واقعا تاسیس پژوهشکده انگور و کشمش و دانشکده علوم و فنون مداحی چه انطباقی با اهداف و سیاستهای مندرج در نقشه جامع علمی کشور دارد؟

در خبرهای چند روز گذشته دو خبر آمده بود که هرچند برای عموم، جنبه طنز آنها بیشتر غالب بود ولی برای کسانی که دغدغه عملیاتی شدن و تحقق مضامین نقشه جامع علمی کشور را دارند کمی نگران کننده است. اصولا نقشه جامع علمی کشور بدین منظور ترسیم شد که مسیر بحرانی حرکت کشور در حوزه علم، فناوری و نوآوری شناخته شود و کشور مسیر تخصیص منابع محدود خود را به اولویتهای علمی و فناورانه شناسایی کند. یکی از نخستین مضامین سیاستگزارانه این نقشه آن است که می بایست از این پس تاسیس دانشکده های جدید و پژوهشگاهها و موسسات تحقیقاتی نوپدید که می توانند اگر نه در سال نخست  تاسیس بلکه در سالهای آتی با اندک مذاکره و لابی گری محل صرف هزینه های کلان نیز بگردند، بر مبنای مسیر تعیین شده و اولویتهای شناسایی شده در ذیل نقشه جامع علمی کشور مجوز بگیرند و تاسیس شوند.

اینک اما در اخبار آمده است که پژوهشکده کشمش و انگور در شهرستان ملایر و دانشکده علوم  و فنون مداحی راه اندازی شده و یا به زودی آغاز به فعالیت خواهند نمود. بی مناسبت نیست در این روزها که سالگرد تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز هست به سروران و عزیزانی که متولی امر تحقق و اجرای سند نقشه جامع علمی کشور هستند (اعم از بزرگان شورا و نیز دست اندرکاران وزارت علوم، تحقیقات  و فناوری) خاطر نشان گردد که در کشوری که دارای چنین اسناد بالادستی منقح و کارشده ای است، راه افتادن دانشکده و پژوهشکده ای که موضوع فعالیت آن انطباقی با اولویتهای علمی و فناورانه کشور ندارد می تواند اعتبار و اراده ملی را در به اجرا رساندن این سند عالی مخدوش و ملکوک سازد و تصویری غیر منطبق با واقع از این مسیر در اذهان عمومی پدید آورد.  

کد خبر 188734

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =