یکشنبه 28 مرداد 1397
دوشنبه 22 مرداد 1397 - 06:20:00 چاپ

انتقاد از سریال پدر/ دانشگاه جای درس خواندن است یا محل عاشق شدن دخترها و پسرها؟

فرهنگ > تلویزیون - کیهان نوشت:مدتی است که سریالی با عنوان پدر از شبکه دو سیما در حال پخش است. سریالی که در همان ابتدا با یک سکانس بحث‌برانگیز و جنجالی در محافل و شبکه‌های اجتماعی بر سر زبان‌ها افتاد و در حال حاضر کمتر کسی است که این سکانس را ندیده باشد.

ماجرا از این قرار  است که یک دختر دانشجو با نام لیلا به همراه گروه دوستانش برای اینکه مشروط نشوند گوشی هوشمند (این نکته خیلی مهم است) استاد را برداشته و طی چند ثانیه کوتاه سوالات امتحان را برای خودش ارسال می‌کند. بعد از لو رفتن ماجرا ظن‌ها به سوی حامد (یکی از همکلاسی‌هایشان) می‌رود و او را مقصر می‌دانند.

تا بدین جا به جز مسئله اینکه چگونه لیلا از گوشی هوشمند استاد به این سرعت سوالات را ارسال کرد شاید مشکل خاصی وجود نداشته باشد اما سکانس جنجالی از جایی شروع می‌شود که لیلا در پی جبران این اتفاق حامد را به بهانه‌ای در کلاس درس نگه می‌دارد و سپس با دوستانش برای اذیت کردنش شروع به عکس گرفتن با او و معاشرت می‌پردازند. وقتی یکی از دوستان لیلا تلاش می‌کند تا دست در دست حامد بگذارد و خودش را به او نزدیک کند، حامد در اقدامی غافلگیر خودش را از پنجره دانشگاه به بیرون پرت می‌کند!
سوال اینجاست که برای نشان دادن تعهد و اعتقاد حامد چه نیازی بود که حتما او از پنجره خود را به بیرون پرت کند؟ آیا نمی‌شد به جای پنجره از درب کلاس به بیرون فرار کند؟ چرا باید اینگونه افراد به این صورت نشان داده شوند که گویی از حداقل قدرت تفکر به دور هستند؟

حامد عنقا به عنوان نویسنده فیلمنامه کسی است که فیلمنامه «تنهایی لیلا» را هم نوشته بود و اگر کمی دقت شود داستان دو سریال بسیار شبیه به هم است حتی اسم دو دختر نقش اصلی. از عاشق شدن دختری از خانواده‌ای غربزده تا فوت پسر مومن. هر چند در اوضاع نابسامان سینمای ایران و در ابتذال‌های عجیب و بی‌سابقه در فیلم‌های سینمایی نظیر هزارپا و تگزاس این سریال وضع امیدوارکننده‌تری دارد، زیرا کلیت داستان فیلم جذاب است و مخاطب را جذب می‌کند ولی اگر کمی روی فیلمنامه بیشتر تحقیق و بررسی می‌شد (با توجه به جذابیت‌ها و علاقه مردم ایران) این سریال به عنوان یکی از تاثیرگذارترین و پرمخاطب‌ترین سریال‌های امسال صدا و سیما قلمداد می‌شد.

اما این اتفاق رخ نداده زیرا از فیلمنامه این گونه قلمداد می‌شود که یک داستان کلیشه‌ای و عاشق شدن یک دختر و پسر از دو خانواده بسیار متفاوت از نظر فرهنگی و اعتقادی را داخل آن گنجانده تا سریع‌تر کارهای اداری برای تولید فیلم انجام شود و فیلم به پخش برسد. این سریال هم مانند دیگر سریال‌های صداو سیما کلیشه‌ای و خط فیلم کاملا مشخص و مشهود است.

اینکه یک دختر، عاشق یک پسر مومن می‌شود و دختر به خاطر این عشق تغییر می‌کند و معمولا هم یکی از آشنایان دختر از رقیبان عشقی او است و مابقی ماجرا که کمتر کسی در ایران از آن خبر ندارد. و یا اینکه دانشگاه به جای اینکه طبق فرمایش مقام معظم رهبری یک قطب فرهنگی، علمی برای پیشرفت ایران اسلامی نمایش داده شود که آینده‌سازان این سرزمین را تربیت می‌کند صرفا جایی برای عاشق شدن دختر و پسر به نمایش درمی‌آید.

سوال دیگر این است که چرا یک پسر مذهبی و معتقد باید گوشه‌گیر و از مردم فراری باشد درحالی که طبق روایات ائمه بزرگوار و صحبت‌های امام‌(ره) و رهبری، فرد مومن باید در بالاترین بخش‌ها و مهم‌ترین قسمت‌های جامعه باشد و با تاثیرگذاری در جامعه خود، باعث پیشرفت و تعالی آن جامعه شود.
هنوز هم صدا و سیما اصرار دارد خانواده‌ها را مرفه و با ثروت زیاد نشان دهد و معمولا خانواده‌ها در فیلم‌ها و سریال‌ها از قشر متوسط رو به بالای جامعه هستند و مردم جامعه (حداقل قشری که هنوز تلویزیون جمهوری اسلامی را تماشا می‌کند) معمولا از قشر کم درآمد جامعه هستند و با دیدن ماشین‌های میلیاردی و خانه‌های نجومی در این سریال‌ها در اکثر لحظات به جای لذت بردن از داستان فیلم به حسرت خوردن می‌پردازند که این مسئله در سریال پدر هم  بسیار مشهود است.

هر چند این نکته قابل ذکر است که با جلو رفتن سریال، خط فیلم کمی از آن حالت کلیشه‌ای درآمده و قصه به اصطلاح روی ریل خود افتاده است. سبکی که برخی کارگردان‌ها دچار آن هستند که در طول پخش قسمت‌های سریال معمولا سیر صعودی دارند تا نزولی. اوایل هفته قبل نیز در برنامه جدید شبکه سه با نام ایرانیوم به صورت ویژه به داستان این فیلم پرداخته شد و نشان داده شد که این اتفاقات خیلی هم غیرواقعی نیستند و مهمان برنامه با تعریف قصه زندگی خود نشان داد که در سطح جامعه این اتفاقات رخ می‌دهد. هر چند که معتقد بودن و مومن بودن همسر این بازیگر برای مجری برنامه بسیار تعجب‌بر‌انگیز بود و این گونه وانمود کرد که چنین چیزی وجود ندارد! سوال اینجاست که چرا باید در رسانه ملی کسی به عنوان مجری حضور داشته باشد که مسائل اعتقادی مردم را قبول ندارد و حتی با حالت تمسخر به آن می‌پردازد؟

 

17302

15 دیدگاه
 • بی نام
  دوشنبه 22 مرداد 1397 - 08:00:42
  پاسخ
  15 0

  این سوال رو میشه به تمام عرصه های اجتماع تسری داد مثل کوچه وبازار ویا خانواده ومحیط کار و در کل این که ، زندگی و عبادت لحظه ای خدا ؛ مگه جای عاشق شدن وتشکیل خانواده ست ؟

 • عرفان
  دوشنبه 22 مرداد 1397 - 08:42:11
  پاسخ
  27 7

  من کارمند دانشگاهم و این انتقاد کیهان را تایید میکنم. متاسفانه اکثر دانشجویان مخصوصا نسل های جدید پایشان که به دانشگاه میرسد اولین فکرشان پیدا کردن دوست پسر یا دوست دختر است...دانشگاه را با سالن مد و آرایش اشتباه میگیرند.. شوخی هایشان واقعا زننده است و محیط دانشگاه ها را بیشتر شبیه دبیرستان و حتی پایین تر کرده اند... آخر ترم هم به زور جزوه کپی کردن و لطف استاد درس پاس میکنند و آخر دوره هم بدون سواد و تخصص انتظار دارند کار هم پیدا کنند... البته آن اقلیت دانشجویان کوشا و مفهیم شامل این کامنت من نمیشوند

 • بی نام
  دوشنبه 22 مرداد 1397 - 08:45:39
  پاسخ
  11 7

  كيهان جان درست ميگي خيابون محل آشنايي و عاشق شدنه نه دانشگاه و اداره و مهموني و ... بابا چرا اين همه هوش و زكاوت رايگان كيهان رو هيچ كس ارج نمي نهد آخه.

 • بی نام
  دوشنبه 22 مرداد 1397 - 08:53:17
  پاسخ
  13 2

  جنبه هیچی رو نداریم

 • علی
  دوشنبه 22 مرداد 1397 - 09:44:47
  پاسخ
  3 2

  باید ببینیم چه چیزی باعث این رفتار میشه. چند عامل هست اول اینکه دختر و پسر در هیچ فضایی جز دانشگاه که مقبول خانواده ها هم هست نمیتونن با هم قرار بذارن و از مقبولیت این مکان در نظر خانواده ها برای این مقصودشون استفاده میکنن و دوم اینکه در ایران اکثریت گرسنه جنسی هستیم و اولین چیزی که از جنس مخالفشون در ذهنمون میگذره مسائل جنسیه و سومی که مهمترین دلیل هم است اینه که الآن ورود به دانشگاه به قدری راحت شده که نمیشه گفت کسی که دانشجو هست الزاماً فرهیخته هم هست. یک آدم فرهیخته اینقدر در مسائل رابطه دختر و پسری غرق نمیشه. البته همه این مسائل در غرب هم اتفاق میفته ولی در حد نرمال و قابل پذیرش ولی در ایران در همه چیز افراط میشه.

  • محمدامین
   دوشنبه 22 مرداد 1397 - 14:31:15
   1 1

   اگه شیطان تلاش میکنه بچه ها رو از مسیر مستقیم منحرف کنه مسولین دانشگاه باید با تقویت روحیه اعتقادی و اخلاقی بچه ها از روش های مختلف بچه ها رو به سوی مسیر مخالف بکشونن

 • بی نام
  دوشنبه 22 مرداد 1397 - 09:45:43
  پاسخ
  3 1

  چه نقد مشوشی.........

 • بی نام
  دوشنبه 22 مرداد 1397 - 09:48:51
  پاسخ
  2 1

  چرااا خودمونو بزنیم به اون راه؟؟؟ نه واقعا چرا. معلومه اکثرا تو دانشگاه عاشق میشن یه امر طبیعیه

 • بی نام
  دوشنبه 22 مرداد 1397 - 09:51:20
  پاسخ
  3 1

  دقیقا کجا میشه طرف مورد نظرت رو برای آینده پیدا کرد؟ لابد اینم باید حواله کرد اون دنیا.

 • بی نام
  دوشنبه 22 مرداد 1397 - 10:05:17
  پاسخ
  2 1

  دانشگاه جاى همه چيه. تو أماكن عمومى كه گير ميدن، تنها پناهشون دانشگاس

 • فرهاد
  دوشنبه 22 مرداد 1397 - 11:07:46
  پاسخ
  6 2

  بنده پیشنهاد میکنم مسوولین جایی برای عاشق شدن در نظر بگیرند و عاشقی را ساماندهی کنند

 • دوشنبه 22 مرداد 1397 - 12:56:17
  پاسخ
  2 2

  یکی اینا را از پریز بکشه

 • مصطفی
  دوشنبه 22 مرداد 1397 - 13:47:22
  پاسخ
  3 1

  شما فکر کن یک سریال 100 قسمتی بسازند که دانشجوها همش در حال درس خواندن هستن چقدر جذاب و سرگرم کننده خواهد شد

 • ناشناس
  دوشنبه 22 مرداد 1397 - 17:04:30
  پاسخ
  5 1

  متاسفانه اینکه پیام بنده رو این خبرآنلاین منتشر نمیکنه تبدیل به یک رویه شده..در واقع خبرآنلاین تبدیل شده به بنگاه خبر پراکنی بنگاه کیهان و دچار خود سانسوری فجیع شده... این نظر بنده راجع به انتشار اخبار این بنگاه بوده..لطفا با رعایت اخلاق حرفه ای رسانه ای پخشش کنید..لطفا حرفه ای باشید.. چرت و پرتهای کیهان اصلا ارزش نقد و پاسخ نداره...ولی کیهان راجع هر موضوعی نظر میده جز مسائل مهم...کیهان راجع به ... سردار نقدی هیچ حرفی نداشته که تیتر بزنه..نقدی: غربی‌ها به «روسپی‌»هایی که حجاب خود را بر می‌دارند می‌گویند «مخالف حجاب اجباری»...آقای نقدی مجازات بدحجابهاحداکثر ۲ ماه زندان است، اما روسپی خواندن آن‌ها ۸۰ ضربه شلاق دارد

 • بی نام
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 01:39:31
  پاسخ
  0 0

  به نظر من اول فیبم قشنگ بود بقیه فیلم تبدیل شده به عزاداری و کسالت به خداوقتی نگاه میکنم افسرده میشم ایا حق مردم فیلم های شاد نیست

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین