون نمی اومدن و فقط هزینه به کشور تحمیل میکردن

  • بی نام
   پنجشنبه 21 تیر 1397 - 08:54:17
   1 0

   خودت حرفاتو یه بار دیگه بخون ، واقعاً حرفات با عقل و وجدان آدمی سازگاره ؟ اینکه توقع داشته باشیم هزینه ی بیشتری پرداخت کنه یه مطلبه و توهین و تحقیر یک آدم دیگه و نژادپرستی یه مطلب دیگه است.

 • بی نام
  چهارشنبه 20 تیر 1397 - 11:57:50
  پاسخ
  22 2

  خوب بازرسي وزارت بهداشت كجاست؟ رفته گل بچينه؟

 • بی نام
  چهارشنبه 20 تیر 1397 - 12:50:32
  پاسخ
  28 2

  اولین حرفی که در بیمارستان های ایران می شنوید بفرمائید صندوق با این حرف بیمار و همراهش رو تخلیه روحی میکنند به جای اینکه بپرسند مشکل شما چیه

 • بی نام
  چهارشنبه 20 تیر 1397 - 12:52:16
  پاسخ
  18 2

  الملکُ یبقی مع الکفرولایبقی مع الظلم. شب درازاست وقلندربیدار

 • مقیمی
  چهارشنبه 20 تیر 1397 - 13:34:35
  پاسخ
  33 3

  میخی دیگر بر تابوت انسانیت

 • بی نام
  چهارشنبه 20 تیر 1397 - 15:39:46
  پاسخ
  1 1

  شرم بر شماها باد که به خودتون میگین انسان و قسمی که خوردین..

 • بی نام
  چهارشنبه 20 تیر 1397 - 19:36:52
  پاسخ
  3 1

  اتباع درست بنويس اتباع بيگانه، خوب كمتر اتباع بيگانه توليد كنند شما هم كمتر برايشان دايه عزيزتر از مادر شويد

 • رضا
  پنجشنبه 21 تیر 1397 - 06:53:16
  پاسخ
  0 2

  شرمشان باد

 • مهرداد
  پنجشنبه 21 تیر 1397 - 08:39:47
  پاسخ
  2 1

  آقای بی نام و بی .....توی این ماجرا ی دردناک تنها چیزی که برای تو مهم بود افغانی بودن یک انسان بود؟واقعا حس انسان دوستیت تحریک نشد؟مردن یک نوزاد؟گروگان گرفتن یک مادر ؟تو حاضری با خویشاوند خودت در یک کشور خارجی به جرم تفاوت نژادی جنین رفتار کنن؟در ضمن برای اطلاع حضرت عالی افغانستان و تاجیکستان تنها کشورهای دنیا هستن که در زبان و نژاد با مشترک هستن و نام دیگر افغانستان آریانا به معنای محل زندگی اریایی هاست اگرچه این اشتراکات هم نبود در انسان وهمنوع بودن که با ما شریک اند.صد البته که انسان بودن مهمتر از آریایی بودن است .یکی میگه من آریاییم یکی میگه من عربم یکی میگه من ترکم هیچ کس نمیگه من انسانم.

 • بی نام
  پنجشنبه 21 تیر 1397 - 10:16:47
  پاسخ
  2 1

  تاسف باره که همه چی شده پول.پول از جون یه آدم عزیزتر شده .انسانم آرزوست

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین