دوشنبه 23 مهر 1397
دوشنبه 19 شهریور 1397 - 10:50:27 چاپ

پنتاگون در تنگه هرمز به ایران پیام داد

بین الملل > آمریکا - نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس نزدیک تنگه هرمز با همراهی برخی کشورهای عربی رزمایش نظامی برگزار می کند.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از اسپونتیک، نیروی دریایی آمریکا با اعلام اینکه در ماه جاری میلادی در حال انجام مانورهایی در خلیج فارس است، مدعی شده که این مانورها تضمین کننده آزادی حرکت در آبراه‌های خلیج فارس و دریای سرخ است.

اسکات استرنی، فرمانده رزمایش امنیت دریایی و یگان پنجم مقابله با مین آمریکا اخیرا در منامه، بحرین به خبرنگاران گفت که این مانورهای نظامی با حضور متحدان جهانی و منطقه‌ای نشان می‌دهد که آمریکا و شرکایش آماده تضمین آزادی حرکت و جریان آزاد تجارت با توجه به مجوزهای قوانین بین‌المللی هستند.

وی ادامه داد: متحدان آمریکا باید برای مواجهه با هرگونه تهدید علیه منافع یا کشتی‌های ما آماده باشند.


پیام پنتاگون


همزمان با اعلام این خبر  وزارت دفاع آمریکا اعلام کرد که قادر به کنترل امنیت در منطقه خلیج فارس و آب‌های آن است.

به گزارش سایت شبکه روسیا الیوم، اسکات استرنی، فرمانده نیروهای دریایی مرکزی آمریکا در نشست خبری مداخله خود در منطقه خلیج فارس را این گونه توجیه کرد که ایالات متحده آماده حفاظت از این منطقه و حفاظت از آزادی تجارت دریایی در برابر هر گونه خطر است.

استرنی تاکید کرد: آمریکا با همکاری با شرکای خود در منطقه و خلیج (فارس) به دنبال ثبات منطقه و حفاظت از آن است. شرکای آمریکا می‌توانند امنیت دریایی را کنترل کنند.

پنتاگون در تنگه هرمز به ایران پیام داد

وی گفت‌، کشورش برای این امر رزمایش‌هایی را برای ارتقای پتانسیل‌ خود و از بین بردن هر گونه خطر جهت تضمین تجارت بین‌المللی از طریق تنگه‌ها و کانال‌های دریایی برگزار می‌کند.

به گزارش ایسنا به نقل از این شبکه خبری، فرمانده نیروهای دریایی مرکزی آمریکا در این نشست خبری تاکید کرد، نمی‌خواهد در مورد آنچه در صورت کنترل نظامی ایران بر تنگه هرمز پس از تحریم‌های نفتی ایالات متحده ممکن است رخ دهد، صحبت کند.

وی افزود: ما رزمایش‌هایی نظامی را در پایان ماه میلادی جاری برگزار می‌کنیم. همچنین رزمایش پرتاب موشک زمین به زمین به اهداف خواهیم داشت.

این مقام نظامی تاکید کرد: هدف از رزمایش‌هایی که در خلیج عدن در ساحل جیبوتی آغاز شده ارتقای آمادگی نیروهای آمریکایی برای تضمین آزادی تردد از طریق باب المندب است.

وی تاکید کرد: حملات اخیر در باب المندب بسیار خطرناک بوده‌اند و نیروهای دریایی مشترک از عملیات ائتلاف عربی در یمن آگاه هستند. واشنگتن از قطعنامه شماره "۲۲۱۶" سازمان ملل مبنی بر ممانعت از قاچاق سلاح حمایت می‌کند.

استرنی از اظهارات عربستان که مدعی کمک تسلیحاتی تهران به انصارالله است، استقبال و ابراز امیدواری کرد همزمان با ادامه‌ بحرانی انسانی و اوضاع موجود در یمن برای حل بحران این کشور راه‌حل سیاسی پیدا شود.

فرمانده نیروهای دریایی مرکزی آمریکا افزود: نیروهای دریایی آمریکا اخیرا توانستند کشتی حامل بیش از ۲۵۰۰ قطعه سلاح در مسیر خود به یمن را مصادره کنند. این بزرگترین محموله‌ای بود که توقیف شده و ما هنوز نمی‌دانیم که برای کدام طرف درگیر در یمن این سلاح قاچاق می‌شد.

نشست فرماندهان ارتش‌های عربی با همتایان آمریکایی در حضور قطر


از سوی دیگر، یک منبع در وزارت دفاع کویت اعلام کرد، فرماندهان ارتش‌های کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس امروز (دوشنبه) در کویت گرد هم جمع می‌شوند.

نشست امروز درچارچوب پانزدهمین دوره فعالیت‌های کمیته نظامی عالی شورای همکاری خلیج فارس با حضور فرماندهان ارتش‌های کشورهای عضو برگزار می‌شود.به گفته این منبع، این جلسه قبل از نشست چهارشنبه با مقامات نظامی آمریکا، مصر و اردن تشکیل می‌شود.

خبرگزاری فرانسه نیز گزارش داد، رئیس ستاد ارتش قطر نیز در دو نشست حضور خواهد یافت.


برگزاری مانور نیروی دریایی آمریکا در خلیج فارس و پیام به ایران


در میانه تنش ها میان مقامات ایرانی و آمریکایی بر سر تنگه هرمز، نیروی دریایی آمریکا اعلام کرده است که ماه جاری "برای حصول اطمینان از آمادگی اش برای تضمین آزادی حمل و نقل در خلیج فارس و دریای سرخ" مانورهایی را برگزار کرده است.

به گزارش شبکه خبری بلومبرگ، اسکات ای. استیرنی، فرمانده ناوگان پنجم آمریکا، مدعی شد: اقدامات ایران در سراسر این منطقه، بی ثباتی را گسترش می دهد و این امر به طرز قابل توجهی بر این منطقه تاثیر می گذارد.

 دریادار پاسدار علیرضا تنگسیری چندی پیش اظهار کرده بود که حضور دشمن در منطقه امنیت کشورها را بر هم می زند و آنها تلاش می‌کنند با این حضور سلاح‌های خود را به فروش رسانند.

وی با بیان اینکه نیروی دریایی ارتش و سپاه در آمادگی کامل به سر می‌برند، افزوده بود : حضور نیروهای خارجی در خلیج فارس و دریای عمان به دقت رصد می شود و ما بیش از گذشته بر آب‌های جنوب کشور اشراف اطلاعاتی داریم.

دریادار تنگسیری همچنین بیان کرده است : از منافع جمهوری اسلامی در خلیج فارس و تنگه هرمز دفاع کرده و مشکلی که دشمن بتواند در این منطقه ایجاد کند نداریم. خلیج فارس خانه ماست و می‌توانیم با کمک کشورهای همسایه امنیت آن را تامین کنیم و نیازی به حضور کشورهای بیگانه از جمله آمریکا وجود ندارد.

وی با اشاره به حضور ناو های هواپیمابر آمریکایی‌ها در خلیج فارس گفت: حضور این ادوات در آب‌های خلیج فارس آلودگی‌های زیست محیطی زیادی را به دنبال دارد و آن‌ها در آب‌های سرزمینی خود از این ناوها استفاده نمی کنند اما در منطقه ما حضور دارند.

 مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا نیز در واکنش به سخنان علیرضا تنگسیری با ادعای اینکه جمهوری اسلامی ایران کنترل تنگه هرمز را در دست ندارد، توییت کرد: تنگه (هرمز) یک گذرگاه جهانی است. آمریکا به همکاری با شرکایش برای اطمینان از آزادی ناوبری و جریان آزاد تجارت در گذرگاه‌های جهانی ادامه خواهد داد.

علی اکبر ولایتی، ‌مشاور رهبری در امرو بین‌الملل نیز اظهار کرده است، در صورتی که ایران اجازه نداشته باشد نفتش را از طریق این تنگه صادر کند، هیچ کشور دیگری از خاورمیانه هم قادر به انجام این کار نخواهد بود.

 

52310

30 دیدگاه
 • بی نام
  دوشنبه 19 شهریور 1397 - 11:25:58
  پاسخ
  96 7

  یاد فیلم جنگ نفتکش ها افتادم

 • بی نام
  دوشنبه 19 شهریور 1397 - 11:59:04
  پاسخ
  63 232

  تو هم امنیت طرف خودت را برقرار کن. ما نیاز به کمک شما برای برقراری امنیت سمت خودمان به شما نیاز نداریم

  • عباس
   دوشنبه 19 شهریور 1397 - 18:28:36
   33 64

   منفی ها یعنی چی؟ یعنی شما دوست دارید اونها امنیت ما رو تأمین کنند. یعنی از استقلال بدتون میاد، یعنی همیشه نوکر بودن رو دوست دارید؟ یعنی به قهقرا رفتن رو دوست دارید. پهلوی ها بدون هماهنگی با سفارت آمریکا و انگلیس یک نخست وزیر نمی تونستن جابجا کنن. مادر شاه توی خاطراتش میگه شاه از امینی خوشش نمیومد ما کلی رشوه رفتیم آمریکا و برای زن کندی بردیم تو اون شوهرش رو راضی کنه که ما امینی رو بر کنار کنیم. احتمالا این منفی ده ها طرفدار همچین حکومتی هستن، مبارکتون باشه

  • بی نام
   سه شنبه 20 شهریور 1397 - 10:51:16
   83 11

   نخير جناب عباس ، منفي ده ها طرفدار همچين حكومتي نيستن . اما چون خود سياست هاي ج ا از اول انقلاب باعث شده اين شرايط به وجود بياد و منفي ده ها خود ج ا رو باعث اين شرايط ميدونن ، منفي ميدن . از روز فرداي انقلاب صداي مرگ بر آمريكا ، انگليس ، شوروي البته امروز باهاش جي جي باجي هستيم و مرگ بر اسرائيل و اخيرا مرگ بر عربستان و ... بلند شد و نتيجه به اينجا رسيد . طوري كه امروز خود بزرگان نظام هم اعلام ميكنن كه به اندازه انگشتان يك دست هم دوست در جهان نداريم .

 • بی نام
  دوشنبه 19 شهریور 1397 - 13:17:18
  پاسخ
  53 238

  وای به روزی که جنگنده قاهر 313 به پرواز کنه آن وقت ناوهای آمریکایی باید دنبال سوراخ موش بگردند.

  • بدون نام
   دوشنبه 19 شهریور 1397 - 13:32:16
   158 10

   کوثر رو هم اضافه کن همون اف ۵ سابق

  • بی نام
   دوشنبه 19 شهریور 1397 - 13:42:51
   159 19

   والا تا الان که قاهری که میگویی حتی نتونسته از روی کف باند بلند بشه...

  • بی نام
   دوشنبه 19 شهریور 1397 - 14:50:09
   77 16

   هر وقت تونست پرواز کنه...

  • مهدی
   دوشنبه 19 شهریور 1397 - 20:18:36
   67 7

   ناو تو دریا نمی تونه دنبال سوراخ موش بگرده.

  • بی نام
   سه شنبه 20 شهریور 1397 - 05:36:58
   40 7

   حالا کو تا پرواز. یک فروند کافی نیست

  • بی نام
   چهارشنبه 21 شهریور 1397 - 02:29:19
   18 5

   فشار دادن یک دکمه و اون وقت جنگنده قاهر حتی نمیتونه راهش رو پیدا کنه... مثل این که یادت رفته امریکا خدای تسلیحاته و خیییییلیییی وقت پیش از حد جنگنده گذشته

 • بی نام
  دوشنبه 19 شهریور 1397 - 13:32:00
  پاسخ
  180 2

  اقا زاده ها برن بجنگن

 • با نام
  دوشنبه 19 شهریور 1397 - 14:26:26
  پاسخ
  27 67

  واشنگتن از قطعنامه شماره "۲۲۱۶" سازمان ملل مبنی بر ممانعت از قاچاق سلاح حمایت می‌کندشما آمریکایی ها که اینقدر متمدن اید که از قطعنامه های سازمان ملل حمایت می کنید، پس چرا قطعنامه ی 2231 برجام را نقض کردید. واقعا متاسفام برای شما مزدورانی که فقط به فکر سواستفاده از قدرتتان و قوانین بین الملل و همچنین فروش سلاح هایتان هستید. حقوق بشر و امثالهم برای شما هیچ اهمیتی نداره. حکومت های بزرگتر از شما آمریکایی های مزدور سقوط کرده اند، بدانید که روزی نتیجه ی ظلمتان به خودتان باز خواهد گشت.

 • بی نام
  دوشنبه 19 شهریور 1397 - 14:28:03
  پاسخ
  15 103

  باید با امریکای ترامپ گژدار و مریز کرد تا دوره این خودشیفته که از سیاست هیچ چیزی نمی داند به سر برسد

  • بی نام
   دوشنبه 19 شهریور 1397 - 14:56:48
   51 0

   مگه ما با اوباما کنار اومدیم که رفتن ترامپ تاثیری داشته باشه

  • بی نام
   دوشنبه 19 شهریور 1397 - 15:31:26
   30 0

   داداش املاي کلمات رو لطفا اصلاح کن ببينيم با خودت چندچندي؟

 • خیبری
  دوشنبه 19 شهریور 1397 - 15:19:17
  پاسخ
  11 48

  اولا ترامپ بهترین دوست ایران خواهد بود اگر ایران و امریکا در دام اروپا و ننه من غریب بازی های عرب های انگلیسی نیفتند . ایران باید دوست و متحد امریکا باشد . اما اینکه امریکا ایا می تواند ایران را تهدید کند خیال خامی بیش نیست و تنها مصرف ان فروش سلاح به اعراب است وگرنه هر لحظه ای ایران اراده کند امریکا را به قعر خلیج تا ابد پارس می فرستد .

 • علی
  دوشنبه 19 شهریور 1397 - 15:32:09
  پاسخ
  3 38

  هواپیماهای بدون سرنشین ره گیری نمیشه. انصارالله بجا ما امارات و عربستان و ناوها رو بزنه این بیچاره ها که دارن همینجوری بمبارون میشند بجای ما بزنند روغن ریخته رو نذر امامزاده کنیم.

  • بی نام
   سه شنبه 20 شهریور 1397 - 20:38:30
   15 0

   آره آمریکام که خوذش همه ی اینا رو ساخته نمیدونه جطور و با چه تکنولوژی باش مقابله کنه. از تو هم بیا بیرون. یه اف۳۵ برای نابودی ناوگان هواییه ما کافیه

  • بی نام
   چهارشنبه 21 شهریور 1397 - 00:05:27
   1 12

   پس ما چه طوری پهپاد اسرائیلی رو با سامانه هامون رهگیری و شکار کردیم؟تا حالا هیچ کشوری ادعا نکرده که پهپاد هاش کاملا رادار گریزند.ثانیا یمنی ها اثبات نکردند پهپاد هاشون سالم برگشتند اگر پهپاد ها موفق بشن که ابوظبی رو بزنن مطمئن باش در راه برگشت هدف راحتی برای اف۱۶واف۱۵ها هستند .برگشتشون غیر ممکن خواهد بود.

 • بی نام
  دوشنبه 19 شهریور 1397 - 20:52:11
  پاسخ
  32 6

  ادم بهتره ادعایی بکنه که وقتی پای عمل رسید توانایی اجرایش را هم داشته باشد هنوز خاطره جنگ اول ودوم خلیج فارس را فراموش نکرده ایم

 • رضا
  سه شنبه 20 شهریور 1397 - 00:43:14
  پاسخ
  1 14

  افزایش و تعدد مانورهای امریکا و از طرفی در صورت صلاحدید تکرار انجام مانورها توسط ایران در خلیج فارس طی 3 تا 4 هفته آینده بدون ایجاد کوچکترین برخوردی با نیروهای امریکایی، باعث افزایش قیمت نفت خواهد شد. علاوه بر افزایش قیمت بنزین برای مصرف کننده های امریکایی، افزایش قیمت نفت جبران کاهش احتمالی صادرات نفت ایران را خواهد کرد. علاوه بر این ممکن است در اثر بروز مشکلاتی در بندری و یا در تاسیساتی در اثر برخورد جسم سخت با منابع نامشخص، اتصال نفت کشها در خلیج عمان برای بارگیری نفتی از امارات با مشکلات و تاخیرهایی مواجه شود.

  • بی نام
   سه شنبه 20 شهریور 1397 - 20:39:47
   3 0

   ما باید با کار کارشناسی و علمی و با تکیه بر واقعیتها از داشته هامون برای مقابله استفاده کنیم

 • بی نام
  سه شنبه 20 شهریور 1397 - 19:21:08
  پاسخ
  2 42

  خدایا تو کجایی ببین مزدوران چجوری میخوان حکمیت داشته باشن بر کشور ما چجوری میخوان کشور ما رو نابود کنند تا مظلومان نتوانند دستشون ب حلقومشان برسه چرا اینا نمیخوان امنیت در جهان باشه با این عقده هاشون چیو میخوان ثابت کنند ب والله اگه کسی آمریکا رو همیاری نکنه هیچ غلطی ب تنهایی نمیتونن بکنند اینا ک دنیا باهوشونه با چشم های گرگ صفتشون ببین چجوری پوزشون ب خاک مالیده میشه ما با کسی مشکلی نداریم جز اینکه نمیخواییم مثل ثابق پای اجنوی ها ب این کشور باز بشن .. کشور های عربی ک باج گرفتن از آمریکا ملاحضه کنید بعدها چی بسرشون میارند آمریکایی ها .. فک نکنید ک اونا هم محکم آب گوشت گیرشون میاداااا شک نکنید شاید کمی زمانبر باشه ولی قطعیست ان شاءالله

 • رائفی
  سه شنبه 20 شهریور 1397 - 21:38:20
  پاسخ
  2 14

  تنها راهی که میشه امریکا را سر عقل اورد این است که با موشک تمام ناوهایشان را غرق کنیم تا بفهمن دنیا دست کیه شاید هم‌ به برجام برگردن

 • بی نام
  چهارشنبه 21 شهریور 1397 - 07:39:53
  پاسخ
  17 1

  ميشه ما يه روز صبح اخبار را ببينيم كشوري ما را تحديد نكرده باشه؟؟ آخه تا كي بايد اين مردم بيچاره جواب سياستهاي غلط اين چهل سال را بدن؟ بس كنيد ديگه بابا

 • بی نام
  چهارشنبه 21 شهریور 1397 - 09:11:36
  پاسخ
  2 11

  چند موشک بزنین همه ناو هایشان غرق بشه بفهمن دنیا دست کیه

 • بی نام
  چهارشنبه 21 شهریور 1397 - 12:33:38
  پاسخ
  1 4

  سنگ بزرگ علامت نزدن است

 • بی نام
  چهارشنبه 21 شهریور 1397 - 12:34:05
  پاسخ
  0 0

  مگه کم تا الان ناو آوردن تو خلیج فارس که الان جذابیت داشته باشه

 • بی نام
  چهارشنبه 21 شهریور 1397 - 12:34:54
  پاسخ
  1 11

  همش افه الکی. جرات نزدیک شدن به کشتی های ما رو ندارن چه برسه حمله

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700

پربیننده‌ترین