دو کلمه کلیدی روحانی برای کشورهای عربی خلیج فارس

حسن روحانی در بخشی از نطق سالانه خود در مجمع عمومی سازمان ملل گفت:« این پیام ملت ایران است: بیایید به جای سرمایه‌گذاری در جنگ و خشونت‌، بر روی امید به یک آینده بهتر، سرمایه‌گذاری کنیم. به عدالت برگردیم. به صلح، به قانون، به عهد و پیمان و به میز مذاکره بازگردیم.»

زهره نوروزپور: امید و صلح. دو کلمه کلیدی که پس از بحران سوریه با خاورمیانه غریب است. اما رئیس جمهور کشورمان با نطق امروز خود در سازمان ملل،  بار دیگر عمق معنای این دو کمله را در دلها زنده کرد.

دیرزمانی است که خاورمیانه در آتش تروریسم، جنگ و خونریزی سپری می شود. دو کلید واژه ی غریب برای کودکانی که در دستان مادرانشان پرپر شدند و یا زنده زنده روانه گور شدند و یا سوختند.کشتار کودکانی که هر روز عادی تر از روزهای قبل شد این تصویری از خاورمیانه ماست.

امروز روزی بود که حسن روحانی از تریبون سازمان ملل به جهان اعلام کرد داعش را نابود کرده ایم. این صدای ایران بود که در جهان طنین انداز شد، اینکه ملت ایران، تنها و تنها به دنبال امید و صلح است.

منطقه ای که پس از استعمار انگلیس گرفتار هژمون منطقه ای شد، کماکان این روزها حال خوشی ندارد. در این روزگار ناخوش که ترامپ از همان تریبون جهانی از افزایش ترویسم اقتصادی علیه ایران، با وقاحت سخن می گوید، روحانی آغوش صلح را برای همسایگان باز می کند. به آنها تضمین می دهد که امنیت شما را برقرار می کنیم و نفتکش های شما در امنیت کامل است.

حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان امروز در هفتادچهارمین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد، از جایی فریاد صلح خواهی برآورد که روزگاری قدرت های بزرگ، این سازمان را بنا نهادند برای پایان جنگ های خانمان سوز جهانی ،  امروز رئیس جمهور، پیام ورسای را به جهانیان یادآوری کرد.

منطقه امروز ما بیشتر از هر زمان دیگر نیاز به یکدلی و همدلی دارد. امروز باید سیاستمداران داخلی کشور، درباره پیام روحانی بیاندیشند. امروز روزی است که به همت نیروهای مسلح و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی با کمک به دیپلماسی کشور این طرح را در منطقه اشوب زده خلیج فارس باید عملی و اجرایی کنند.

بحران امروز خلیج فارس همانطور که حسن روحانی در سخنرانی خود به آن اشاره کرد بر لبه پرتگاه است. دست به مهره اشتباه، اتشی در خرمن آشوب خاورمیانه می اندازد.

بحران فعلی مانند بحران های قبلی منطقه نیست. اینبار دشمن کمر به قتل عرب و عجم بسته است. دلارهای نفتی عربستان که سریز می شود به خزانه غرب، نفتی که از بمباران شدن آن امریکا از ان بهره می برد و نفت خود را روانه بازار می کند. اوضاع فعلی خلیج فارس به نفع هیجیک از کشورهای منطقه نیست.

چرا روحانی گفت در لبه پرتگاه هستیم؟

پس از خروج آمریکا از برجام، تنش ها در خلیج فارس شدت گرفت. بولتون مشاور سابق امنیت ملی آمریکا با اعزام ناو ابراهام لینکلن گزینه جنگ را مطرح کرد. پس از آن خلیج فارس  دریای عمان دچار تنش های جدی شد که مهمترین آن آتش گرفتن دو نفتکش همزمان با دیدار آبه شینزو با رهبر معظم انقلاب اسلامی بود. از همان روز اتش فتنه غرب در خلیج فارس شعله ور شد. تنش ها شدت گرفت. ائتلاف دریایی تشکیل شد. 

در این میان حمله به قلب تاسیسات نفتی آرامکو، سبب شد که غرب یکصدا نوای اتهام به ایران را سر دهد! تروئیکای اروپا که برای فرار از بدعهدی خود نسبت به اینستکس و برجام پناه به اتهام زدن به ایران برده است پیرو ترامپ گربه رقصانی می کنند و سعودی را علیه ایران می شورانند. تا بلکه 11 سپتامبر دیگری را اینبار در خلیج فارس اجرا کنند. اتهامات غرب به ایران درباره آرامکو تله ای برای عرب های منطقه است. همانطور که رئیس جمهور خطاب به سعودی گفت: «آمریکا اینجاست، نه در خاورمیانه. آمریکا وکیلِ هیچ ملتی و کفیلِ هیچ دولتی نیست. هیچ دولتی به دولتِ دیگر، وکالت نمی‌دهد و کفالت خویش را به دیگری نمی‌سپارد. اگر امروز شعله‌های آتشِ یمن، تا حجاز هم زبانه‌کشیده‌است، باید آتش‌افروز را جست و تنبیه کرد، نه اینکه بی‌گناهان را آماج تهمت‌ها و کینه‌ها قرارداد. امنیتِ عربستان با پایان دادنِ تجاوز به یمن، حاصل می‌شود، نه با دعوت از بیگانگان. ما حاضریم برای صلح از همه توان ملی و اعتبار منطقه‌ای و اقتدار بین‌المللی خویش، مایه‌بگذاریم. راه حل صلح در جزیره‌العرب،  امنیت در خلیج فارس و ثبات در خاورمیانه،  را باید در درون خاورمیانه جستجو کرد و نه در بیرون آن. مسایل منطقه، بزرگ‌تر و مهم‌تر از آن است که آمریکا از عهدۀ آن برآید. دولتی که نتوانسته مسأله افغانستان و عراق و سوریه را حل کند و  بانی افراطی‌گری، طالبانی‌گری و داعشی‌گری بوده‌است ؛ هرگز قادر به حل معضلات پیچیده‌تر نخواهد بود. 

منطقه ما بر لبه پرتگاه ایستاده است؛ تا جایی‌که تنها یک اشتباه می‌تواند آتشی بزرگ را برافروزد. ما دخالتِ تحریک‌آمیزِ بیگانگان را تحمل نمی‌کنیم و به هرگونه تعرض به امنیت و تمامیتِ سرزمینی خود، قاطعانه پاسخ می‌دهیم. اما راه جایگزین و مطلوب ما، همبستگیِ میان همه ملت‌های دارای منافع مشترک در خلیج‌فارس  و منطقه هرمز است.

حسن روحانی رئیس جمهور کشورمان در نطق خود به عرب های منطقه گفت: دکترین امنیتی جمهوری اسلامی ایران حفظ صلح و ثبات در خلیج فارس و تامین آزادی و امنیت کشتیرانی در تنگه هرمز است.حوادث اخیر، این امنیت را به شکل جدی در خطر قرار داده است. امنیت و صلح در خلیج فارس، دریای عمان و تنگه هرمز را با مشارکت کشورهای این منطقه می‌توان تأمین کرد و جریان آزاد نفت و سایر منابع انرژی را تضمین نمود، به شرط آن که امنیت را چتری فراگیر در همه حوزه‌ها برای تمامی کشورها بدانیم. 

بنا به مسئولیت تاریخی کشورم در حفظ امنیت، صلح،  ثبات و پیشرفت در منطقه خلیج فارس و تنگه هرمز، همه کشورهایی را که از تحولات خلیج فارس و تنگه هرمز متأثر می‌شوند به «ائتلافِ امید»HOPE  یعنی«ابتکار صلح هرمز» (Hormoz Peace Endeavor)  دعوت می‌کنم.

هدف "ائتلاف امید" ارتقای صلح، ثبات، پیشرفت و رفاه کلیه ساکنان حوزه تنگه هرمز، و تفاهم متقابل و روابط صلح آمیز و دوستانه میان ایشان است. این ابتکار حوزه‌های مختلف همکاری مانند تأمین همگانی امنیت انرژی، آزادی کشتیرانی و انتقال آزادانه نفت و سایر منابع از و به کشورهای حوزه تنگه هرمز و فراتر از آن را در بر می‌گیرد.

"ائتلاف امید" بر پایه اصول مهمی همچون پایبندی به اهداف و اصول ملل متحد، احترام متقابل، منافع متقابل، جایگاه برابر، گفتگو و تفاهم ، احترام به حاکمیت و تمامیت ارضی، خدشه‌ناپذیریِ مرزهایِ بین‌المللی، حل و فصلِ مسالمت‌آمیزِ تمامیِ اختلافات و از همه مهم‌تر دو اصلِ بنیادینِ "عدم تجاوز" و "عدم دخالت در امور داخلی یک‌دیگر" قرار دارد.  حضورِ سازمانِ ملل متحد برای ایجادِ یک چترِ بین‌المللی در حمایت از "ائتلاف امید" نیز امری ضروری است.

وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران جزئیات بیشتری از ائتلاف امید را به اطلاع کشورهای ذینفع خواهد رساند.

رئیس جمهور کشورمان امروز در سازمان ملل با پیام صلح خواهی، امنیت متقابل را پیشکش عرب های منطقه کرد. رسما از انها خواست وقت برادر کشی به پایان رسیده است. و قت ان است که به حکم دین واحدمان به معنای واقعی وحدت اسلامی را به جای آوریم.

وحدتی که سر منشا آن در محیط داخلی است و سپس به محیط خارجی می رسد.

همانطور که رئیس جمهور گفت: ‏«این پیام ملت ایران است: ‏بیایید به جای سرمایه‌گذاری در جنگ و خشونت‌، بر روی امید به یک آینده بهتر، سرمایه‌گذاری کنیم. ‏به عدالت برگردیم. به صلح، به قانون، به عهد و پیمان و به میز مذاکره بازگردیم.»

رئیس جمهور کشورمان در سخنرانی به همسایگان پیام صلح داد و غرب را تهدیدکرد: به میز مذاکره بازدگردیم... 

این پیام تهدیدی بود برای غرب، دوستی عرب و فارس، تیر غیبی است که استعمار و هژمون منطقه ای را برای همیشه به تاریخ می سپارد.

310310/25

کد خبر 1303710

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 37
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 11
 • IR ۲۳:۵۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۳
  14 29
  کاملا درست گفته اند. حداقل سهم من به عنوان فردی از ملت ایران
  • احمد IR ۱۰:۴۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
   39 45
   بد جوری دست و بالش بسته هست. اگه دولت می تونست به پشتوانه مردم برای کشور تصمیم بگیره، هم ایران میتونست در اقتصاد جهانی نقش داشته باشه و نفت بفروشه و هم اینکه پیشانی دولت تروریست آمریکا رو بر خاک بماله و قلم پای آمریکا رو در خاور میانه بشکونه و از آدم کشی و تخریب بیشتر زیرساخت ها در منطقه جلوگیری کنه.
  • IR ۰۶:۵۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
   16 0
   پیغمبر یه کتاب (قرآن) به زبان خدا بر این اعراب موعظه کرد و لکن لا تعقلون. با دوتا کلمه کلیدی میخواین ارشاد بشن؟!
 • حقگو IR ۰۰:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
  69 22
  شعارها مرد امید بسیار متین ولی متأسفانه نابخردیها مثل آتش زدن سفارتخانه ویا پرت کردن سفیر کشور خارجی از بالای ساختمان سفارتخانه وتکرار کارهای این چتین با شعار ما در یک راستا نبوده و قابل ترجمه نیست.
  • شمس تبریزی IR ۱۴:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
   1 12
   ابو نصر فارابی موسیقیدان بود. نقل شده که در یک مجلس بداهه نوازی کرد و حاضران به گریه افتادن. بعد از بداهه نوازی اول، بداهه نوازی دوم را آغاز کرد و همه شروع کردن به خندیدن. در بداهه نوازی سوم حاضران را خواب کرد. فارابی در علم موسیقی خیلی زبر دست بود. سخت است که در یک مجلس بتوانی هم بخندانی و هم به گریه اندازی و هم خواب کنی. باید در نوازندگی و شناخت ردیف های موسیقی بسیار چیره دست باشی
  • IR ۱۷:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
   12 15
   ايران به جز اول انقلاب و داستان سفارت امريكا هيچوقت حمله به سفارتي رو رسما به عهده نگرفته،حمله به سفارتام كار بسيار سابقه داريه و بارها به سفارت هاي كشورهاي مختلف حمله شده،خود ايران ده ها بار به سفارتاش توي كشور هاي مختلف حمله كردند و اين كار عموما از جانب مجاهدين بوده كه خيليم با بولتون رفيقن حتي خود امريكام ريخت تو كنسولگري ايران توي اربيل ،ببخشيدا ولي اين بحث ديوار سفارت و اينام خيلي يخ شده و بيشتر نشون دهنده كم سوادي گوينده حرفه
 • IR ۰۰:۲۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
  66 2
  برگشت به قانون . البته نسخه ای فقط برای خارجی ها
 • کامران IR ۰۰:۴۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
  19 65
  آفرین ایده هوشمندانه آقای روحانی بدل همه ما نشست .ودست تزویر آمریکا و اروپا را رو کرد.
 • مهدی IR ۰۲:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
  با سلام.به قول رهبر عظیم الشان انقلاب و جمهوری اسلامی و سردار سلیمانی عزیز دل این حسن روحانی هست که ما میشناسیم و دوستش داریم نطق خوبی بود و به عنوان یک ایرانی وطن دوست از ایشان و نطقش حمایت میکنم
 • IR ۰۶:۱۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
  12 62
  من سرگردون ساده تو رو ساده می دونستم یعنی هر کی را ببینی از اقلیت مذهبی جنبش سبز ... می گن جنگ شروع نشده یعنی تا صبح کسی منتظر نمونده بود جناب سرهنگ ماشه جنگ را بکشه واقعا خدا پدر احمدی نژاد رو بیامرزه هم آرامتر بود هم همه را دعوت به دین و صلح و دوستی می کرد جنگ نامه نخونده بود
 • احمد IR ۱۰:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
  23 47
  بد جوری دست و بالش بسته هست. اگه دولت می تونست به پشتوانه مردم برای کشور تصمیم بگیره، هم ایران میتونست در اقتصاد جهانی نقش داشته باشه و نفت بفروشه و هم اینکه پیشانی دولت تروریست آمریکا رو بر خاک بماله و قلم پای آمریکا رو در خاور میانه بشکونه و از آدم کشی و تخریب بیشتر زیرساخت ها در منطقه جلوگیری کنه. حیف که با دست بسته فقط کتک خور فرستادیم جلو.
  • IR ۱۵:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
   9 18
   با برجام ایشون نشون دادن که اختیار داشتن اینطوری شد.... حالا بیشتر اختیارات بگیرن معلوم نیست چه بلایی سر ملت میاد
  • محمدرضا IR ۲۰:۳۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
   1 9
   متاسفانه طرح از طرف سایرین پذیرفته نخواهد شد و احتمال پایبندی اروپایی ها به تعهداتشون کمتر خواهد شد امیدوار این بار راهبرد دادن امتیاز در برابر امتیاز رو پیگیری نکنن .... بی ارزش شدن ریال و دلار 12000 تو نتیجه بازی برد برد هست ...
 • IR ۱۰:۴۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
  16 15
  دو کلمه دندان شکن هم گفت سرزمین حجاز و جزیره العرب آدم فکر می کرد تا صبح کشوری بنام سعودی روی زمین نیست و با مشاوره ظریف و دستاوردش دو باره دست به دامان عمان شدنه ده سال گروهی راس هرم قدرتند که لحظه شماری برای نابودی ایران می کنند و با هر کسی که نفع ایران کار کنه مشکل دارند بهزاد نبوی خوب فهمیده ولی تنهاست
  • IR ۱۵:۰۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
   2 3
   اگر عدالتی وجود داشت بهزاد نبوی به دلیل فعالیت های اول انقلاب باید در زندان بود چطور فکر میکنی نبوی حرفاش درستع?ساده لوح نباش
 • شمس تبريزي US ۱۱:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
  4 83
  به هر حال خوشحاليم كه جناب رييس جمهور سعي در نزديك كردن سياست هاشون به نيروهاي خدوم انقلابي و محبوب نظام همانند دكتر جليلي و حاج حسين شريعتمداري و... و مطمئنم مردم عزيزمون هم افتخار مي كتتد به مواضع انقلابي ايشون
  • GB ۱۴:۲۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
   16 0
   حاج حسین شریعتمداری؟؟؟؟خخخخ خودتو میگفتی کمتر ادم حرص میخورد تا این حاااااجیی رو مثال بزنی!
  • شمس تبریزی IR ۱۴:۴۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
   2 7
   خبرآنلاین، یه بار ازت خواستم کامنتهای این کلاهبرداری که به اسم من می نویسه را منتشر نکنی. مردک دو ماهه داری اینجا به اسم مینویسی اما عرضه نداشتی فونت عربی نصب کنی. تو لازم نکرده از طرف من صحبت کنی
  • شمس تبريزي US ۰۵:۵۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
   3 3
   شمس قلابي خودتي... مدتهاست عليه من مطلب مي نويسي و خودت رو جاي من ميزني ولي چيزي بهت نگفتم خجالت بكش گرچه از شما تيرانا نشينها انتظاري جز اين نيست
 • IR ۱۳:۰۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
  11 62
  بعد از مطرح شدن گفتگوی تمدن ها بار دیگر افتخار کردم به رئیس جمهور کشورم واقعا بی نظیر و عالی بود.
  • شمس تبریزی IR ۱۵:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
   5 4
   آخ برم راننده رو. اون کلاچ و دنده رو. گاز و فرمونو ببین. شور و حال بنده رو
 • IR ۱۳:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
  12 34
  از واکنش رسان های جهان می توان کامل فهمید که روحانی بدجور ترکونده تو سازمان
 • IR ۱۳:۰۳ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
  11 26
  احسنت به روحانی . اگر این طرح اجرایی شود و عرب ها عقل به خرج دهند هم به نفع خودشان است هم به نفع ما
 • IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
  1 6
  توئیت عبدالله گنجی هم درباره حواشی سازمان ملل عالی بود
 • IR ۱۳:۰۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
  8 38
  سخنرانی روحانی غرور ملی را تحریک کرد
  • شمس تبریزی IR ۱۴:۴۸ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
   9 5
   از تحریک کردن و تحریک شدن به خدا پناه میبریم. خداوند همه را از وسوسه ها نفسانی و مکاید شیطان رجیم در پناه خود محفوظ بدارد
 • IR ۱۳:۰۵ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
  4 20
  به شرطی که عرب ها غرور را کنار بگذارند
 • IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
  6 33
  این طرحی بود که ظریف از زمانی که وارد وزارت خارجه شد به نام الجار ثم الدار اعلام کرد در راستای همان سیاست امروز از تریبون جهانی اعلام شد. خسته نباشی رئیس جمهور و همراهان خدا قوت
 • IR ۱۳:۰۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
  3 23
  سخنرانی روحانی جای شبهه برای دلواپسان نمیزاره ، امیدوارم این سرمنشا صلح داخلی بشه و همه با هم یکدل و یکصدا شوند التبه که میدانم خیالی واهی است عده این را درد داخل نمیخواهند
 • IR ۱۳:۰۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
  24 8
  تمدن ایرانی همواره بر پایه صلح بوده، این عرب است که همیشه به دنبال جنگ خونرویزی بود خصوصا از بدو اسلام
 • IR ۱۳:۱۰ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
  8 36
  بهت افتخار میکنم روحانی
  • IR ۱۵:۰۲ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
   12 2
   دلار ۱۲۰۰۰ تومانی... باید هم بهش افتخار کنی
 • IR ۱۳:۱۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
  9 34
  بسیار شیک، باوقار ، مدل ایرانی و تمدن ایرانی و برازنده کشورمان سخنرانی کرد، 8 سال ابروی ما رو احمدی نژاد تو سازمان ملل برد با اون سخنرانی های لمپنیزمش
  • IR ۱۷:۳۹ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
   8 0
   آفرین بر شما مدافع نجومی ها
 • IR ۱۷:۳۱ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۴
  14 0
  کلید و تدبیر و ......... به درد انتخابات میخوره
 • عارف AE ۱۲:۴۴ - ۱۳۹۸/۰۷/۰۵
  14 0
  اگر صلح و عدالت از داخل شروع شود، کشور به مردم می‌تواند متکی باشد.... عوامل داخلی که با رانت و احتکار و گران‌فروشی و سو استفاده از بیت المال و اختلاس به کشور و مردم ایران خیانت می‌کنند هرگز نمی‌توانند در جامعه ی بین الملل چهره ی زیبایی از ایران و ایرانی بسازند.... اول باید تکلیف خائنین داخلی به مردم روشن شود، آنوقت قدرت داخلی ما چند برابر شده و دنیا احترام و ارزش بیشتری برای ما قائل خواهد شد و نمی‌توانند ادعای نقض حقوق بشر و بی بضاعتی مردم در ایران باشند
  • پسربابام IR ۱۱:۴۷ - ۱۳۹۸/۰۷/۱۰
   0 0
   باشما موافقم. وقتی تو داخل کشور به مردم احترام گذاشته بشه اون موقع هیچ خارجی نمیتونه به ملت ایران حتی چپ نگاه کنه چه برسه بخواد تحریم و ... انجام بده