شنبه 31 شهریور 1397
سه شنبه 23 مرداد 1397 - 14:06:09 چاپ

دشمن روی سکوها خود ماییم آقای داورزنی!

نه به خشونت یعنی آن بچه متنفر از ورزشگاه نشود

ورزش > لیگ برتر - باید همه دست در دست هم بدهیم. باید ورزشگاه را پاک کنیم. باید نگاه‌مان را عوض کنیم. نه استادیوم جای عقده‌گشایی نیست. نه آنجا میدان جنگ نیست. استادیوم خانه‌مان است. بایید با هم دوست باشیم.

فرهاد عشوندی: پوچی یعنی اشک های آن کودکی که هراسان و پیراهن از تن در آمده، متنفر از ورزشگاه، توسط نیروهای امنیتی فراری داده می شود.

تباهی یعنی آن تصویری که در ذهن کودک پنهان شده در دستان پلیس مسئول در حال فرار از زیر سنگ ها نقش بسته: متنفر از ورزشگاه!

تصاویر را باز ورق بزنید. آنی که میله آهنی را کنده و پله ها را می کوبد تا کلوخ بشکند و پرتاب کند، آن یکی که قلاب سنگ در دست دارد و چنان از ته جانش با خشم سنگ می اندازد که حداقل خواهشش از آن سنگ کشتن کسی است که سنگ بر سرش فرود می آید.
خشونت در ورزشگاه ها

روزی را به یاد بیاوریم که محمد مایلی اشک ریخت که: «چه خبرتونه؟ می فهمید چه می کنید؟ این داور هم مادر دارد، خواهر دارد؟ چه می گویید؟ شرم کنید...» و ما این فوتبال را خواستیم. او گفت نمی خواهد و همه ما خندیدیم و گفتیم جوگیر را ببین. برایش جوک ساختیم و مسخره اش کردیم. 

نه اینکه فقط الان همه این زشتی ها را قرار باشد بیاندازیم گردن طرفداران اهوازی و تبریزی که ما تهرانی ها مگر کمتر از آنهاییم؟ کم حرف هایی زدیم که نباید می زدیم؟ کم شعار تجریک آمیز دادیم؟ کم رشتی ها را دست انداختیم؟ کم حرف هایی زدیم که ترک ها و عرب های عزیزمان را رنجانده باشد؟ اصلا کم سنگ انداختیم و خواهر و مادر این و آن را جلوی چشمان‌شان آورده ایم؟
خشونت در ورزشگاه ها

ما همان هایی هستیم که استادیوم‌مان را کرده ایم جولانگاه سیگاری‌بارزن ها. این ها از دل رفتارهای ما ورزشگاه را بهترین مامن‌شان یافته اند و شده اند سلاطین تاریکی هایش. 

کدام‌مان جرات داریم دست فرزندان مان را بگیریم و ببریم استادیوم؟ کدام‌مان؟ بعد می توانیم مثل مرد شماره دوی ورزش از این ژست های مدیریتی بگیریم که کار دشمن است. چند نفرشان از دشمن خط گرفته اند؟ اصلا شما درست می گویید آقای داورزنی، گروهی هم خط گرفته اند در اهواز بروند جنجال کنند ولی این ها دقیقا چند نفر هستند؟ در یک جماعت چند هزار نفره، چندتای‌شان ؟

این خود ماییم که فکر می کنیم هدف وسیله‌مان را توجیه می کند. برای رسیدن به آن هر دشمنی که پیش روی‌مان است را باید از روی زمین محوش کنیم. مایی که یادمان رفته فوتبال قرار است حال‌مان را خوب کند. یادمان بیاورد می توانیم شاد باشیم و شادی بزرگترین گم شده‌مان است. که امید نیاز داریم برای بازگشت به زندگی. برای رهایی از این زندگی کسل کننده سراسر گس.

 این اصلا خود شمایید که اگر قرار به گشتن دنبال متهم باشد، در صف جلو قرار می گیرید. شمایی که می توانستید با کمی شهامت، کمی درایت، محیط ورزشگاه ها را خانوادگی کنید. این اراذل و فرصت‌جوهایی که می گویید مثل سیب گندیده بقیه را می گندانند از این سکوها بریزید بیرون و بگذارید آن بچه وحشت‌زده سرش روی شانه های پدر و مادرش باشد و با آرامش فوتبال ببیند.

خشونت در ورزشگاه ها
شما اما چه کرده اید؟ دنبال این هستید که جمشید بسم الله پیدا کنید، دلار را گردنش بیاندازید. یکی هم توی ورزشگاه ها پیدا کنید و پیراهن عثمانش کنید و بعد کم کاری خودتان در مدیریت صحیح ورزشگاه ها را گردن‌شان بیاندازید و یاد ماهایی که روی سکوها هستیم بدهید که این خشونت ها کار خود فروخته هاست و ما می توانیم سنگ بیاندازیم. مادر و خواهر این و آن را جلوی چشمش بیاوریم.

کاری کنیم که حالا آرزوی همه‌مان باشد که از ته دل آرزو کنیم برای بازگشت به عصری که در اوج خشم ابزار مورد استفاده‌مان شیر سماور بود و تهش اگزوز خاور و ته سرگرمی زشت و خشونت زده‌مان شکستن شیشه اتوبوس های بنز 302 شرکت واحد.

بیایید باور کنیم ورزشگاه حق آن کودکان وحشت زده است. بایید دست در دست هم، هر کدام گامی برداریم به سوی پاک سازی این فضای مسموم . دشمن در وجود تک تک ماست. هر کدام‌مان به سهم خود این دشمن درون را دور بیاندازیم. کمی صبورتر باشیم. کمی مهربان تر. ما همه ایرانی هستیم و می توانیم دست در دست هم فریادش کنیم این شعار زیبای #نه_به_خشونت_در_ورزشگاه‌ها را!

41258

مطالب مرتبط
14 دیدگاه
 • بی نام
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 14:28:46
  پاسخ
  0 0

  به نظرتون با این شرایط ورزشگاه ها خانوما هم میتونن برن ورزشگاه؟ واقعا کسی جرأتشو داره ناموسشو ببره همچین جایی؟ شأن و منزلت ناموسش به کنار، واقعا از جون همسر،خواهر،دختر یا مادرش نمیترسه وسط این وحشیا؟

 • بی نام
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 14:32:30
  پاسخ
  0 0

  در این چهل سال هر وقت مردم مطالبات بر حق خودشان را فریاد زده اند از آنها با باتوم و شوکر و گاز اش آور پذیرایی شده است .

 • abi
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 14:53:56
  پاسخ
  0 0

  قسمت دوم نامه. را بردند در کشور های دیگر سرمایه گذاری کردند. در عوض اسکناس های بی پشتوانه چاپ کردند تا بدهی به مردم را تسویه کنند. وقتی مردم هم به مشکلات اعتراض می کنند می گویند مردم از کشورهای خارج پول گرفتن تا معترض باشند

 • بی نام
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 14:55:40
  پاسخ
  0 0

  تا وقتی استادیوم ها خانوادگی نشوند و آزاد نباشند همین داستان است. طعم شعارهایتان را بچشید آنهایی که از فکر می کردید با ورود یک خانم به ورزشگاه اسلام پایمال می شود . هر چند شما این تصویر را می بینید و این فحش ها را می شنوید اما به گوشه ای از غیرتتان بر نمی خورد.

 • عباس
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 15:03:14
  پاسخ
  0 0

  آقای نویسنده این متن، انصافا خودت توی این فضا حاضری خانواده ات را ببری. اگر نمی بری حاشا به صداقتت و اگر می بری حاشا به غیرتت. این شکل استدلال شما که همه چیز رو ربط میدید به اومدن خانمها توی استادیوم، مثل استدلال روحانی است که همه چیز رو به برجام ربط میده یا مثل استدلال خاتمی است که همه چیز رو به حصر ربط میده. لطفا راه حلی ندارید حداقل نمک به زخم مردم نپاشید

 • فرهاد
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 15:03:51
  پاسخ
  0 0

  اولا نوشته اید «ما تهرانی ها مگر کمتر از آنهاییم؟» مگر سایتتان متعلق به تهرانی هاست؟؟؟؟ ثانیا این تنفر و دشمنی را نژادپرستانی ایجاد کرده اند که به خیال خودشان بدنبال ایجاد چتر واحد بودند. امروز درصد ناچیزی از نتیجه سالها تمسخر و تحقیر همنوع و هموطن در ورزشگاههای ما مشاهده میشود. ناگفته نماند که شنیده ها و دیده ها در این مورد خاص حاکی از آنست که طرفداران تیم پایتخت نشین هم سنگ نمام گذاشته اند که نگارنده خبر بهتر بود حداقل عکسی نیز از آنها در نوشته اش بگنجاند تا خوانندگان به انصافش شک نمیکردند

 • کریم
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 15:12:30
  پاسخ
  0 0

  مدیرانی که نمیتوانند یک ورزشگاه را مدیریت کنند ادعای مدریت کشور دارند اقا یان استعفا برای همین روز هاست

 • بی نام
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 15:24:24
  پاسخ
  0 0

  بسيار عالي

 • بی نام
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 16:00:40
  پاسخ
  0 0

  وقتی همش میگیم ما ملتیم با ۷هزار سال فرهنگ اینه مگه فرهنگ به سال تولد کشور کار دارد .احسن به این متن ولی حیف با این مدیران ...بهتره از اصل تعطیلش کنند اگه نمیخایم چند کشور بشیم

 • علی
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 19:06:27
  پاسخ
  0 0

  هر وقت قراره در مورد ورود خانمها به ورزشگاهها بحث بشه این اتفاقات خود جوش پیش میاد

 • بی نام
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 19:53:22
  پاسخ
  0 0

  دو تیم تراکتورسازی و استقاال خوزسان دنبال مسائل قومیتی هستن و درگیری ها رو هم این دوتیم ایجاد میکنن

 • بی نام
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 21:09:21
  پاسخ
  0 0

  نژاد پرستی از دل پایتخت ایجاد شده و دلیل اصلی آن طرفداران تیم های پایتخت نشین هستند و فرهنگ جامعه ما

 • رضا
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 21:30:08
  پاسخ
  0 0

  وای بر‌ما

 • بی نام
  سه شنبه 23 مرداد 1397 - 21:36:04
  پاسخ
  0 0

  نصب دوربین در ورزشگاه، خرید بلیط با کارت شناسایی معتبر و عکس، شماره گذاری صندلیها، حضور خانواده ها. در بازیهایی که زنان و خانواده هستند شرط حضور امدن همه افراد با فردی از خانواده اش باشد. ورود تک جنسی به ورزشگاه مثل چهار مرد ممنوع

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین
وبگردی