پنج شنبه 29 شهریور 1397
چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 08:30:11 چاپ

یوسفی: دلالیزم نمی‌گذارد اقتصاد کشور آرام بگیرد

بی‌توجهی به تولید،‌ وابستگی به واردات و دلالی، اقتصاد هر کشوری را به زانو درمی‌آورد

اقتصاد > اقتصاد کلان - عضو هیات علمی دانشگاه علامه می‌گوید: در طول دهه‌های گذشته متاسفانه گروهی سبب حاکم شدن سیاست‌ دلالیزم در کشور شده‌اند؛ ‌اقتصاد ما در اصل اقتصاد دلالی است و در این شرایط تولید قربانی می‌شود و وابستگی به واردات ادامه می‌یابد.

مهرنوش حیدری: بی‌ثباتی اقتصادی در چند سال گذشته سبب شده تا وضعیت تولید شکننده شود و در مقابل همه توجه‌ها به جای حمایت از این بخش مهم و زیرساختی، به بازار ارز و طلا معطوف بوده؛ ‌بازاری که نوسان قیمت‌ها در آن زیاد است و همچنان روی آرامش را به خود ندیده است.

در ماه‌های اخیر شاهد سیر صعودی قیمت انواع کالا و خدمات بوده‌ایم و در این میان، ارز و به ویژه دلار و همچنین سکه و طلا، ‌گوی سبقت را از سایر رقبا ربوده‌اند و همچنان پیشتاز بی‌ثباتی قیمت هستند؛ به طوری که هر ساعت نرخ جدید برای آنها اعلام می‌شود. در این میان، دولت با اعلام و اجرای سیاست‌های ارزی جدید، به دنبال این بوده که از میزان تمایل مردم برای خرید سکه و ارز بکاهد.

محمدقلی یوسفی، عضو هیات علمی دانشکده اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی در گفت‌و‌گو با خبرگزاری خبرآنلاین درباره سیاست‌های جدید ارزی دولت و بانک‌مرکزی در پاسخ به این سوال که سیاست‌های ارزی جدید چه تاثیری در بازار خواهد داشت؟ می‌گوید: بارها گفته‌ام که مشکلات اقتصادی ظرف ۴۰ سال پیش آمده و نه به وسیله بانک‌مرکزی به‌تنهایی به‌وجود آمده و نه بانک‌مرکزی به‌تنهایی قادر به حل و اصلاح این موارد است.

وی می‌افزاید: ‌آنچه بانک‌مرکزی در اختیار دارد، شامل سیاست‌هایی است که به طور کامل مستقل از سایر دستگاه‌ها نمی‌تواند آنها را پیاده کند، بلکه باید با بقیه ارگان‌ها و دستگاه‌ها هماهنگی داشته باشد. به طور کلی مشکلات اقتصادی ایران بسیار عمیق‌تر از آنچه به نظر می‌رسد، هست و به سادگی نمی‌شود این موارد را برطرف کرد.

محمدقلی یوسفی

عرضه‌کننده اصلی ارز کیست؟
این کارشناس اقتصادی تاکید می‌کند:‌ به هرحال بانک‌مرکزی، بانک دولت است و دولت مهم‌ترین عرضه‌کننده ارز خارجی است و هم صادرات نفت و صادرات غیرنفتی را در اختیار دارد و بخش اعظم صادرات غیرنفتی و پتروشیمی‌ها،‌ فلزات اساسی و مشتقات نفتی و گازی و... در اختیار دولت است، بنابراین دولت به عنوان عرضه‌کننده اصلی ارز محسوب می‌شود.

این استاد دانشگاه ادامه‌ می‌دهد:‌ آنچه تحت عنوان سبد ارزی و یا بازار ثانویه از آن نام برده می‌شود، در حقیقت بازار نیست، بلکه یک نوع سیاست است که در علم اقتصاد به آن تعویض قیمت گفته می‌شود و در اختیار دولت است و دولت این کالایی که دارد (که در این‌جا دلار است) با هر قیمتی که می‌خواهد عرضه کند.

یوسفی تصریح می‌کند: وقتی صحبت از بازار می‌شود، منظور بازار آزاد و خصوصی مدنظر است، ولی در ایران چنین چیزی مصداق پیدا نمی‌کند، بنابراین نمی‌توانیم بگوییم بازار تعیین‌کننده است.

آرامش به بازار باز می‌گردد؟
این کارشناس اقتصادی در پاسخ به این پرسش که دولت به عنوان مجری و عرضه کننده ارز آیا با روش‌هایی که اکنون اجرایی کرده و یا ممکن است اجرا کند، ‌می‌تواند آرامش را به بازار بازگرداند؟ بیان می‌کند: اگر کسی مبتلا به بیماری باشد و نتواند خود را علاج کند، ‌یک پرستار چه کاری برای این بیمار می‌تواند انجام دهد؟ اقتصاد ایران در ۴۰ سال گذشته متاسفانه با بیماری‌های زیادی مواجه بوده و این مشکلات بر روی هم انباشته شده‌اند و طبیعی است که در چنین شرایطی بانک‌مرکزی نمی‌تواند همه مشکلات را حل کند.

یوسفی می‌افزاید: ‌مساله اساسی این است که در ۴دهه گذشته متاسفانه گروهی تحت عنوان سیاست‌های دلالی و به اعتقاد بنده، سبب حاکم شدن سیاست‌ دلالیزم در کشور شده‌اند؛ ‌اقتصاد ما در اصل اقتصاد دلالی است و گروهی دلال تمام تصمیمات را می‌گیرند که در این شرایط تولید قربانی می‌شود و وابستگی به واردات ادامه می‌یابد و بعد هم نیاز به واردات وجود دارد که سبب بالا رفتن تقاضا برای ارز می‌شود، بنابراین این مشکلات باعث می‌شود به هر حال یک جایی این بیماری خود را نشان دهد. بی‌توجهی به بخش‌های تولیدی،‌ وابستگی به واردات و سیاست‌هایی مبتنی بر دلالی هر کشوری را به زانو درمی‌آورد.

وی می‌گوید:‌ خداوند با در اختیار گذاشتن نفت به ما لطف کرده تا با فروش آن و تبدیل به کالا کرده و مصرف کنیم، اما واقعیت این است که بدون اطلاح ساختار،‌ بدون حذف قدرت‌های موازی، ‌بدون توجه به تولید و بدون تعامل سازنده با دنیا نمی‌توان اقتصاد ایران را اصلاح کرد.

هجوم برای تبدیل دارایی‌ها به ارز خارجی زیاد است
این کارشناس اقتصادی درباره احتمال خروج سرمایه‌های خرد به دلیل مهاجرت خانواده‌ها به کشورهای همسایه نظیر ترکیه و گرجستان، بیان می‌کند: ‌مساله اساسی این است که یک عده‌ای یا شرایط را نامساعد می‌بینند و یا احساس ناامنی می‌کنند و به نوعی خواستار بردن سرمایه‌های خود به خارج از کشور هستند. نمی‌توان به زور مانع این افراد شد، اما نباید فراموش کرد که اگر سرمایه‌های خصوصی باشد، مشکلی نیست و در مقابل امیدواریم که شامل سرمایه‌های عمومی نشود که منابع مردم نباشد و با تبدیل به ارز به خارج منتقل نشود.

وی می افزاید: ‌نااطمینانی در مورد وضعیت اقتصادی کشور به قدری آشکار است که تقریبا کسی نمی‌تواند آن را کتمان کند. این باعث می‌شود که یک جو روانی ایجاد شود و هجوم برای تبدیل دارایی‌ها و ریال به ارز خارجی در کشور افزایش یابد. مشکلات سیاست‌گذاری در کشور همچنان هست و همه این موارد دست به دست هم داده تا کشور را با بحران اقتصادی، اجتماعی و روانی مبتلا کرده است.

223225

15 دیدگاه
 • بی نام
  چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 08:43:01
  پاسخ
  0 0

  پرفسور دلار ها دست كيه تا چه زماني ميخوايد مارو رنگ كنيد

 • امیراسد
  چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 09:24:54
  پاسخ
  24 1

  بالاخره بعد از 20 سال، آقایان اقتصاددان ها که تا حالا مقاومت می کردند و این مسئله را قبول نداشتند، هم مجبور به اعتراف شدند که اقتصاد ما در کنترل کامل امپراطوری دلال هاست. و تا زمانی که این وضع حاکم است، هیچ فرومول اقتصادی بر روی آن کارگر نیست. زمانی فرمولهایی مانند عرضه و تقاضا، فاینانس و.... کارگر هستند که این امپراطوری شکسته و نابود شود.

 • چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 09:27:02
  پاسخ
  0 0

  دلال ایرانی ؛ کی همه دلال شدیم ؟

 • بی نام
  چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 09:36:14
  پاسخ
  0 0

  خیلی قشنگ حرف می زنید ولی چاره چیه آیا قیمتها به سابق باز خواهد گشت ؟آیا چاره ای از دست شما بر میاد ؟ پس کی میخواهید دست بکار شود آیا از پس دلالان خواهید آمد ؟ مملکت داره نابود میشه ملت داره از گرونی رنج می بره

 • عرفان
  چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 09:39:30
  پاسخ
  1 0

  دلالیزیم؟ شما که رسانه هستین دیگه چرا یه کلمه من درآوردی را که طرف از خودش درست کرده را در تیتر میارین؟ کلمه فارسی را نمیشه با پسوند ایسم یا ایزم آورد.

 • بی نام
  چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 09:44:01
  پاسخ
  0 0

  موافقم. به جای اینکه یک سیستم توزیع شفاف تعریف کنیم یک سیستم دلالی غیر شفاف و اخلالگر اقتصادی ساخته ایم.

 • بی نام
  چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 09:58:04
  پاسخ
  19 0

  تا وقتي ارتباط منطقي با جهان نداشته باشيم دلاليزم از بين نميره

 • بی نام
  چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 10:48:35
  پاسخ
  13 0

  مشکل اصلی اقتصاد کشور عدم شفافیت مالی در همه سطوح است که اگر حل شود، همه چیز سر جای خود خواهد آمد. وقتی از تخصیص بودجه سالانه کشور تا اضافه کار پرداختی به کارکنان یک اداره یا شرکت کوچک شفاف نیست هیچ برنامه اقتصادی جواب نداده و در نتیجه نظارت ضعیف و تخلفات و بی انظباطی مالی زیاد اقتصاد فلج شده و هیچ فرمول اقتصادی کارگشا نمیشود.

 • محسن
  چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 11:04:03
  پاسخ
  13 0

  البته آقازاده گراییزم رو ایشون یادشون رفته احتمالا بهش اشاره کنه

 • عطا
  چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 11:27:58
  پاسخ
  11 0

  من که اقتصاد دان نیستم همین موضوع را چندین سال در همین شبکه گفتم انگار الآن متوجه شدند شاید هم متجه بودند طرفداران دلال ها نمیگذاشتند عملی بشود

 • چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 14:53:15
  پاسخ
  0 0

  ای بابا این همه اقتصاددان تو این مملکته بعد این وضع اقتصاده

 • بی نام
  چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 15:31:09
  پاسخ
  0 0

  خوب اقتصاد کشور بر پایه دلالی شکل گرفته

 • بی نام
  چهارشنبه 24 مرداد 1397 - 15:32:04
  پاسخ
  0 0

  همه ما دلال هستیم

 • مهمت
  پنجشنبه 25 مرداد 1397 - 16:08:09
  پاسخ
  0 0

  خوب دیگه وقتی نظام بانکداری ما دلال مسلک باشد سود یامفت می دهد چرا دلالی نکنیم؟ همه جای دنیا نرخ وام یک تا دودرصد هست ایران 40 درصد هست خوب دیگه اگر من هم دلالی نکنم نمی توانم جبران هزینه وام بانکی را بکنم.

 • بی نام
  پنجشنبه 25 مرداد 1397 - 23:34:38
  پاسخ
  0 0

  دولتیزم دلال ، دلال پرورش میدهد .

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین