زمینه اشتغال ۲۶ هزار نفر با همت بنیاد علوی فراهم شد

ایرنا نوشت :معاون امور توانمند سازی بنیاد علوی وابسته به بنیاد مستضعفان گفت: این نهاد انقلابی و مردمی تاکنون با تصویب ۳ هزار و ۳۳۰ طرح اشتغالزایی روستایی ، زمینه اشتغال ۲۶ هزار و ۴۵۰ نفر را در مناطق محروم کشور فراهم کرده است

احمد حاج علیزاده  در دیدار از طرح تولید آب معدنی شهرک اختصاصی آب معدنی شهرستان کوهرنگ اظهار داشت: قرارداد ۲ هزار و ۹۲۰ طرح با اعتباری افزون بر ۱۳ میلیارد و ۲۰۰ میلیون ریال، تاکنون در بنیاد علوی منعقد شده است که با اجرای این طرح ها زمینه اشتغال ۲۱ هزار و ۱۰۰ هزار نفر دیگر نیز فراهم می شود.
به گفته وی، بیش از ۳۵ درصد این طرح ها در بخش خدمات، ۲۷ درصد کشاورزی و ۴۷ درصد در صنعت و معدن اجرا می شود.
معاون امور توانمند سازی بنیاد علوی گفت: براساس تفاهمنامه بنیاد علوی و معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری ۵ درصد از بهره بانکی طرح های توانمندسازی و اشتغال روستایی را این بنیاد، ۵ درصد را معاونت توسعه روستایی ریاست جمهوری و تنها ۸ درصد را سرمایه گذار پرداخت می کند.
معاون توانمندسازی بنیاد علوی گفت : فعالیت این بنیاد در حوزه بهداشت و درمان احداث بیش از ۴۰ مرکز درمان بستر، توزیع سبد غذایی بین ۹۰ هزار نفر از مادران باردار و شیرده، احداث بیش از یکهزار کلاس درس، ارتقای تحصیلی و مهارت آموزی دانش آموزان مناطق محروم و اعزام سالانه ۱۵ تا ۲۰ هزار دانش آموز این مناطق به اردو ها بوده است.
حاج علیزاده، درباره اجرای طرح های اشتغالزای این بنیاد بیان کرد: در سال گذشته برای اجرای طرح های اشتغالزایی با تمام ۳۱ استان کشور تفاهمنامه همکاری با استانداران امضا شده که تاکنون ۲۰ هزار میلیارد ریال در استان‌ها تسهیلات خدماتی ارائه شده است.
وی با اشاره به اجرای طرح های آبادانی و پیشرفت توسط بنیاد علوی در سطح مناطق محروم و روستایی کشور گفت: این طرح ها به عنوان الگوی اقتصاد مقاومتی از سال ۱۳۹۴ در منطقه قلعه گنج در جنوب استان کرمان اجرا شده است و در زمان حاضر در شهرستان های چالدران، لنده در خراسان شمالی و نقاط مختلف کمتر توسعه یافته کشور اجرا می شود.
وی بیان کرد: طرح های آبادانی و پیشرفت با شعار ' کار با مردم برای - مردم و توانمندسازی و معیشت پایدار 'در کشور با هدف بهبود معیشت، ارتقای سطح امنیت، کاهش نرخ بیکاری و توانمندسازی مردم اجرا می شود.

مجید نظری معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری چهارمحال و بختیاری نیز درجریان این بازدید  گفت: شهرستان کوهرنگ روزهای تعطیل هفته در فصل زمستان و تابستان پذیرای حدود ۵۰ هزار گردشگر و علاقه مند به ورزش های زمستانی و طبیعت گردی است که ظرفیت مطلوبی برای سرمایه گذاری دارد در بخش گردشگری دارد.

به گفته وی : گردشگری به عنوان مهمترین صنعت، نقش موثری در رشد و توسعه اقتصادی جوامع دارد، از این رو می طلبد تا مسئولان با همکاری بخش خصوصی آگاهانه به جذب گردشگر و ایجاد زیرساخت های لازم بپردازند.
وی تصریح کرد: جاذبه های طبیعی بکر و زندگی عشایری ۲ شاخصه مهم این استان در رونق صنعت گردشگری است که هر مسافر را جذب این ظرفیت ها می کند.
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری چهارمحال و بختیاری افزود: این استان همچنین با داشتن بهترین آب معدنی دنیا و قرار گرفتن سرچشمه 'کارون ' و 'زاینده رود ' در زمینه تولید آب معدنی نیز ظرفیت خوبی دارد.
نظری، به استقرار بیش از ۸۰ درصد از یک میلیون و ۵۰۰ هزار راس دام عشایر کوچرو استان در فصل بهار در مناطق ییلاقی شهرستان کوهرنگ اشاره کرد و گفت: سرمایه گذاری در صنایع تبدیلی لبنی و پروتئینی در این منطقه که قطب دامپروری کشور محسوب می شود، یک امر ضروری است.
وی، رویش انواع گیاهان دارویی و خوراکی از جمله 'کرفس ' و 'موسیر' در شهرستان کوهرنگ را ظرفیت مناسب برای توسعه تولید این ارقام گیاهی پر مصرف دانست و تصریح کرد: با توسعه این ظرفیت ها و با افزایش سبد درآمد و رفع بیکاری، اقتصاد شهرستان متحول خواهد شد.
گفتنی است ،  معاون توانمندسازی بنیاد علوی با سفر به شهرستان کوهرنگ از طرح های تولیدی و خدماتی در دست اقدام این شهرستان دیدن کرد و افزون بر ۴۰ میلیارد ریال تسهیلات از محل تسهیلات بانک سینا را برای احداث و تکمیل واحد شهرک صنعتی اختصاص داد.
شهرستان کوهرنگ در ۹۰ کیلومتری شهرکرد مرکز چهارمحال و بختیاری قرار دارد.

۴۶

کد خبر 1253275

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 1 =