چین خواستار حل صلح‌آمیز تنش‌ها در خلیج‌فارس شد

ایرنا نوشت: «شی جین پینگ» رییس جمهوری خلق چین در دیدار با «عادل عبدالمهدی» نخست وزیر عراق در پکن گفت که تنش ها در منطقه خلیج فارس باید به صورت مسالمت آمیز و با راهبرد صلح حل و فصل شود.

«شی» روز دوشنبه در این ملاقات تاکید کرد راه حل پایان دادن به تنش ها در این منطقه برگزاری گفت و گو و استفاده از روش های صلح آمیز و خویشتنداری حداکثری است.

او بدون اشاره به حملاتی که اخیرا به تاسیسات نفتی عربستان شد، گفت: وضعیت در منطقه خلیج فارس و خاورمیانه در زمان حاضر بسیار حساس و بغرنج است.

وی افزود برعهده همه جوانب ذی ربط است که از صلح و امنیت منطقه حراست کنند آنها باید به دنبال رفع اختلافات با گفت و گو و مذاکره باشند ارامش داشته باشند و اختلافات را به شکل صلح آمیز برطرف کنند.

وی گفت که چین آماده است در این زمینه با طرف های دیگر از جمله عراق در ارتباط باشد.

خبرگزاری شینهوا هم گزارش کرد نخست وزیر عراق در این ملاقات نقش چین را در توسعه کشورش مهم دانست و با رییس جمهوری چین درباره طرح های زیربنایی از جمله بازسازی عراق گفت و گوهایی انجام داده است.

دو طرف درباره وضعیت عراق و مبارزه با تروریسم و بازسازی این کشور گفت و گو کردند چین گفته است که در این زمینه ها نیز با بغداد از نزدیک همکاری خواهد کرد.

نخست وزیر عراق افزود که این کشور در سال های گذشته در معرض جنگ و تروریسم قرار داشته و شرایط بحرانی و سختی را پشت سر گذاشته است و به روابط با چین برای اجرای طرح های همکاری اهمیت زیادی می دهد.

ارزش تبادلات تجاری چین و عراق در زمان حاضر بیش از ۳۰ میلیارد دلار است.

310311
کد خبر 1302823

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =