دوشنبه 2 مهر 1397
پنجشنبه 21 تیر 1397 - 15:07:49 چاپ

ترامپ: کشورهای عضو ناتو با افزایش بودجه نظامی موافقت کردند

بین الملل > دیپلماسی - دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا اعلام کرد که کشورهای عضو ناتو با افزایش بودجه نظامی موافقت کرده‌اند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، به نقل از سی ان ان، ترامپ در حالی این خبر را اعلام کرد که برخی خبرگزاری ها از تهدید او برای خروج از پیمان آتلانتیک شمالی خبر داده بودند.

 رئیس جمهوری آمریکا روز پنجشنبه ۲۱ تیر گفت: من به آنها گفتم که اگر پیشنهاد قابل توجهی برای تعهدات مالی ناتو نداشته باشند، من خیلی ناراضی خواهم بود.

در همین حال رویترز نوشت: رئیس جمهوری آمریکا تهدید مستقیم به خروج از ناتو نکرد. برخی خبرگزاری ها گزارش دادند بعد از تهدید  ترامپ به خروج از ناتو، گردانندگان ناتو از نمایندگان اوکراین و گرجستان که هنوز عضو ناتو نیستند، خواستار ترک جلسه توسط آنها شدند تا سران ناتو مذاکرات اضطراری خود را با ترامپ ادامه دهند.

رئیس جمهوری آمریکا منتقد سهم کم اعضای ناتو در مسائل مالی است. با اینکه ناتو از سال ۲۰۱۴ توافق کرد که هر کشور ۲ درصد تولید ناخالص ملی خود را به هزینه دفاعی اختصاص دهد، هنوز برخی از کشورها همچون آلمان یک تا یک و نیم درصد به این موضوع اختصاص داده اند.

به گفته مقام‌های حاضر در نشست ترامپ با شکستن پروتکل‌های دیپلماتیک آنگلا مرکل را با اسم کوچک خطاب قرار داده و خطاب به وی گفت: "آنگلا باید در این رابطه کاری انجام دهی"، این اقدام وی تعجب حضار را به دنبال داشت.

رئیس جمهور آمریکا همچنین در این سخنرانی اعلام کرد: بودجه ناتو برای آمریکا عادلانه نبود اما اکنون مطمئن است که این مساله تا حدودی عادلانه‌تر خواه شد. متحدان هزینه‌های خود را تا ۳۳ میلیادرد دلار یا بیشتر افزایش خواهند داد. افزایش هزینه‌ها به ۴ درصد - رقم مشابه با آمریکا- سطح درست و عالی است.

وی افزود: اکنون ما یک ناتوی بسیار قوی‌تر و قدرتمندتر از دو روز قبل داریم. دبیرکل استولتنبرگ من را درک کرد او به من کاملا حق داد فکر می کنم در این مساله کاملا به من حق داد چون من گفتم که این مساله عادلانه نیست. همه کسانی که در این اتاق بودند موافقت کردند که سریعتر هزینه‌ها را افزایش دهند.

ترامپ همچنین درباره دیدار روز پنجشنبه‌اش با ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه گفت که این دیدار احتمالا راحت‌تر از سفرش به اروپا خواهد بود. به گفته وی روسیه یک رقیب است نه یک دشمن. رئیس‌جمهور آمریکا گفت که درباره کنترل تسلیحاتی، معاهده جدید استارت و نقض معاهده موشکی با پوتین صحبت خواهد کرد.

ترامپ گفت: انتظار زیادی از این دیدار ندارم ما می‌خواهیم راه حلی برای سوریه بیابیم و در باره مداخلات صحبت می‌کنیم و البته اوکراین.

 ترامپ به شدت از برخی اعضا انتقاد کرد. وی درباره آلمان گفت باید بگویم که این واقعا ناراحت کننده است که آلمان توافق بزرگ گازی و نفتی با روسیه می‌بندد. همان روسیه‌ای که شما (ناتو) قرار است در برابر آن دفاع کنید. فرض بر این بود که از شما در برابر روسیه حفاظت کنیم اما آنها میلیاردها دلار به روسیه می‌دهند و به نظر من این مناسب نیست.

رئیس جمهوری آمریکا همچنین با انتقاد از سهم کم برخی کشورهای اروپایی گفت آلمان کمی بیشتر از یک درصد از تولید ناخالص داخلی را برای هزینه های ناتو می پردازد در حالیکه رقم واقعی آمریکا بیش از ۴ درصد است. این برای مردم و مالیات دهندگان ما منصفانه نیست.امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه نیز اظهار کرد، ما برای تقویت توازن ائتلاف ناتو تلاش می‌کنیم.

وی گفت: نشست ائتلاف ناتو تحقق پیشرفت در مورد تعهدات کشورهای عضو ناتو را فراهم کرد.

مکرون گفت: فرانسه به تعهدات خود در مورد سهم این کشور از هزینه نظامی پیمان به میزان ۲ درصد از تولید ناخالص ملی تا فرارسیدن ۲۰۲۴ پایبند خواهد بود.

وی گفت: انسجام پیمان ناتو ممکن و شدنی است فقط در صورتی که مسئولیت‌ها به نحو عادلانه‌ای توزیع شود. پیمان نباید به سمت توسعه‌طلبی حرکت کند.

در نشست سران ناتو، در این مراسم که ترامپ و سران ۲۸ عضو دیگر حضور دارند، قرار است درباره حضور ناتو در افغانستان و کمک به عراق گفتگو شود.

نشست سران عضو ناتو در مراسمی در بروکسل ظهر چهارشنبه ۲۰ تیر آغاز شد.

 

52311

4 دیدگاه
 • رضا
  یکشنبه 24 تیر 1397 - 02:38:05
  پاسخ
  0 0

  آنچه که این دلقک به آن اشاره نمیکند شامل دو نکته است: هزینه های نظامی امریکا در راستای پیمان ناتو بسیار ناچیز و حتی به نسبت تولید ناخالص ملی از سایر اعضای ناتو کمتر است. یعنی هزینه های گزاف امریکا برای جنگهای خاور میانه یا صدها پایگاه امریکا بوده که در راستای منافع ناخو نبوده و برای اهداف مخرب خود امریکا بوده است. دوم آنکه از هم اکنون اروپایی ها قصدی برای انجام خریدهای آنچنانی از امریکا نداشته و شرکتهای چند ملیتی ساخت اسلحه خود اتحادیه اروپا از یک افزایش احتمالی بودجه منتفع خواهند شد. طرحهای این دلقک کودن یکی پس از دیگری بدون سرانجام مشخصی یا مسکوت مانده یا شکست خواهند خورد. همچنین حرکتها و جهشهای موثری در چند هفته گذشته برای عقد پیمانهای جدید تجاری و تسهیلات تجاری بین اتحادیه اروپا،

 • رضا
  یکشنبه 24 تیر 1397 - 02:47:31
  پاسخ
  0 0

  چین، ژاپن، کانادا، مکزیک و امریکای لاتین انجام شده و نشانه های اولیه حاکی بر آن است که یک ساختار نوینی بدون امریکا در شرف شکل گیری است. دو نکته برای کشور و شرکای استراتژیک حائز اهمیت است: برای حفظ و گسترش مراودات تجاری و ادامه صادرات نفت از طریق ایجاد کانالهای جدید مالی و بانکی شامل تاسیس شعب جدید، تاسیس بانکهای مشترک با کشورهای طرف تجاری، صادرات نفت از طریق کشورها و شرکتهای معتمد ثالث و سایر موارد ادامه مذاکرات و تلاشهای فشرده قطعا راهگشا خواهد بود. با استواری و هوشمندی فشار حداکثری لاشخورها به شکست حداثکری تبدیل خواهد شد. ذکر این نکته خصوصا برای چند تن از وزرا، نمایندگان یا بعضا مسئولین حائز اهمیت است، که فشار وارده بر برخی از سیستمهای سیاسی دنیا از طریق امریکا، شدیدتر و شکننده تر

 • رضا
  یکشنبه 24 تیر 1397 - 02:59:41
  پاسخ
  0 0

  از فشارهای وارده بر ایران است ولی کشورها با تشکیل کارگروههای خبره و انجام متداوم تبادل با همدیگر دست به ابتکار عمل زده و راهکارهای جدید در حال شکل گیری هستند به طوری که چشم انداز امریکا بسیار نامناسب به نظر رسیده به طوریکه نقش امریکا در آینده در هیچ بعدی نقش محوری و تعیین کننده نخواهد بود.نکته ظریف و مشابه برای کشور شاید عدم تعمیم جنگ اقتصادی امریکا به سایر کشورها است به طوریکه اظهارات در خصوص عواقب ادامه جنگ اقتصادی منحصرا منافع امریکا را هدف قرار دهد نه منافع سایرین را .در خصوص روسیه این نکته حائز اهمیت است که افزایش تعاملات سیاسی و تجاری با‌ اروپا با وجود همه سنگ‌اندازیها و حفظ موقعیت روسیه به عنوان تامین کننده امن ، مطمئن و قابل اطمینان بزرگ انرژی اروپا برای روسیه اهمیت ویژه ای دارد

 • رضا
  یکشنبه 24 تیر 1397 - 03:09:40
  پاسخ
  0 0

  هر پیشنهادی و هر اقدام یکسویه و یا مشترکی که منجر به افزایش ناآرامی در شرق اوکراین و یا افزایش تنش میان اروپا و روسیه شود فقط یک تله خواهد بود. با توجه به شکاف عمیق امریکا و اتحادیه اروپا و عدم چشم انداز روشن برای حل مسایل فی مابین، افزودن متمم و یا طرح پیشنهاد قرارداد امنیتی جدید بین اتحادیه اروپا و روسیه، مناسبات دو طرف را مستحکم کرده، ابتکار عمل امریکا را کاهش داده و از میزان نفوذ و اعمال فشار امریکا بر اروپا برای اخلال در پروژه های مشترک نظیر نورد استریم خواهد کاست. مساله اوکراین میتواند شامل قرارداد امنیتی نشده و حل آن به بعد موکول شود. با وجود همه پیچیدگی های ممکن، تلاش برای کاهش تنش و افزایش مناسبات با اروپا عقلانی و راهبردی است.

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

آخرین مطالب