کارخانه‌های لبنی: قیمت لبنیات را گران کنید

باشگاه خبرنگاران جوان نوشت: دبیر انجمن صنایع لبنی گفت: با توجه به افزایش قیمت خرید شیرخام با نرخ‌های بالاتر از مصوبه ستاد تنظیم بازار، کارخانه‌های لبنی خواستار افزایش نرخ محصولات لبنی هستند

رضا باکری دبیر انجمن صنایع لبنی کاهش قیمت شیرخام را تکذیب کرد و گفت: هم اکنون حداقل قیمت خرید هر کیلو شیرخام از دامداران ۲ هزار و ۱۵۰ تومان بوده که این امر نشان می‌دهد نرخ مصوب ۲ هزار تومانی شیرخام به هیج عنوان اجرایی نشده است.

وی از کاهش قیمت شیرخشک در بازار خبر داد و گفت: در ماه‌های اخیر، تولید کارخانه‌های شیرخشک به بهانه کمبود شیرخشک در بازار به مرز ۲۰ هزارتن رسید که با کاهش تقاضای کارخانه‌های لبنی به قیمت ۱۶ هزار تومان و نرخ واقعی خود رسید.

باکری با اشاره به اینکه دپو ۱۰ هزارتن شیرخشک در انبارها صحت ندارد، بیان کرد: در سال‌های گذشته، دولت ۱۰ تا ۱۵ هزار تن شیرخشک به عنوان ذخیره استراتژیک در انبارهای کشور داشت درحالیکه هم اکنون حداکثر ۶ هزارتن شیرخشک در انبارها موجود است که با توجه به مصرف ماهانه ۱۰ هزار تن شیرخشک در کشور رقمی نیست که دامداران خواستار صادرات هستند.

صادرات ۳۰۳ هزارتن محصولات لبنی در ۱۰ ماهه امسال

دبیر انجمن صنایع لبنی در بخش دیگر سخنان خود درباره آخرین وضع صادرات محصولات لبنی گفت: براساس آمار ۱۰ ماهه گمرک، حدود ۳۰۳ هزارتن محصولات لبنی با ارزش بالغ بر ۵۸۰ میلیون دلار به بازارهای هدف صادر شد که نسبت به سال گذشته از نظر وزنی ۹ درصد کاهش داشته است که پیش بینی می‌شود این روند تا پایان سال ادامه یابد.

وی ادامه داد: با توجه به آنکه تاکنون کارخانه‌های لبنی قیمت‌های مصوب شیرخام را رعایت کردند، اما دامداران تکمینی نسبت به اجرای مصوبه نداشتند.

باکری در پایان درباره آخرین تعیین تکلیف قیمت محصولات لبنی تصریح کرد: با توجه به افزایش قیمت خرید شیرخام با نرخ‌های بالاتر از مصوبه ستاد تنظیم بازار، کارخانه‌های لبنی خواستار افزایش نرخ محصولات لبنی هستند چرا که هم اکنون با حاشیه سود ۱ تا ۱.۵ درصد در حال تولید هستند.

۲۲۶۲۲۶

کد خبر 1236747

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 0 =