پیگیری قانونی پرونده های مربوط به استفاده ی کشاورزان از فاضلاب خام

برنا نوشت: رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز از اداره کل جهاد کشاورزی این استان خواست تا کشاورزانی را که از فاضلاب خام برای تولید محصولات کشاورزی اقدام می کنند، جهت پیگیری های قانونی به دانشگاه علوم پزشکی و اداره کل محیط زیست معرفی کند.

حسین کریم ضمن اشاره به عدم جمع آوری اصولی و تصفیه فاضلاب های سطحی توسط شهرداری ها و تعلل شرکت های آب و فاضلاب در جمع آوری و تصفیه فاضلاب های شهری و روستایی گفت: این تعلل منجر به رهاسازی فاضلاب در پایین دست شهرها و روستاهای استان البرز و در نهایت استفاده از فاضلاب خام در آبیاری مزارع کشاورزی سبزیجات و صیفی جات می شود.

وی افزود: به دلیل بار آلودگی میکروبی و شیمیایی فوق العاده زیاد این قبیل فاضلاب ها، محصولات تولیدی می توانند دچار آلودگی های متعدد شوند و این امر به عنوان تهدیدی جدی بر سلامت عمومی به شمار می رود.

دکتر کریم با تاکید براین نکته که  رسالت دانشگاه علوم پزشکی البرز، دفاع از سلامت عمومی است، اظهار داشت: دانشگاه ضمن برگزاری جلسات متعدد و اعلام حساسیت این موضوع به ارگان های ذی صلاح  نسبت به شناسایی کشاورزان متخلف اقدام کرده و با  صدور اخطار بهداشتی، افرادی را که به  اخطار بی توجه بودند، به مراجع  قضایی معرفی کرده است.

وی با اشاره به این که از ابتدای سال جاری تاکنون ۲۲ پرونده در این خصوص در شهرستان های کرج و ساوجبلاغ تشکیل شده است، گفت: این پرونده ها جهت پیگیری های بعدی به مراجع قضایی ارسال شده است.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز همچنین عنوان کرد: با توجه به گستردگی و اهمیت موضوع، ضروری است شهرداری ها، دهیاری ها و شرکت های آب و فاضلاب نیز به وظایف قانونی خود عمل نموده و از رها سازی فاضلاب خام (تصفیه نشده) به طور جدی ممانعت کنند.

46

کد خبر 1312587

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =