ایسنا نوشت:

دفتر ریاست جمهوری قرقیزستان اعلام کرد که پسر رئیس جمهوری پیشین و فراری این کشور در لندن بنا به درخواست قرقیزستان و آمریکا به دلیل ارتکاب "جرایم وحشتناک" دستگیر شد.
 

دفتر ریاست جمهوری قرقیزستان طی بیانیه‌ای اعلام کرد: به دلیل آنکه بین کشورهای قرقیزستان و انگلیس توافقنامه استرداد مجرم وجود ندارد، طرف انگلیسی در نظر دارد تا ماکسیم باقیف، پسر رئیس جمهوری پیشین قرقیزستان را به آمریکا استرداد کند.
در این بیانیه آمده است: ماکسیم باقیف متهم به ارتکاب جرائمی است که براساس قانون آمریکا قابل مجازات بوده و حبس طولانی مدت را به همراه خواهد داشت.
 

پلیس انگلیس اعلام کرد که باقیف 34 ساله توسط ماموران استرداد این کشور بنا به درخواست آمریکا دستگیر شده است. قرار است وی را به دلیل اتهامات وارده مبنی بر دست داشتن در کلاهبرداری مورد بازجویی قرار دهند.

قورمانبک باقیف، رئیس جمهوری پیشین قرقیزستان پس از آنکه معترضان مقر ریاست جمهوری را در آوریل سال 2010 میلادی تسخیر کردند از این کشور فرار کرد و به کشور بلاروس پناه برد. در این اعتراضات در درگیری بین نیروهای امنیتی و معترضان به دلیل تیراندازی این نیروها 90 تن از معترضان کشته شدند.
 


الکساندر لوکاشنکو، رئیس جمهوری بلاروس درخواست قرقیزستان مبنی بر استرداد باقیف را رد کرده است. قورمانبک باقیف متهم به قتل دسته جمعی معترضان طی کودتا در این کشور است.
 


ماکسیم باقیف که در سایه پدرش ریاست یک آژانس سرمایه‌گذاری را برعهده داشت توسط مقامات جدید این کشور به ارتکاب کلاهبرداری‌های گسترده و اختلاس چند میلیون دلاری از خزانه‌های این کشور فقیر متهم است.
 


مدت کوتاهی پس از برکنار شدن باقیف از ریاست جمهوری، قرقیزستان از پلیس بین‌الملل درخواست کرد تا پسر وی را دستگیر کنند.
 


روابط بین بلاروس و قرقیزستان در ماه‌های اخیر همچنین به دلیل آنکه مقامات این کشور از استرداد ژانیبک، برادر کوچکتر رئیس جمهور پیشین این کشور سرباز زدند، سرد شده است. ژانیبک که مسئول گارد امنیتی رئیس جمهوری پیشین قرقیزستان است متهم به ارتکاب قتل عام است.
 


قرقیزستان که اکثریت جمعیت 5/5 میلیون نفری آن را مسلمانان تشکیل می‌دهند، یکی از مسیرهای ترانزیت قاچاق مواد مخدر افغانستان محسوب می‌شود.
 


این کشور به طور مزمن ناپایدار و بی‌ثبات است. دو رئیس جمهوری از جمله باقیف از سال 2005 تاکنون برکنار شده‌اند و حدود 500 تن از مردم در درگیری‌های میان قومی در جنوب این کشور در ژوئن 2010 میلادی کشته شدند.

در همین حال سه تن از نمایندگان مخالف و ملی گرای پارلمان قرقیزستان جمعه گذشته به دلیل اتهامات وارده مبنی بر تلاش برای اجرای یک کودتا دستگیر شدند. پیش از این نیز این سه تن رهبری جمعیت مردمی را برعهده گرفته بودند که سعی داشتند به مقر دولت در اعتراض به یک معدن طلا که توسط یک شرکت کانادایی اداره می‌شود، حمله کنند.
 


درگیری‌های چند روز گذشته بین پلیس و گروه‌های مخالف پس از سال 2010 و فرار باقیف، شدیدترین درگیری محسوب می‌شود.
301301

کد خبر 250419

برچسب‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 8 =