سیب‌زمینی باعث استعفای یک وزیر ژاپنی شد!

ایسنا نوشت: وزیر دادگستری ژاپن به اتهام فریب و سوء استفاده از قدرتش در انتخابات مربوط استعفا داد. این استعفا بعد از آن صورت گرفت که رسانه‌ها گزارش کردند، دفتر وی هدایایی همچون سیب‌زمینی و ذرت به اعضای حوزه انتخابیه بخشیده است.

به گزارش الجزیره، او همچنین به اتهام هدیه دادن به یک نشریه "زرد" متهم شده است.

  آقای "کاتسویوکی کاوای" استعفای خود را در روز پنجشنبه به نخست‌وزیر "شینزو آبه" تقدیم کرد تا به دومین وزیر کابینه تبدیل شود که در کمتر از یک هفته و به دلیل رسوایی مربوط به انتخابات استعفا  می‌دهد. "هدیه دادن" در هر شرایطی نقض قانون انتخابات در ژاپن محسوب می‌شود.

او  همچنین متهم است که برای حضور همسرش در انتخابات پارلمانی ژاپن از نفوذ خود استفاده کرده است. همسر "کاوای" اینک نماینده پارلمان ژاپن است.همسر این وزیر مستعفی نیز به پرداخت مبالغ زیاد به کارمندان حوزه انتخاباتی‌اش متهم شده است.با این وجود، آقای کاوای (وزیر مستعفی) در مورد اتهامات وارد شده اظهار بی‌اطلاعی کرده و هرگونه نقض قوانین را رد می‌کند.

وی دلیل استعفایش را  ممانعت از ضربه خوردن به "اعتماد عمومی" در سیستم دادگستری عنوان کرد.

کاوای در ماه گذشته به عنوان وزیر دادگستری انتخاب شد. "شینزو آبه" نخست‌وزیر ژاپن نیز  آغاز به کار کابینه را در هفته گذشته رسما  اعلام کرد.

در هفته گذشته آقای "اسشو سوگاوار" وزیر وقت تجارت ژاپن به اتهام نقض قانون انتخابات از سمت خود استعفا کرد. او نیز به دلیل هدیه "خربزه" و "پرتقال" و در مواردی "خاویار" گران به برخی از رای دهندگان در توکیو استعفا داد.

وزیر تجارت سابق ژاپن همچنین به دلیل پرداخت 20 هزار ین به یکی از طرفدارانش که یکی از اعضای خانواده خود را از دست داده بود، متهم شد. پرداخت در ژاپن پول برای کسانی که اعضای خانواده و عزیزان خود را از دست می‌دهند، فرآیندی رسمی و مرسوم است. 

2323

کد خبر 1316189

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

نظرات

 • نظرات منتشر شده: 3
 • نظرات در صف انتشار: 0
 • نظرات غیرقابل انتشار: 0
 • IR ۱۷:۲۹ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
  0 1
  واقعا در ژاپن هم نشریه زرد هست ؟؟!!! ما خیال میکردیم فقط تو ایران از این خبرا هس. الته به نشریه محترم ووزین و پر نقش و نگار خبر اونلاین برنخوره .... ، چون اصلا زرد نیس ، بلکه بنفش هست ....
 • IR ۱۷:۵۲ - ۱۳۹۸/۰۸/۰۹
  1 0
  عجب ملتی هستند دقیقا مثل خودمانند یاد سیب زمینی افتادم البته نه تو حوزه انتخابیه بلکه در سراسر کشور جالب بود میگفت مردم گرسنه هستند ایراد هم ندارد به خاطر خدمت به میز استعفا هم نمیدند ژاپن عقب مونده از ما یاد بگیر
 • عامری IR ۱۴:۱۷ - ۱۳۹۸/۰۸/۱۰
  0 0
  فقط استعفا! اگر تو ایران بود دمار از روزگارش در می آورند. نگو ژاپن بگو شهر هرت!