۰ نفر
۲ فروردین ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۴
تالاب شادگان جاذبه‌ای کم‌تر شناخته شده

تالاب بین‌المللی شادگان یکی از تالاب‌های بزرگ ایران است که در جنوب غربی کشور و در استان خوزستان واقع شده و همه ساله میزبان بسیاری از گردشگران نوروزی ‌است.

به گزارش خبرآنلاین، تالاب بین‌المللی شادگان یکی از تالاب‌های بزرگ ایران است. این تالاب در جنوب غربی ایران و در استان خوزستان واقع شده‌است. مقر دائمی کنوانسیون در گلند، سوئیس است.

آب این تالاب بین‌المللی که از لحاظ رتبه‌های ثبت شده در یونسکو در گذشته در رتبه پنجم جهانی قرار داشت، از رودخانه‌های جراحی و کارون همچنین جزر و مد خلیج فارس تأمین می‌شود که ب‍ه رغ‍م فصلی بودن ب‍خ‍ش آب ش‍ی‍ری‍ن آن، آب ش‍ور ت‍‍الاب ب‍ه دل‍ی‍ل م‍ت‍ص‍ل ب‍ودن به خ‍وره‍‍ا و خ‍ل‍ی‍ج ف‍‍ارس، دائ‍م‍‍ی است.

تنوع پرندگان
پرندگان مهاجر از شمال و جنوب کره زمین به تالاب شادگان مهاجرت می‌کنند. هر سال در فصل زمستان پرندگان برای زمستان گذرانی و تخم گذاری از مناطق سردسیر سیبری و اروپا به تالاب بین المللی شادگان مهاجرت می کنند.

تالاب شادگان محل مناسبی برای محققان در زمینه پرنده نگری نیز به حساب می آید به طوری که گردشگران و علاقمندان به گونه های مختلف پرنده برای انجام تحقیقات و عکاسی از این تالاب بازدید می کنند.

 
خوراکی‌ها
خریط( kherayt)  یکی از محصولات ارزشمند و کمیاب تالاب‌های خوزستان است که حتی نام آن برای بسیاری از کارشناسان کشاورزی نا آشناست و تنها مردمی بومی مناطق جنوب خوزستان به ارزش بالای آن واقف هستند به گونه ای که زمانی این محصول به عنوان پذیرایی با ارزش جلو میهمانان عزیز و با ارزش گذاشته می شد.

در نقاط مختلف کشور محصولات غذایی بی نظیر هستند که تنها مردم بومی همان منطقه آنها را می شناسند و مورد استفاده قرار می دهند. محصولاتی که شاید اکنون و با ورود انواع محصولات شیرینی مضر نظیر کیک ها، شکلات ها و تنقلاب وجود آنها در سفره میزبانی نوعی کثر شان به شمار می رود ولی واقعیت این است که سالم بودن مردمان قدیم نسبت به جامعه فعلی گواهی بر این مدعاست که محصولات گذشتگان ارزش غذایی بالایی دارد.

یکی از این محصولات، ماده ای غذای به نام "خریط" است که مردم بومی تالاب های خوزستان به خصوص مردم عرب این استان به آن علاقه وافری دارند. خریط یک ماده خوراکی زرد رنگ است که از یک گیاه موجود در تالاب به نام بردی (پاپیروس) تهیه می شود. بردی با طولی در حدود شش متر در تالاب ها می روید و به صورت نیزار بخشی از پوشش گیاهی تالاب محسوب می شود.

گرفتن خریط از نیزار
در بالاترین قسمت بردی، کاکلی وجود دارد که حاوی ماده مطلوب یا همان خریط که در مراحل اولیه رنگ آن سبز متمایل به زرد است. بسیاری بر این عقیده اند علت نامگذاری این محصول بومی که فقط در شهرهای جنوب خوزستان و توسط مردم هورنشین تولید می شود؛ همان نحوه کندن آن از شاخه های بردی و جدا کردن قسمت اصلی آن است.

این بخش از گیاه بردی که خریط را از آن می گیرند در صورت تاخیر به علت خاصیت پودری که دارد در اولین وزش باد شدید در هوا پخش می شود. نام این محصول بیشتر برای افرادی که زندگی در کنار تالاب را تجربه کرده اند آشناست، در سال های اخیر که شاهد خشک شدن تالاب های استان بودیم، تولید این محصول که حکم طلای زرد را برای هورنشینان دارد به شدت کاهش یافته است.

 قیمت این محصول که در چند سال اخیر با از بین رفتن قسمت اعظم تالاب های خوزستان، کمیاب و در برخی مناطق نیز نایاب شده، از حد معمول فراتر رفته و با عبور از مرز ۱۰۰ هزار تومان دیگر کمتر کسی به خودت جرات خرید این ماده را می دهد.

صنایع دستی
نخل یکی از درختان مهم در این قسمت به حساب می آید. اغلب مردم شادگان نیز نخسلتان دارند. نخل انواع مختلف و متنوعی میوه دارد. برحی، گنطار، دیری، خارک و... از نواع میوه‌های درخت نخل هستند که علاقمندان بسیاری دارد. زنان در این منطقه نیز از برگ درخت های نخل، صنایع دستی متنوعی می سازند که در بازارهای صنایع دستی مورد استقبال گردشگران قرار گرفته اند.

صنعتگران با استفاده از برگ درختان نخل به نام "خوس" از آنها ظرف هایی مثل سینی، محلی برای نگهداری نان، خرما، کیف های دستی و .. می سازند.

صیادی
ماهیگیری در تالاب شادگان نیز از دیگر جاذبه های توریستی تالاب محسوب می شود. وجود اسکله تفریحی در روستای صراخیه در حاشیه تالاب شادگان باعث شده زیرساختهای گردشگری در اطراف تالاب شادگان روبه توسعه شوند. گردشگران می توانند به جزیره ی کوچکی که داخل تالاب است بروند و از خوراکی های تالاب ازجمله انواع ماهی ها استفاده کنند.

در داخل تالاب ۳۰ آلاچیق گردشگری در قسمت های مختلف روستای صراخیه و داخل تالاب  جهت ایجاد فضایی برای استراحت گردشگران ورودی به تالاب به عنوان یکی از زیرساختهای ایجاد شده در راستای توسعه توریسم  تالاب وجود دارد. همچنین در این محوطه مکان مناسب برای پارکینگ و نیز محل فروش صنایع دستی، سوغات و غذای محلی در نظر گرفته شده است.

سالانه حدود ۱۰۰ فروند قایق تفریحی در روستاهای "صراخیه" و "رگبه" به گردشگران خدمات گشت زنی در تالاب را ارائه می دهند.

به گزارش خبرآنلاین، برای رفتن به تالاب شادگان نزدیک ترین مسیر از اهواز به سمت جاده آبادان است و بعد از اینکه ۷۰ کیلومتر از اهواز به سمت جاده آبادان برانید به سه راهی شادگان می رسید. از سه راهی شادگان تا تالاب نیز حدود ۱۰ کیلومتر مسیر است و به دو روستای جاذبه گردشگری به نام های صراخیه و رگبه می رسید.

کد خبر 1239992

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 15 =