یکی از مشکلات عمده چهارمحال و بختیاری توسعه نیافتن زیرساخت‌هاست

ایرنا نوشت : نماینده ولی فقیه در چهارمحال و بختیاری و امام جمعه شهرکردگفت : یکی از مشکلات عمده چهارمحال و بختیاری توسعه نیافتن زیرساخت ها از جمله راه است.

حجت الاسلام محمد علی نکونام  در نشست با وزیر راه وشهرسازی کشور  با اشاره به عقب ماندگی تاریخی توسعه این استان تاکید کرد :عدالت در توزیع امکانات برای چهارمحال و بختیاری رعایت شود.

به گفته وی، اگر مشکل راه های این استان حل شود، بسیاری از مشکلات دیگر چهارمحال و بختیاری نیز برطرف خواهد شد.
امام جمعه شهرکرد که سحرگاه روز سه شنبه از منطقه موگویی برای دیدار با وزیر راه و شهرسازی به شهرکرد برگشته بود ، افزود : در دهستان موگویی به دلیل نبود جاده دسترسی مطلوب، مردم تا چندین ماه در پیش برف باقی می مانند.
وی تصریح کرد: قرار بود برای رفع مشکلات جاده ای این منطقه محور گردنه عسل کشان بهسازی شود ولی نظریات کارشناسی با وجود اینکه دولت بودجه برای این راه اختصاص داده بود، باعث کُند شدن طرح توسعه راه منطقه شود و زیرسازی جزیی در این ناحیه صورت گرفت.
نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه شهرکرد از وزیر راه و شهرسازی خواست یکبار برای همیشه مشکل ارتباط دهستان موگویی را برطرف کند تا مردم به مرکز استان دسترسی داشته باشند.
نکونام تاکید کرد: دهستان موگویی هیچ راهی ندارد و مردم مجبورند در زمستان به سختی از جاده های استان لرستان عبور و مرور کنند و جاده های شهرستان اردل و دیناران نیز بسیار سخت است.
وی از مدیریت چهارمحال و بختیاری در بحران سیلاب قدردانی کرد و گفت : خوشبختانه این سیلاب تلفات جانی نداشت ولی زیرساخت و بخش کشاروزی بسیار آسیب دید که انتظار دولت اعتبارات لازم را به استان اختصاص دهد.
به گفته وی، یکی از نیازهای دیگر استان استحکام سازی منازل روستایی است که دولت در این زمینه نگاه ویژه ای به استان داشته باشد.
امام جمعه شهرکرد از وزیر راه و شهرسازی به عنوان نماینده دولت برای بررسی سیلاب اخیر درخواست کرد مشکل برق برخی از مناطق روستاهای سخت گذر این استان رفع شود.

محمد اسلامی  وزیر راه وشهرسازی کشور نیز دراین دیدار افزود: دولت تاکید دارد نسبت به ساماندهی عوامل خسارت آفرین سیل مانند ساخت و سازها در بستر طغیانی روخانه و حریم و مسیل، یکبار برای همیشه اقدام کند، زیرا این مساله مورد تاکید مقام معظم رهبری و رئیس جمهوری است.
وزیر راه و شهرسازی افزود: رسالت این وزارتخانه برای اساس مطالعات هیدولوژیکی و با توجه به این مقیاس بارشی و دریافت آب در آبراه، لحاظ کردن میزان دبی ثبت شده بارش های اخیر در مهندسی شهری است و جانمایی در شورای عالی شهرسازی در این زمینه انجام می شود.
بگفته وی، این مساله در حوزه مسکن روستایی نیز لحاظ می شود تا روستاهایی که در معرض رانش زمین و خطر سیلاب است از کانون سیلابی به مناطق امن تر کوچ داده شود.
اسلامی افزود: دولت در کنار مردم است تا با تعامل و مشارکت به صورت هماهنگ و یکپارچه، بتوان چالش های سیل را به یک فرصت سازندگی و پیشرفت تبدیل شود.
وی گفت: در سیلاب اخیر 24 استان، 231 شهرستان، 269 شهر و 5 هزار روستا درگیر سیل بود و تاکنون با این شدت و گستردگی حوادث سیلابی در کشور بود.
وی به پیش بینی های مطلوب سازمان هواشناسی در خصوص بارش ها در فروردین اشاره و تصریح کرد: در این مدت اطلاعیه ها و اخطاریه های هواشناسی برای آگاه سازی مردم در خصوص بارش ها صادر و با درایت استانداران تمهیدات مدیریتی اتخاذ و سیستم یکپارچه مدیریتی در بحران سیلاب ایجاد شد.
وزیر راه و شهرسازی یادآور شد: زیبایی انقلاب اسلامی همین است که مانند امدادرسانی و مدیریت بحران سیلاب اخیر با هم بودن و در زیر یک پرچم با وحدت کار کردن برای مردم و رفع دغدغه مردم است.
اسلامی اظهار داشت: تاکید دولت در جلسه هفتم و یازدهم فروردین برای استانها، ابتدا حفظ جان مردم و رسیدگی به خسارت وارده به آنها در سیلاب اخیر بود و این سیلاب بخش سکونتگاه و کسب و کار مردم را در برگرفته است.
وی به مصوبات اخیر دولت در حمایت از سیل زدگان اشاره و تصریح کرد: مصوبه دولت در این دو نشست اخیر پرداخت تسهیلات بلاعوض و یارانه دار برای جبران خسارت مردم در سیلاب است که دولت یارانه تسهیلات را تعهد کرده است.
بگفته اسلامی در استانهایی که میزان خسارت ها جمع بندی شده پرداخت خسارت به مردم آغاز شده و در بخش کشاورزی و بنیاد مسکن نیز دولت این تسهیلات در حال پرداخت است.
اسلامی با اشاره به خسارت بخش های زیرساختی در کشور ناشی از سیلاب ها اظهار داشت: پرداخت خسارت برای زیرساخت که یک وظیفه حاکمیتی است، تعیین اعتبارات آن بزودی اجرایی می شود.
وزیر راه و شهرسازی گفت: برای حوزه زیربنایی که در سیلاب اخیر دچار آسیب شده تعیین اعتبار از محل صندوق توسعه ملی درحال پیگیری است و در جلسه آینده هیات دولت در این زمینه تصمیم گیری می شود.
اسلامی یادآور شد: تمامی دستگاه های خدمت رسان در شرایط بحران سیل پای کار و خدمات دهی بودند و در حوزه وزارت راه و شهرسازی نیز برای جلوگیری از انسداد جاده ها و بازگشایی مسیرها استفاده شد.
بگفته وی، وزارت راه و شهرسازی 14هزار نفر راهدار و خودیار راهداری که شامل پیمانکاران نیز است با بیش از 10 هزار ماشین آلات به صورت فراگیر استفاده کرد.
اسلامی افزود: اگرچه از نظر منابع برای نوسازی ماشین آلات، کاستی برای وزارت راه و شهرسازی وجود داشت ولی از زمستان سال 97 تا سیلاب 24 استان تمامی راهداران و مسئولان وزارت راه و شهرسازی فعالیت شبانه روزی خود را ادامه دادند و حتی برخی از آنها حتی هنوز به خانه نرفته اند و مشغول فعالیت هستند.
وی تصریح کرد: به دلیل شدت خشکسالی در یک دهه اخیر، حتی مصوبه ای از سوی مجلس شورای اسلامی برای فروش زمین هایی در مسیل که دیگر آب را نخواهند دید وجود داشت، که دولت با آن مخالفت کرد.
اسلامی اظهار داشت: در یک دهه خشکسالی به قدری در کشور سخت بود که کسی دیگر تصور نمی کرد مسیل ها رنگ آب را ببینند ولی دولت اجازه نخواهد داد ساخت و ساز در مسیل ها و بستر رودخانه ها انجام شود و این یک تکلیف برای استانهاست.
وی به میزان بارش های اخیر اشاره کرد و گفت: با این بارش ها تالاب ها پر شده و برخی از سدها نیز در آستانه سرریز شده قرار گرفتند و اگرچه تعدادی از مردم در این بارش ها آسیب دیدند، ولی با این حال باعث رفع خشکسالی یک دهه اخیر در کشور شد.
اسلامی با تقدیر از مدیریت بحران چهارمحال و بختیاری در خصوص مهار سیلاب های اخیر تاکید کرد: خوشبختانه این سیلاب ها تلفات جانی نداشت ولی خسارت های عمده ای به زیرساخت ها وارد شد که این زیرساخت ها بازسازی می شود.
اسلامی یادآور شد: حضور بنده در چهارمحال و بختیاری وظیفه ای است برعهده هیات دولت که سلام رئیس جمهوری را به مردم ابلاغ کنم.
استاندار چهارمحال و بختیاری نیز گفت: سیلاب اخیر بیش از 6 هزار میلیارد ریال خسارت به زیرساخت ها و بخش کشاورزی و باغات وارد کرد.
اقبال عباسی اظهار داشت: در بارش های اخیر ستاد مدیریت بحران استان در آمادگی کامل قرار گرفت و خوشبختانه تلفات جانی وجود نداشت.

46

کد خبر 1248319

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =