عوامل موثر بر افزایش انگیزه چیست؟ "پزشک خوب" پاسخ می‌دهد

انگیزه داشتن برای رسیدن به موفقیت حیاتی است، بنابراین عجیب نیست که این موضوع، موضوع داغ روز روانشناسی باشد. بطور مثال متخصصان همیشه به دنبال راه‌هایی جدید برای انجام کارهایی هستند تا انگیزه دانش آموزان را افزایش دهند یا انگیزه ورزش را در آنان افزایش دهند.

تئوری‌ها و نکات بسیاری وجود دارند که برای کمک به افراد طراحی شده‌اند، اما برخی از عوامل روان‌شناختی که می‌توانند انگیزه را تحت‌تاثیر قرار دهند ممکن است شما را غافلگیر کنند. آیا می‌دانید که تجسم موفقیت می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد؟ یا اینکه تشویق ممکن است باعث شود مردم انگیزه کمتری داشته باشند؟

عوامل روانشناسی موثر بر میزان انگیزش 
 

1. از پاداش، محتاطانه استفاده کنید

اگر کسی از قبل از انجام کاری لذت می‌برد، میتوان استدلال کرد که پاداش دادن به آن‌ها برای آن رفتار باعث ایجاد انگیزه و علاقه بیشتر می‌ شود، درست است؟ در بسیاری از موارد، پاسخ منفی است. دادن مشوق‌هایی برای فعالیت‌هایی که افراد پیش از این به آن علاقه دارند، گاهی اوقات انگیزه را کم می‌کند.

محققان دریافته اند که پاداش دادن به مردم برای انجام کارهایی که در حال حاضر با انگیزه ذاتی انجام می‌دهند، واقعا می‌تواند نتیجه معکوس داشته باشد. به یاد داشته باشید، انگیزه درونی از درون فرد ایجاد می‌شود. این کار اساسا ً انجام کاری برای لذت خالص از آن است. انجام این کار خودش پاداش است.

پاداش دادن در مواردی که کودکان برای انجام کاری که در حال حاضر از آن لذت می‌برند، مانند بازی کردن با یک اسباب‌بازی خاص، انگیزه آن‌ها را برای مشارکت در فعالیت واقعا کاهش می‌دهد. روانشناسان به این پدیده به عنوان اثر overjustification اشاره می‌کنند.

پس با پاداش‌ها محتاطانه رفتار کنید. پاداش دادن می‌تواند به خوبی برای افزایش انگیزه و برای درگیر شدن در فعالیت‌هایی که چندان جذاب نیست کار کند، اما عدم تمایل به چنین پاداش‌هایی ممکن است در واقع کاهش انگیزه را به دنبال داشته باشد.

2. اگر فرد واقعا هیچ علاقه‌ای به فعالیت نداشته باشد، پاداش می‌تواند موثر باشد.

در طول دوره یادگیری اولیه، یک پاداش برونی را امتحان کنید، اما این پاداش را به تدریج که فرد به صورت درونی به انجام آن فعالیت علاقه مند می شود، حذف کنید.

زمانی که با یک کار روبرو می‌شوید، فکر می کنید چه چیزی انگیزه دهنده بهتری است: کاری که صد بار انجام داده‌اید و احتمالا ً می‌توانید در خواب هم انجامش دهید، یا کاری را انجام دهید که نیاز به یادگیری چیزی جدید یا به چالش کشیدن توانایی‌های موجودتان دارد؟ برای بسیاری از افراد، گزینه اول ممکن است راحت‌ترین کار باشد، اما گزینه دوم چالش برانگیزتر، احتمالا جالب‌تر و انگیزه‌بخش‌تر خواهد بود.

چطور می‌توانید بیشتر این روند را انجام دهید؟ خود را به چالش بکشید. برای یک ماراتن محلی ثبت‌نام کنید. بر روی بهبود زمان خود تمرکز کنید و یا کمی بیشتر از آنچه که معمولا انجام می‌دهید، ادامه دهید. مهم نیست که هدف شما چیست ؛اضافه کردن چالش‌های افزایشی می‌تواند به شما کمک کند توانایی‌های خود را بهبود بخشید، انگیزه بیشتری پیدا کنید، و یک گام به موفقیت نزدیک‌تر شوید.

3. تجسم موفقیت یا مسیر موفقیت

یکی از نکات رایج برای انگیزه گرفتن، صرفا ً تجسم موفقیت است، با این حال تحقیقات نشان می‌دهد که این کار ممکن است نتیجه‌ای معکوس داشته باشد. مشکل این است که مردم اغلب خود را در رسیدن به اهدافشان مجسم می‌کنند، اما از تجسم تمام تلاشی که برای تحقق این اهداف صرف می شود، چشم پوشی می‌کنند.

تحقیقات پیشین نشان داده است که رویاهای ایده‌آل در مورد آینده به طور معمول موفقیت ضعیف را پیش‌بینی می‌کنند، و تحقیقات اخیر نشان داده است که مشارکت ذهنی در چنین تصویرسازی انرژی موجود را تضعیف می‌کند.

به جای آن که خودتان را به طور ناگهانی موفق تصور کنید، تمام قدم‌هایی را که برای رسیدن به این موفقیت لازم است تصور کنید.

با چه چالش‌هایی رو به رو خواهید شد؟ دانستن اینکه با چه چیزی ممکن است روبرو شوید، می‌تواند زمانی که وقتش فرا برسد، کنار آمدن با آن را آسانتر کند.

چه استراتژی‌هایی برای غلبه بر این چالش‌ها استفاده می‌کنید؟ برنامه‌ریزی پیش از این می‌تواند شما را برای غلبه بر مشکلاتی که ممکن است با آن ها روبرو شوید، آماده کند.

4. انگیزه گروهی

مردم اغلب وقتی احساس می‌کنند که بر آنچه اتفاق می‌افتد کنترل دارند، احساس انگیزه بیشتری می‌کنند. آیا تا به حال بخشی از گروهی بوده‌اید که احساس می‌کنید واقعا هیچ کنترل شخصی بر روی نتیجه ندارید؟ آیا احساس کردید انگیزه‌ای برای کمک به این گروه دارید؟

یکی از دلایلی که افراد گاهی اوقات "کار گروهی" را دوست دارند این است که آن‌ها حس کنترل و مشارکت فردی را از دست می‌دهند.

اگر شما در یک گروه کار می‌کنید (یا سعی دارید به گروهی از پیروان انگیزه دهید)، پیدا کردن راهی برای ایجاد احساس قدرتمند و موثر بودن می‌تواند به شما کمک کند.

به افراد در چگونگی نحوه ارائه ایده‌ها و یا استفاده از آن‌ها اختیار عمل بدهید.

به اعضای گروه اجازه دهید تا مشخص کنند که می‌خواهند چه اهدافی را دنبال کنند.

5. تمرکز بر مسیر، نه نتایج

فکر کردن مداوم در مورد نتیجه، چه موفقیت و چه شکست، می‌تواند به طور جدی انگیزه را خراب کند. روانشناس کارول دوک در تحقیقات خود در مورد نگرش های مختلف دریافته است که تحسین کودکان برای صفات ثابت (مانند باهوش بودن یا جذاب بودن) می‌تواند در واقع انگیزه و پایداری را در آینده کاهش دهد.

او معتقد است که این نوع تحسین باعث می‌شود که مردم آنچه را که به عنوان یک طرز فکر ثابت می شناسیم، توسعه دهند. افراد با این طرز فکر بر این باورند که ویژگی‌های شخصی کاملا ً ذاتی و بی‌تغییر است. آن‌ها فکر می‌کنند که مردم یا باهوش، کودن، زیبا، ورزش‌کار یا غیر ورزشی و غیره هستند.

به جای تمرکز بر روی نتیجه، بر روی این که آیا موفق خواهید شد یا شکست می‌خورید، سعی کنید روی سفر به سمت رسیدن به هدفتان تمرکز کنید.

از این روند چه یاد گرفته‌اید؟ به یاد داشته باشید, سفر به اندازه نتیجه مهم است.

چه اقداماتی موثرتر و مفیدتر بوده‌اند؟ با ارزیابی تلاش‌های خود می‌توانید اقدامات آینده خود را تنظیم کنید تا به نتایج بهتری دست یابید.

چه می‌خواهید وزن خود را کم کنید، ماراتون کنید، مدرک بگیرید، یا نوع دیگری از هدف را کامل کنید، انگیزه نقشی حیاتی در موفقیت یا شکست کلی شما بازی می‌کند. برخی از یافته‌های این تحقیق ممکن است با ایده‌های موجود در مورد این که چه کارهایی و چه چیزی از نظر انگیزه انجام پذیر هستند و چه کارهایی نیستند، متناقض باشد. سعی کنید تعداد کمی از این استراتژی‌ها را در عادات روزانه خود ترکیب کنید تا اشتیاق و انگیزه خود را بهبود دهید.

2121

کد خبر 1327493

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 3 =