برندگان جایزه نوبل مطابق رسم هرساله مدتی پس از این که نام هایشان به عنوان برنده توسط آکادمی سلطنتی جایزه نوبل اعلام شد به سوئد دعوت شدند تا در مراسم اعطای این جایزه شرکت کنند.

دهمین روز از ماه دسامبر 2011، شهر استکهلم پایتخت سوئد شاهد برگزاری مراسم باشکوهی بود که در آن افراد سرشناسی که در طی هفته های گذشته نامشان به عنوان برنده جایزه نوبل در رشته ای خاص بارها تکرار شده بود، گرد هم جمع شده بودند تا جوایز خود را دریافت کنند.

مراسم اعطای جوایز نوبل شامل کنفرانس ها، سخنرانی دریافت کنندگان جایزه، کنسرت، مراسم سلطنتی، پذیرایی و.... بود. در این مراسم که به صورت زنده نیز در سایت اینترنتی آکادمی نوبل نیز پخش شد، برندگان مدال، دیپلم افتخار و جایزه خود را از کارل گوستاف شانزدهم پادشاه سوئد دریافت کردند و هر کدام سخنانی در مورد خود و علت اعطای جایزه صحبت کردند.کریستوفر سیمز" و"توماس سارجنت" دو اقتصاد دان آمریکایی اند که جایزه نوبل اقتصاد را از بنیاد آلفرد نوبل دریافت کردند.

این دو متعلق به مکتبی هستند که به " آب شیرین" معروف است.مکتبی که وابستگان آن، از چهاردهه پیش، کاستی های اقتصاد کلان را به چالش کشیده اند وبا طرح نظریه" انتظارات عقلانی" وبسط وتوسعه آن،انقلابی به وجود آورده اند. سیمز وسارجنت به همراه ادوارد پرسکات ( برنده نوبل سال 2004 ) و نیل والاس چهار اقتصاد دانی هستند که به آنها 4 مرد اسب سوار می گویند.

نوبل امسال در حالی به این دو اعطا شده است که تا آخرین لحظات، انتظار می رفت،" رابرت بارو" این جایزه را از آن خود کند.با این حال بنیاد نوبل ترجیح داد جایزه نوبل امسال را به دو اقتصاد دان "کمی کار" اعطا کند.اقتصاد دانانی که حیطه فعالیت آنها ریاضیات واعداد است.توماس سارجنت و کریستوفر سیمز، سال ها در زمینه "رابطه علت و معلولی بین اقتصاد و ابزارهای سیاستگذاری چون نرخ بهره و هزینه‌های دولت" تحقیق وپژوهش کرده اند. سارجنت و سیمز که هر دو 68 سال سن دارند، تحقیقات خود را به طور جداگانه بین دهه 1970 تا 1980 میلادی انجام دادند اما این تحقیقات امروز به شدت با هم مرتبط شده است به این دلیل که به نظر می رسد یافته های آن دو می تواند به سیاست گذاران کمک کند تا اقتصاد جهان را از رکود فعلی خارج کنند.

3939

کد خبر 189210

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =