بلیت اتوبوس برای سفرهای اربعین چقدر می‌شود؟

معاون حمل‌ونقل مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای با اعلام این‌که هیچ‌گونه افزایش قیمتی در بلیت اتوبوس برای سفرهای اربعین امسال نداریم، گفت: تمام قیمت‌ها همان قیمت مصوب سال گذشته است.

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین، مهران قربانی در نشست خبری هماهنگی سفرهای جاده‌ای در ایام اربعین اظهار داشت: از ۱۷ مهر ماه طرح اربعین آغاز می‌شود و در سال‌جاری زیرساخت‌های حمل‌ونقلی و پایانه‌ها، وضعیت بهتری نسبت به سنوات گذشته دارند و ۴ مرز چذابه، شلمچه، مهران و خسروی آماده ارائه خدمات به زائران هستند.

وی افزود: مسافت مرز مهران تا مقصد ۳ ساعت است و همین مسافت از مرز چذابه ۴.۵ ساعت، مرز شلمچه ۶ ساعت و همچنین مرز خسروی که امسال قصد فعال کردن آن را داریم، ۳.۵ ساعت است و در بین این مرزها، مرز مهران بیشترین جذابیت را برای تردد زائران به ویژه در زمان برگشت را دارد.

مشروح اظهارات معاون حمل‌ونقل مسافری سازمان راهداری و حمل و نقل جاده‌ای را در ادامه می‌خوانید:

* براساس پیش‌بینی‌ها قرار بر این بود که تعدادی از زائران از مرزهای چذابه و شلمچه و تعدادی دیگر از مرز مهران برگردند، اما از آنجایی که مرز مهران جذابیت بالاتری برای زائران دارد، شاهد سرازیر شدن جمعیت زائران به این مرز بودیم. از این رو امسال سازوکاری را فراهم کرده‌ایم که این مشکل به وجود نیاید.

*شهر ایلام و مرز مهران ظرفیت مشخصی دارد که اگر با انباشت زائر در این مرز مواجه شویم، مشکلاتی از جمله انسداد راه‌ها و ترافیک بالا پیش می‌آید. از این رو سه پایانه معین و پشتیبان برای بازگشت زائران از اربعین در روزهای اوج پیش‌بینی کرده‌ایم.

* قرار بر این است که در ۶ روز اوج برگشت زائران یعنی از ۲۴ مهرماه تا ۲۹ مهر ماه زائرانی که از مرز مهران به کشور بازمی‌گردند، سفر دومرحله‌ای داشته باشند و از پایانه برکت مرز مهران به سه پایانه معین در شهرهای کرمانشاه، همدان و اندیمشک هدایت شوند.

* سه پایانه معین کرمانشاه، همدان و اندیمشک با معیارهایی از جمله نزدیکی به پایانه‌های ریلی و فرودگاهی و امکان ارائه خدمات با کیفیت بالا به مسافران انتخاب شده و حداکثر تجهیزات و امکانات برای تامین رفاه حال مسافران در این سه پایانه معین تدارک دیده شده است. این سه پایانه معین تنها برای زائرانی است که در روزهای اوج ۲۴ تا ۲۹ مهر ماه قصد بازگشت به کشور از مرز مهران را دارند.

* در روزهای اوج بازگشت زائران از پایانه مسافری برکت، زائرانی که مقصدشان شهرهای قم، ساری، گرگان، مشهد و بجنورد است، از این پایانه به پایانه معین به همدان منتقل می‌شوند. در همین بازه زمانی زائرانی که از مهران قصد بازگشت به شهرهای اراک، شهرکرد، یزد، اصفهان و خرم‌آباد را دارند به پایانه مسافری معین اندیمشک منتقل می‌شوند. همچنین زائرانی که از مرز مهران قصد بازگشت به کرج، رشت، سنندج، قزوین، سمنان، زنجان، تهران، ارومیه، اردبیل و تبریز را دارند، باید از پایانه معین کرمانشاه به مقصد خود برگردند.

* گروه‌بندی برای سایر زائرانی که از مرزهای دیگر قصد برگشت به شهرها را دارند، انجام شده است. زائران خوزستان، خراسان‌جنوبی، فارس، کرمان، یزد و جنوب اصفهان برای خروج از کشور عراق باید از مرز چذابه استفاده کنند. همچنین زائران سیستان و بلوچستان، بوشهر و هرمزگان هم باید از مرز شلمچه برگردند. همچنین زائران اصفهان، فارس و کرمان هم می‌توانند از مرزهای چذابه و شلمچه برای بازگشت استفاده کنند. این مرز امسال فعال می‌شود، اما هنوز برای گروه‌بندی بازگشت زائران از این مرز تصمیمات نهایی نشده که به محض نهایی شدن، اطلاع‌رسانی خواهد شد.

* ۸۲۰۰ ناوگان برای ایام اربعین آماده خدمات‌رسانی به زائران هستند که سال گذشته بیش از یک‌هزار دستگاه ناوگان اتوبوس دربستی در کشور عراق داشتیم که این مشکلاتی را برای سایر زائران ایجاد کرد؛ چراکه استفاده سایر زائران از ناوگان اتوبوسی محدود شد.

* امسال محدودیت‌هایی را برای سرویس‌های دربستی اعمال کردیم تا شاهد کاهش اتوبوس‌های دربستی در ایام اربعین باشیم. سرویس‌های دربستی به دو گروه یک‌سره و دوسره تقسیم می‌شوند. اتوبوس‌های دربستی یک‌سره باید ۲۴ ساعت پس از این‌که وارد کشور عراق شدند، برگردند و امکان استقرار در کشور عراق را ندارند. همچنین اتوبوس‌های دوسره بسیار محدود خواهند بود و تنها ویژه جانبازان، معلولین یا با تاییدیه‌های خاص نسبت به جابه‌جایی زائران اقدام کنند.

* عمر ناوگانی که به صورت دربستی یک‌سره بخواهند به زائران خدمات‌رسانی کنند، باید کمتر از ۵ سال باشد. همچنین ناوگان دوسره هم باید با کمتر از سه سال عمر داشته باشند.

* علاقه‌مندان به سفرهای خانوادگی می‌توانند قرارداد دربستی یک‌سره منعقد کنند و زمان بازگشت با راننده را نهایی و از این طریق در ایام اربعین سفر خود را انجام دهند.

* نرخ سوخت برای ناوگان خارجی ۶۰۰ تومان است.

* هیچ‌گونه افزایش قیمتی در بلیت اتوبوس برای سفرهای اربعین امسال نداریم. تمام قیمت‌ها همان قیمت مصوب سال گذشته است.

* نظارت‌های دقیقی در پایانه‌ها از سوی سازمان راهداری انجام می‌شود و اگر شکایتی باشد بلافاصله مطابق کمیسیون ماده ۱۱ و ۱۲ با خاطیان برخورد خواهد شد.

۲۲۳۲۲۵

کد خبر 1300819

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =