۰ نفر
۳۰ دی ۱۳۹۰ - ۱۴:۲۵

فارس نوشت:

 یک دیپلمات انگلیسی از راه‌اندازی سفارت انگلیس در قرقیزستان و انتصاب نخستین سفیر ثابت لندن در بیشکک خبر داد.
"جودیت رارنوارت" نخستین سفیر انگلیس که مقیم بیشکک خواهد بود، مأموریت خود را بزودی در قرقیزستان آغاز می‌کند.
 
"دیوید موران" سفیر سابق انگلیس در قرقیزستان که آکرودیته قزاقستان بود در پایان مأموریت سه ساله خود در "آستانه" پایتخت قزاقستان، به منظور خداحافظی با مقامات قرقیز به بیشکک سفر کرده است.
 
موران به مناسبت پایان دوره مأموریت خود در بیشکک در گفت‌وگو با خبرنگاران تصریح کرد که با افتتاح سفارت دائمی انگلیس در قرقیزستان بازدید هیئت‌های رسمی انگلیس از  این کشور افزایش خواهد یافت و زمینه مطلوب برای توسعه روابط در چارچوب توافقنامه‌های سیاسی 2 جانبه تقویت می‌شود.
 
وی افزود: ایجاد زمینه سفر وزرای انگلیس و بازدید آنان از قرقیزستان، سطح آگاهی وزارت خانه‌های انگلیس در مورد ظرفیت و امکان همکاری با این کشور را افزایش داده و شرایط امضای توافقنامه‌های جدید در بخش‌های مختلف را ایجاد می کند.
به گفته وی، انگلیس به ادامه و توسعه روابط سیاسی، ارائه برنامه کمک‌های بشری و افزایش میزان مبادلات تجاری با قرقیزستان علاقه‌مند بوده و انتصاب سفیر مقیم را گامی در این زمینه می‌داند.
 
2 ماه پیش، انگلیس ساختمانی را برای سفارت خود در بیشکک خریداری و با انتصاب کاردار فعالیت دیپلماتیک خود را در قرقیزستان اعلام کرد.
 
کارشناسان معتقدند که یکی از اهداف غرب برای توسعه روابط با جمهوری‌های آسیای مرکزی، تسلط بر تحولات درونی این کشورها، جستجوی محل استقرار و فعالیت‌های منطقه‌ای پس از افغانستان و همچنین پیدا کردن مسیری امن برای خروج نظامیان انگلیسی از افغانستان است.
 
کارشناسان بر این باورند افزایش نفوذ نهادهای غربی در دولت قرقیزستان همچون سازمان امنیت و همکاری اروپا و گسترش نهادهای وابسته به سازمان ناتو یکی از انگیزه‌های وقوع تحولات گسترده سیاسی و امنیتی قرقیزستان است. 26151

کد خبر 194968

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 13 =