ایرنا نوشت: دو گروه زیست‌محیطی در گزارش جدیدی هشدار دادند که ضایعات الکترونیکی اروپا که به‌طور غیرقانونی در غنا انباشت می‌شوند، برخی از خطرناک‌ترین مواد شیمیایی در زمین را وارد زنجیره غذایی این کشور می‌کنند.

دو گروه زیست‌محیطی Ipen و Basel Action Network که بر فرآیند دفع زباله‌های الکترونیکی نظارت می‌کنند، در گزارش جدیدی اعلام کردند که تخم‌مرغ‌های یکی از زاغه‌نشین‌های پایتخت غنا، در نتیجه انباشت پسماندهای الکترونیکی اروپا در این ناحیه، به مقادیر خطرآفرینی از دیوکسین‌ها، بیفنیل‌های پلی‌کلر شده و دیگر مواد مضر آلوده شده‌اند.
بررسی‌های پژوهشگران این دو گروه بر روی تخم‌مرغ‌های زاغه‌نشین آگبوگبلوشی (Agbogbloshie) نشان داد که یک فرد بزرگ‌سال با خوردن تنها یکی از این تخم‌مرغ‌ها، 220 برابر بیشتر از حد مجازی که سازمان امنیت غذایی اروپا برای جذب دیوکسین ها تعیین کرده، از این ماده دریافت می‌کند. این تخم‌مرغ‌ها همچنین حاوی مقادیر خطرناکی از دیگر مواد شیمیایی سمی از جمله بیفنیل‌های پلی کلر شده نیز بودند. دیوکسین‌ها به‌طور خاص حتی در مقادیر ناچیز نیز به‌شدت مضرند.
به گزارش تارنمای روزنامه انگلیسی گاردین، گزارش اخیر بار دیگر مسائل و مشکلات مرتبط با انتقال ضایعات سمی از اروپا به کشورهای آفریقایی از جمله غنا، تانزانیا و نیجریه را برجسته کرد و باعث شد تا درخواست‌هایی برای اتخاذ مقررات سختگیرانه‌تری در مورد پسماندهای خطرناک، تحت کنوانسیون استکهلم مطرح شود.
فعالان زیست‌محیطی مدت‌هاست که خواستار اجرای سفت و سخت‌تر قوانین ناظر بر انتقال پسماندهای حاوی مواد شیمیایی سمی هستند تا از انباشت این زباله‌ها در کشورهایی که زیربنای لازم برای دفع ایمن آن‌ها را ندارند، جلوگیری شود.
سم ادوکومی (Sam Adu-Kumi) از مسئولان آژانس حفاظت از محیط‌زیست غنا در واکنش به یافته‌های اخیر با اشاره به این‌که اروپا باید فکری به حال پسماندهای الکترونیکی خود بکند، گفت: «دیگر نباید از کشورهای آفریقایی به‌عنوان زمینی برای انباشت پسماندهای الکترونیکی استفاده شود، چون ما ظرفیت تکنولوژیکی لازم برای مقابله با پسماندهای حاوی مقادیر بالایی از آلاینده‌های آلی پایدار را نداریم.»

5656

کد خبر 1254770

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 9 =

نظرات

  • نظرات منتشر شده: 1
  • نظرات در صف انتشار: 0
  • نظرات غیرقابل انتشار: 0
  • IR ۰۸:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۲/۱۰
    0 0
    در ايران با اين زباله ها چه مي كنند؟