الاخبار بررسی کرد: دلیل ناآرامی‌های سوریه با وجود توافق سازش

ایرنا نوشت: در پی ناامنی های اخیر در جنوب سوریه آن هم پس از امضای توافقنامه سازش با هدف برقراری آرامش در این منطقه، این سوال مطرح است که دلیل واقعی این ناامنی ها چیست؟

به گزارش روزنامه "الاخبار" لبنان، این ناامنی ها در حالی است که برنامه ریزی دولت سوریه برای تسلط کامل بر منطقه درعا و قنیطره در جنوب این کشور و گسترش نیروهای اطلاعاتی در آنجا موجب نگرانی آمریکا شده است.

در همین ارتباط چند هفته قبل "جاناتان کوهن" نماینده آمریکا در سازمان ملل متحد در جلسه شورای امنیت اظهار داشت، گزارش های مربوط به ترور، آدم ربایی، سوء مدیریت در ارائه خدمات اساسی، نقش روسیه را به عنوان یک واسطه موثر بین مردم سوریه و نیروهای نظام به منظور بهبود امنیت و شرایط زندگی در جنوب زیر سوال برده است.

این اظهارات نشان می دهد، واشنگتن و رژیم صهیونیستی در چارچوب روابط با طرف روسی در ارتباط با پرونده سوریه، از تحولات جنوب سوریه، بر سر میز مذاکره بهره نخواهد برد.

نکته مهم این است که شرایط کنونی منطقه درعا و حومه آن و نیز برخی مناطق سویدا، امکان بررسی توافق سازش و نتایج قابل انتظار آن را فراهم می کند.

در این میان دو روز پیش در یک بمب گذاری در مسیر "یادوده" در غرب منطقه درعا که با دقت بالایی انجام گرفته بود، شماری از نظامیان ارتش سوریه هدف قرار گرفتند که در اثر آن پنج نفر جان باخته و عده ای نیز زخمی شدند که بیشترین تعداد تلفات ارتش سوریه در یک حمله از زمان امضای توافقنامه سازش از یک سال قبل به شمار می آید.

پس از آن افراد مسلح، به خودرو یک سرهنگ ارتش در نزدیکی روستای شیخ سعد در حومه غرب درعا حمله کردند که منجر به کشته شدن وی شد.

نکته قابل توجه اینکه این دو عملیات به فاصله چند روز پس از انفجار یک بمب دست ساز در ماشین گشت پلیس نظامی روسیه در حومه شرقی بصرالحریر و السهوه اتفاق افتاد.

در این میان آنچه مهم و غیر معمول است، هدف قرار گرفتن عناصر پلیس نظامی روسیه برای نخستین بار و نیز عملیات های امنیتی پی درپی است.

به هرحال در شرایطی که آمریکا از دروازه تعهد به توافق سازش وارد جنوب سوریه شده است، بیم آن می رود موارد نقض امنیتی در این مناطق افزایش یابد و علاوه بر این باید پرسید آیا احتمال تکرار فعالیت های مسلحانه گسترده تر در جنوب سوریه وجود دارد؟

در این میان برخی تحلیل ها حاکی از آن است که آمریکا به منظور اعمال بیشترین فشار بر دمشق و متحدانش در صدد است، میراث اتاق عملیات الموک را احیا کند و آنچه احتمال این گزینه را قوت می بخشد برنامه های آموزشی گروه های مسلح در منطقه التنف است آن هم در شرایطی که به نظر می رسد فضا برای کسانی که به دنبال الحاق این منطقه به مناطق تحت نفوذ آمریکا در سوریه هستند، مهیا است.

310311

کد خبر 1281222

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 11 =