نصرت اله تاجیک، سفیر سابق ایران در اردن نامه ای به محمد علی کلی نوشته و درباره درخواست عفو دو آمریکایی زندانی در ایران توسط کلی، سخنانی گفته است.

نصرت اله تاجیک در حالی که از علاقه خود و مسلمانان به کلی یاد کرده به نامه او برای تقاضای عفو دو آمریکایی متهم به جاسوسی که برای رهبر نوشته شده اشاره کرده و در پاسخی به آن از وضعیت مشابه خود در کشور انگلیس گفته است :

" من از یاد آوری اقدامات، خطاها و دشمنی مسئولین آمریکائی نسبت به ایران که باعث کینه و خشم مردم ایران نسبت به آنان شده است در می گذرم و آرزو می کردم افرادی مثل شما به علت مشکلات بین دو کشور میپرداختند. ولی بعنوان یک شهروند ایرانی که بدلیل ملیت ایرانی خود و با یک ادعای غیر صحیح و حتی توطئه گونه از سوی آمریکا در حالیکه بعنوان دانشجو در انگلیس درس می خوانده است و در پنج سال اخیر با تحمل بیماری های گوناگون در خانه خود محبوس شده است فقط به همین اقدام انسان دوستانه شما می پردازم."

وی در ادامه از اقدامات ایران در قبال زندانیان خارجی خود توضیح داده است :

"همانگونه که مطلع هستید ظرف چهار سال اخیر موارد زیادی از رحم و شفقت نسبت به شهروندان آمریکائی، انگلیسی و آلمانی که به هر دلیل و بدون ورود به جزئیات پرونده آنان اعمال گردیده و این افراد از زندان های ایران آزاد شده و به کشورهای خود بازگشته اند که نمونه های آخرین آنها خانم سارا شرود و دو خبر نگار آلمانی از این قبیلند. اگرچه این اقدامات متاسفانه هیچگونه رحم و شفقت متقابلی از سوی کشور آمریکا نسبت به شهروندان ایرانی در بر نداشته است که نهایتا" اینگونه اقدامات یکطرفه منجر به انتقاد خانواده و افراد زندانی در آمریکا از دولت ایران شده است.

از آنجا که جنابعالی به عنوان یک عمل انسان دوستانه اقدام به نوشتن این نامه نموده اید خانواده خانم شهرزاد میرقلی‌خان ( که در شرایط نامساعدی همراه با بیماری در زندان آمریکا بسر می برد و مادر پیر و دو دختر وی در ایران با ناراحتی و نگرانی منتظر آزادی وی هستند) و تعدادی دیگر از افراد ایرانی که از نقاط مختلف دنیا به آمریکا برده شده و در زندان های آنکشور بسر می برند، از شما می خواهند که در پاسخ به ابراز رحم و شفقتی که مسئولین ایرانی در قبال افرادی که قبلا" آزاد شده اند اقدام متقابلی در نزد مقامات آمریکائی شروع بفرمائید تا با رهائی آنان ابتدا زمینه برای بررسی اعمال رحم و شفقت در مورد این دو فرد را فراهم کنید. "

تاجیک همچنین اظهار کرده است :
"جای تعجب است که وقتی شهروندان غربی به هر دلیلی در ایران در برابر قانون قرار میگیرند همگی بی گناه و مسئولین ایرانی مورد خطاب بسیاری از نیکوکاران جهان و از جمله شما قرار می گیرند که مورد رحم و شفقت قرار گیرند ولی هیچ اقدامی برای رهائی اشخاص گرفتار در آمریکا از طرف این افراد مبذول نمی گردد به گونه ای که انسان احساس میکند این نیکو کاری هم فقط برای افراد خاصی است که گویا شهروند درجه یک محسوب میشوند! "

متن کامل مطلب وی و دیگر حرف های نوشته شده تاجیک در نامه به محمد علی کلی را اینجا بخوانید.

کد خبر 144091

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 11 =