داوود اغلو به طور رسمی از حزب عدالت و توسعه استعفا کرد

فارس نوشت: «احمد داوود اغلو» وزیر خارجه اسبق ترکیه و از رهبران سابق حزب عدالت و توسعه امروز (جمعه) در یک کنفرانس خبری به همراه چند تن از متحدان خود، استعفای خود را از این حزب اعلام کرد.

پایگاه خبری روسیا الیوم در این مورد نوشت که یکی از مسئولان حزب عدالت و توسعه پیش از این گفته بود که کمیته مرکزی حزب عدالت و توسعه قصد دارد «داوود اغلو» را به همراه سه نماینده پارلمان دیگر از این حزب اخراج کند.

نام این سه نماینده « ایهان فر استون»، «سلجوق اوزداغ» و «عبدالله باشچی» است و تصمیم کمیته مرکزی حزب پس از آن صورت گرفته بود که برخی منابع از تلاش داوود اغلو برای تأسیس حزب جدید خبر دادند.

داوود اغلو پیش از این گفته بود که بسیاری در حزب عدالت و توسعه از سیاست‌های اردوغان رضایت ندارند.

او در هشتم مرداد گذشته به روزنامه فایننشال تایمز، گفت که این عدم رضایت موجب شده است تا رهبران جدا شده از حزب این امکان را داشته باشند تا موجب دو دستگی در جریان سیاسی حاکم بر ترکیه شوند.

در همین حال «محمد علی اصلان» از اعضای ارشد حزب کُردی «دموکراتیک خلق ها» نیز گفته است که حزب عدالت و توسعه در حال پوست اندازی است و برخی از اعضای ارشد آن به زودی احزاب جدیدی تأسیس خواهند کرد.

داوود اغلو که از سال‌های ۲۰۰۹ الی ۲۰۱۴ وزیر خارجه و برای دو سال پس از آن نیز نخست‌وزیر ترکیه بود، از هم‌پیمانان اصلی اردوغان و به نوعی تئوریسین سیاست خارجی این کشور محسوب می‌شد.

310311

کد خبر 1299029

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =