فواد سنیوره نخست وزیر لبنان روز پنج شنبه از حمایت یکصد و هشتاد کشور عضو سازمان ملل از نامزدی لبنان برای عضویت در شورای امنیت سازمان ملل استقبال کرد.

نخست وزیر لبنان در این باره اظهار داشت حمایت یکصد و هشتاد کشور عضو سازمان ملل از نامزدی لبنان برای عضویت در شورای امنیت سازمان ملل نشان دهنده این مطلب است که "دولت دموکراتیک لبنان مورد احترام دوستان عرب و سایر دوستان بین المللی خود است."

به گـزارش خبرگزاری آلمان از بیروت، سنیوره که دوران تصدی نخست وزیری وی رو به اتمام است در این باره طی بیانیه ای اظهار داشت "لبنان عقیده دارد این اقدام در حقیقت حکمی از سوی جامعه بین الملل است که به خاطر نمونه بودن این کشور در منطقه بابت همزیستی و دموکراسی به آن اعطا شده است."

سنیوره افزود "جهان با وجود مشکلات بسیاری که در لبنان وجود دارد، حمایت خود را از این کشور نشان داده است. این حمایت بدان علت است که جهان عقیده دارد لبنان برای منطقه حکم یک پیام را دارد و به عنوان پلی میان فرهنگها عمل می کند."

لازم به ذکر است که کشور لبنان به همراه چهار کشور نیجریه، گابن، بوسنی و هرزگوین و برزیل روز پنج شنبه به عنوان اعضای جدید غیر دائم شورای امنیت سازمان ملل انتخاب شدند.

مدت عضویت این پنج کشور در شورای امنیت سازمان ملل دو سال به طول خواهد انجامید. عضویت اعضای جدید شورای امنیت از اول ماه ژانویه آینده آغاز خواهد شد.

این پنج عضو جدید جایگزین اعضای پیشین شورای امنیت شامل کشورهای ویتنام، لیبی، بورکینا فاسو، کرواسی و کاستا ریکا خواهند شد.

مراسم انتخابات اعضای جدید شورای امنیت در مجمع عمومی سازمان ملل برگزار شد. کشورهای نامزد عضویت غیر دائم در شورای امنیت برای احراز این مقام نیازمند دو سوم آرای اخذ شده هستند. لبنان موفق شد در این انتخابات از مجموع یکصد و نود و دو رای اخذ شده، یکصد و هشتاد رای را به خود اختصاص دهد. آرای کسب شده توسط کشور نیجریه یکصد و هشتاد و شش رای، گابن یکصد و هشتاد و چهار رای، بوسنی یکصد و هشتاد و سه رای و برزیل یکصد و هشتاد و دو رای بود.

شورای امنیت سازمان ملل قدرتمند ترین هیات این سازمان است که مسئولیت اتخاذ تصمیم در خصوص مسائل صلح و امنیت جهانی را به عهده دارد. این شورا دارای پنج عضو دائم است که از حق وتو بهره مند هستند. این پنج عضو دائم عبارتند از آمریکا، روسیه، چین، فرانسه و انگلیس. شورای امنیت سازمان ملل ده عضو غیر دائم نیز دارد که اعتبار عضویت آنها دو سال است.

سایر اعضای غیر دائم شورای امنیت عبارتند از کشورهای اتریش، ژاپن، مکزیک، ترکیه و اوگاندا.

کد خبر 20240

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 2 =