کتاب «ترویح الارواح فی تهذیب الصحاح» لغت‌نامه‌ای است عربی که مولف آن نخستین فردی است که در فرهنگ‌نامه نویسی به ویرایش و خلاصه‌کردن لغت‌نامه روی آورده است.

به گزارش خبرآنلاین، کتاب «ترویح الأرواح فی تهذیب الصحاح/جلد اول و دوم» تألیف شهاب الدین محمود بن احمد بن بختیار زنجانی (درگذشته: 656ق.) با تصحیح و تحقیق محمد صالح شریف عسکری در 1062 صفحه به قیمت 34000 تومان از سوی مرکز پژوهشی میراث مکتوب منتشر شد.

کتاب «ترویح الارواح فی تهذیب الصحاح» لغت‌نامه‌ای است عربی که مولف آن نخستین فردی است که در فرهنگ‌نامه نویسی به ویرایش و خلاصه‌کردن لغت‌نامه روی آورده است و با تالیف این کتاب در واقع به تالیف خلاصه‌ای از کتاب الصحاح نوشته ابونصر اسماعیل بن حماد جوهری روی درآورده است. این کتاب یکی از لغت‌نامه‌های قابل اعتنای عربی است که متن کامل آن را ابونصراسماعیل بن حماد جوهری نوشته و به دلیل اهمیت و ارزش بالای اثر تاکنون 15گزیده از آن نیز شناسایی و معرفی شده است.

«ترویح الأرواح» با بهره‌گیرى از 6 نسخه خطى و نیز با استفاده از متن اصلى صحاح و دیگر لغت‌نامه‌هایى که بر پایه این اثر تألیف شده‌اند، تصحیح شده است.

زنجانى، انگیزه خود را از تهذیب صحاح جوهرى، آسان کردن بهره‌گیرى براى طالبان لغت و نیز دسترسى آسان به مصادر لغت می داند. وى علاوه بر این به شرح و توضیح برخى از واژگان نیز پرداخته است.

ناشر در معرفی این کتاب نوشته است: «زنجانى در این اثر تنها به خلاصه کردن مطالب و حذف شواهد و... نپرداخته است بلکه در این میان به واژگان عربى‌شده (معرّب) و واژگان داراى معانى متضاد (اضداد) توجه نشان مى‌دهد و در برخى واژگان نیز براى نکات گویشى هم اهمیت قائل است و از یادکرد واژگان پرکاربرد هم غفلت نمى‌ورزد.»

شهاب‌الدین محمود بن احمد بن بختیار زنجانى (573 ـ 656 ق.) فقیه، لغت‌شناس، مفسّر و محدّث ایرانى از دانشمندان نام‌آور و استادان مدرسه نظامیه و مستنصریه بود و مدّتى نیز سمت قاضى‌القضاتى و نظارت بر اوقاف عامه را بر عهده داشت. وى آثار ارزشمندى را در زمینه تفسیر، فقه، اصول و لغت از خود بر جاى نهاده است و آن گونه که از منابع کهن و تاریخى به دست مى‌آید او نخستین کسى است که در فرهنگ نامه‌نویسى به پیراستن و خلاصه کردن لغت‌نامه روى آورده است. کتاب ترویح الأرواح فی تهذیب الصحاح در واقع تهذیب کتاب کم‌ مانند الصحاح، ابونصر اسماعیل بن حمّاد جوهرى (درگذشته: 393 ق) است.

291/60

کد خبر 173044

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =