جمعه 26 مرداد 1397
یکشنبه 21 مرداد 1397 - 15:35:11 چاپ

بالا گرفتن دعوای اردوغان و ترامپ؛ پای ریاض در میان است؟

ترامپ، اردوغان را به آغوش پوتین سوق داد | اردوغان: فکر می‌کنند با ابزارمالی، ترکیه به زانو درمی‌آید

بین الملل > خاورمیانه - اقدام تازه آمریکا علیه ترکیه بازتاب گسترده‌ای در سطح بین‌المللی خصوصا رسانه‌های خبری داشته است برخی معقتدند پای عربستان در میان است.

زهره نوروزپور: روز جمعه، ایالات متحده آمریکا همراه با افزایش تعرفه های واردات فلز، ترکیه را تحریم کرد. روز شنبه رسانه های خبری جهان و سیاستمداران، ترامپ را به باد انتقاد گرفتند و امروز یکشنبه تحلیل هایی از آینده منطقه و جهان ارائه داده اند. سایت بلومبرگ به تنش میان آمریکا و ترکیه تاخت، همچنین خبرگزاری سی ان ان، نیویورک تایمز، وال استریت ژورنال، فاینشنال تایمز تصمیم ترامپ علیه ترکیه را محکوم به شکست تلقی کرده اند، این رسانه های خبری معتقدند ترکیه متحد آمریکا در منطقه دو دستی در آغوش روسها و چینی ها جای گرفته و واشنگتن متحد مهم خود را از دست داد. اما برخی دیگر معتقد که پای سعودی در میان است.

روز گذشته روزنامه نیویورک تایمز، سرمقاله خود را به رجب طیب اردوغان اختصاص داد، رئیس جمهور ترکیه در این یاداشت، ایالات متحده را به اقدام متقابل و حتی گزینه نظامی تهدید کرد. (اینجا)

در همین حال چاوش اوغلو وزیر خارجه این کشور نیز در واکنش به اقدام واشنگتن اعلام کرد: «از هیچ کسی تهدیدها را هرگز تحمل نخواهیم کرد.حاکمیت قانون بدون استثنا برای همه یکسان است». همچنین وزارت خارجه این کشور در بیانیه ای اعلام کرد اقدامات آمریکا را تلافی خواهد کرد. (اینجا)

کشیش ما را پس بدهید!
اما ماجرای تنش میان ترکیه و ایالات متحده آمریکا از آنجایی آغاز شد که ایالات متحده خواستار استرداد کشیش آمریکایی شده بود. روز 5 شنبه 19 جولای سال جاری مصادف با 28 تیرماه، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا رئیس جمهوری آمریکا از همتای ترکیه‌ای خود خواست تا برای آزادی کشیش آمریکایی که به اتهامات تروریسم و جاسوسی در ترکیه بازداشت شده، کاری انجام دهد.

در راستای این امر دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در توییتر نوشت: اینکه ترکیه اندرو برانسون کشیش آمریکایی محترم را از زندان آزاد نمی‌کند، یک رسوایی کامل است. او مدت طولانی است که در حقیقت گروگان گرفته شده است. وی افزود:این کشیش هیچ کار اشتباهی انجام نداده است.

کاردار آمریکا در ترکیه نیز در پی حکم دادگاه مبنی بر متهم کردن این کشیش به جاسوسی و تروریسم ابراز ناامیدی کرد. پیشتر دادگاه ترکیه دستور بازداشت موقت او را در چارچوب موضوعی صادر کرده بود که منجر به تنش بین آنکارا و واشنگتن شد.(اینجا)

اما ماجرا تنها به یک کشیش ختم نمی شود، تنش میان آمریکا و ترکیه به کودتای نظامی در این کشور باز  میگردد زمانی که اردوغان از باراک اوباما رئیس جمهور وقت درخواست کرد که فتح الله گولن را به ترکیه استرداد کند و واشنگتن درخواست اردوغان را نپذیرفت. حتی دونالد ترامپ نیز درخواست ترکیه را عملی نکرد ولی با اینحال خواستار آزادی کشیش آمریکایی که به جرم جاسوسی در زندان ترکیه است شده بود.

اما باز هم ماجرای تنش به همین جا ختم نمی شود، رئیس جمهور ترکیه روز 7 مرداد سال جاری مصادف با 29 جولای رئیس جمهور ترکیه اعلام کرد اگر واشنگتن از واگذاری جنگنده‎های اف ۳۵ به آنکارا امتناع کند، موضوع را در دیوان بین‎المللی داوری پیگیری خواهد کرد.

به گزارش رویترز، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه گفت چنانچه آمریکا مانع از فروش جنگنده‌های اف-۳۵ به آنکارا شود، شکایت خود را نزد دیوان بین‌المللی داوری خواهد برد. (اینجا)

تنش میان ترکیه و آمریکا از آنجایی شدت گرفت که واشنگتن از کردهای سوریه حمایت تسلیحاتی کرد و آنها در عفرین و ادلب مسلح کرد.

روز جمعه دونالد ترامپ رئیس جمهوری ایالات متحده یکی از پست های مهم خود را توئیت کرد. مضمون این توئیت به این قرار بود که ترکیه نیز مانند اروپا، کانادا، چین و روسیه وارد یک جنگ اقتصادی با آمریکاه شده است. ترامپ اعلام کرد: همین حالا مجوز دو برابر کردن تعرفه فولاد و آلومینیوم از ترکیه را دادم، همزمان با اینکه واحد پول آنها، لیر ترکیه، به سرعت در برابر دلار بسیار قوی ما در حال افت است. روابط ما با ترکیه در وضعیت خوبی قرار ندارد.(اینجا)

پس از انتشار این خبر لیر ترکیه که قبل از انتخابات ریاست جمهوری این کشور در آستانه سقوط قرار گرفت 30 درصد دیگر کاهش یافت. (اینجا) در همین حال محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه کشورمان نیز در واکنش به اقدام آمریکا علیه ترکیه گفت: آمریکا باید اعتیادش را به تحریم معالجه کند. ما در کنار همسایگان ایستاده ایم.(اینجا)

تجارت با ایران، روسیه و چین را با ارز ملی ادامه می دهیم
در همین حال اردوغان اعلام کرد برای مقابله با تبعات نوسان قیمت دلار، تجارت با ایران، روسیه، چین و اوکراین را با ارز ملی خود انجام می دهیم.(اینجا)
اردوغان روز شنبه طی سخنرانی در شهر ریزه، این چهار کشور را شریک تجاری مهم ترکیه با حجم بالای مبادلات اقتصادی عنوان کرد و گفت: ترکیه در حال انجام تدارکات لازم برای تجارت با این کشورها با استفاده از ارز ملی است.

وی تاکید کرد: اگر کشورهای اروپایی نیز بخواهند از چنگال دلار رها شوند، آمادگی برقراری روابط تجاری با آنها با استفاده از ارز ملی خود هستیم.
وی تهدیدهای آمریکا در مقابل ترکیه را بی اثر خواند و اظهار کرد: حکومتی را که به همه دنیا اعلان جنگ اقتصادی کرده و کشورها را تهدید به تحریم می کند، به هیچ وجه قبول نداریم.

وی با بیان این که ترکیه یک کشور با حاکمیت قانون است و هیچ وقت از چارچوب قانون خارج نخواهد شد، اضافه کرد: آنهایی که به خاطر خرده حساب های جزئی در برابر کشوری چون ترکیه می ایستند، تاوان آن را هم در منطقه و هم در سیاست خود خواهند داد.

اردوغان با انتقاد از اصرار آمریکا بر آزادی آندرو برونسون کشیش آمریکایی که به اتهام عضویت در گروه گولن و پ.ک.ک و نیز جاسوسی در ترکیه زندانی شده است، گفت:
اگر ایالات متحده آمریکا، ترکیه را به عنوان متحد راهبردی خود به یک کشیش ترجیح می دهد، باید بداند که ما در برابر خواسته آنها تسلیم نخواهیم شد.

وی تاکید کرد: آمریکایی ها تهدید کرده و ساعت تحویل متهم زندانی در ترکیه را تعیین می کنند، مگر این کشور قانون ندارد ولی نمی دانند که ترکیه با 81 میلیون جمعیت روی پای خود ایستاده است.
رییس جمهوری ترکیه بیان کرد: در قبال این بازی گفته ایم که می میریم اما اجازه تحقیر نمی دهیم.

وی همچنین فروپاشی ترکیه با افزایش قیمت ارز را تصوری اشتباه دانست و افزود: فکر می کنند با استفاده از ابزارهای مالی این ملت به زانو در آمده و با اعمال قوانین مختلف، ترکیه تسلیم خواهد شد.

اردوغان اظهار کرد: کسانی که برای تسویه حساب با ما چنین ناجوانمردانه ضربه می زنند، فراموش نکنند که سیاستمدار و رهبری در دنیا وجود ندارد که سیاست خصومت با ترکیه پیشه کرده و به سعادت رسیده باشد چرا که آه این ملت دیر یا زود دامن آنها را خواهد گرفت.

وی نرخ هر دلار آمریکا یک روز قبل از کودتای نافرجام دو سال پیش ترکیه را 2,8 لیر اعلام کرد و گفت: دیروز قیمت هر دلار نزدیک به 6 لیر شد و این موضوع چه دلیلی می تواند داشته باشد؟

رییس جمهوری ترکیه اقتصاد کشورش را قوی ارزیابی کرد و ادامه داد:
با اهداف بزرگ به پیش می رویم و اقتصاد ما در شرایط بحرانی و فروپاشی نیست.

وی بیان کرد: بزرگترین دشمنان کشور و ملت ترکیه آن دسته از افراد بی کفایتی هستند که می گویند اوضاع اقتصادی رو به وخامت است و اگر کمی بیشتر تنش ایجاد کنیم، از دست اردوغان نجات خواهیم یافت.

وی خطاب به مخالفان داخلی و خارجی خود گفت:
هر چه در توان دارید انجام دهید و به وضوح می گویم که از اهداف اقتصادی خود و مبارزه با گروه های تروریستی دست بر نخواهیم داشت و از سیاست خود در سوریه و عراق عقب نشینی نخواهیم کرد.

ترامپ و اردوغان

ایران، چین و روسیه در جنگ اقتصادی کنار ما هستند
وی همچنین پس از ادای اقامه نماز جمعه در استان بایبورد طی سخنرانی در اجتماع مردمی گفت: در جنگ اقتصادی گزینه های زیادی از جمله ایران، روسیه، چین، برخی کشورهای اروپایی و دیگر کشورها را مدنظر داریم و در این مسیر راه زیادی را طی کرده ایم.

وی خطاب به مردم ترکیه بیان کرد: کسانی که دلار، یورو و طلا در خانه دارند، آن را به بانک ها آورده و به لیر تبدیل کرده و در این مبارزه ملی مشارکت کنند.

وی اضافه کرد: این اقدام مردم پاسخی دندان شکن به افرادی است که به اقتصاد ترکیه حمله کرده اند.

رییس جمهوری ترکیه با بیان این که 'آماده مواجهه با هر سناریوی منفی هستیم' گفت: کسانی که از افزایش نرخ ارز، بهره بانکی و تهدیدات خارجی راضی هستند، بیهوده خوشحال نباشند.

وی با اشاره به این که برخی کشورها رویکرد حمایت از کودتاچیان، تروریست‌ها و نادیده گرفتن حق و قانون در مواجهه با ترکیه را در پیش گرفته اند، نوسانات اخیر قیمت ارز در کشورش را دیگر بعد دیگر توطئه علیه ترکیه ارزیابی کرد.
اردوغان همچنین افزود: لابی های بهره بانکی بیهوده امیدوار نباشند چرا که نمی توانند از حق ملت ترکیه سوءاستفاده کرده و آنها را شکست دهند.

وی تاکید کرد: کسانی که سعی دارند دوستی با ترکیه را فدای نقشه کوچک خود کنند، در آینده پشیمان خواهند شد.

رییس جمهوری ترکیه اضافه کرد: ملتی که از سلاح ترسی ندارد، از چنین تهدیدات کوچکی نمی ترسد و اگر کسانی چنین تصوری دارند، هنوز ملت ترکیه را نشناخته اند.

وی با بیان این که ترکیه بر اساس داده های اقتصاد کلان، قدرت تولید، اشتغال و سیستم بانکی کوچکترین مشکلی ندارد، گفت: با این وجود در معرض موج بی ثباتی مالی قرار گرفته ایم و بدون تردید، دلایل این حملات فراتر از یک اختلاف نظر ساده است.

اردوغان بدون اشاره مستقیم به کشور خاصی و با مخاطب قرار دادن تلویحی آمریکا اظهار کرد:
آسیب های وارد شده بر روابط ما با کشورهای دارای چنین رویکردی، به نقطه تقریبا غیرقابل جبرانی رسیده است.

بن سلمان و ترامپ

آیا باز هم پای عربستان در میان است؟
در هشتم ماه اوت (17 مرداد)، خزانه داری آمریکا وزیران کشور و دادگستری ترکیه را در فهرست تحریم ها قرار داد و دو روز پس آن نیز ترامپ اعلام کرد بر واردات آلومینیوم و فولاد از ترکیه 25 درصد تعرفه وضع می کند.

این مساله باعث شد ارزش لیر در برابر دلار 14 درصد کاهش یابد و بحران اقتصادی ترکیه که از سال گذشته آغاز شده بود، شدیدتر شود.

به گزارش ایرنا، در سال 96 روابط ترکیه و عربستان دستخوش تنش و تشنج شد. به دنبال اختلاف عربستان و قطر و قطع ارتباط سعودی ها با دوحه، پارلمان ترکیه در اقدامی که نشان دهنده بحران و اختلاف ترکیه با عربستان، امارات، بحرین و مصر بود، به دولت اجازه داد تا پنج هزار نیرو به پایگاه نظامی ترکیه در قطر اعزام کند.

اردوغان وجود پایگاه نظامی ترکیه را در دوحه تنها برای پشتیبانی از قطر ندانست و آن را برای حمایت از همه کشورهای حاشیه خلیج فارس توصیف و به گونه ای رفتار کرد که عربستانی ها در وضعیت ضعیفی قراردارند و باید به آنها کمک شود.

در این رابطه روزنامه رای الیوم در همان زمان نوشت: آنچه بر خشم عربستانی ها افزود ایجاد پل هوایی میان آنکارا و دوحه بلافاصله پس از بسته شدن مرزهای زمینی عربستان با قطر و اقدام هواپیماهای ترکیه برای انتقال هزاران تن غذا و میوه و سبزیجات است که واردات قطر از عربستان به ویژه لبنیات و فراورده های آن را جبران کند.

از این رو، پیشنهاد ایجاد پایگاه نظامی ترکیه در عربستان، «متکبرانه»و «توهین آمیز» توصیف شد و روابط عربستان و ترکیه را به زیر صفر بازگرداند؛ امری که منجر به بستن درهای عربستان و امارات و بحرین به روی صادرات ترکیه می شد؛ آن هم در زمانی که ترکیه با دشواری های اقتصادی بزرگی مواجه بود و ارزش لیر این کشور در برابر دلار نصف شد و رشد اقتصادی آن هم به کمتر از سه درصد رسیده بود.

آیکان اردمیر عضو پیشین پارلمان ترکیه و پژوهشگر بنیاد صهیونیستی دفاع ازدمکراسی هم در مطلبی با عنوان «طوفان کامل ترکیه»، شرایط فعلی این کشور را متاثر از سیاست های اردوغان دانست و نوشت «اقتصاد ترکیه به شرایط بازگشت ناپذیر رسیده است، حتی اگر ترکیه در شرایطی که اقتصاد آن به دوران اقتصاد سال های2001 و پیروزی اردوغان درانتخابات بازگشته است، کشیش برانسون را آزاد کند، باز هم نمی تواند اوضاع فعلی را بازگرداند و روابط با واشنگتن را احیا کند».

او می افزاید: اردوغان از کمک به ایران برای دور زدن تحریم های آمریکا تا چشم پوشی از نیروهای جهادی در مرزهای سوریه، باعث آسیب جبران ناپذیری به اعتبار سرمایه گذاری و روابط دیپلماتیک ترکیه وارد کرده است.

اردمیر به دستگیری های پس از کودتای نافرجام ترکیه به ویژه اتباع آمریکایی هم اشاره وازآن به عنوان دیپلماسی گروگان یاد می کندومی افزاید: «تاکتیک استفاده از زندانیان بی گناه به عنوان برگ های چانه زنی، سیاستی که از تهران و پیونگ یانگ آموخته شده است، نه تنها تصویر جهانی ترکیه را مخدوش کرد، بلکه موجب راه اندازی بدترین بحران بین واشنگتن و آنکارا از زمان تحریم تسلیحاتی 42 ماهه بین سال های 1975 و 1978 شد».

نگاه این پژوهشگر عضو اف دی دی و اظهاراتی که تاکنون مقامات آمریکایی مطرح کرده اند، موید آن است که همراهی ترکیه با ایران و روسیه در موضوع سوریه، خرید سامانه ضد موشکی اس 400 و نادیده گرفتن تحریم های آمریکا علیه ایران، عوامل نارضایتی واشنگتن و سعودی ها است.

حضور همزمان ترکیه در ناتو و سازمان همکاری اسلامی در کنار افزایش قدرت منطقه ای، ناتوی عربی را ضعیف وهمراهی این کشور با برخی مخالفان سعودی، بر نقش منطقه ای عربستان سایه افکنده است که با همکاری محور ریاض، ابوظبی، تل آویو با واشنگتن، تلاش شده است نقش ترکیه کم رنگ شده و رفته رفته با گرفتار شدن در شرایط اقتصادی و سیاست های داخلی، محو شود.

اما از سوی دیگر، رفتار آمریکا با متحد خود و عضو ناتو که در قبال کانادا و آلمان هم بروز یافته است، این ذهنیت را در جوامع مختلف شکل داده است که ترامپ با جنگ اقتصادی علیه بسیاری از کشورها که ترکیه مورد اخیر آن بوده، هزینه شراکت با آمریکا را واضح ساخته است.

بسیاری از کارشناسان معتقدند که ترامپ با جنگ اقتصادی علیه ترکیه، عملا این کشور را به سمت روسیه سوق داده و یکی از متحدان مهم منطقه ای خود را از دست داده است.

آنها می گویند که در فاصله چند روز دو وزیر ترکیه تحریم و بر واردات از ترکیه تعرفه اعمال می شود که باعث شد ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه بلافاصله به سمت این عضو ناتو و متحد استراتژیک غرب، حرکت کند، «همه اینها چندی پس از دیدار در هلسینکی روی داده است».

آنها با یادآوری حادثه سقوط جنگنده روسی توسط ترکیه در دو سال گذشته و تنش روابط میان دو کشور معتقدند که اکنون متحد سنتی آمریکا به روسیه نزدیک تر شده است و «ترامپ در حال ایجاد دشمنان زیادی برای آمریکا» است.

ریچارد هاس رئیس اندیشکده شورای روابط خارجی آمریکا می نویسد: «تعرفه های ایالات متحده علیه ترکیه، اجازه می دهد که اردوغان نقش قربانی را بازی کند وقتی که او اقتصاد و دمکراسی ترکیه را تضعیف کرد، به روسیه متمایل شد و در سوریه به صورت غیرمفید مداخله کرد».

وی در جملاتی که درس سیاست خارجی به ترامپ می دهد، می افزاید:«تعرفه ها و توئیت ها اخبار را ایجاد می کنند، اما هدف سیاست خارجی این است که آنچه را که می خواهید به دست آورید».

حال باید دید جنگ تجاری آمریکا علیه ترکیه همزمان با عملیاتی کردن خروج از برجام که مورد تحسین آبشخور اصلی این تفکر یعنی بنیاد دفاع از دمکراسی واقع شده، تا چه اندازه در راستای تضعیف دو قدرت منطقه ای و دوشیدن بیشتر دولت بن سلمان و آل نهیان برای فروش سلاح های زیبا و کسب درآمد صاحبان مجتمع های صنعتی نظامی آمریکا است؟

در این میان، راه برای سلطه بیشتر صهیونیست ها و پیشبرد طرح صلحی که جرد کوشنر داماد و مشاور ترامپ در حال طراحی و دنبال کردن آن است، چگونه خواهد شد و آیا با تضعیف ترکیه، مدل منطقه ای جدیدی در راه است؟
52310

20 دیدگاه
 • بی نام
  یکشنبه 21 مرداد 1397 - 16:16:05
  پاسخ
  26 20

  به نظرم اگه ترکیه و ایران باهم متحد باشند به کمک روسیه میشه حتی آمریکاییان رو از این منطقه فراری داد.

 • بی نام
  یکشنبه 21 مرداد 1397 - 16:19:48
  پاسخ
  25 5

  جالبه همه دسیسه ها و سیاستهای آمریکا در خاور میانه در طول دهه اخیر به نفع ایران و توسعه قدرت ایران منجر شده. تشدید اختلافات آمریکا با ترکیه هم باعث تقویت روابط بین ایران و ترکیه میشه.

 • بی نام
  یکشنبه 21 مرداد 1397 - 16:34:55
  پاسخ
  9 15

  پای روسیه پوتین و اخوان المسلمین در میان است ترکیه در سایه زمامداران متوهم و کج اندیش خود کاندید بسیار مناسبی برای تندرو شدن و دچار انقلاب و کودتا شدن و و پروژه های درگیری با همسایگان قدرتمند و مشابه خود است .

 • بی نام
  یکشنبه 21 مرداد 1397 - 16:40:25
  پاسخ
  14 6

  آیا فقط اقتصاد ترکیه به شرایط بازگشت ناپذیر رسیده است؟ کور خود شده ایم و بینای دیگران با ادامه تعلل سستی بی خیالی و بی فکری موجود در رفتار بزرگان اهل تمیز و اصرار بر ادامه روش منفعلانه در مذاکرات جامع سرنوشت ایران شاید بدتر از ترکیه شود آن هم خیلی زود ...

 • بی نام
  یکشنبه 21 مرداد 1397 - 16:44:40
  پاسخ
  16 12

  این قدر روسیه را بزرگ جلوه ندهید پس از فرو پاشی شوروی سابق تا چندی دیگر شاید شاهد تجزیه فدراسیون روسیه نیز باشیم. ترکیه به سمت روسیه برود که چه بشود؟ مگر حجم و قدرت اقتصادی روسیه پس از کسر مخارج و هزینه های اداره فدراسیون پهناور فعلی چقدر است که ایران و ترکیه را هم مدیریت کرده و یاری دهد؟

  • بی نام
   یکشنبه 21 مرداد 1397 - 20:16:47
   1 0

   فعلا که همگی شاهد بودیم که در روز روشن جلوی چشمان ناتو شبه جزیره کریمه را بخاک خود ضمیمه کرد تجزیه شوروی سابق ضرورتی اجتناب ناپذیر برای مسکو بود برای سبکتر شدن و چالاکی بیشتر در جریان تجزیه شوروی حتی کشوری همچون تاجیکستان راضی به استقلال نبود

 • مدارا
  یکشنبه 21 مرداد 1397 - 18:25:35
  پاسخ
  3 11

  تركيه كمال هم نيشيني روش تاثير كرده . بالاخره همسايه ماست . هر كس از انضباط دنيا كه بنيانش را هيتلر گذاشت كه متفقين را هم پيمان كرد . و متحدين را شكست دادند . و اين پيمان تا جهان باقي است خواهد بود . هرگز نمي گذارند بوي هيتلري شنيده شود

  • بی نام
   یکشنبه 21 مرداد 1397 - 19:45:40
   1 0

   منفی ندادم ولیکن با نظر شما مخالفم هر چند جنگ دوم با پیروزی متفقین به پایان رسید که اشتباه مهلک هیتلر در حمله به شوروی و پهناور کردن خط جبهه و انتقال عمده توان نظامی آلمان به شرق و فرسودن نیروها عمده دلیل شکست آلمان بود ملاحظه بفرمائید با وجود پیروزی متفقین ستاره بخت امپراطوری بریتانیا و کشور فرانسه رو به افول گذاشت و مستعمرات خود را یکی پس از دیگری از دست رفته دیدند

 • شمس تبریزی
  یکشنبه 21 مرداد 1397 - 19:50:04
  پاسخ
  0 1

  اردوغان گفت «اگر ایالات متحده آمریکا، ترکیه را به عنوان متحد راهبردی خود به یک کشیش ترجیح می دهد، باید بداند که ما در برابر خواسته آنها تسلیم نخواهیم شد». چطور یک اسلامگرا میتونه آمریکا را متحد خودش بداند؟؟؟ نقش کلیدی آمریکا در حفاظت از اسراییل را نمی دانند یا خودشان را به آن راه زده اند؟

 • رضا
  یکشنبه 21 مرداد 1397 - 21:03:18
  پاسخ
  2 1

  همانند سایر حرکتهای ترامپ اصولا اهداف ترامپ در دو گروه کلی قابل طبقه بندی هستند: 1اهداف استراتژیک بلند مدت امریکا و خصوصا لاشخورهای اسراییلی برای تشکیل کردستان بزرگ در جهت استفاده از یک کشور کردی به عنوان بازوی اجرایی اهداف ژئو استراتژیک در منطقه از یک طرف و از طرف دیگر تجزیه ترکیه به عنوان یک کشور مسلمان با توانای هایی اقتصادی. در خصوص کردها پروژه مدرنیزاسیون یا " تشویق به اسلام زدایی" در دستور کار است 2اهداف کوتاه مدت سیاسی و حزبی ترامپ که شامل استرداد زندانیان و شوهای تبلیغاتی است. همچنین با توجه به شکست ائتلاف ضد سوری و ناکامی در انجام پروژه "شکار" و اشغال چند ملیتی سوریه، روابط بین اعضای ائتلاف دچار تغییر و دگرگونی شده است. ترکیه به سمت روسیه چرخیده و قطر دیگر عضو "خانواده" نیست

 • رضا
  یکشنبه 21 مرداد 1397 - 21:12:12
  پاسخ
  1 1

  3سایر اختلافات با ترکیه از جمله ممانعت از دسترسی ترکیه به یک سیستم دفاع هوایی منسجم برای حفظ امکان تهدید یا حتی حمله هوایی به ترکیه در آینده، عدم تحویل هواپیماهای اف 35 و تحویل احتمالی نسخه ضعیف شده و دارای امکان شناسایی و رهگیری توسط رادارهای ناتو و اسراییل و همچنین حمایت بدون وقفه از کردها و مخالفین به تشدید شرایط دامن زده است به نوعی که ترکیه برای حفظ امنیت خود به تعمیق همکاری با ایران، چین و روسیه نیاز دارد.4نکته آموزشی شرایط فعلی ترکیه از نظر اقتصادی ،سیاسی و نظامی برای کشور قابل توجه است: الف: اقتصادی: قروض خارجی به راحتی میتوانند به عنوان چالشی برای امنیت ملی مورد استفاده قرار گیرند. همچنین استفاده از منابع مالی خاص مانند سرمایه های خارجی و اعتبارات و منابع مالی بانکی در سطح گسترده

 • ناشناس
  یکشنبه 21 مرداد 1397 - 21:18:03
  پاسخ
  1 1

  هنوز زود است که پایمردی ترکیه در سر شاخ شدن با آمریکا را مبنای محاسبات خود قرار دهیم تصور کنید که اگر بهترین حالت ممکن یعنی دوری ترکیه از آمریکا و نزدیکی آن به ایران تا چه اندازه میتواند معجزه باشد آنگاه یک طرف قلمروی مخالف آمریکا آبهای گرم دریای عمان و سمت دیگر آن دریای مدیترانه با مجموع 180 میلیون جمعیت با برخورداری منابع آب فراوان در ترکیه و نفت و گاز بیکران در ایران همه این فاکتورهای مثبت نمی تواند ترمز یکه تازیهای آمریکا را بکشد و باعث پذیرش حداقل مطالبات دو کشور گردد؟

 • رضا
  یکشنبه 21 مرداد 1397 - 21:25:45
  پاسخ
  1 0

  در پروژه های ساختمانی غیر مولد، میتواند باعث تکانهای اقتصادی تا حتی فروپاشی شود. پروژه مسکن مهر از نظر نحوه و میزان تخصیص اعتبارات بانکی برای کشور مخاطره انگیز بود. ب:اتکای اقتصادی و سیاسی به امریکا به مثابه قراردادن کلت در دهان و چکاندن ماشه است به امید آنکه گلوله ای در مقابل پین آتش قرار نگرفته است. قروض خارجی ترکیه به دلار و پایداری اقتصادی ترکیه به استمرار قروض خارجی است. ج:ممانعت از تشکیل یک سیستم منسجم و موثر در ترکیه و دست و پا بسته بودن ترکیه به واسطه ناتو، شرایط را برای ترکیه به نحوی تغییر داده است که عضویت در ناتو برای ترکیه یک فاکتور امنیتی چالش انگیز است تا یک مزیت.5در صورت افزایش تحرک ترکیه به سمت روسیه، چین و اروپا خصوصا آلمان و تامین فاینانسهای مناسب و همچنین اجرای کردن هر چه

 • رضا
  یکشنبه 21 مرداد 1397 - 21:33:11
  پاسخ
  1 0

  سریعتر طرح های اصلاحی اقتصادی از جمله کاهش هزینه های عمومی و صرفه جوی و کاهش چشمگیر پروژه های غیر مولد و همچنین تقویت در صادرات و تولید ملی و کاهش واردات، ترکیه قادر خواهد بود از این فاز عبور کند. 6مسایل متعدد سیاسی، اقتصادی، امنیتی، برجامی و غیره نباید کشور را از سایر حوزه ها غافل کند. یکی از این حوزه های مهم و استراتژیک توجه به مراتب عمیقتر به مرزهای شرقی و افغانستان است. افزایش مستقیم حوزه نفوذ ایران در افغانستان خصوصا نیمه شمالی شرقی، از لحاظ استراتژیک، اقتصادی و امنیتی به صلاح کشور و از واجبات اساسی است. امکانات مختلفی قابل بررسی و کارشناسی است که در صورت صلاحدید و موافقت مقامات عالی، میتوانند در دستور کار قرار گیرند:

 • رضا
  یکشنبه 21 مرداد 1397 - 21:41:12
  پاسخ
  1 0

  الف: هماهنگی با پاکستان برای پیاده سازی مدل سوریه در افغانستان برای برقراری امنیت و ثبات در افغانستان با حضور نیروهای مستشاری ایرانی و پاکستانی به دعوت رسمی دولت افغانستان. ب: از نظر سیاسی این مورد کاملا مشروع و توجیه پذیر است چون نیروهای ناتو علاوه بر اینکه بدون تصویب رسمی شورای امنیت در افغانستان حضور غیر قانونی دارند، بعد از 18 سال هنوز موفق به برقراری امنیت در افغانستان نشده و داعش در آنجا ایجاد شده است. حضور داعش، نیروهای عربی و نیروهای امریکایی به جهت تهدید امنیتی ایران و پاکستان است. با توجه به وضعیت سیاسی پاکستان رسیدن به یک توافق سیاسی با پاکستان و تاثیر و نفوذ مشترک بر دولت افغانستان برای دعوت از هر دو کشور میتواند تحقق یابد. ج: با توجه به ترکیب زبانی و قومیتی در افغانستان،

 • رضا
  یکشنبه 21 مرداد 1397 - 21:48:14
  پاسخ
  1 0

  نحوه هماهنگی و توافق با پاکستان برای ایجاد امنیت در افغانستان میتواند بر اساس نفوذ قومیتی و زبانی باشد به نحوی که تامین امنیت در نیمه شمالی و غربی افغانستان توسط نیروهای تحت حمایت ایران و در جنوب و مناطق پشتو نشین توسط پاکستان انجام شود. پاکسازی افغانستان از داعش و انتقال نیروهای طالبان به مناطق تحت نفوذ پاکستان میتواند از تنشها کاسته و به برقراری امنیت کمک شایانی نماید. د: در صورت نائل شدن به توافقات سیاسی لازم با پاکستان و دولت مرکزی افغانستان و رضایت طالبان در استقرار در مناطق تحت نفوذ پاکستان، برقراری امنیت در افغانستان یک چالش نظامی نخواهد بود. ه: کاهش و نهایتا خروج نظامیان ناتو و امریکایی میتواند با فشار مشترک ایران، پاکستان و پشتیبانی روسیه محقق شود.

 • رضا
  یکشنبه 21 مرداد 1397 - 21:58:56
  پاسخ
  1 0

  و: هوشمندانه خواهد بود تا توجه کشور به افغانستان من بعد توجه ویژه ای شده و همراه با سایر برنامه های اساسی در صدر برنامه های استراتژیک کشور قرار گیرد.با تحقق هدف تشکیل حوزه تحت نفوذ کشور در شرق و شمال افغانستان که البته با تقسیم حوزه تحت نفوذ با پاکستان و هماهنگی و موافقت پاکستان قابل تحقق خواهد بود ، دسترسی زمینی ایران به تاجیکستان و ازبکستان و تامین امنیت راههای بین چین و غرب برای کشور دارای وزن اقتصادی و قابل توجه امنیتی است. همچنین امکان انتقال کشت محصولات کشاورزی غیر استراتژیک مانند صیفی جات و غیره، علاوه بر ایجاد اشتغال و امنیت در افغانستان در حفظ و تشکیل مجدد ذخایر استراتژیک آبی کشور تاثیر به سزایی خواهد داشت.

 • رضا
  یکشنبه 21 مرداد 1397 - 22:03:15
  پاسخ
  1 0

  ز: پیاده سازی برنامه و مدل موفق سوریه در افغانستان، البته با تعریف و مرزبندی حوزه نفوذ ایران و پاکستان با توجه به وضعیت خاص و متفاوت قومیتی و زبانی در افغانستان در مقایسه با سوریه، علاوه بر تامین اهداف امنیتی، ژئو پلیتیک و اقتصادی به تعمیق روابط با پاکستان کمک چشمگیری خواهد کرد. نقش نظامی، امنیتی و سیاسی روسیه در تحقق موارد ذکر شده، نقش فعال و موثری خواهد بود.

 • بی نام
  دوشنبه 22 مرداد 1397 - 02:48:11
  پاسخ
  3 2

  توییت ترامپ در مورد سقوط لیر و پنهان نکردن خوشحالی اش از این موضوع و حتی ابلاغ تعرفه ی اتومنیوم و فولادترکیه چهره تهوع اوری از امریکا به نمایش گذاشت که متحد خود را به دلیل کوچکترین اختلافی این چنین تنبیه میکند ... ترامپ به گسترش تندرویی در جهان و منطقه و البته کشور ماکمک خواهد کردامیدوارم رییس جمهوری یک دوره ای باشد

 • سیمین
  چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 15:11:46
  پاسخ
  0 0

  آقای اردوغان مگه یه کشیش چقدر ارزش داره که میخوای به خاطرش چنین تنش و بحرانی رو به ترکیه تحمیل کنی؟ این کمپین های خرید لیر و دلار آتش زدن راه حل نیست بلکه فقط و فقط مُسکن های موقته.اگه روابط تجاری آمریکا با شما بحرانی بشه وضع اقتصادی ترکیه کاملا به هم میرزه..... ای کاش سیاستمداران کشورها به جای خودخواهی خودشون کمی به داد مردمشون می رسیدن

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700