وقف تاثیرگذارترین راهکار در رفع معضلات اجتماعی است

ایرنا نوشت: مدیر کل اوقاف و امور خیریه استان البرز گفت که یکی از موثرترین و عملی ترین راهکارها برای رفع معضلات و مشکلات اجتماعی ، وقف است.

حجت الاسلام و المسلمین علی دشتکی روز شنبه در نشستی که با حضور خبرنگاران به مناسبت آغاز دهه وقف انجام شد، افزود: وقف گذشتن از اموال وکمک به دیگران است .

هر ساله همزمان با روز ۲۷ ماه صفر به مدت ۱۰ روز به عنوان دهه وقف نامگذاری شده است.

وی اظهار داشت:  وقف یکی از تاثیرگذارترین خیرات و صدقات است که در ادیان توحیدی دیگر هم دیده می شود همانطور که در دین اسلام نیز پیامبر خاتم (ص) اصرار بر این خیرات داشتند.

دشتکی با بیان اینکه اصرار نبی اسلام (ص) هم در کلام و بیان و هم در سیره و عمل بوده، گفت: در دوران حضرت رسول (ص) همچون دوران انقلاب اسلامی در گام اول به افراد و درگام دوم به موضوع اجتماعی سازی، مسایل اجتماعی و اجتماع محوری پرداخته شد.

وی افزود: برای تشویق مردم به امر خیر بایستی در مرحله اول نظام اعتقادی، ذهنی، فکری و اندیشه نسبت به برخی مسائل اجتماعی همچون وقف بر مبنای توحید، قرآن و اسلام تنظیم شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز بیان داشت: انفاق و احسان باید از چیزی  که انسان بیشترین دلبستگی را به آن دارد انجام شود که بالاترین نوع احسان و انفاق، وقف است.

وی تاکید کرد که بایستی امروز دست به دست هم دهیم تا در پیاده کردن پیام مقام معظم رهبری در گام دوم انقلاب در بحث اجتماعی حرکت کنیم که برنامه هایی همچون وقف بسیار می تواند موثر باشد.

دشتکی در ادامه به برنامه های در نظر گرفته شده در دهه وقف اشاره کرد و گفت: این برنامه ها با چهار محوریت اصلی تبیین آثار و احکام وقف و فرهنگی سازی آن، معرفی خیرین نیک اندیش و تجلیل از متولیان و مروجان وقف و همچنین اعزام مبلغین با موضوع دهه آخر ماه صفر و تبلیغ و ترویج فرهنگ احکام و آثار وقف برگزار می شود.

وی یادآور شد که در این ایام ۲۰ مبلغ مذهبی به اماکن مذهبی و بقاع متبرکه استان اعزام می شوند.

کسب رتبه برتر کشوری اوقاف البرز در عمل به نیات واقفین

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز در ادامه با اشاره به عملکرد ۶ ماهه این بخش، گفت: این استان در این مدت از لحاظ عوایدات و عمل به نیات واقفین موفق به کسب رتبه برتر کشوری شده است.

وی افزود:‌  اجتماعی سازی، تعامل و اقدام جهادی موجب شد این افتخار نصیب اوقاف استان شود ضمن اینکه هر چه این اقدامات بیشتر و گسترش یابد بهره مندی مردم از عواید و تاثیرات وقف بیشتر خواهد بود.

گام دوم آزادسازی زندانیان از عواید وقف در ۱۷ ربیع الاول

دشتکی یکی از آثار اجتماعی وقف را برای اولین بار در استان آزادسازی ۱۵ زندانی دانست که مشکل مالی داشتند و اظهار داشت: این افراد همزمان با عید سعید غدیر خم در سال جاری آزاد شدند.

وی گفت: همچنین گام دوم اجرای این طرح در ۱۷ ربیع الاول سال جاری انجام خواهد شد که اجرای بهتر این طرح نیازمند ترویج و تبیین آثار وقف توسط اصحاب رسانه می باشد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان البرز یکی از نگاه های جدید به وقف را در مسایل علمی و پژوهشی دانست و افزود: به همین منظور حمایت از شرکت های دانش بنیان را در برنامه داریم که یکی از آن ها پژوهش های علمی در جهت رفع مشکل بیماران ضایعات نخاعی است.

در استان البرز ۱۰۰ امامزاده واجب التعظیم در ۸۳ بقعه متبرکه آرام گرفته اند.

46

کد خبر 1314427

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 5 =