۲۲ نفر
۵ اردیبهشت ۱۳۹۸ - ۱۳:۱۳
«نوار بهداشتی» است، خجالت ندارد

یک هفته است که به دلیل عضویت در «هیئت ویژه گزارش ملی سیلاب‌ها» در جلسات مختلف، از جمله جلسات بررسی کمک‌رسانی به سیل‌زدگان در ابعاد اجتماعی، فرهنگی و مشارکت‌های مردمی، شرکت می‌کنم. نکته‌ای در همه جلسات آزارم می‌دهد و دیروز بالاخره مجبور شدم لب به اعتراض باز کنم.

آقایان و خانم‌ها، مقامات و مسئولان سازمان‌های مردم‌نهاد مشارکت‌کننده در کمک‌رسانی، خبرنگار و مجری تلویزیون، همگی از عباراتی نظیر «اقلام بهداشتی مورد نیاز خانم‌ها» و مشابه آن استفاده می‌کنند. یکی از انسان‌های شریف سازمان‌های مردم‌نهاد با هزار زحمت عبارت «محصولات سلولوزی مورد استفاده خانم‌ها» را برای اشاره به «نوار بهداشتی» استفاده می‌کرد.

سؤالم این است که آیا شهروندان، بالاخص زنان، در این جامعه باید برای نام بردن، خریدن و استفاده کردن از یک محصول ساده برای نیازی طبیعی، این گونه تحت فشار، خجالت کشیدن و معذب بودن باشند؟ سؤالم ساده است: آیا زنان با خریدن و استفاده کردن نوار بهداشتی به کسی آسیبی می‌زنند یا کار زشتی می‌کنند؟ قصد مقایسه ندارم و رفتار همگان در زندگی شخصی‌شان محترم است، اما واقعاً مردان و زنانی که سیگار می‌خرند و در مکان عمومی از آن استفاده می‌کنند، کار بد و زیان‌رسان به حال دیگران و خودشان انجام نمی‌دهند؟ اگر به‌کار بردن واژه «نوار بهداشتی» خجالت دارد، استفاده از نام مواد مخدر، اسلحه‌ها، و ناسزاهایی که عین نقل و نبات بر زبان جاری می‌شوند، زشت‌تر نیست؟

مسئولان تدارکات کمک‌رسانی به سیل‌زدگان خجالت می‌کشند این واژه را به زبان بیاورند و در نتیجه نه می‌توانند به صراحت بگویند که چه موقع کمبودش هست و نه برای مثال حالا می‌توانند به صراحت بگویند نیاز به این محصول رفع شده و مردم اقلام دیگری ارسال کنند.

خجالت کشیدن از کاربرد «نوار بهداشتی» و مسخره کردن و طعنه زدن به زنانی که این محصول را خرید می‌کنند و ...، بخشی از گفتمان ضد زن و زجرآوری است که میلیون‌ها زن جامعه ایران را می‌آزارد. عاقبت این گفتمان ضد زن همان می‌شود که بر اساس یکی از ویدئوهای منتشرشده، کمک‌رسان‌ها به سیل‌زدگان، پشت به زنان، فقط بسته‌های نوار بهداشتی را برای ایشان پرتاب می‌کنند (شاید همه جا این رفتار نادرست انجام نشده باشد).

اسم‌اش «نوار بهداشتی» است، برای رفع نیاز طبیعی نیمی از جمعیت انسانی روی کره زمین، بسیار هم حساس و مهم است، و محصولی است که تقریباً در یک‌چهارم عمر دوران باروری یک زن به آن نیاز دارد. از به‌کار بردن نامش خجالت نکشیم، هیچ زنی را برای آن مسخره نکنیم، در ادبیات کمک‌رسانی آزادانه و درست از آن استفاده کنیم. جامعه‌ای که زنان و مردانش از کاربرد نام این چنین محصول ضروری هراس داشته باشند، در معرض آسیب‌های جنسی و جنسیتی بزرگ‌تر (فقدان #خرد_جنسی) و بدکارکردی‌های بیشتری است.

* عضو هیئت علمی دانشگاه شهید بهشتی

* منتشر شده در کانال شخصی

کد خبر 1253370

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 8 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 18
 • نظرات در صف انتشار: 3
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۳:۳۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  مسخره کردن و خجالت نداره، ولی حیا کلا چیز خوبیه آقای دکتر. نیاز طبیعی رو فریاد نمی زنند. خوبه از قدیمی ها مون کمی یاد بگیریم.
  • استوار مختاری IR ۱۵:۳۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   25 11
   ایشان بیخود میگه آقا. بر اساس استدلالهای این آقا ازشون سوالی میپرسم. محصولی هست به نام .... شما میتوانی بری توی فروشگاه با صدای بلند بگی نوع خاردار تاخیری اش را که رایحه توت فرنگی دارد به من مرحمت کنید؟ جمعیت زیادی در کره زمین از این محصول استفاده میکنند. پس به قول شما خجالت هم نداره. چرا باید مردان را به خاطر نام بردن از آن تحقیر کنید؟
  • مازیار IR ۱۶:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   18 1
   اونوقت نوار بهداشتی با محصولات سلولزی مناسب برای بهداشت بانوان چه فرقی از نظر شرم و حیا داره
  • IR ۱۶:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   12 0
   چرا موقع اختلاس و دزدزی بخصوص از کمک های مردمی حیا کاربرد ندارد؟
  • IR ۱۶:۲۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   10 1
   حرف شما در کلیتش نادرست نیست. حیا تنافر و تضادی با بیان عادی - و نه فریاد زدن - یک نیاز طبیعی ندارد. من به سهم خودم از آقای دکتر فاضلی به خاطر طرح این مسئله مهم و از شما به خاطر توجه به مسئله حیا و عفت عمومی تشکر میکنم
  • IR ۱۶:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   19 2
   دقیقا هر چی می کشیم از قدیمی هامونه. وقتی اصلاح می شیم که قدیمی هامون رو ببوسیم بذاریم تو تاقچه. قدیمی هامون اگر بلد بودن الان وضع و روزگار ما اینگونه نبود
  • عرفان123 IR ۱۷:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   2 3
   راست میگه خجالت نداره. همون طور که وقتی خانمها وقتی به نوار بهداشتی نیاز پیدا میکنن اخلاقشون هم عوض میشه و پاچه شوهر بیچاره شون را میگیرن بدون ابنکه خجالت بکشن
  • IR ۱۷:۲۴ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   19 0
   اتفاقا هر چی میکشیم از بی حیایی و هنجار شکنیه که با ژستهای روشن فکرانه گرفته میشه. غافل از اینکه روشن فکری بر اساس سواد و مطالعه ست نه متفاوت بودن به هر قیمت.
  • استوار مختاری IR ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   1 3
   خیر بنده اصرار دارم که با صدای بلند بگویید. درست همانطوری که با صدای بلند میگویید هندونه به شرط چاقو. چطور دومی را میگویید با صدای بلند ایرادی نداره اما اولی را باید با صدای آروم گفت؟ پس معلوم میشه شما خودتان هم متوجه تفاوتش هستید
  • IR ۱۷:۵۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
   4 0
   متاسفانه جمود فکری چنان در بسیاری از مردم و فرهنگ این کشور ریشه کرده که تغییر دادنش هم کاری است بس عظیم، نمونه ان را در کامنت ها می توان دید واژه هایی چون حیا و غیریت و اینها توجیه گری این جمود هستند.
 • امیر IR ۱۳:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  49 6
  آفرین...انگار تو این سیستم هنوز آدم حسابی هم تک و توک پیدا میشه
 • یه انسان آزاده IR ۱۴:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  45 5
  احسنت،مرحبا کاملا حرف به جا و درستی است چرا زنها در جامعه ما برای ابتدایی ترین حقوقشون باید در سختی باشند. التماس تفکر.
 • اهل منطق IR ۱۴:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  39 7
  احسنت ! چرا چشممان را بر واقعیت ها میبندیم ؟
 • نسرین IR ۱۵:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  14 20
  برای خرید نوار بهداشتی رفتم داروخانه. خانم صندوقدار آن را داخل یک پلاستیک سیاه بدبوی بازیافتی گذاشت. گفتم خانم یک پلاستیک بهداشتی به من بدهید. گفت نداریم همین است. گفتم چطور یک داروخانه با این عظمت پلاستیک تمیز ندارد. گفت پلاستیک بی رنگ داریم که دارو داخل آن می گذاریم. گفتم بدهید. گفت یعنی خجالت نمی کشید که نوار بهداشتی داخل آن معلوم باشد!!!!!!!!!!! تازه فرد مورد نظر خانم بود!
 • GB ۱۶:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  19 16
  درود بر شما. دقیقا مصداق حیاء احمقانه، همین نوار بهداشتی و کاندوم است. شاید بعضیها با شنیدن این کلمات طبیعی منقلب میشوند!
 • IR ۱۶:۳۶ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  3 6
  سپاس از مطلب خوبی که چاپ کردید. واقعا معلوم نیست دلیل این همه پنهان کردن چیزی که از بدن انسان نشأت می گیرد چیست؟ نیاز هست بر روی این حرمت نهادن های نادرست کار فرهنگی انجام شود.
 • IR ۱۶:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  15 12
  عده ای دنبال طبیعی جلوه دادن هستن . همه چی طبیعیه کلاً . هیچ چیزی هیچ اشکالی نداره . " یعنی واقعاً متوجه نیستید که بیان اسمش زشته؟ یا خودتونو هدفمند زدید به اون راه؟
 • RO ۱۸:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۰۵
  17 5
  استدلال را خدا وکیلی خجالت کشیدن از کاربرد «نوار بهداشتی» ...، بخشی از گفتمان ضد زن و زجرآوری است خدا این گفتمان ضد زن را از منورالفکرهای هنجار شکن نگیرد ان شاءالله