سه شنبه 23 مرداد 1397
یکشنبه 31 تیر 1397 - 17:06:14 چاپ

جزییات جدید از ادعای عملیات سرقت «اسناد محرمانه هسته‌ای» ایران توسط جاسوس‌های اسرائیلی

بین الملل > انرژی‌ هسته‌ای - برخی رسانه‌های آمریکایی به صورت هماهنگ به این مسئله پرداختند و مدعی شدند به اطلاعات جدیدی از اسناد ادعایی اسرائیل و چگونگی دستیابی اسرائیل به این اسناد دسترسی پیدا کرده اند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، روزنامه نیویورک تایمز روز یکشنبه گزارشی منتشر کرد و در آن مدعی شد که عوامل موساد در شب 31 ژانویه به یک انبار در منطقه‌ای صنعتی در تهران نفوذ کردند و توانستند با دستیابی به بیش از 50 هزار برگه و 163 سی دی مربوط به فعالیت‌های هسته‌ای گذشته ایران پیش از رسیدن کارکنان انبار پایتخت ایران را به همراه اسناد مسروقه ترک کنند.

در این گزارش ادعا شده است که این جاسوس‌ها شش ساعت و 29 دقیقه زمان صرف کردند تا بتواننند با از کار انداختن آژیرهای انبار، عبور از دو درب و باز کردن چندین گاو صندوق به این اسناد ادعایی دست یابند و سپس از ایران فرار کنند.

بنابر ادعای این گزارش عوامل موساد ابزار جوشکاری در اختیار داشتند که دمای حدود 2 هزار درجه سلسیوس داشته و از طریق آنها تواسته بودند گاو صندوق‌های انبار را باز کنند و در پایان شب با در دست داشتن حدود نیم تن سند محرمانه شامل هزاران برگه مکتوب و سی ‌دی حاوی فایل‌، ویدئو و طرح از شهر بگریزند.

نیویورک تایمز در ادامه ادعا کرده است که ایرانی‌ها پس از حصول توافق هسته‌ای با قدرت‌های جهانی در ژوئیه 2015 شروع به جمع آوری و ذخیره این اسناد از سراسر کشور در انبار مذکور کردند و در ساعات شب برای اینکه جلب توجه نکند هیچ نگهبانی از این انبار محافظت نمی‌کرده است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر رژیم صهیونیستی در ماه آوریل مدعی شد که به اسنادی دست پیدا کرده که نشان می‌دهد ایران در گذشته فعالیت‌های هسته‌ای نظامی داشته و پس از حصول توافق نیز از آنها دست نکشیده است. گزارش نیویورک تایمز نیز بر اساس اطلاعاتی است که اسرائیل در روزهای اخیر در اختیار رسانه‌ها قرار داده بود و این اسناد شامل جزییاتی از اسناد مسروقه ادعایی نتانیاهو بوده است .

در گزارش نیویورک تایمز همچنین ادعا شده است که مقامات صهیونیستی می گویند که تهران از پاکستان و دیگر کارشناسان خارجی کمک‌هایی در خصوص برنامه هسته‌ای‌اش دریافت کرده است.

همچنین روزنامه واشنگتن پست در گزارشی دیگر مدعی شده است که ایران در زمان اجرای پروژه آماد که 15 سال پیش متوقف شده است در آستانه دستیابی به فناوری کلید ساخت بمب هسته‌ای قرار داشته است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز با انتشار این دو گزارش تصریح کرد که جزییات جدید منتشر شده ثابت نمی‌کند که ایران به توافق هسته‌ای سال 2015 پایبند نبوده است.

 شبکه خبری «فاکس نیوز» نزدیک به جمهوریخواهان نیز که در اتخاذ مواضع مغرضانه ضدایرانی شهرت دارد، در این‌باره اشاره کرده است که در عملیاتی شش ساعته در تهران در ماه ژانویه به طور مخفیانه اسناد زیادی از ایران خارج شده است. مقام‌های اسرائیلی مدعی شده‌اند که تیم اسرائیلی مخفیانه به انبارهایی که مواد مرتبط در آن وجود داشته اند رسیده اند. آنان یک شیشه ضخیم پنچره را شکسته‌اند و می‌دانستند که ساختمان بدون نظارت بوده است. این مقام‌ها مدعی شده‌اند که ایران برای آن که توجه افکار عمومی را به سوی ان تاسیسات جلب نکند، محافظانی را به صورت تمام وقت در آنجا تعیین نکرده بود. با این حال، در آن تاسیسات یا کارگاه مذکور، سیستم‌های هشدار دهنده‌ای وجود داشتند که عوامل اسرائیل آن را غیر فعال کردند.

فاکس نیوز اشاره می‌کند که مقام‌های ارشد اسرائیلی در نشستی طولانی‌مدت در یکی از مقرهای امنیتی آن رژیم در هفته گذشته جزئیات بیشتری را در مورد عملیات مذکور مطرح کردند.

این شبکه خبری می نویسد: اثبات ادعاهای اسرائیل درباره اسناد ناممکن است چرا که مقام های ایرانی در ماه آوریل مطرح شدن این موضوع را همزمان با تصیم‌گیری دولت ترامپ برای خروج از برجام سناریویی ساخته شده علیه ایران دانستند. رییس‌جمهوری آمریکا در ماه مه از توافق خارج شد».

روایت واشگتن پست درباره داستان سرایی اسرائیلی ها

روزنامه «واشنگتن پست» نیز در گزارشی با اشاره به ادعای تازه اسرائیلی ها درباره برنامه هسته ای ایران گفته است:«اسرائیل مدعی است که در اسناد ربوده شده مشخص شده است که ایران تلاش های بلندپروازانه و بسیار محرمانه‌ای برای تحقیقات گسترده در زمینه ساخت فلز اورانیوم و آزمایش‌های پیشرفته با استفاده از تجهیزات تولید تترون برای شروع واکنش زنحیره هسته‌ای بوده است. این در حالی است که به گفته نهادهای اطلاعاتی امریکایی، مقام‌های ایرانی در سال ۲۰۰۳ میلادی موضوع تحقیقات هسته‌ای در این حوزه را متوقف کردند.

این روزنامه نیز اشاره می‌کند در اسناد به دست آمده توسط اسرائیلی هیچ‌گونه شواهدی وجود ندارند که نشان دهند ایران به مفاد برحام پایبند نبوده است.

این روزنامه در ادامه ادعا کرده است: «مقام های امنیتی اسرائیلی در اوایل سال ۲۰۱۷ میلادی فهمیده بودند که ایران در حال جمع آوری مدارک مربوط به تحقیقات تسلیحات هسته‌ای است و آنها را در واحدی در جنوب تهران نگهداری می‌کند که هیچ حضور امنیتی قابل توجهی در آنجا نیست و نگهداری اسناد در انبارهای صنعتی بوده است. این افسر اطلاعاتی اسرائیلی می افزاید: هنگامی که دریافتیم در پرونده ها و اسناد چه می گذرد و تیم عملیاتی را برای ربودن آن آماده کردیم و عوام موساد توانستند طرح داخلی ساختمان را درک کنند از جمله محل نگهداری اسناد کاغدی و عکس‌های و فایل‌های ذخیره شده در رایانه. در نهایت با بررسی کارکنان آن کارگاه و انبار تحت نظر قرار دادن آنان و بررسی برنامه زمان فعالیت آنان، عوامل موساد وارد عمل شدند و در تاریخ ۳۱ ژانویه در کارگاه شکسته شد و نیم تن از اسناد خارج شدند. این افسر اطلاعاتی اسرائیلی مدعی شده است: از آنجایی که برخی از مواد بیش از حد بزرگ و سنگین بودند عوامل موساد گاوصندوق‌هایی را باز کردند که در آن به نظر می رسید ارزشمن‌ترین موارد را کسب کرده‌اند.

پاسخ توئیتری به ادعاهای چوپان دروغگو

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه پیشتر در واکنش به ادعاهای بی‌اساس نتانیاهو در مورد برنامه مخفی ایران برای ساخت سلاح هسته‌ای در پیامی توییتری این ادعاها را برنامه‌ای از پیش تعیین شده و برای تاثیر بر ادامه حیات برجام دانست.

وزیر امور خارجه با چوپان دروغگو نامیدن نتانیاهو نوشت: ترامپ برای فسخ برجام متوسل به اتهامات کهنه‌ای شده که آژانس بین‌المللی انرژی اتمی پیشتر به آنها رسیدگی کرده است.

مقامات کشورمان همواره ضمن رد این ادعاها تاکید کرده‌اند که ایران هرگز به دنبال دستیابی به ظرفیت تولید سلاح هسته‌ای نبوده است و بمب اتم هیچ جایی در دکترین دفاعی ایران ندارد. در همین راستا آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در آخرین ارزیابی خود از مسائل باقی مانده درباره فعالیت‌های هسته‌ای ایران که گزارش مربوطه‌اش پیش از اجرای برجام منتشر شد تایید کرد که هیچ‌گونه شواهدی دال بر وجود جنبه‌های نظامی در برنامه هسته‌ای ایران وجود ندارد.

در همین زمینه، «علی‌رضا میریوسفی» سخنگوی نمایندگی ایران در سازمان ملل درباره ادعا‌های جدید گفت: «ایران همیشه به وضوح اعلام کرده که ساخت سلاح‌های کشتار جمعی بر خلاف اصول ماست و این ادعا که ایران هر اطلاعات حساسی را در انبار‌ها و بایگانی‌های رندوم در تهران نگه‌داری کند، هم بسیار خنده‌دار است. تقریبا به نظر می‌رسد آن‌ها سعی دارند ببینند با کدام ادعای عجیب و غریب می‌توانند مخاطب غربی را متقاعد کنند.»

23224

6 دیدگاه
 • mim
  یکشنبه 31 تیر 1397 - 19:10:19
  پاسخ
  1 2

  سوژه با این جذابیت.چند سال دیگه هالیوود فلمش رو میسازه و از اونجا هم میلیون ها دلار درآمد کسب میکنه.مثل فیلم آرگو.

 • بی نام
  یکشنبه 31 تیر 1397 - 19:51:32
  پاسخ
  2 3

  ایران همیشه ادعا کرده که بدنبال بمب اتم نیست در صورتیکه این همه هزینه مستقیم و غیر مستقیم بابت اتمی بودن داره و این همه هزینه هر ادمی را متقاعد میکنه که شک کنه.اگر بدنبال بمب اتم بودن مردم تبعات این همه هزینه را راحتتر قبول میکردن تا هزینه چندین برابری برای نیروگاه بوشهر پرداخت شد و جیب باج بگیران روسی پر شده که الان 2 درصد برق کشور را نیروگاه اتمی تامین کنه ان هم در کشوری که به وفور نفت و گاز داره.حالا دم خروس را باور کنیم یا قسم حضرت را؟

 • بی نام
  یکشنبه 31 تیر 1397 - 20:32:40
  پاسخ
  1 3

  غیر ممکنه . مگه این همه وزن را به راحتی میشه از مرز رد کرد من فکر میکنم ایران اسناد عوضی گذاشته برای سر کار گذاشتن . تمام مراکز اتمی با هزار جور تمرکز امنیتی محافظت میشه .

 • بی نام
  یکشنبه 31 تیر 1397 - 20:36:32
  پاسخ
  1 2

  بیشتر شبیه فیلم های پلیسی سیاه وسفید پنجاه سال پیش است.تو انبار.گاوصندوق با هوا ببری 6 ساعت طول بکشه بعد اسناد بریزی عقب یک وانت بعد دوربین که از کار افتاد هم کسی نفهمید.

 • بی نام
  یکشنبه 31 تیر 1397 - 20:50:14
  پاسخ
  1 1

  شما هر جای تهران وایسی هر ده دقیقه یه موتوری میاد میگه موتور داداش.شما کجای تهران بودی 6 ساعت کسی باهات کار نداشته

 • بی نام
  یکشنبه 31 تیر 1397 - 21:17:08
  پاسخ
  1 2

  یارو وزیرش جاسوس ایران بوده حالا میخواد ضایع نشه میگه نیم تن اسناد رو به راحتی سرقت کرده از کشور خارج کرده . اصلا یکم زیادی هالیودیه حالا اونا نه من عقلم میرسه داخل اسناد یه سری جی پی اس بذارم که بتونم راحت ردش رو بزنم از اون طرف طرحهای ضد اطلاعاتی ایران تا بحال خوب جواب داده و آدرس های غلط در زمان بوش خوب سر کارشون گذاشته بود و باعث وهن جایگاه اطلاعاتی امریکا شده بود یادش بخیر چقدر می خندیدیم

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین
آخرین مطالب
وبگردی