۰ نفر
۱۰ بهمن ۱۳۹۰ - ۱۸:۲۲

مهرداد صدقی<BR>

   در دوران غارنشيني، تبادل جنسي (مبادله پاياپاي )رونق فراواني در داد و ستد داشت. اين کار علاوه بر اينکه از نظر اخلاقي کار پسنديده¬اي نبود، در اجرا نيز مشکلاتي داشت . از آنجا که جنس¬ها،‌ در ازاي کالاي ديگري مبادله مي¬شدند،‌ بايد هر دو کالا ارزش همساني مي¬داشتند. پيدا کردن دو کالاي همسان خيلي وقت مي¬برد و کار آساني نبود.  افراد مجبور بودند ابتدا بر روي جنس¬هاي خود،‌ غارکُد بچسبانند تا ارزش نسبي آن مشخص شود، سپس از معامله صحبت کنند.  ضمناً، معلوم نبود چه کسي مشتري است و چه کسي خريدار، يعني طرفي که بايد سر طرف مقابل کلاه مي¬گذاشت خيلي مشخص نبود.
   مشکلات نبودِ سکه فقط به بزرگسالان محدود نمي شد و کودکان را هم شامل می¬شد. مثلاً هرگاه کودکي از جلوي غاري مي¬گذشت و مي¬ديد ماموتي آماده به خدمت، در وروديِ غار بسته شده، حسرت مي¬خورد که چرا سکه¬اي ندارد تا توي آن بيندازد و سوارش شود. تمام اين موارد باعث شد تا يکي از اهالي «ليديه» و شايد هم «آشور» دستور دهد براي اولين بار به نام او سکه ضرب کنند و بدين ترتيب با اختراع سکه، مشکل دختراني که نمي¬دانستنند بعد از ازدواج چه چيزي را بايد به اجرا بگذارند، براي هميشه حل شد.
   ضرب سکه با وجود مزايايي که داشت، نتوانست اختلاف طبقاتي ايجاد شده را از ميان بر دارد.  برخي کارشناسان معتقدند اگر به جاي ضرب سکه از تقسيم سکه استفاده مي¬شد افراد بيشتري بهرمند مي¬شدند. همين اختلافات اجتماعي باعث شد تا برخي بخواهند با ضرب سکه جعلي،  يک¬شبه ره صد ساله بپيمايند اما غافل از اينکه پس از مدتي لو رفته و سکه يک پول مي شدند. ذکر اين نکته الزامي¬ست که. تصوير روي سکه¬هاي واقعي با چکش و سندان حک مي شد اما سکه هاي جعلي با نرم افزار هک مي شدند.
   سکه¬ها از فلزهاي مختلفي ساخته شده و بر همين اساس، ارزش¬گذاري مي¬شدند: سکه¬هاي طلا، نقره، برنز و دو ريالي. سکه¬هاي طلا براي مهريه به کار مي¬رفت، سکه¬هاي نقره براي خريد جهيزيه و‌سکه¬هاي برنز براي شير يا خط در انتخاب همسر. سکه¬هاي دو ريالي نيز از ديرباز فقط براي مزاحمت تلفني بکار مي¬رفته و جز اينکه باعث اشغال جيب شلوار  و يا خطوط تلفن شوند، کار ديگري انجام نمي داده¬اند.
   فرق سکه¬هاي طلا و نقره از نظر منشا تشکيل و نحوه تبديل در اين است که اگر سکه¬هاي نقره براي مدت مديدي در مقابل آفتاب قرار بگيرند، اصطلاحاً نقره داغ شده و با برنزه شدن، به سکه¬هاي برنز تبديل مي¬گردند، اما  اگر سکه¬هاي طلا در هواي آزاد قرار بگيرند بلافاصله ناپديد شده و به سکه¬هاي مسروقه تبديل مي شوند.
   تفاوت ديگرِ سکه¬هاي طلا و نقره، با ساير مسکوکات در اين است که اين دو سکه به هيچوجه ارزش خود را در گذر زمان از دست نمي¬دهند و جزو جواهرات محسوب مي¬شوند.  از معروف¬ترين جواهرات مي توان از جواهرلعل نهرو و جواهري در قصر نام برد. ضمناً، طلا در صورت تغيير رنگ و سياه شدن، ارزش افزوده بيشتري مي¬يابد و جنگهاي متعددي که در بين النهرين براي طلاي سياه در گرفته است، اهميت آن را نشان مي¬دهد.
   مطالعات تاريخي نشان مي¬دهند که افراد در ابتدا سکه را براي خريد کالاها بکار مي¬بردند، اما به تدريج نقش سکه عوض شده و حالا، افراد با فروش کالاها، به خريدخودِ سکه روي مي آوردند.  کساني که کار و بارشان در ارتباط با سکه بود، بعدها کار و بارشان حسابي سکه شد، اما بقيه حتي ربع سکه هم نشدند.
   امروزه در سراسر دنيا موزه هاي سکه وجود دارد و  در آنجا سکه¬هاي تاريخي به نمايش گذاشته شده¬اند. البته اگر اين سکه¬ها در دوران خود ارزش داشتند تا به حال خرج شده بودند و سر از موزه در نمي¬آوردند. براي اثبات بي¬ارزش بودن آن¬ها کافيست به ظاهرشان توجه شود که چطور خاکي و رنگ و رو رفته¬اند و بايد گفت، اين سکه¬ها از سکه افتاده¬اند.
   نرخ سکه بستگي به عوامل متعددي دارد و جالب اينکه، عوامل متعدد هم بستگي به نرخ سکه دارد! يعني بالا و پايين رفتن قيمت سکه بر روي عوامل متعدد تاثير مي¬گذارد و عوامل متعدد هم بر روي قيمت سکه تاثير مي¬گذارند. اين رفتار دوگانه سکه،  به دو رو بودن آن مربوط مي¬شود.
   در جوامع امروزي سکه چنان اهميتي پيدا کرده است که مهم¬ترين جوايز بانک¬ها را به خود اختصاص مي¬دهد. به اين سکه¬ها سکه شانس مي¬گويند. اين امر مانند يک معادله يا در حقيقت نامعادله مي¬ماند زيرا تصاحب اين سکه¬ها خود به سکه شانس احتياج دارد و اگر بخواهيم طرفين معادله را خط بزنيم، صداي طرفين معامله در مي¬آيد!
    امروزه بخش اعظم مبادلات نقدي بجاي سکه با اسكناس انجام مي¬گيرد. پس از اختراع ماشين چاپ بود که چاپ اسكناس رونق گرفت و  کساني که مي¬خواستند ديگران را بچاپند، کارشان تسهيل شد. ضمناً، اسکناس در علم رياضيات نيز تحول ايجاد کرد و از آن پس، صفرِ جلوي عدد نيز از نظر اعتبار، به سرنوشت صفرِ پشتِ عدد نزدي

 

کد خبر 196521

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 7 =