شنبه 31 شهریور 1397
پنجشنبه 21 تیر 1397 - 08:37:33 چاپ

سرانجام مبهم نرخ سود بانکی

بازار پول حجم بالای نقدینگی ایجاد کرده و این حجم از نقدینگی به‌دلیل توزیع سودهای موهوم است

اقتصاد > اقتصاد کلان - در شرایطی که برخی از تحلیلگران اقتصادی عنوان می‌کنند افزایش نرخ سود بانکی در شرایط حاضر به هیچ‌وجه به‌صرفه و صلاح اقتصاد کشور نیست، اما در مقابل، گروهی از کارشناسان تاکید دارند اگر نرخ سود بانکی خیلی پایین باشد، تمایل کمتری برای سپرده‌گذاری در بانک‌ها در مردم ایجاد و سرمایه‌ها در ملک و خودرو و طلا و ارز انباشت می‌شود.

مریم فکری: تقریبا 10 ماه از آخرین تصمیم شورای پول و اعتبار درباره نرخ سود بانکی می‌گذرد؛ تصمیمی که در نهایت منجر به کاهش نرخ سود بانکی شد. اما در این بازه زمانی اتفاقاتی که در بازارهای مختلف به‌وجود آمد، این ابهام را ایجاد کرد که شاید بانک مرکزی و اعضای شورای پول و اعتبار دوباره برای تعیین‌تکلیف نرخ سود بانکی به دور یک میز بنشینند و نرخ تازه‌ای را برای سود بانکی اعلام کنند تا نقدینگی‌های سرگردان از بازارهای ارز، سکه و طلا خارج شود و دوباره به بانک‌ها بازگردد.

نرخ سود سپرده بانکی طی سال‌های ۱۳۹۲ تاکنون با توجه به روند نزولی تورم، در شیب کاهشی قرار گرفت و از نرخ‌هایی که به ۳۰ درصد در بانک‌ها می‌رسید، تا ۱۵ درصد کاهش یافته است. سود تسهیلات نیز در حد ۱۸ درصد قرار دارد. در سال گذشته و در جریان انحرافاتی که برخی بانک‌ها در اجرای نرخ سود داشتند، بانک مرکزی دستورالعملی را برای الزام به منظور رعایت نرخ سود تا ۱۵ درصد و حذف نرخ‌های بالاتر به بانک‌ها ابلاغ و در دستور کار قرار داد. این تکلیف موجب شد تا در ادامه و با نوسانی که در نیمه دوم سال گذشته در بازار ارز اتفاق افتاد، برخی کارشناسان و تحلیلگران بر این موضوع تاکید داشته باشند که کاهش نرخ سود موجب خروج نقدینگی از بانک‌ها و به جریان افتادن در بازار ارز و البته تحریک نوسان شده است. (اینجا)

البته بانک مرکزی در یک هفته در بهمن ماه سال گذشته تجربه افزایش نرخ سود را داشت و اوراق گواهی سپرده با نرخ ۲۰ درصد یعنی 5 درصد بالاتر از سود بانکی را منتشر کرد. در این حالت حدود ۲۴۰ هزار میلیارد تومان اوراق فروش رفت و مشتریان بانک‌ها حساب‌های خود را جابه‌جا کردند. با توجه به اختلاف 5 درصدی سود، حدود ۱۲ هزار میلیارد تومان هزینه به بانک‌ها تحمیل شد.

 

از احتمال بازنگری در نرخ سود تا تکذیب خبر

در این شرایط، دیروز خبری در رسانه‌ها منتشر شد مبنی بر این‌که احتمالا در نرخ سود سپرده‌ها بازنگری خواهد شد. این خبر به نقل ازاکبر کمیجانی، قائم‌مقام بانک مرکزی آمده بود. اگرچه بلافاصله بانک مرکزی هرگونه تصمیم‌گیری درباره با تغییر نرخ سود بانکی را رد کرد. در خبر اصلاح شده به نقل از قائم‌مقام بانک مرکزی آمده است: «بانک مرکزی پیوسته متغیر‌های پولی را بررسی می‌کند و نرخ سود از مباحثی است که همواره در دستور کار و بررسی است. موضوع متغیر‌های پولی همواره می‌تواند در دستور مطالعات باشد، ولی در شرایط کنونی این امر در دستور کار نیست.»

پیش از این، حسین عبده‌تبریزی، عضو شورای عالی بورس نیز خبر از تایید نشدن افزایش نرخ سود بانکی داده بود. وی درباره حجم بالای نقدینگی در کشور گفته بود: «متاسفانه بازار پول حجم بالای نقدینگی ایجاد کرده و وجود این حجم از نقدینگی‌ها به دلیل توزیع سودهای موهومی نظام بانکی است.» به اعتقاد عبده‌تبریزی، «اگر نظام بانکی به ایجاد این نقدینگی‌ها ادامه دهد، وضعیت اقتصاد کشورمان دشوارتر خواهد شد، بنابراین بانک مرکزی باید تلاش کند که بانک‌ها سودی که کسب کرده‌اند را بین مردم توزیع کنند؛ نه اینکه سودی که به دست نیاورده‌اند به اقتصاد تزریق کنند و این زیان بالاتری خواهد داشت.»

این در شرایطی است که اوایل تیرماه امسال یک مقام مسوول دولتی خبر داده بود که افزایش نرخ سود بانکی در دستور کار دولت قرار گرفته است. به گفته وی، «افزایش نرخ سود نرخ بانکی برای مدیریت ریال‌های ناشی از فروش اسکناس دلار در بازار غیررسمی در دستور کار دولت قرار گرفته است.» (اینجا)

 

افزایش نرخ سود به صلاح نیست

با این حال، پس از انتشار خبر احتمال تغییر نرخ سود بانکی، کارشناسان و صاحب‌نظران اقتصادی، مواضع متفاوتی از خود نشان دادند. رییس کمیسیون اقتصادی مجلس به عنوان مخالف افزایش نرخ سود بانکی، عنوان کرد: «افزایش نرخ سود بانکی در شرایط حاضر به هیچ وجه به صرفه و صلاح اقتصاد کشور نیست.»

محمدرضا پورابراهیمی با اشاره به این‌که مبنای اصلی تعیین نرخ سود سپرده‌های بانکی «شاخص تورم» است، افزود: «تعیین نرخ سود بانکی بیشتر مبتنی بر میزان نرخ تورم در اقتصاد هر کشوری است، بنابراین هرچه نرخ تورم در اقتصادی پایین‌تر باشد، طبق قاعده نرخ سود سپرده‌ها نیز پایین‌تر است. نرخ بازده واقعی نیز براساس همین شاخص محاسبه می‌شود. برای مثال در یک کشوری نرخ تورم اگر 10 درصد باشد، در عمل دو درصد بالاتر از تورم نرخ بازده خالص مورد محاسبه قرار می‌گیرد. اگر در همان کشور نرخ سود سپرده 8 درصد باشد، به طور مسلم نرخ بازده‌ای واقعی فردی که براساس این نرخ در بانک سرمایه گذاری کرده، منفی دو درصد است.»

پورابراهیمی در پاسخ به این پرسش که موافق افزایش نرخ سود سپرده‌های بانکی در شرایط فعلی اقتصاد کشور هستید یا خیر؟ تاکید کرد: «سود سپرده‌های بانکی یکی از عوامل بازدارنده فعالیت‌های اقتصادی در تمامی کشورها بالاخص ایران است و در حال حاضر بالاترین نرخ سود بانکی در بین کشورهای منطقه و شاید دنیا مربوط به ایران است.»

وی متذکر شد: «هرگونه افزایش سودبانکی در شرایطی که اقتصاد کشور به شدت دچار رکود و چالش است، طبق قاعده منجر به افزایش نرخ هزینه تولید در اقتصاد می‌شود.»

  

نرخ سود پایین نقدینگی را به بازارهای دیگر می‌برد

اما کارشناسانی چون علی دینی‌ترکمانی معتقدند: «اگر نرخ سود بانکی خیلی پایین باشد، تمایل کمتری برای سپرده‌گذاری در بانک‌ها در مردم ایجاد و سرمایه‌ها در ملک و خودرو و طلا و ارز انباشت می‌شود.» (اینجا)

استادیار پژوهشکده بازرگانی درباره درباره تغییر نرخ سود بانکی عنوان کرد: «اگر نرخ سود بانکی خیلی بالا باشد، به لحاظ اخلاقی، زمینه‌ساز رباست و و نشان‌دهنده بیماری در اقتصاد است. چون نرخ بالای سود در اقتصاد یعنی اجزا و عناصر آن اقتصاد درست کار نمی کند.»

به گفته وی، «در کشورهای پیشرفته نرخ سود بانکی 2 یا 3 درصد و حداکثر 4 تا 5 درصد است، اما در مورد تناسب نرخ بهره و نرخ تورم بین اقتصاددانان این مناقشه وجود دارد که آیا اول باید برای کنترل تورم نرخ بهره را بالا برد یا این‌که بدون دسـت‌کاری قیمت‌ها، باید عملکرد بخش واقعی اقتصاد را درست کرد و با نظارت بر بانکداری و کاهش سومدیریت‌ها، فرآیند انباشت سرمایه را تحت نظر گرفت.»

دینی‌ترکمانی با بیان این‌که بانک‌ها برای جبران کاهش نرخ سود تسهیلات ممکن است درصدی از سود سپرده‌ها را پایین نیاورند تا جبران آن سودی را کنند که از تسـهیلات به دست نیاوردند، گفت: «با این کار در واقع بار کاهش نرخ تسهیلات را روی دوش مردم می‌افتد،که این موضوع تاثیر منفی بر مردم دارد.»

هادی حق‌شناس، کارشناس اقتصادی نیز معتقد است: «نرخ مناسب برای سود بانکی، نرخی است که در تناسب با تورم و نرخ بازدهی در بخش‌های مختلف اقتصادی باشد.» (اینجا)

223225

16 دیدگاه
 • ذوالقرنین
  پنجشنبه 21 تیر 1397 - 09:30:47
  پاسخ
  5 2

  دنبال یه ارگان یا سازمان بگردید که فقط صفر حسابشو رو اضاف میکنه علت نقدینگی وجود فساد در ارگانهای با نفوذ حکومتی است و با سود سپرده وهزاران حاشیه دیگر کنترل نخواهد شد

 • بی نام
  پنجشنبه 21 تیر 1397 - 10:34:39
  پاسخ
  1 3

  حالا که بانک ها آرام هستند چوب در چشمشان نکنید. تکلیف اون دارایی های سمی بانکها را روشن کنید تا باعث فشار نشده.

 • بی نام
  پنجشنبه 21 تیر 1397 - 10:43:42
  پاسخ
  2 3

  دقیقا پولهای سرگردان باعث وضع نابسامان فعلی شده. بازار خودرو و طلا چرا این قدر به هم ریخته؟ هر کسی پول خرد داشته ریخته در این دو بازار و سبب افزایش قیمتها گردیده. بازار مسکن هم تا حدی می توان پیش بینی کرد به سرنوشت بازارهای خودرو و طلا دچار شود منتهی ایا نمی توان اوراق توسعه میادین نفتی یا افزایش ظرفیت محصولات پتروشیمی چاپ با سود حتی ۳۰ درصد تا با افزایش تولیدات نفتی و مشتقات ان یا با توسعه میادین نفتی پولهای سرگردان موجود در بازار را جمع کنند و هم با پول داخلی بدون وامهای بین المللی کشور به میشرفت بیشتر برسد؟ اگر وام خارجی هم باشد چه بهتر و ترکیب ان دو با هم دیگر عالی است.

 • بی نام
  پنجشنبه 21 تیر 1397 - 10:46:02
  پاسخ
  11 2

  آخه پولمون رو بیاریم بیرون تا تولید را بیفته... کدوم تولید... مگه اینجا آمریکا یا آلمانه که تولید داشته باشیم... هر وقت اقتصاد ما مثل آلمان شد سود بانکی هم مثل اروپا کم باشه

 • پژمان
  پنجشنبه 21 تیر 1397 - 10:50:04
  پاسخ
  6 5

  همین سود بانکی اقتصاد ایران را به چنین روزی انداخت ۵ سال پشت سر هم به سپرده های مردم سود داد و این همه نقدینگی درست کرد ، در کشوری که کارشناس سر کار نباشد همین بهتر نمیشود به جای کار و تولید مردم کشورش را نزول خور کرد.

 • بی نام
  پنجشنبه 21 تیر 1397 - 11:44:09
  پاسخ
  5 1

  نظام اقتصادي و بانکي کشور بايد بين پذيرش بحران در بازار پولي وبانکي و يا بحران همزمان در بازارهاي ارز،سکه و طلا،خودرو، مسکن دست به انتخاب بزند و چاره ندارد. در شهريور پارسال نظام بانکي خواست از شر بحران در بازار پول و بانک رهايي يابد با کاهش نرخ سود بانکي به 15 درصد شعله هاي آتش سوزان نقدينگي را به خيمه بازارهاي نسبتا آرام دلار و سکه و خانه و خودرو پرتاب کرد غافل از اينکه نتيجه التهاب اين بازار ها در قالب تورم افسار گسيخته مجددا دامن نظام اقتصادي را فرا خواهد گرفت. الان هم با تامل بر سر نرخ سود بانکي باز بر سر انتخاب اين دو راهي است : بازگشت مجدد بحران در بازار بانکي و پولي يا تداوم بحران همزمان در ساير بازارها

 • بی نام
  پنجشنبه 21 تیر 1397 - 11:50:06
  پاسخ
  6 3

  در شرایطی که طی یک دهه با کمک برادران چینی تولید و صنعت و کشاورزی را ریشه کن کرده اید و در غیاب توان رقابتی و فقدان مزیت نسبی دندان گیر در فعالیتهای اقتصادی ممکن، رکود دیر پا خواهد بود. تنها گزینه کم کردن فشار روی معیشت مردم و جلوگیری از تورم افزاینده است. اگر می خواهید به کل مسائل را حل کنید ظرف یکی دو هفته تمامی سیاست های جاری منطقه ای و بین المللی و نحوه خصوصی سازی و بورس بازی و سرمایه گذاری را متحول کنید بخش های موازی را داغام و نتیجه را روی قیمت ارز طلا و تمایل مشارکت سرمایه گذاری جهانی ببینید. شتر سواری دولا دولا نمی شود، امتحان فرموده اید چرا پافشاری روی اجرای آزموده ها داریم؟ حرف مرد یکی است و مرغ یک پا دارد ؟ ...

 • مهدوی
  پنجشنبه 21 تیر 1397 - 12:44:34
  پاسخ
  2 1

  چرا از کاهش قیمت مسکن که از اول هفته شروع شده چیزی نمی نویسید؟ نکنه براتون نمیصرفه؟ یه کمی هم به فکر مردم باشید

 • ناشناس
  پنجشنبه 21 تیر 1397 - 13:05:20
  پاسخ
  4 0

  بانكها را برگردانيد به حال خودشان شرايطي ايجاد كنيد تا نقدينگي به بانكهابرگرده و بازار ارز و سكه و خودرو وووووو به ثبات برسه

 • بی نام
  پنجشنبه 21 تیر 1397 - 13:31:09
  پاسخ
  3 6

  مطمئن باشیددومرتبه سودهای بانکی رابالا میبرندبااین کارتولیدراتعطیل نزول خواری رارواج وچون دردرازمدت باعث بیکاری ونارضایتی درجامعه میشوددومرتبه مجبورندسودبانکی راکاهش دهندوحجم زیادپول وارد بازارمیشود،سرمایه دارکه به تنبلی ودرآمدبی دردسرعادت کرده سرمایه اشرادرراه خریدسکه وارزبدون کارتولیدی خرج میکندوبازهم تورم بیشتر،فقر بیشتر نارضایتی بیشتر واین چرخه ادامه میابدووای بحال آینده نزدیکمان آینده دورکه نیازبه معجزه دارد،ادعای دینداری داریم سودهای غیرمتعارف به پول مردم میدهیم باعناوین مختلف وکلاه های شرعی.

 • بی نام
  پنجشنبه 21 تیر 1397 - 14:45:22
  پاسخ
  2 2

  الاکلنگ بازی با سود بانکی برای سود بردن

 • بی نام
  پنجشنبه 21 تیر 1397 - 15:14:53
  پاسخ
  9 1

  در اروپا نرخ سود متناسب با نرخ تورم است در حالیکه در ایران نرخ تورم را دولت ها برای کسب یک محبوبیت پوشالی دستکاری میکنند . کاهش مجدد سود بانکی در کشوری که دولت از مهار تورم عاجز است و زمینه ای هم برای تولید وجود ندارد، موجب سقوط بیشتر پول ملی و گرانی بیشتر ارز و سکه خواهدشد . انگار این دولت جز ایجاد مشکلات بیشتر برای مردم کار دیگری ندارد

 • بی نام
  جمعه 22 تیر 1397 - 01:15:30
  پاسخ
  4 1

  نه ریالی که ۱۰۰ درصد ارزش آن در مقابل ارز و طلا و مسکن و خودرو از دست داد و سپرده ها نابود شد قدرت خرید آن از دست رفته ۴۰ درصد باشه قدرت ۸ ماه پیش ریال جبران نمیشه

 • عادل امیدوار
  جمعه 22 تیر 1397 - 01:59:14
  پاسخ
  4 1

  باسلام . مهمتر از سود و نرخ سود در اقتصاد ، وجود اعتماد و اطمینان و خاطر جمعی جامعه از حفظ اصل پول و سرمایه است . تا مردم نسبت به حفظ اصل پول و سرمایه هایشان اطمینان و اعتماد نداشته باشند رغبت و تمایلی جهت سپرده گذاری نخواهندداشت .قرار بود پول سپرده گذاران موسسات مالی مثل:تعاونی وحدت، افضل طوس ، البرز ایرانیان و... تا سقف یک میلیاردتومان راطبق یک جدول که اعلام شده بود پرداخت کنند ولی تا کنون فقط مبلغ زیر 200میلیونی پرداخت شد و مبالغ بیشترمتوقف شد و حالا اعلام کرده اند که بیایید ثابت کنید که اصل این پول ها را از کجا آورده اید تا شاید بشما پرداخت کنیم . اگر این وضع ادامه پیداکند مردم دیگر رغبتی به سپرده گذاری باهرمیزان سودیدر بانکها نخواهند داشت و بیشتربه سمت سکه و دلار میروند

 • بی نام
  جمعه 22 تیر 1397 - 03:54:18
  پاسخ
  4 1

  با گفتن صلاح نیست و صلاح هست دردی دوا نمی شود. عقل را باید بکار برد.

 • مهدی
  یکشنبه 24 تیر 1397 - 07:34:44
  پاسخ
  6 0

  باید سود سپرده های کوتاه مدت افزایش یابد، این سیالیت و جریان راحتر پول مردم از بانک به بازار و بازار به بانک را بهتر می کند. سوده سپرده کوتاه مدت اگر همان 14 یا 15درصدی بود که اکنون به سپرده ای یکساله تعلق می گیرد. فرد با اختیار بهتری می توانست پول خود را در بانک سپرده گذاری کند و هروقت هم نیاز داشته باشه راحت می تونه بیاره تو بازار و هزینه بکنه ، سعی کنیم سود سپرده های روز شمار رو بیشتر کنیم.

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

وبگردی