موگرینی: برجام هیجان‌انگیزترین و مهمترین رویداد دهه گذشته بود

ایرنا نوشت: مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا در میزگردی با حضور سلف و جانشین خود، رسیدن به توافق هسته‌ای با ایران در سال ۲۰۱۵ را هیجان‌انگیزترین و مهم‌ترین رویداد یک دهه گذشته نامید.

فدریکا موگرینی این سخنان را روز سه‌شنبه در نشست بررسی تحولات سرویس اقدام خارجی اتحادیه اروپا در یک دهه گذشته مطرح کرد و افزود: ۱۴ جولای ۲۰۱۵ پس از سال‌ها مذاکرات با ایران که پیش از من خاویر سولانا آغازگر آن بود موفق شدیم به توافق برسیم و آن لحظه بسیار هیجان‌انگیز و حساس بود.

وی با مرور بر مذاکرات طاقت‌فرسا میان اعضای برجام پیش از رسیدن به این توافق و اینکه به گفته او گاهی شرکت کنندگان هفته‌ها از اتاق مذاکرات خارج نمی‌شدند یادآور شد که برجام یکی از پیچیده‌ترین توافقات تاریخ معاصر است که به لطف تلاش شبانه روزی دیپلمات‌ها و کارشناسان حاصل شد. 

مسئول سابق سیاست خارجی اتحادیه اروپا سپس خروج آمریکا از برجام را آزمونی سخت برای اتحادیه اروپا توصیف و تصریح کرد: اما ما توانستیم برجام را به رغم فشارهای آمریکا حفظ کنیم و اینک زمانی حیاتی است که به ایران و امریکا برای بازگشت به این توافق کنیم.

پیش از او خاویر سولانا مسئول اسبق سیاست خارجی اتحادیه اروپا هم در سخنانی خروج دونالد ترامپ از برجام را رویدادی تلخ عنوان  و تصریح کرد که پس از سال ها مذاکره، این یک تصمیم غیر مسوولانه بود 

وی ابراز امیدواری کرد که دولت جو بایدن، تصمیم اشتباه ترامپ را جبران کند.

311311

کد خبر 1461720

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 8 =