۰ نفر
۱ آذر ۱۳۹۰ - ۱۵:۳۲

این روزها کیک خاکستری سوریه با طعم باروت ! سوریه را در آستانه جنگ داخلی قرار داد است.

جنگی که می رود به تنفر مسلمان از مسلمان ، برای سالیان طولانی انجامد. جالب آن است که ، رنگ کیک سوریه را چه غرب ، چه ترکیه ، چه سران کشور های عربی و حتی اسرائیل خاکستری می بینند ، با این حال ، هر یک می خواهند ، سهم خود را ، اگر مسموم هم باشد ، خام خام ، ببلعند !
حاکمیت سوریه برابر روش کهنه ی کسب وقت ، امید به معجزه دارد! شاید با همین امیدها بود که ، تا آخرین لحظات سقوط قذافی اجازه داد ، امکانات رسانه ای کشورش ، منبر بیانیه های شفاهی و سخیف قذافیِ پدر و سیف الاسلام پسر باشد ، و سرود های انقلابی برایشان پخش کند! و جالب آنکه ترکیه هم در این حماقت و حمایت از نوعی دیگر با سوریه دشمن همداستان بود ، اما نه با اهداف سیاسی ، بلکه بخاطر نگرانی از میلیاردها دلار سرمایه گذاریِ انجام داده در لیبی !
برخی از سران اخوان المسلمین سوریه ، در رفتاری غیر حکیمانه ، خواهان دخالت نظامی ترکیه در سوریه شده اند ، و برای دخالت آنها ، در مقایسه با دخالتِ احتمالی غرب ، رجحان قائل اند. رجال ترکیه هم ، این روزها بشار اسد را ، بگونه ای خطالب می کنند ، که گویا با طفلکی سرکش و نیازمند تادیب ، سخن می گویند!
سران کشور های عرب ، برای سوریه نسخه ای ناخوانا پیچیده اند ، آنهم با قلمی که تراوش رنگ آزادی خواهی و دموکراسی طالبی از آن ، صحنه ای مضحک برای تاریخ آفریده است ! با این حال دمشق در بازیِ - گفت و گو برای گفت و گو – که ید طولایی در آن دارد ، کلیات نسخه آنان را به عنوان تنها راه نجات پذیرفته است ، تا سکان کشتی بحران زده را به لنگر گاهِ - شاید وقتی دیگر - هدایت کند !
...حال که دمشق در برابر اعراب ، قبول کرده بیمار است ، آیا صلاح است اجازه داد ، ناشیانه خود را به تیغ جراحیِ سرانِ موقتش که خود در صف سقوط اند سپارد ؟
... چند روز است ، ثقل نگاه های جهانی از دمشق به انقلاب دوم قاهره معطوف شده ، و این فرصتی است ، تا ایران طرحی عاجل در اندازد و شیوه هایی دیگر ، در جراحی ، مثلا انحلال فوری تک حزبِ رستاخیز– بعث - و انتخابات آزاد و آنی با نظارات اتحادیه کشور های اسلامی را ، به دمشقِ بیمار ، پیشنهاد کند.

کد خبر 186153

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 13 =