حذف تایید صلاحیت توسط شورای نگهبان و واگذاری آن به احزاب،پیشنهاد عباس عبدی برای انتخابات آتی مجلس

عباس عبدی در روزنامه اعتماد نوشت:یک‌بار دیگر و در آستانه یک انتخابات دیگر، دستگاه قانون‌گذاری کشور در پی اصلاح قانون انتخابات است.

نظام انتخاباتی ایران از چند عنصر مهم در رنج است. اولین و مهم‌ترین آن، رد صلاحیت‌هایی است که منجر به بیرون رفتن نظام‌مند عده‌ای از کنشگران سیاسی با گرایش و سلایقی متفاوت از معیارهای رسمی از گردونه انتخاب شدن و ایفای نمایندگی مردم می‌شود.

این کار و در ابتدا چندان خطرناک به نظر نمی‌رسد، ولی در ادامه به‌دلیل سازوکاری که در مفهوم رد صلاحیت و تضاد آن با نظام مبتنی بر رای مردم وجود دارد، به ضد خود تبدیل می‌شود و مجلس را تهی از محتوای واقعی می‌کند به‌طوری که سر و صدای آقای جنتی هم که دبیر شورای نگهبان است از بی‌کفایتی نمایندگان مجلس در می‌آید.

  مشکل بعدی فقدان نظام حزبی در کشور است. واقعیت این است که هیچ نماینده‌ای نمی‌تواند به صورت فردی به انجام شایسته وظایف نمایندگی مجلس مصرح در قانون اساسی بپردازد، زیرا مسائل کشور گسترده و تخصصی است و اظهارنظر و تصمیم‌گیری درباره آنها باید جمعی باشد و نه مبتنی بر داوری فردی. اصولا پارلمان از ابتدای شکل‌گیری خود به نظام حزبی گره خورده است. نمایندگان باید از طریق احزاب اعمال‌نظر کنند. مثلا 2 یا 3 یا 4 حزب اصلی باید در مجلس باشند و نمایندگان طرفدار آنها در فراکسیون خود فعالیت کنند. در این صورت مردم با 300 نماینده طرف نیستند. 300 نماینده‌ای که اسم بیشتر آنان را هم نمی‌دانیم. مردم با 2 یا 3 یا 4 نماینده که همان احزاب باشند، طرف هستند. احزابی که مسوولیت‌پذیر هستند و نمی‌توانند دنبال منافع شخصی خود باشند یا حداقل کمتر از نمایندگان به صورت فردی دنبال این منافع هستند.

مشکل سوم وجود نظام انتخاباتی مبتنی بر پیروزی نصف به علاوه یک است. این ساختار اگر همراه با حوزه‌های تک‌نماینده‌ای باشد، طبعا مشکلی ایجاد نمی‌کند، ولی در حوزه‌هایی که تعداد نمایندگان زیاد است، مثل تهران که 30 نفر است، ایجاد مشکل می‌کند. یک گروه با 51درصد آرا همه 30 نفر را به خود اختصاص می‌دهد و 49درصد بقیه مردم، از داشتن نماینده محروم می‌شوند. این نه تنها ناعادلانه است که بسیار هم مخرب است، زیرا نامزدها را به سوی پوپولیسم و شعارهای پوچ و رای‌آور سوق می‌دهد تا بلکه به هر قیمتی که شده برنده شوند.

ورود مجلس به بررسی طرحی که هدف آن استانی کردن انتخابات است، می‌تواند آغاز مناسبی باشد برای حل هر سه مشکل فوق.

اول از همه تایید صلاحیت‌ها را به عهده احزاب و گروه‌ها قرار دهند، مگر آنکه در یک دادگاه صالح صلاحیت افراد برای نمایندگی رد شده باشد. اصل بر صلاحیت است، مگر آنکه خلاف آن در یک دادگاه ثابت شود. این به نفع شورای نگهبان هم هست. البته شورای نگهبان از خود سلب مسوولیت نمی‌کند، بلکه مبتنی بر نظر دادگاه رفتار می‌کند. اهمیت رسیدگی قضایی در این است که همه ‌چیز به صورت شفاف و در معرض دید مردم خواهد بود و دیگر کسی به تصمیمات شورای نگهبان معترض نخواهد بود.

درخصوص انتخابات حزبی می‌توان این کار را فقط در سطح نامزدهای استانی انجام داد. به این صورت که گروه‌ها و احزاب می‌توانند لیست نامزد معرفی کنند. ولی هر گروهی که کمتر از 5درصد آرا را بیاورد، باید به تناسب نیز هزینه انتخابات را پرداخت کند. برای این کار باید پیشاپیش مبلغ مذکور را در حساب خاصی مسدود کنند.

طبیعی است مشکل سوم نیز به‌راحتی حل خواهد شد، برای نمونه اگر در یک استان 10 نفر نماینده استانی هستند، به تناسب آرای احزاب و گروه‌ها، از لیست نامزدهای احزاب و گروه‌ها، افرادی انتخاب و به مجلس خواهند رفت. بنده قصد دفاع قطعی از جزییات این یادداشت را ندارم. جزییات را می‌توان مورد بحث قرار داد، ولی تا هنگامی که این سه ویژگی در نظام انتخاباتی لحاظ نشوند، بعید است که بتوانیم مجلسی کارآمد و موردنظر را شکل بدهیم.

23302

کد خبر 1223679

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 20
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 6
  • GB ۰۷:۴۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
    28 1
    عمرا حضرات قبول کنند
  • IR ۰۸:۰۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
    7 29
    واقعا" دیدیم در شورای شهر که شورای محترم نگهبان ورود پیدا نکردند چه افراد محترمی که دارای سوابق ...واز این دست آدمهای متخصص وارد شدند.... اگر شورای نگهبان نباشد مجلس میشود پاتوق از این دست آدمها.الان دربرخی موارد شورای نگهبان کوتاهی میکند.چون اگرواقعا" به صلاحیتها رسیدگی شود وضعیت کشور اینگونه نباید باشد....
    • IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
      20 1
      الان که نظارت استصوابی روی مجلس هست همه چی گل و بلبله؟؟؟؟
  • من IR ۰۸:۴۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
    19 1
    به هر حال یک روشی را پایه گذاری کنید که مهندسی مجلس از بین بره. دوست نداریم یک عده مجلس آتش زن و گلابی خور وارد مجلس بشن. کار بلد هستند روی چشممان جا دارند اما اگر کسی می خواد بیاد مجلس تا با شلوغ بازی منافع گروهی خاص را پیش ببره نباید بذاریم
    • IR ۱۶:۲۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
      2 8
      گلابی بخورند اما به فکر مردم هم باشند
  • IR ۰۹:۰۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
    15 1
    حرف حساب
  • AE ۰۹:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
    13 0
    به كجا چنين. شتابان ...
  • مهدی IR ۰۹:۴۸ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
    25 1
    مگر حزبی در کشور وجود دارد....شما و امثال شما از سکوت ملت تنفر را نمی بینید؟
  • IR ۱۱:۱۷ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
    3 8
    واگذاری موضوع به احزاب مفسد و قدرت طلب و غارتگر بیت المال چه مشکلی را حل می کند مگر احزاب ایران اعم اصلاح طلب و اصول گرا درکجا خوب درخشیده اند ...
  • IR ۱۲:۰۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
    1 14
    اگر مرجعی مثل شورای نگهبان نباشد کسانی مثل اقای عبدی ...
  • IR ۱۲:۰۶ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
    5 13
    دیدیم با اینکار چه زیبا آن همه فاجعه تجاوز و اختلاس در برخی شوراهای شهر تحویل دادید! یا آن نماینده مجلس که رد صلاحیت شد و ... و حالا نوار آن رابطه ....در اروپا و آمریکا هم همین است و شما جز این هدفی ندارید.
    • IR ۱۵:۵۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
      8 1
      چرا کشورهای دیگه که این نوع نظارت ها نیست پیشرفته ترند؟
  • khakha IR ۱۲:۳۴ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
    8 0
    بسیارعالی
  • IR ۱۵:۵۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
    11 0
    پیشنهاد خوبی است
  • IR ۱۵:۵۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
    25 1
    من که رای نمیدم
    • IR ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
      15 0
      منم همینطور
  • IR ۱۶:۱۹ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
    24 0
    من که خسته شدم رای دادم و تاثیری ندیدم
  • IR ۱۶:۲۰ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
    13 0
    حزبی نذاشتند بمونه
  • IR ۱۶:۲۲ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
    14 0
    جناب عبدی الان وقت این حرفها نیست وقت پاسخگویی به ملته
  • IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۷/۱۱/۰۱
    12 0
    این حرفها درست اما الان برای مردم نون و اب نمیشه