چهارشنبه 25 مهر 1397
شنبه 21 مهر 1397 - 11:44:26 چاپ

مواضع بی‌سابقه مکرون دربارۀ ایران و عربستان: سعودی در هیچ زمینه‌ای شریک ما نیست

بین الملل > اروپا - رئیس جمهوری فرانسه به کشته شدن روزنامه نگار سعودی واکنش نشان داد و گفت عربستان در هیچ زمینه ای شریک بزرگ ما نیست.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، امانوئل مکرون رئیس جمهوری فرانسه در گفتگویی اختصاصی با شبکه فرانس 24 به مسائل مهم روز سیاست خارجی کشورش پرداخت و درباره عربستان و معضل تازه این کشور درباره قتل خاشقجی واکنش نشان داد و گفت این مساله بسیار خطرناک است. مکرون درباره برجام نیز اظهار نظر کرد و گفت خروج از برجام به منظور درگیری در منطقه است.

مکرون در این گفتگو تاکید کرد:  خروج از توافق هسته ای ایران (برجام) را اقدامی «بی ثمر» خواند و گفت که با خروج از این توافق، خطر بروز درگیری در منطقه وجود دارد.

رئیس جمهور فرانسه در این مصاحبه که در حاشیه یک نشست در شهر «ایروان» پایتخت ارمنستان صورت گرفت، ضمن ابراز تبریک بابت انتصاب «لوئیس موشیکیوابو» وزیر خارجه روآندا به سمت دبیرکل جدید سازمان بین المللی کشورهای فرانسوی زبان، این انتصاب را نشانه یک «تحول واقعی سیاسی» در روآندا خواند.

مکرون در گفت و گو با تلویزیون فرانس 24 گفت: همانطور که می دانید جناح های مختلفی در ایران وجود دارد و نمی توانم بگویم که دستور (این بمب گذاری) از مقام های بالا یا از فلان سرویس یا جناح صادر شده باشد.(اینجا)

وی همچنین تصریح کرد که هیچ اطلاعات دیگری در این زمینه ندارد.

مکرون درباره رابطه با عربستان گفت: دانستن عربستان به عنوان مشتری بزرگ فرانسه در هر زمینه‌ای اشتباه است، این مساله واقعیت ندارد.

وی افزود: فرانسه با عربستان و امارات در منطقه شراکت مطمئن و مهمی دارد و این شراکت استراتژیک است نه تجاری، زیرا ما منافع مشترک را در منطقه به اشتراک می‌گذاریم به این دلیل که ثبات منطقه برای ما حائز اهمیت است و "مبارزه با تروریسم به دست این دو کشور انجام می‌شود."

ماکرون در پاسخ به سوالی درباره انتقادهای سازمان‌های غیردولتی که پاریس را متهم به مجهز کردن ریاض و ابوظبی به سلاح و تجهیزات نظامی مظنون به استفاده در یمن کردند، گفت، فرانسه سیاست قاطعانه‌ای در این باره دارد و در زمره تامین‌کنندگان عربستان به این تجهیزات در درگیری‌های یمن نیست.

طبق گزارش صادرات تجهیزات نظامی در سال ۲۰۱۷، ۶۰ درصد از معاملات سلاح به ارزش ۶.۹ میلیارد یورو سهم خاورمیانه بوده و کویت با خرید سلاح به ارزش ۱.۱ میلیارد یورو در مرتبه نخست، قطر با خرید ۱.۰۸ میلیارد یورو، امارات با خرید ۷۰۱ میلیون یورو و عربستان با خرید ۶۲۶ میلیون یورو سلاح در مرتبه‌های بعدی قرار دارند.

از سوی دیگر، فرانسه در سال ۲۰۱۷ از مجموع فروش سلاح به ارزش ۶.۷ میلیاردی، ۱.۳۸ میلیارد یورو از آن را به عربستان فروخته و به این ترتیب ریاض پس از قاهره دومین مشتری بزرگ فرانسه در این بخش در سال ۲۰۱۷ بود.

طبق آمار وزارت دارایی،‌ صادرات غیرنظامی فرانسه در سال ۲۰۱۷ به عربستان به ارزش ۴.۵۱ میلیارد یورو و با افزایش ۸.۸ درصدی ظرف یک سال همراه بود.

مکرون

وی در گفت‌وگو با شبکه فرانس ۲۴ نیز اظهار داشت: آنچه درباره ناپدید شدن جمال خاشقجی، روزنامه‌نگار سعودی به بیرون درز کرده بسیار خطرناک است و ما نیز منتظر روشن شدن حقیقت به طور کامل هستیم فرانسه می‌خواهد از راهی برای روشن شدن واقعیت در این پرونده که بسیار نگران کننده است، استفاده شود.

ماکرون افزود: به محض روشن شدن حقایق موضعی را در این پرونده اتخاذ می‌کند و این موضوع را با ولیعهد و پادشاه عربستان و نیز رئیس‌جمهوری ترکیه در میان خواهد گذاشت.

وی خاطرنشان کرد، به دیگر هم‌پیمانان ریاض که خواستار پاسخگویی آن در این باره هستند، پیوسته است.

52310

12 دیدگاه
 • شمس تبریزی
  شنبه 21 مهر 1397 - 12:12:27
  پاسخ
  21 19

  همچین بی سابقه هم نبوده. البته بار دیگر جواب ظریف را داد. ظریف گفته بود که اگر برجام به نفع آمریکا بود ازش خارج نمیشد. مکرون چی میگه «خروج از توافق هسته ای ایران برجام را اقدامی «بی ثمر» خواند و گفت که با خروج از این توافق، خطر بروز درگیری در منطقه وجود دارد». منظورش کدوم خطر درگیری هست؟ دستیابی ایران به سلاح هسته ای را میگه. این چیزی هست که ترامپ شعورش نمیرسید که بفهمه اما مکرون جوان فهمیده. بقیه هم فهمیدن. حالا باز هم بگویید برجام به نفع آمریکا نبود. اتفاقا هم خوب هم بوده. عقلای واشنگتن هم همگی میگن به نفع ما بوده. فقط یه بساز و بفروش که عقلش به این حرفها نمیرسه میگه به نفع نبوده

  • بدون نام
   شنبه 21 مهر 1397 - 13:46:12
   8 5

   به نفع ايران چي? برجام به نفع ما بوده يا نه?

  • بی نام
   شنبه 21 مهر 1397 - 15:03:24
   3 3

   شمس خودتی؟؟؟ آخه قبلا از مخالفان راستین برجام بودی اگه خودتی اینهمه چرخش در جهت وزش باد واقعا نوبره

  • شمس تبریزی
   یکشنبه 22 مهر 1397 - 01:29:29
   3 1

   بله خودم هستم و این بار شیاطین درمانده به اسم من کامنت ننوشتن. از کجای کامنت من فهمیدی که من موافق برجام شدم؟ به جان شما نباشه من یه دونه گلابی برجامی هم نخوردم .

  • بی نام
   یکشنبه 22 مهر 1397 - 10:43:04
   2 2

   شمس تبریزی نام یک شخصیت مشهور در ادبیات و فرهنگ ایران است و هر کسی دلش بخواهد میتواند از این نام برای کامنت هایش استفاده کند. اینجا این نام سندش به اسم کس خاصی ثبت نشده... مثلا اگر اسم شناسنامه من اشکان هست به این معنی نیست که هیچ کس دیگه حق نداره این اسم را برای بچه اش بگذاره

  • شمس تبریزی
   یکشنبه 22 مهر 1397 - 11:38:27
   3 0

   بی نام آخر، اولا نام خانوادگی بنده شمس تبریزی است. شما هم نام خانوادگی شمس تبریزی داری؟ نخستین کسی که به نام شمس تبریزی در این سایت کامنت نوشت من بودم و سالها هم به این نام نوشتم. اصلا فرض کن این نام مستعار من باشه. هوشنگ ابتهاج هم با نام مستعار سایه مینوشت. حالا اگر کسی به اسم سایه بنویسه و اگر ابتهاج اعتراض کنه، باید آن کس بگه سایه متعلق به طبیعت است و هر کس دوست داشته باشه میتونه نام سایه را روی خودش بذاره؟؟؟ آیا میتوانی بگویی آقای ابتهاج، مگر خدا تمام سایه ها را به نام تو سند زده که من نمیتوانم از این اسم استفاده کنم؟ جدی میتونی این حرف را به ایشان بزنی؟ شما خودت هم میدونی کسی که به اسم سایه بنویسه یعنی میخواد افکارش را به نام مرحوم ابتهاج مطرح کنه و او را خراب کنه. مغلطه نکن لطفا

  • بی نام
   یکشنبه 22 مهر 1397 - 15:02:43
   1 3

   لطفا این همه چرت و پرت ننویس کم از نظریه پردازان هم مسلکتون نمیشنویم

 • بی نام
  شنبه 21 مهر 1397 - 12:27:33
  پاسخ
  32 3

  مبارزه با تروریسم به دست این دو کشور انجام می‌شود؟؟؟؟

  • بی نام
   شنبه 21 مهر 1397 - 15:51:58
   4 1

   دقیقاً منظورتون از مواضع بی سابقه این بوده حتما

 • بدون نام
  شنبه 21 مهر 1397 - 13:47:41
  پاسخ
  10 3

  مطميني مبارزه با تروريسم به دست امارات و عربستان انجام ميشود?

  • صابر
   یکشنبه 22 مهر 1397 - 15:28:06
   0 0

   منظورت از دو کشور عربستان و امارات هست که خودشون معدن ساخت و افکار تروریستی هستین یا فرانسه امریکا که به گفته خودشون داعش خودشون درست کردن . دین ندارین ازاد مرد باشین .گوره بابای همه جناها طرف حق باشین

 • بی نام
  شنبه 21 مهر 1397 - 14:09:09
  پاسخ
  29 4

  واقعآخاک تو سر دنیا کنند که عربستان وامارات پرچم مبارز با تروریسم دست گرفتند

ارسال دیدگاه

قوانین ارسال نظر
 • خبرآنلاین نظراتی را که حاوی توهین یا افترا است، منتشر نمی‌کند
 • لطفا از نوشتن نظرات خود به صورت حروف لاتین (فینگلیش) خودداری کنید
 • اگرچه تلاش می‌شود نظرات ظرف 2ساعت تعیین تکلیف شوند اما نظراتی که پس از ساعت 19 نوشته شود حداکثر تا 9 صبح روز بعد منتشر می‌شوند
 • با توجه به آن که امکان موافقت یا مخالفت با محتوای نظرات وجود دارد، معمولا نظراتی که محتوای مشابه دارند، انتشار نمی‌یابند بنابراین توصيه مي‌شود از مثبت و منفی استفاده کنید.

0/700