افشاگری رویترز درباره سیاست ترامپ مقابل چین

ایسنا نوشت: ده‌ها کارشناس حوزه آسیا از جمله دیپلمات‌ها و افسران نظامی آمریکا در نامه‌ای سرگشاده از دونالد ترامپ خواستند تا در سیاست‌هایی که "با چین همانند دشمن برخورد می‌شود" تجدیدنظر کند و هشدار دادند که این رویکرد به منافع آمریکا و اقتصاد جهانی لطمه می‌زند.

بر اساس پیش‌نویس این نامه سرگشاده که به دست خبرگزاری رویترز رسیده است، حدود ۸۰ کارشناس به دونالد ترامپ و کنگره آمریکا هشدار دادند: گرچه با رفتار اخیر پکن عمیقا دچار دردسر شده‌ایم، اما معتقدیم که بسیاری از اقدامات آمریکا هم منجر به افت روابط شده است.

محتویات این نامه در شرایطی فاش شد که تنش‌ها میان دو اقتصاد بزرگ جهان بر سر یک سری مسائل بالا گرفته است. از جمله آنها می‌توان به جنگ تجاری اشاره کرد که دو طرف در جریان آن تعرفه‌های چندین میلیارد دلاری روی کالاهای وارداتی از یکدیگر اعمال کردند، آمریکا چین را به جاسوسی گسترده متهم می‌کند و همچنین برنامه مدرن‌سازی ارتش چین که برتری آمریکا در غرب پاسیفیک را به چالش می‌کشد.

رهبران ایالات متحده و چین شنبه در حاشیه نشست گروه بیست در ژاپن دیدار کرده و برای از سرگیری مذاکرات برای خاتمه این مناقشه تجاری توافق کردند.   

کارشناسان هشدار دادند: تلاش‌های آمریکا برای برخورد با چین همانند دشمن و جدا کردن آن از اقتصاد جهانی به نقش و وجهه بین المللی آمریکا لطمه می‌زند و منافع اقتصادی تمام کشورها را تضعیف می‌کند. ترس آمریکا از اینکه پکن به عنوان رهبر جهانی جایگزین آمریکا شود، اغراق است.    

مشخص نیست نسخه نهایی این نامه سرگشاده چه زمانی منتشر شود.

310311

کد خبر 1274916

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =